pydla pydla komentáře u knih

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Moc krásně napsaná kniha. Ano takto by se měli předávat dětem životní zkušenosti, obzvláště ta těžká témata. Sám mám děti náctileté, ale v těchto věcech, bohužel, selhávám.
Určitě doporučuji nejen dětem, ale i rodičům, třeba ji i dětem předčítat a být si tak spolu blíž.

01.06.2024 5 z 5

Jako tygr ve sněhu Jako tygr ve sněhu Juhea Kim

Krásná kniha, smutná, dramatická o podobách lásky a života v těžkých časech japonsko-korejské války. Různé životní osudy, pohledy na život, život a umění kurtizán, protloukání se životem, ale i o hrdosti a smrti. Příběh o lidskosti i lidském zvěrstvu, psaný krásným jazykem. Stojí za přečtení.

05.05.2024 4 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Nechtěl jsem Snoubenky smrti srovnávat s Purpurovou řekou, ale nedá se to, protože sám autor se vrátil do podobných vod. Leč kdyby zůstal věrný době a tématu, tak by Snoubenky měly zcela jiný nádech, jenže tuto knihu zasadil přímo do druhé světové války a ta příběhu uškodila. Zbytečně překombinované, některé reálie zbytečné, pak prudký zvrat a konec sice velmi zajímavý a překvapivý, ale za mě, nedopracovaný. Autor psát umí, i přesto všechno je kniha čtivá, napínavá a drží vás na stránkách.
Purpurové řeky však, jak už bylo zmíněno jinými, jsou lepší.

10.09.2023 4 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Nerad čtu o alkoholu, je to metla lidstva a když sleduji, že se opět začíná pít více a do toho i brát drogy jako samozřejmost, je mi z toho ouzko.
Co tedy říct ke knize. Surově realistické podání života chudiny, která se potýká s nedostatkem peněz a nadbytkem alkoholu. Životem nahoru, dolu, nahoru a sešupem do bahna. Co taky čekat s démonem. Leč, ač jsou příběhy sebezlejší, osudy sebetrýznivější, tak tu láhev nám u pusy nikdo nedrží. V tomhle jsem zkrátka cynik.
Knihu lze doporučit nejen jako odstrašující příklad, ale i jako pohled do života chudých, kterým v životě mnohé nezbývá.

02.07.2023 3 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Může lidská duše vypadat jako šnečí ulita? Co rok, jeden závit na ni?
Název knihy je zavádějící, snad trochu do filozofična, ale jedná se o příjemnou, úsměvnou, mírně romantickou oddechovku. Marta za svým dosavadním životem udělala tlustou čáru a nechala se najmout jako soukromý řidič, protivným, náročným, uštěpačným právníkem. Vzala to jako výzvu a záhy zjišťuje, že ji začíná bavit poznávat tajemnou duši právníka Matějky.
Pro mě jedno z mála příjemného překvapení češkého autora.

14.10.2022 3 z 5

Na hraně noci Na hraně noci Olivia Hawker

Uvažuji mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale dám čtyři. Ano, jsou tam historické nepřesnosti, ale ty jsou už dnes snad ve všech knihách o světové válce, kterých se autoři dopouštějí kvůli dramatičnosti knihy. Na druhou stranu jde o pohled ze strany věřících, otázek k bohu a hlavně pohledu běžných německých občanů, kteří jsou většinou házeni do jednoho pytle s nacicty, ač spoustu odbojů bylo právě z řad němců, a to je téma méně zpracované.
Příběh bývalého řádového mnicha, který přijíždí na inzerát za ženou, kterou si vezme, aby ji pomohl s dětmi přežít těžkou válečnou dobu, rodící se lásce mezi nimi a odboje, který se snaží zničit nacistickou démonii, je hezky a čtivě napsaný, s láskou, něhou a spoustou myšlenek a otázek, na které bychom si měli položit otázky i dnes. Navíc, k mé radosti, autorka vsadila na popisy atmosféry, napětí i citů, což se už taky v dnešních knihách moc nevidí. Kniha se tím musí číst pomaleji a vnímat více do hloubky, což ji přidalo na zajímavosti, ale i ubralo mladší čtenáře, jak sleduji komentáře :D. Mi se kniha líbila a mohu ji doporučit.

