Prateri Prateri komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pěkně dlouho jsem tuto knihu rozdýchávala, a nejsem si vůbec jistá, že se mi to podařilo. Je to luxusní dílo - skvělý sloh, krásná čeština a přímý zásah do srdcí čtenářů. Čtete o těžkém životě, o veliké dřině, o minimum radosti, kterou bezezbytku pohltil život bez naděje na zlepšení. A ty česko-polské vztahy - těžko soudit, nežili jsme tam - ale vadily mi.
Na druhý díl knihy sbírám odvahu.

09.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tato kniha je poezie v próze. Vzbuzuje lítost, smutek, tu a tam i střípky radosti. Najdou se pro opuštěné dítě z bažiny i přátelé? A co láska - bude šťastná nebo zraňující? Kde zpívají raci je kniha, kterou jsem původně ani číst nechtěla, a nyní už vím, že si mě holka z bažiny získala. Možná trochu neskutečné, možná trochu pohádkové. Konec - lapla jsem po vzduchu. Dávám knihám dost často pět hvězdiček, ale tady bych ráda nějakou přidala.

30.08.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Drak možná spí, ale já ne. A to dík této knize. Dva večery jsem trávila nad stránkami tohoto kriminálního románu. Skvělé. Prošla jsem se vesničkou, nakoukla do všech stavení,
prohlédla si její obyvatele, odhadovala jejich charakter, a co myslíte - občas někdo něco tají. Tak to by byla první část knihy, jak je u paní spisovatelky zvykem. A pak nastupuje kriminalista Bergman se svojí asistentkou. Že se nejedou na venkov rekreovat, je jasné z další části knihy. Moc se mi líbilo (a bylo to v mých milovaných jižních Čechách).

07.08.2021 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Egypťane Sinuhete, opět jsme se po mnoha letech setkali. Dříve jsem vnímala skvělou knihu, krásný sloh, a nezamýšlela jsem se příliš nad tvým životem. Při našem současném setkání už jsem sledovala hlavně tvůj život, který nebyl bez chyby. Zamýšlela jsem se nad tvým konáním, které tě vynášelo na úspěšný vrchol a nebo tě sráželo na dno. Kniha o tobě je však stále krásná, plná poznávání starověkého Egypta, plná moudra, kterému musím s věkem dávat za pravdu stále více. A abych nezapomněla, tvůj bývalý otrok Kaptah měl lepší talent na zvládání života a byla s ním větší legrace.

25.02.2023

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příběh židovské rodiny - několikrát jsem i číst přestala, abych to co čtu, rozdýchala. Taková krutost ve dvacátém století v civilizované Evropě - to mi mozek přestává brát.
Nezbavím se myšlenek na nebohou Hanu, která dalším životem jde, nebo spíše klopýtá ( jak fyzicky tak duševně) s pocitem viny. Knihy paní Mornštajnové jen nečtete,
přímo je žijete. Jsou literaturou světovou.

29.06.2017 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Těžko mohu něco ke komentářům této knihy přidat. Přečetlo ji přes dva tisíce čtenářů, vysoké hodnocení a česká autorka, která chytí za srdce. Vyprávěný příběh nepatří k těm veselejším, rodina Sáry by celá potřebovala nakopat. A konec jsem pochopila tak, že Sára ví nebo tuší, co bude dál.
Příběh je ze Šumavy - a tam je krásně.

05.10.2021 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Krásné, i když pohádkové. Mezi knihami, kde se lidské tělo krájí na kusy, lidskost je popřena nebo úplně chybí, je tato kniha, přes všechny útrapy příběhu, pohlazením pro mého čtenářského ducha. Román pro ženy - ano, hraje na city. Muži by zřejmě možnosti ztroskotanců rozcupovali na kousky :). Ale já to beru, jak je psáno.

Str. 140: Víra a naděje vás dokážou udržet při životě hodně dlouho.

20.04.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Let je to do neznáma. Vědec Ryland neví, proč se ocitl v kosmické lodi. Šokující vzpomínky se vracejí. Všechny vlády světa se spojí, aby odvrátily zánik lidstva, A ten problém nemá jen matička Země, ale i další planeta kdesi daleko ve vesmíru. A tak vzniká další spojenectví. Troufám si říct, že spojenectví není to správně slovo. Spojit se mohou i zločinci, ale tady jde o přátelství, které je mezi dobrými. Popisy vědeckých postupů byly pro mne španělskou vesnicí. Mám takové znalosti, že mi může každý napovídat, co chce, a nejsem schopná to potvrdit ani vyvrátit:) Za to lidská stránka mne zasáhla. Pěkná pouť vesmírem i časem.

14.04.2023 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Kniha naprostého zoufalství. Putování, které nevede nikam. Myslíte, že je tam alespoň kapička naděje? Totálně spálená Země. Slunce zahalené mraky z popela. Sugestivní kniha.
Kouknu z okna - vidím svoji mírně zanedbanou zahradu, sluníčko ještě svítí a vlaštovky pilně létají, někde vrčí sekačka - uvědomím si, jaká je to vlastně krása. Kniha Cesta mi na tu krásu, co mám, ukázala.

