polmari polmari komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Přečteno těsně před 33. výročím listopadových událostí. A dostalo mě to do kolen...

V listopadu 89 mi bylo deset let a dodnes si nejvíc pamatuju to napětí a strach, co z toho vzejde, se kterým táta denně jezdil domů z práce kousek od Václaváku. Naši ve svém dětství zažili srpen 68 v centru Prahy a tak pro ně tragická varianta, která se mohla odehrát v listopadu 89, nebyla nijak nepředstavitelná.
Název téhle revoluce je na jednu stranu výstižný, ale zcela nezaslouženě vyvolává představu, že vlastně o nic nešlo, všechno šlo hladce a nic se nemohlo zvrtnout.
Tahle kniha člověku připomene, že zvrtnout se to mohlo - a strašně.

16.11.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Další příběh z "krásného dvacátého století", který se mnou mohutně zamával. Že pobaltské republiky pod Sovětským svazem trpěly, jsem věděla. Že Stalin přesidloval násilně celé národy do nehostinných míst, jsem věděla. Ale takhle silný příběh mnou opravdu otřásl a znovu jsem neskonale vděčná tomu, že (nejspíš za odměnu) žiju tady a teď.

13.03.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Úžasný a mnou do této chvíle neuvažovaný scénář: všechny příběhy o holokaustu, které jsem dosud znala končily buď špatně - smrtí nebo dobře - přežili a žili dál. Tohle je první příběh, který mi objasnil, že nejspíš statisíce lidí se z prožitých hrůz nikdy nevzpamatovaly.

13.03.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nadhera, krása. Děkuji úkolům čtenářské výzvy.

12.02.2020 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Pod vlivem amerických filmů a seriálů bych jaksi nečekala, že v severních státech USA je rasismus tak běžný, jak autorka popisuje. Zpočátku jsem si myslela, že je to příběh z doby MLKinga, pak jsem si říkala, že autorka přehání, ale čím víc jsem se dozvídala o životě všech hlavních postav, tím to bylo uvěřitelnější a nakonec u mě dosáhla toho, čeho asi dosáhnout chtěla u všech čtenářů ... zamyšlení se nad vlastními postoji k lidem jiné barvy pleti. Knížka je pro mě jednou z těch, po kterých si musím dát od čtení chvíli pauzu na zažití všeho, co jsem v ní našla.

26.03.2019 4 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Mám pocit, že tohle vznikne, když vydavatel na autora moc tlačí. Třetí díly třídílných sérií dost často zachraňují nijaký dojem z druhého (přechodového) dílu, ale to není tento případ...třetí kniha dle mého celou sérii pohřbila.

13.03.2019 2 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Opět přečteno, opět jedním dechem, opět úžasné.

23.02.2015 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tak doufám, že něco takového se nikdy nestane a pokud ano, tak bude po ruce sympatický Manzano (nebo někdo jiný, třeba nesympatický, ale stejně schopný).

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Tak větší zklamání z knížky nepamatuju. Skutečně mě neoslovila ani jedna z "hlubokých" myšlenek typu "Ema má mísu". Tohle tedy rozhodně nebyla kniha pro mě.
A panu Rudišovi a celé české veřejnosti bych ráda vysvětlila, jak je to s tou "plzní": prospěšné vlastnosti pivo plzeňského typu opravdu má, ale není to jen plzeň, ale všechna piva plzeňského typu, tj. všechna piva vařená dekokčně dvourmutově, kvašená spodním kvašení. Tento typ piva vznikl v 19. století v Plzni a od té doby ho vaří všechny české pivovary.

18.02.2019 1 z 5

Nová dívka Nová dívka Daniel Silva

první, co jsem od Silvy četla a moc se mi líbilo, ale některá z dřívějších bude asi lepší ... určitě si o Gabrielovi nebo Sarah přečtu ještě něco

16.01.2020 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Zajímavé a vypovídající o neuvěřitelném sobectví některých lidí, kteří se sami považují za ty nejlepší...ekoterorismus ad absurdum.

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Parádní jízda až na poslední (vysvětlovací) stránky.

26.05.2022 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Nezbývá než doufat, že i přes nával technologií si lidé zachovají vlastní, nejlépe selský, rozum. Je dost zlé, když všichni žijeme ve světě, kde nás "velký bratr vidí" a my mu v tom aktivně pomáháme, takže doufám, že svět, kde by náš život "velký bratr" i řídil, nás nečeká. "Jsem ostatně toho názoru, že datové chobotnice musí být" pod kontrolou vlastního rozumu.

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Nevím, proč autor zcela vynechal hlavního hrdinu první knihy. Nevím, proč se zapletl do podivného milostného příběhu s představou, nicméně závěr knihy to jakž takž zachránil.

13.03.2019 3 z 5

O tom, co bylo potom, jsem do této chvíle četla jen jednu knížku. Tahle mě ve vnímání konce 2.sv.v. opět posunula dál od dětské představy pohádky s dobrým koncem.

Za dveřmi tma Za dveřmi tma Anna Bailey

Tohle jsou ti skuteční Američané. Ti, kteří volí diktátory jako McCarthy, Bush či opičáky jako Trump. Ti, kteří s heslem "in God we trust" na rtech, bez váhání zastřelí Kennedyho. Ti, kteří vloží zločincům či dětem do rukou útočné poloautomatické zbraně a pošlou je vystřílet školu...a ani jim jejich vina nikdy nedojde.

Opravdu kniha, u které se mi vzteky, lítostí a bezmocí vše svíralo.

13.07.2022 5 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Moc pěkné - do poloviny knihy. Nutnost zdlouhavého vysvětlování bohužel celý zážitek dost zabilo.

26.05.2022 3 z 5

Smutné pondělí Smutné pondělí Kathy Reichs

zajímavé, ale náhlé zhloupnutí hlavní hrdinky v poslední fázi příběhu mě zklamalo

16.01.2020 3 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Moc moc pěkné. Co jsem tak četla, tak tohle je jeden z mála postapokalyptických příběhů, kde se čtenář přesně dozví, co se vlastně stalo, a příběh je vyprávěn z pohledu útočníka (velice sympatického). Konec byl na mě až moc romantický, proto jen 4 hvězdy místo pěti.

28.05.2019 4 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Četla jsem na doporučení. Za mě jde o nejhůře zpracovaný příběh z války, který jsem kdy četla. Možná má nějaké kouzlo pro lidi, kteří se s tímto tématem dosud nikdy nesetkali, ale jako spisovatelský počin je absolutně o ničem.

22.02.2017 2 z 5