Prateri Online Prateri komentáře u knih

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Kapitán Michal Exner je moje známost od školních let. Mezi detektivními knihami spisovatele pana Erbena jsem objevila tuto "Na dosah ruky", kterou jsem nečetla. Je to další poctivá česká detektivka, kde nechybí důvtip a vtip, podřízení kapitána Exnera pánové Vlček a Beránek a pochopitelně jejich skvělý nadřízený se slabostí pro pěkné ženy, vždy pečlivě ustrojen, s naleštěným autem veteránem, s jeho hláškou - "to ví jen Bůh a svatý Václav". Je to milá kniha, i když s vraždami. Akorát foto na deskách knihy je jaksi mimo její obsah. "To je osud" - řekl by kapitán Exner.

27.02.2022 5 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Pan Murakami si dělá ze mne legraci a nebo jsem ještě nějak nepochopila jeho díla. Musím napsat, že spíše dílka, protože do rozsáhlejších knih jsem se nepustila. Pročetla jsem komentáře, pětihvězdičkové velice pozorně, abych přišla na to, co mi uniká, ale fakt nevím. Ilustrace v knize pro dospělé nebývají časté, tak ty jsou fajn.

23.02.2022 3 z 5

Královský rubín Královský rubín Agatha Christie

Královsky jsem se poměla při četbě Královského rubínu, a to povídky vůbec nejsou můj oblíbený žánr. Ale kdo odolá trošičku namyšlenému Herculu Poirotovi? Koukne, zaslechne, vyslechne a ví, odkud vítr fouká. Ale nesmím ani zapomenout na slečnu Marplovou, také její zálibě, odhalování zločinu, patří jedna povídka. Bez úžasné Aghaty Christie by byl svět detektivek chudý.

23.02.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

S komentářem trochu pokulhávám za přečtenou knihou. Zůstal ve mně pocit dobře napsaného thrilleru, s velkou dávkou napětí, se sympatickými vyšetřovateli, s odporem k zrůdné osobě pachatele s vyšinutým myšlením i důvody. Další pokračování série je určitě stejná čtenářská lahůdka.

23.02.2022 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Líbilo se mi, moc se mi líbilo. Ta krásnooká nigerijská spisovatelka napsala úžasnou knihu,
příběh života pro nás tak neskutečný, kde jedna manželka ke spokojenosti muže nestačí, rozhodnutí rodiny ovlivňuje osudy žen, moderní civilizace se tu mísí s tradicemi a nesmyslnými kouzelnickými zásahy. A pak tu máme Nigérii - nejlidnatější stát Afriky, s jednou nejmladší populací na světě, kde se v době života našich hrdinů z knihy stále měnila politická situace.
Těžko mohu napsat něco jiného, než co už bylo o této knize napsáno přede mnou, je to úžasná prvotina autorky, s nevšedním příběhem v exotické zemi. Čtěte, stojí za to.

17.02.2022 5 z 5

Skleněný vrch Skleněný vrch František Niedl

Vydejte se na největší životní závod Petra Machara. Stůjte podél této pomyslné trasy závodu člověka, který se rve s osudem. Budete mu fandit, v duchu ho povzbuzovat a přát mu šťastný konec v cílové rovince. Čekají ho pády duševní i fyzické, ale i štěstí a přátelé.
Jen ten provoz elektrárny mi dával zabrat. To jsou věci, které můj mozek nezasáhnou, ale kvůli panu Niedlovi jsem se moc snažila.

13.02.2022 4 z 5

Dům sester Dům sester Charlotte Link

Dům sester - román pro ženy o ženách, kolik žen - tolik rozdílných charakterů, silné, slabé, milující, milované, milující ale nemilované. Dvě války prošly jejich životy. To je jedna strana knihy z yorkshirských vřesovišť, kam přijíždí o mnoho let později trávit Vánoce manželé z Německa - co je čeká, je další část tohoto úžasného románu.

11.02.2022 4 z 5

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

Nikdo neví, co se stalo, ale každý si myslí, že má na tom nějaký podíl. Parta snowboarďáků, která mi sympatická nebyla ani dost málo, fair play jim nic neříkalo. Za deset let je jejich jednání dohonilo v opuštěném lyžařském areálu, na alpských ledovcích i v jejich nebezpečných puklinách. Napínavé a mrazivé čtení. Všichni něco tají a všichni se bojí. Mrazivo je venku i pod kůží.

09.02.2022 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. díl Jaroslav Hašek

Kniha, která mě nikdy nepřitahovala. Byla odsouzená k tomu, že ji nikdy nepřečtu. Až jeden z bodů čtenářské výzvy mě vybídl, abych se podívala do své knihovny na Švejka. No, tak jo - jsem si řekla - ale když se mi nebude líbit, tak s ním skončím. Co vám budu povídat - i spát jsem s ním chodila. Tolik ironie nad nesmyslností války v podání vojáka Švejka, jeho příkladů ze života, vše ošetřené před průšvihem jeho dobráckýma očima a značkou blba - to je skvost, který se musí hledat mezi řádky, ale je tam.

31.01.2022 4 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Sama proti všem - čekala jsem něco jiného. Ale myšlenka, jak to asi bude a proč se tak děje, mně přece jen proběhla hlavou. Psychika v knize pracovala na plné obrátky úplně špatným směrem. Odhalení skutečnosti a smíření s osudem je dost těžké. Kniha se čte dobře. Jen jsem moc nechápala, proč Lisa nechává chlapce pobíhat bez pořádného oblečení v takové zimě.

