PlaszCZ PlaszCZ komentáře u knih

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Každodenní život feťáckých teenagerů v 80.letech. Tehdy se ještě o tomto fenoménu ve společnosti příliš nehovořilo, neexistovala specializovaná oddělení, v tisku se občas mihnul krátký článek ... Kniha je velice upřímnou zpovědí hlavní zúčastněné (naschvál nepíšu hrdinky), která podává svůj příběh bez obalu až do sebemenších detailů. Oproti filmu autorka popisuje i život před drogovou dráhou - domácí násilí, nedostatek pozornosti, krach rodinného podniku, a hlavně opuštění a touha někam patřit. Je to velmi čtivé, takže pokud chcete více informací - jděte do knihy!

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Knížku jsem četla poprvé asi v 15letech a úplně mě nadchla. Když jsem si ji vypůjčila znovu asi před rokem, tak jsem až zas tak nadšená nebyla. Ale nemůžu říct, že je ta kniha špatná - hold už asi nejsem cílovka. Nicméně, pokud chcete nějakou oddechovku, nad kterou nemusíte moc přemýšlet a obšas se i zasmát, tak je tahle kniha rozhodně správnou volbou. Je poměrně krátká, čtivá.

25.03.2022 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Oproti filmovému zpracování je zde i velká část, která popisuje vývoj vztahu Betty s Moodym v USA. Vedle napínavého a dramatického příběhu se zde tedy naskytuje i hluboká psychologická sonda. Betty Íránce nehází do jednoho pytle - ba naopak. Mnoho lidí ji pomohlo, a to i bez záruky jakékoli odměny. Příběh je napínavý až do samého konce, a proto se kniha velice dobře čte. Knize bych před filmem určitě dala přednost.

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

(SPOILER) Bláznivá a mladá bílá holka, která se vydá za krásami exotiky, a tím dostává její život úplně jiné obrátky ... Chvílemi jsem byla až šokovaná autorčinou najivitou, na druhou stranu, o to lépe a s větší zvědavostí jsem knihu četla. Po vystřízlivění se nakonec Corinne rozhoupává a Afriku i s dcerou opouští. Ještě že tak ... jsem ráda, že se kniha nestala africkou verzí Bez dcerky neodejdu ...

25.03.2022

Paměti starého práškaře 2 Paměti starého práškaře 2 Jan Juračka

Knihu jsem přečetla snad za 2 dny. Je čtivá, vtipná, a zároveň mapuje příběh ČSA od dob, kdy se společnosti velmi dařilo, až k době, kdy to šlo všechno do kytek. Autorův poněkud ležérní styl psaní mi nevadí. Pihou na kráse je však velké množství pravopisných a syntaktických chyb. Jinak super!

25.03.2022 4 z 5

Chlapec, který přežil pochod smrti Chlapec, který přežil pochod smrti Pavel Taussig

Zajímavý příběh na pozadí hrozné doby. I přes všechny útrapy měl nakonec autor docela stěstí - přežil a setkal se se svou rodinou. Hezky se mi četlo tak prvních 100 stran, kde autor popisuje rodinný příběh i každodenní život před válkou. Deníček z koncentračího tábora mě naopak vůbec nenadchl a četl se mi velmi pomali. Jinak bych knihu doporučila.

25.03.2022 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Klasika, kterou si každý musí přečíst. Nejen že kniha dobře popisuje vzestup a mnohé praktiky komunistické moci, ale zároveň je i dobrou nadčasovou záležitostí. Kniha je krátká, avšak velmi výstižná. Přečetla jsem ji jedním dechem.