PlaszCZ PlaszCZ komentáře u knih

Periklovo Řecko Periklovo Řecko Jan Bouzek

Knížku jsem četla kvůli studijním povinnostem. I tak se mi ale četla příjemně, a doporučila bych ji všem, kteří se o antickém Řecku chtějí něco dozvědět. Pokud neseženete tuhle knížku, tak dobrým (a co se informací týče i srovnatelným) ekvivalentem je Život v době Periklově od Roberta F.

02.05.2022 5 z 5

Viděl jsem peklo Viděl jsem peklo Tvrtko Vujity

Unikátní kniha, o které člověk ani nechce uvěřit, že byla napsána před 20lety … Některé okamžiky připomínají spíše středověk. Líbí se mi autorova bezprostřednost i empatie. Doporučuji k přečtení.

21.04.2022 5 z 5

Špitálníková je teď ,,IN´´. Knihu jsem si zarezervovala v knihovně hned když vyšlo Svědectví, a čekala jsem na ni takřka 10 měsíců! Ale teď už k mým dojmům. Začnu s názvem. Stačilo by nechat pouze ,,na studiích v KLDR´´, protože o tom vlastně celá kniha je. Srovnání vlády dvou Kimů v knize úplně opomenuto není, ale nachází se zde pouze okrajově. Knížka se čte dobře. Nina je v ní upřímná a rozhodně si nehraje na někoho, kdo ví o KLDR všechno. Naopak cituje i mnoho zahraničních autorů, kteří se KLDR také věnují. Za mě je ta knížka na hranici odborné a naučné literatury, a doporučila bych ji všem, kteří se o KLDR chtějí dozvědět více. Oceňuji také fotky!

19.04.2022 4 z 5

Život v době Periklově Život v době Periklově Robert Flacelière

Fajn kniha, který nabízí unikátní pohled na atické Řecko. Tuto dobu si mnozí z nás idealizují, kniha popisuje negativní i pozitivní aspekty řeckého života. Četla se hezky. V knize je i mnoho obrázků, díky kterým si čtenář může vše lépe představit. Jediná výtka je používání slov ze socialistického slovníku - proletáři, buržoazie apod. To se však dá očekávat, neboť tato kniha byla u nás vydaná v roce 1981.
Doporučuji k přečtění!

14.04.2022

Z područí islámu Z područí islámu Ayaan Hirsi Ali

Kniha se mi četla velice dobře. Je v ní osobní příběh autorky i příběhy dalších členů její rodiny. Na názorných příkladech autorka ukazuje, jak má na nás výchova a hlavně prostředí, v němž žijeme, zásadní vliv. V závěru je i menší esej nebo spíše pojednání, zda je možná akulturace muslimů do západní společnosti či nikoli. Tuto otázku je velmi těžké zodpovědět, neboť i autorka sama přiznává, že ačkoli žije na Západě delší část svého života, některé situace jsou ji stále nepříjemné - např. odmítnutí koupě po náléhání prodavačky apod. Kniha rozhodně nikoho nenavádí zavrhnout migraci jako takovou, ale spíše se nad tímto fenoménem holisticky zamyslet - jak ze strany potenciálního migranta, tak i lidí, kteří s migranty přijdou do styku.

07.04.2022 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Celkový dojem z knihy je dobrý. Trošku mě teda nudily ty pasáže, kde Gábina do detailů popisuje každý závod, ale jinak se to četlo hezky. Gábina je zde hodně upřímná, na sebe i na ostatní. Umí pochválit, ale i pokárat. Část o Veronice mi přišla trochu drsnější, ale pokud to tak cítila, tak proč někomu mazat med kolem huby …
Jen škoda, že se toho chytl bulvár, a udělali z toho frašku ještě než to šlo na pulty.
Za mě fajn kniha - 80%

03.04.2022 4 z 5

Lvice Petra Kvitová Lvice Petra Kvitová Petr Čermák

Petru zbožňuji, nejen díky její povaze, ale také (a hlavně) kvůli její agresivní hře. Kniha je však nic moc. Knížky o sportovcích/hercích/modelkách má cenu číst jen tehdy, pokud je píše ta daná osoba. Jinak se nedozvíte nic nového, než je napsáno na wikipedii. Za mě nuda, a jsem ráda, že jsem ji za 10Kč poslala do antikvariátu.

01.04.2022 1 z 5

Tak jsem to teda po dvou dnech dočetla … Moje recenze se asi nebude lišit od těch ostatních. Na můj vkus je tam až příliš mnoho sprosťáren, a celkově to působí tak, že to psal člověk, který nedokončil základní školu. Jsem z leteckého prostředí, takže ano - Indové jsou otravní, ano - není to jenom luxus a cestování, ano - člověk je pořád sám… ale z téhle knihy se lajk o práci letušky příliš nedozví. Spíše se jedná o soupis historek ze života, které mi mnohdy nepřišly ani vtipné. Vydat tohle jako blog - ok. Ale jako knihu? Nechápu, jak na to mohlo to nakladatelství kývnout … Autorka v DVTV působila docela rozumně, ale její kniha je velké šlápnutí vedle.