13.07.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Neodolala jsem vysokému hodnocení a hlavně českému románu z lékařského prostředí. MUDr. Grábl byl chvílema na odstřel, ale jedno se mu musí přiznat - lékař to byl dobrý. Sice mi trochu vadilo, co si o nás doktoři myslí, když nás mají ve svých rukách :-), ale s tím nic nenaděláme. Přes tu úctu, co k nim chovám (a tu já mám velikou), jsou to také lidé se svými radostmi, starostmi i trápením. Mně se kniha líbila, dalším románům paní spisovatelky neodolám.

05.02.2020 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Přesně to jsem očekávala - skvělé, napínavé! Každému se sice nezamlouvá jednání inspektorky Eriky, ale já jí beru, jaká je a sympatie moje má od první knihy série. Líbí se mi, když detektiv vybočuje ze zaběhnuté řady a je trochu rebel. Velice povedená kniha, pětihvězdičkové komentáře jsou i moje slova.

03.01.2023 5 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Mimořádná Kim. Kim, která si udržuje odstup od lidí. Je jí jedno, co si o ní kdo myslí, a aniž si to sama uvědomuje, je velice empatická. Kniha První krev je prvním případem vražd jejího dosud nesehraného týmu, kterého známe z předchozích dílů už jako tým, který šlape jak švýcarské hodinky. Prostě je to kniha, jak se tato skvělá policejní parta, pod vedením inspektorky Kim, našla.

10.12.2022 5 z 5

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Krásné. Příběh neveselý, to poznáváme už z anotace. Ale co anotace neříká, to je krása slova, tak mistrně použita a využitá v každé větě. Kniha je psaná tak, že vše vidíte, ale nejen vidíte, máte dojem, že i slyšíte.
Takové popisy, no, nejsou-li krásné: Je to Janina druhá vycházka z truchlivé klece starého domu. Vězeňské ovzduší však jde s sebou. Je okolo, je v šatech, ve vlasech, v kůži i v srdci. Nelze se mu vymknout, nelze je setřást. Jana jde pod jeho neviditelným poklopem, a sluneční záře, prozpěvování splávků na potoce a důvěrné našeptávání stromových korun nemají k ní přístupu.
Asi se tento styl každému líbit nemusí, ale mne očaroval.

31.03.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Paní Tereza Bartošová s Vodníkem je hvězdička, která se rozblikala na našem detektivním nebi. A svítí pěkně.
Vodník neměl zelené šatky, botky rudé - za to řemeslo mu šlo. Kriminalisté na duchy nevěří, Ema zase moc nevěří kriminalistům, a tak tu máme detektivní příběh, který pátrá po zmizelých dušičkách i po "vodníkovi". Kniha se mi líbila, tak příště vyrazím za Klekánicí.

29.03.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Když člověk dojde od nenávisti k lásce nebo přátelství, to je přece skvělé. Bohužel stává se to více často v knihách než ve skutečném životě. Jelení vršek je kniha, která potěšila nás příznivce paní Körnerové (a není nás málo). Je to kniha odpočinková, i když život v 16. století byl vlastně stálý boj o přežití - zhoubné nemoci, lapkové, falešní příbuzní. Ono vlastně se nám něco dochovalo dosud. Pět hvězdiček dávám i přesto, že konec jsem tušila od začátku.

15.01.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Jak já ty sekty nemám ráda! Ale kam jde Kim a její tým, tak jdu také. A nikdy nelituji. Vražedná mysl je kniha poutavá, která si zahrává s lidskými city, vraždí je do slova, a následná manipulace z člověka dělá poslušnou loutku, která skoro s radostí hopsá podle toho, jak je tahána za provázky. A pokud se tam objeví Kim, tak už víme, že začíná mít jakákoliv nepravost namále. Kamarádi čtenáři, kteří se těšíte na další díl této sérii, já se k vám přidávám.

09.01.2023 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Vše, co bych chtěla k této knize napsat, tu už napsáno bylo. Lisa Regan lapila své čtenáře na napínavý příběh, kolem kterého krouží hvězdičky spokojených a nadšených čtenářů. A to je nejlepším doporučením pro policejní náčelnici Josii, jejích přátel i podřízených, ale je to také uznání pro skvělou spisovatelku.

27.07.2022 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštánek - v akci, nebo v nějaké slevě jsem ho koupila. Takový miloučký název to je. Ale dějí se tam věci plné napětí, vražd. A policie pátrá, sleduje a vylučuje. Těch pár počátečních listů mě moc nebralo, politika mě dokáže otrávit. Ale nakonec Kaštánek je dobrá volba. A vyšetřovatelé jsou skvělí a já si skvěle početla.

20.03.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Jo, fakt to byl jeden z nich. Ale kdo? Pěkně promyšlený příběh, nabízel každou chvíli nějakého pachatele. Někdy to byly myšlenky jednoho z nich, nebo třeba podezřelé jednání dalšího, nebo třeba chybějící alibi, také náhodná odhalení udělají svoje. Moc pěkně jsem si početla.
Jeden z nich to byl, a já už vím proč.

06.06.2020 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Smutné. Případy, které spolu nesouvisí. Vyšetřování se zdá u konce. Ale Tomáš Volf a jeho kamarádka Eva mají pochybnosti o závěrech. Případy se rozplétají a zase splétají. Dobré čtení, jen bych si přála, aby to byla pouze fantazie spisovatele.

01.05.2023 5 z 5