05.07.2022 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Jak hodnotit knihu s titulem Na smrt, která vyšla z pera Jozefa Karika. Násilí, násilí a zase násilí, ve všech možných formách, zasazené do příběhu, který však je pouze slabou berličkou pro další násilí. Viktor - utekl ze Slovenska, stal se z něj nájemný vrah pro mafii, vrátil se a prožil hrůzy holocaustu. Karel, zůstal, zapálil se pro Hitlerovu pokřivenou ideologii, stal se z něj člen SS a jeden z nejhorších, nejzápalenějších a nejvynalézavějších mučitelů a vrahů holocaustu. Kniha se čte velmi snadno a rychle, ale musel jsem ji odkládat, protože toho násilí a smrti, je prostě na jednoho až moc. Nebylo by to úplně špatně, kdyby tím netrpěl děj, který je opravdu spíše upozaděn a až k závěru knihy, se dá o nějakém mluvit. O postavách si nemusíte nic pamatovat, protože se objeví a brzy zemřou. Vlastně jsou v příběhu jen jako figurky v počítačové hře. Najít a zabít. Kniha je moc silné kafe pro slabé nátury, ale za přečtení rozhodně stojí. Uvažoval jsem nad hodnocením, ale nakonec jednu hvězdičku uberu, právě za slabý děj. Na druhou stranu, pan Karika, psát umí.

19.01.2022 4 z 5

Svět bez stížností Svět bez stížností Will Bowen

Jak by bylo krásné, kdyby jsme potkávali jen lidi, kteří jsou spokojení, pozitivní a na nic si nestěžují. Jak jsme si zvykli na otázku: " jak se máš ", slýchat co se nedaří, kde co bolí a že vše je špatně.
Stojí za to si knížečku přečíst a zamyslet se nad tím, jestli by se s tím stěžováním a pomlouváním nedalo něco udělat.

07.03.2021 4 z 5

Nějak mne minulo nadšení všech níže napsaných recenzí. Kniha s nic neříkajícím názvem je sice jiný pohled na světovou válku, ale za mne, děsně nudným. Kniha psaná formou dopisů je jistě dobrý nápad, ale některé v knize ani nemusely být. Třeba mezi Markem a Julií. Zřejmě pošťák, nebo spíše poslíček, neměl nic jiného na práci. Některé pasáže připomínají spíše monolog pavlačových klepen. Julie, o které kniha víceméně je, mi jako žena ani jako spisovatelka, nijak k srdci nepřirostla. Nebýt pár pasáží o válce, které mi stejně nic nového nepřinesly, byl bych v hodnocení ještě přísnější.
Za mne ztráta času.

25.12.2020 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Kniha Manželé odvedle, je lehce se čtoucí příběh o únosu dítěte. Kdo ho unesl i proč, se sice dá uhodnout, ale to vůbec nevadí. Děj hezky plyne, není v příběhu nic rušivého. Vražda se sice nekoná, ale i tak nejde o nic menšího pro co se zločin páchá. Za vším hledej peníze nebo ženu.
Kniha je oddechovka, ale neurazí.

06.12.2020 3 z 5

Splnit si své sny Splnit si své sny Hendrik Winter (p)

Velmi smutný příběh s očekávaným koncem, který Vás přesto nenechá bez slzy v oku. Žít život pro to "nyní a teď" a ne pro "až jednou", je možná klišé, ale pravdivé. Kolikrát jsem si já říkal: jednou udělám tohle. Kolik snů jsem už sám opustil. Příběh je o to silnější, že je podle skutečné události. Oba hrdinové, vlastně všechny postavy v knize, jsou lidské a uchopitelné a i svéráznou Veru, byste rádi poznali.
Přiznávám, že já slzel vícekrát než jednou, ale asi jen proto, že se mne kniha více dotýká. Čte se lehce, i díky stylu vyprávění autora.
Mám jen jednu jedinou výtku. Slovíčko OKEJ. Často až rušivě používané. Knihu vřele doporučuji přečíst. Okej?

