radimch radimch komentáře u knih

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Jazyk argot, ale postavám důvěryhodně sedí a pointa - ta je fakt brilantní

22.05.2023 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Dílo, které naprosto vybočilo ze všeho, co do té doby bylo napsáno.
Začátek mě hned nechytl, ale pak jak se to rozjede, je to jízda.
Čteno v originále i česky - překlad do češtiny je svost sám o sobě.

10.05.2023 5 z 5

Kapitánská dcerka Kapitánská dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Byl jsem velice příjemně překvapen touto útlou knihou. Nečetl jsem ruký originál, ale překlad Bohumila Mathesiuse a nemůžu tedy plně posoudit do jaké míry je to zásluha autorova a do jaké překladatelova, ale jednoduše mě dílo bavilo a to hlavně svěžím jazykovým stylem s nádechem humoru na jinak ponurém příběhu.

15.11.2021

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Krásný apokryfní příběh o frýžském králi Midasovi a jeho oslích uších zasazený do Irského Wicklowa. Havlíček měl rozhled!

04.11.2021 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Skvělá povídka je "Figurky"

Později chtějí hrát šístku. Malíř vyndal ze šuplete karty a skoro zároveň chytl Pepíka za krk. Ukrutné bití. Kde které srdce v kartách bylo, všechna jsou vystřižena.
Vyšlo najevo, že Pepík je nalepil na bílý papír a dal co dar lásky Semperové Márince.

Neruda je geniální.

01.08.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Roztomilá knížka, hlavně ze začátku opravdu zábavná.

03.07.2023 4 z 5

Jdu s hlavou vztyčenou Jdu s hlavou vztyčenou Daniel Anýž

Milada byla hrdinka. Čest její památce.

22.02.2022 5 z 5

Jan Werich za oponou Jan Werich za oponou Jiří Janoušek

Dobře vedené rozhovory! Werich měl v sobě spoustu životního moudra, kterým se i dnes může leckdo nechat inspirovat. Jeho názory protkané bohatými životními zkušenostmi a všeobjímající vztah k humoru jsou velmi velmi obohacující.

18.02.2022 5 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Hrdinský epos o nesmrtelném drsně vtipném mstiteli. Přípomínalo mi to film s Arnoldem Schwarzeneggerem Commando.

05.02.2022 4 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Tak prostý a extrémně produktivní člověk. Velmi zábavná četba.

08.12.2021 5 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Dobrý příběh a vynikající stylizace.. co se týče obsahu: O tempora, o mores!

15.11.2021 5 z 5

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Zajímavý člověk s vlastními názory, dobré, dost dobré.

01.09.2021 4 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Walter Isaacson

Leonardo se naprosto vymyká všemu a všem. Byl jako světlo v okolním pomalu se probouzejícím šeru. Nádherná kniha. děkuji

10.05.2021 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Nádherný jazyk, vrcholné dílo Vančurovo.

02.03.2024 5 z 5

Náladové varhany, elektrická ovce, a 6 Nexusů-6 odeslaných na odpočinek. Hrozná doba. Dobrá kniha.

14.02.2024 5 z 5

Řád času Řád času Carlo Rovelli

Naprosto vynikající kniha, která otevírá oči těm, co ji čtou opravdu pozorně. Krásně popisuje jak subjektivní a iluzorní je pohled na čas. Nádherně popisuje růst entropie a s ním související vnímání toku času. Doporučuji všem, kteří se snaží pochopit tento svět.

15.10.2023 5 z 5

Zmizelá osada Zmizelá osada Karel Klostermann

Ten jazyk, ta krajina, ta atmosféra.

17.08.2023

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Smutná kniha. Je potřeba nezapomínat. Děkuji.

17.08.2023 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Velmi silné, opravdu.

14.08.2023 5 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Všechny povídky jazykově dokonalé a bavilo mě je číst už jenom proto. Atmosféru dokáže pan Svěrák vyvolat přesně takovou takovou, že se člověk ocitne v té době a na tom místě.

24.05.2023 5 z 5