27.01.2022 4 z 5

Prasklina Prasklina Sharon J. Bolton

Knihy Sharon J. Bolton čtu moc ráda. Tady jsem tak dvě třetiny knihy trpěla. Místy zdlouhavé a bez jiskry, která by mě vtáhla do děje. Jiskřily tam pouze ledovce ve slunci. Přesto se těším na další díla autorky, protože tu jiskru její knihy ve většině případech mají.

24.01.2022 3 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Tři hvězdičky jsem dala, začátek mě i trochu nudil, ztrácela jsem se ve jménech i příbězích jmenovaných. Asi to bude tím, že jsem měla ve čtení velké prodlevy, no a pak jsem zapomínala kdo je kdo a s kým. Ale pak to jelo, nudu vystřídalo napětí a osoby se mi už nepletly. Konec se mi nabízel jiný, než nabídly poslední stránky knihy. Ale ano, dobré to bylo (jak ve škole - na trojku).

18.01.2022 3 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Polovina tebe - tak se pořád na tu knihu dívám a v hlavě mám jen to dělení lidí na černé, barevné a bílé. Ty nesmíš chodit sem, nesmíš chodit tudy, ve škole tě budeme šikanovat, na slušnou práci zapomeň apod. a nakonec tě pohřbíme ve vyhrazené části hřbitova. Osud barevných sester dvojčat je čtivý, každá se snažila uniknout minulosti a vybudovat si lepší život. Nesnadná cesta, ne vždy se zadaří.

17.01.2022 4 z 5

Před pikolou za pikolou Před pikolou za pikolou Linda Green

Ztráta dítěte z jakéhokoliv příčiny je krutá. Zničí to život jednotlivce i celé rodiny. Nečtu takové věci ráda, ale stalo se. Dvě milující matky, každá s jinou formou mateřské lásky - tyto lásky se střetnou. Před pikolou za pikolou nebudu hrát a Před pikolou za pikolou nebudu znova číst. To nechci další čtenáře odradit, nemám ráda, když je dítě, třeba jen malou chvilku, nešťastné.

08.01.2022 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Tak tady se zase přebíjí názory čtenářů. Pro mě to byla zábava. Klubko lidí, každý trochu vyšinutý. Krimi žánr mi to nepřipomínalo, o tom mám jiné představy. Zvědavá jsem byla na rozuzlení moc, ale to rozmotání partnerských vztahů - nějak drhlo. Švédština mi nic neříkala, ale hlavní hrdince zřejmě ano. Čtyři hvězdičky pro českou autorku.

06.01.2022 4 z 5

Pohřbený život Pohřbený život Allen Eskens

Není neškodných omylů - o to je to horší, pokud člověka na základě těchto omylů odsoudí a pohřbí ho na doživotí ve vězení. Ztratí přátelé, práva i svou čest. Tak to mne zasáhlo v této knize nejvíce. Čtivá kniha, kde dva studenti dokáží víc než vyšetřující kriminalisté a soudy. Zajímalo by mne, kdo a jak nahradí neprávem odsouzenému člověku ztracená léta. To snad ani nejde. Čest usvědčením pravého viníka je vrácena, ale roky života?

02.01.2022 4 z 5

Líbánky Líbánky James Patterson

Krátké kapitoly, které na sebe navazují bez zbytečných odbočení, tak to mám ráda. Kniha se čte lehce, takže každou kapitolu zhltnete raz dva a jste na konci příběhu o vražedných líbánkách. Že by to byl mezinárodní thriller roku, jak je poznamenáno na přebalu, si nemyslím. Ale žádná nuda, jen ty současné thrillery vyvolávají mrazivější pocity.

15.12.2021 4 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Manželova žena - kterou to vlastně ženu autorka myslí, mi vrtalo hlavou do poloviny knihy. Pak se děj rozběhl. Sympatie jsem nepocítila k žádné z postav. Každý něco zamlčoval, vyskytly se lži, prospěchářské jednání, psychické problémy. Ale dočetla jsem v klidu a spokojeně, protože přes tu neoblíbenost postav jsem nikomu nějak zvlášť nefandila. Někoho dohoní spravedlnost a někoho bude trestat svědomí.

12.12.2021 4 z 5

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Červený vrch za osmdesát devět korun je dobrá cena. Pak se ukáže, že je to horor o pandemii, která se zvrtne v oživlé zombie, lačnící po lidském mase. Neživé nemrtvé mátohy. Za mne je to tak na tři a půl hvězdičky.

05.12.2021 4 z 5

13 hodin 13 hodin Deon Meyer

Dlouho předlouho mi to trvalo než jsem knihu dočetla, jako by se nejednalo o pouhých 13 hodin pátrání. Já pátrala několik dní. Poslední dobou mám nějaké pomalejší rozjezdy. Nakonec si mě detektiv Benny získal, jeho kolegové také. Jihoafrické prostředí je zajímavé, policie, detektivové jsou rozdílní co se barvy a různých afrických jazyků týče, ale spolupráce jim jde skvěle a to je potom čtení radost.
Wikipedie poskytuje velice zajímavé čtení o Jihoafrické republice, i k tomu mě kniha pana Meyera dovedla, abych si nějaké informace vyhledala.

21.11.2021 4 z 5