04.10.2020 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Hezká kniha plná bolesti a utrpení. Jedná se o popsání příběhu tří žen, které přežili koncentrační a pracovní tábory. Nečte se snadno, toho utrpení v ní je až moc.
První třetina knihy popisuje jednotlivé ženy, jak žily před válkou a cestu do tábora. Touhle částí se musíte prokousat, některé pasáže se jakoby opakují, máte pocit, že je čtete už podruhé či potřetí. Druhá třetina popisuje tábor, pobyt v něm a utrpení. A poslední třetina popisuje jak se jim dařilo po osvobození z koncentračního tábora, potažmo po válce až do sklonku jejich života.
Mně osobně mrzí, že jsem se z knihy nic nedozvěděl o Mengeleovi, který je na stránkách proklínán velmi často, ale více se jeho činy nerozebírají.
Knihu mohu doporučit, ale asi více těm, kdo se o tento druh literatury zajímá, ostatní ji nedočtou nebo budou přeskakovat pasáže.

15.07.2020 4 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Zajímavý příběh s nádechem tajemna, duchovna až hororu. V domě se skrývá tajemství, o kterém nesmí nikdo vědět. Dějí se podivné věci, dítě se chová divně a její otec se po smrti své ženy o nic nezajímá. Začátek je trošku těžkopádný, kniha se však čte dobře, lehce, napíná vás a závěr překvapí.
Doporučuji.

20.06.2020 4 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Knihu jsem četl na doporučení. Nejsem zastáncem lovestory, kde se dva milují celý svůj život, potažmo, když se neviděli přes xx let. Ale něco do sebe to má. Jistě by každý muž rád zažil tak silnou lásku k ženě, že by žádnou jinou nechtěl a usiloval a snil o ni až do svého stáří. Realita je však, bohužel, jiná.
Příběh je hezky napsán, vtáhne vás do děje, popisy jsou autentické a snad, snad i slzička ukápne.
Doporučuji.

14.06.2020 4 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Německý malý kluk Christopher najde Rebeccu ve křoví, kde se schovala před tyranským otcem. Christopher se začne o Rebeccu starat. Pomáhá ji a snaží se ji ochraňovat před vším zlým. Když vypukne druhá světová válka a je s otcem donucen vypomáhat němcům, schovávají Rebeccu u sebe aby se nemusela hlásit jako židovka k deportaci v rámci „konečného řešení“. Ta se však hrdě ke své víře hlásí a dobrovolně se přihlásí. Christopher tedy vstoupí dobrovolně do SS a nastoupí do Osvětimi, kde se snaží Rebeccu vypátrat a zachránit. Hrůzy, které kolem sebe Christopher v táboře vidí ho nenechají chladným a snaží se všemožně o to, aby zachránil co nejvíce lidí a dětí před smrtí.
V jádru hezký příběh, který Vás vtáhne do děje. Je v ní pár slabých míst, ale i pár silných, až dech beroucích.
Asi nebude patřit mezi to nejlepší z literatury, ale za přečtení určitě stojí. Zajímavý námět, ale jestli uvěřitelný......

