Premek81 Premek81 komentáře u knih

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

(SPOILER) Pohlcující příběh o mentálně zaostalém chlapci, který díky výzkumu a převratné operaci dostal šanci být chytrý. O člověku, jehož IQ rostlo závratným tempem, ale emoční inteligence ne a v jádru zůstával nesmělým a bezbranným klukem. O rodině, kterou rozložil příchod mentálně retardovaného syna a o matce, která si odmítala připustit realitu.

Kniha mnohokrát nutí k zamyšlení. Jsou chytří lidé šťastnější? Jací jsme pod venkovní fasádou?

30.05.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knížka je napsaná vypravěčskou formou, děj má spád, dobře se to čte. Představte si, že jste na návštěvě u milé paní, která vypráví o svém životním osudu a peripetiích svých rodičů a prarodičů. Chvíle radosti a obyčejného života se střídají s peripetiemi, které přinesou světové války, tvrdý komunismus v 50. letech i porevoluční "odkrývání karet". Vyprávění letí a vy sedíte, usrkáváte čaj a posloucháte.. protože příběh je skutečně zajímavý a vás s každou novou historkou zajímá jak to bude dál...

04.02.2017 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Intenzivní a smutný příběh.

(Čtení v originále dost obtížné, ale jsem rád, že jsem se povídkou prokousal na konec, odnesl jsem si z ní nejenom velkou spoustu slangových výrazů a idiomů)

14.08.2023 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Čtivá a napínavá detektivka. Atmosféra zimních nocí z toho přímo dýchá, na město padá čerstvý sníh a ve tmě číhá vrah. Kde řádí, tam se objeví sněhulák. Knížku jsem četl v angličtině a nejspíš i pro to jsem se chvíli nemohl začíst a připadalo mi že děj ubíhá pomalu. No pak nabral spád a poslední třetinu jsem četl se zatajeným dechem. Doporučuji.

08.05.2017 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Kniha je čtivá, příběh má spád.

Atmosféra distopického světa, ve kterém většina lidí raději tráví čas v on-line hře, protože realita jim nemá co nabídnout, je vykreslená dobře. Mnozí doufají, že právě oni najdou poklad, který ve hře OASIS zanechal její výstřední zakladatel a hlavní programátor.

Podobnost organizace IOI, která se snaží všemi prostředky síť OASIS ovládnout - a neštítí se přitom ničeho - s nějakou korporací v tom našem současném světě je určitě čistě náhodná.

Kniha je plná odkazů na staré počítače a hry (výstřední miliardář totiž do své hry o poklad zakomponoval spoustu úkolů, které se týkají herní kultury z 80.let), navzpomínal jsem tak na své vlastní dětství.

Konec je takový dost netflixový, ale nebudu to víc rozebírat, abych nespoiloval.

13.07.2023

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Kniha má zajímavý motiv a hlavně zpočátku buduje napínavý příběh... ke konci mi to přišlo až takové trochu "přitažené za vlasy".

20.09.2017 3 z 5

Lži na pohovce Lži na pohovce Irvin D. Yalom

Lži na pohovce - o tom jak mohou lhát pacienti svým psychoterapeutům, terapeuti pacientům ale i terapeuti sami sobě, a jak to nakonec může dopadnout. Zajímavá sonda do lidských duší a do motivů lidského jednání, které můžem na první pohled odsuzovat.. a na ten druhý ho třeba trochu pochopíme. Děj knihy se z počátku svižně rozjede zajímavým směrem, potom mi přišel poněkud rozvláčný a k závěru zase nabere spád. Dávám za 3 hv (mírný nadprůměr takže spíš 3 a půl).

13.01.2017 3 z 5