31.05.2020 3 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Asi jako každý student jsme neměl rád čtení knih v rámci povinné literatury. Tak jsem se i ke knize Krakatit stavěl podobně. Bylo mi patnáct, když jsem ji poprvé četl. Otevřel jsem ji, vzdychl, opřel hlavu o ruku a četl. Přečetl jsem ji se zaujetím ještě v ten den.
Po několika letech jsem ji četl znovu a opět mě pohltila. Po Matce a Bílé nemoci se stala mou oblíbenou knihou od Karla Čapka.
Prokop vynalezne výbušninu, která je silně třaskavá a dá se smísit i s dámským pudrem. Jak to však je i dnes, o jeho vynález má zájem hlavně armáda, která jej chce využít k ničení, dobývání a ovládnutí světa. Prokop se jej tedy rozhodne zničit a už nikomu nevydat. To se samozřejmě nelíbí mocnosti, Prokopa unese a násilím se jej snaží donutit vydat své tajemství. Prokop udělá vše proto, aby tomu tak nebylo. Silný příběh, autencitita a otázky poplatné i dnes.

23.05.2020 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Kniha oceněná Pullitzerovou cenou by měla být zárukou dobré četby. Co si o tom myslím jsem psal v jiném komentáři, ale u této knihy tu záruku máte.
Ospalé městečko, Amerika, hospodářská krize. V Maycombu zavřou do vězení prostého černošského mladíka obviněného ze znásilnění bílé dívky. Jeho obhajoby se ujme otec osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema, advokát Atikus Finch, kterého čeká boj s předsudky, strachem a nenávistí. Jestli se mu podaří černošského mladíka zachránit si už musíte přečíst sami.
Kniha je to pěkná, ale chviličkami se táhne a potřebuje krapet soustředění.

18.05.2020 4 z 5

Přístav naděje Přístav naděje Nina George

Přístav naděje je kniha, která má touhu Vám otevřít oči a ukázat život z těch lepších stránek. Marianne, která byla unavená životem a despotickým manželem se rozhodne skoncovat se životem a skočí do Seiny, aby se utopila. Její jedinou šťastnou chvilkou byla vlastně jen ta chvíle, dopadu do řeky s myšlenkou, že už bude vše v pořádku. Zachrání ji však neznámý cizinec. Marianne se tak rozhodne odjet k moři a utopit se v něm. Po příjezdu do Bretaně si ji tamní usedlíci spletou s očekávanou kuchařkou a protože vařit Marianne umí opravdu dobře, rozhodne se na chvíli svůj odchod ze světa odložit. Jenže člověk míní a Bretaně a její pohodoví a láskyplní obyvatelé mění. Že by ten život nakonec přece jen stál za žití? To si už přečtěte sami. Pohodová a laskavá kniha vás ukolébá a život Vám představí z cela jiné stránky. O moudra v ní taky není nouze. Přeji hezké odpoledne u dobré kávy nebo čaje.

13.05.2020 4 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Dočteno, dotrápeno. Četl jsem ji dlouho a pauzy mezi čtením byly někdy až celý týden. A přidávám se k rozporuplným recenzím.
Kniha není zase tolik čtivá. Má své silné i slabé stránky. Je o vztazích v rodině, o rodičovském vzoru, o tom, jak zvládnout život. Je v ní i pár silných mouder a situací, ale už teď, a to tu recenzi píši ihned po přečtení, vlastně nevím, jak bych ji převyprávěl. Mám knihy o vztazích rád, takže i tahle mi něco dala. Jsem rád, že jsem ji četl, leč jsem i rád, že jsem ji dočetl.

23.07.2023 3 z 5

Soud padlých andělů Soud padlých andělů James Kimmel jr.

Na knize je nejhezčí název a ... to je tak vše. Slátanina příběhů nestabilní kvality. Možná zajímavý pohled na posmrtný soud duší, odpuštění, proplétané nudně filozofickými úvahami a pohledy na soud, boha, pravdu a kdo ví co ještě.
Určitě kniha někoho osloví, jak je vidět, na některých recenzích, já ji však nedoporučuji, leda byste neměli nic jiného po ruce, čím se praštit do čela.
Kniha mi přijde jako hodinový proslov před dvoumetrovým obrazem čistého plátna s modrou tečkou uprostřed, o tom, jaké to není hluboké umělecké dílo a co tím malíř myslel .

07.10.2022 1 z 5