01.04.2022 1 z 5

Ve válce: Příběhy obyčejných lidí z Iráku a Sýrie Ve válce: Příběhy obyčejných lidí z Iráku a Sýrie Lenka Klicperová

Kniha se čte velmi dobře - přečetla jsem jí asi za 3 dny. Velice jsem také ocenila fotografie, které však budí spíše smutek a zoufalství. Je zde mnoho zajímavých příběhů od obyčejných lidí, kteří se stali obětmi války a nechtějí s ní mít nic společného až po příběhy těch, kteří se na masakrech přímo či pouze zprostředkovaně podíleli. Autorky si rozhodně nechtějí hrát na objektivní novinářky, a přestože respektují přání některých lidí o zachování anonymity, v mnoha případech se nebojí vyjádřit svůj vlastní názor a hlavně zpochybnit pravdivost některých výroků - zejména v případech džihádistických manželek, které ,,vůbec´´ nevěděly, do čeho jdou a své manžely považují za hodné kluky, které ISu dělají pouze nevinné přidržtašky. Celkový dojem kazí pouze odfláknutá editorská práce - v knize je mnoho překlepů, které prostě nepůsobí dobře. Jinak je kniha super. Je vidět, že si na ni dal někdo práci, a přitom navíc riskoval i svůj vlastní život.

29.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha na mě působila stejně depresivně jako kniha první. Nejedná se sice o prvoplánovou senzaci, ale i tak je kniha plná životních zvratů, které prostě k životu Christiane patří … Kdo čeká happyend po přečtení první knihy, ten ať toto ani nečte. Přestože se Christiane jakž takž zapojí do normálního života, působí spíš jako troska - mizerný zdravotní stav, chudoba, relapsy a nakonec i ztráta syna. Jsem ráda, že si alespoň pořídila velkého chundelatého pejska. Je psům měla vždy citové pouto …

26.03.2022 3 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Kniha mě nadchla. Je v ní více informací než ve filmu. Kniha navíc - oproti filmu, zahrnuje i příběh Sajuri po skončení kariéry geiši. Zajímavé, napínavé a velmi čtivé!

25.03.2022 5 z 5

Oprátka pro krásnou Veru: Temné tajemství ošetřovatelky z Ravensbrücku Oprátka pro krásnou Veru: Temné tajemství ošetřovatelky z Ravensbrücku Stanislav Motl

Pan Motl zpracoval příběh Very do nejpodrobnějších detailů - hrabal se v archivech, četl mnoho knih o koncentračních táborech, stejně tak svědectví přeživších i záznamy ze soudní síně. Samotný příběh je velmi zašmodrchaný, ale to je dáno spíše atmosférou doby než zpracováním. I celý soudní proces působil velmi papundeklově, hlavně (ne)schopnosti Veřina obhájce.
I tak byla kniha čtivá, přestože jsem se u některých pasáží nudila. Za důkladné zpracování a zajímavý příběh dávám 4*!

25.03.2022 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Co dodat - King je naprostá klasika, a znalost jeho knih by měla patřit k základnímu vzdělání. Zelenou míli jsem si vypůjčila z rodinné knihovny, a okamžitě jsem se do ní zamilovala. Přečetla jsem ji ještě předtím, než jsem shlédla film, který je taktéž velmi kladně hodnocen. A nelituji, ba naopak - trochu mě mrzí, že jsem si před shlédnutím filmu nepřečetla Shawshank.

Pecka!

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Kniha je zpracovaná formou komixu, a proto by se mohla dobře číst i lidem, kteří tuto aktivitu až tak moc nevyhledávají. Kniha může být zajímavá jak pro děti, tak i pro dospělé. Popisuje íránskou revoluci a celkovou politickou atmosféru v Íránu v divokých osmdesátých letech, na druhou stranu je zde i mnoho peprných (a velmi vtipných) zážitků z autorčina osobního života. Je zajímavé sledovat očekávání a následnou realitu života imigrantky, která se musí vyrovnávat s nástrahami jiného světa - světa, ve kterém je zprvu považována za exotické zvíře, a nakonec se v něm dokáže naučit žít, a to velmi úspěšně. Autorce dávám velký palec nahoru nejen za to, jak vtipně svůj osobní příběh zpracovala, ale také za to, jak se dokázala prosadit v jiné společnosti. Doporučuji i film!

Milníky na mé cestě Milníky na mé cestě Miley Cyrus

Knihu jsem si koupila před xy lety v antikvariátu za 10Kč. Při úklidu skříně jsem ji náhodou našla, a tak jsem si řekla, že si ji přečtu. Neměla jsem velká očekávání, a taky že se to nakonec i potvrdilo. Nikdy jsem nebyla skalní fanynkou Miley - pokud bych byla, možná by se mi kniha četla jinak. Dávám dvě hvězdy, to stačí. Koneckonců, inteligentnější výplod z pera 17leté pisatelky jsem ani nečekala ...

25.03.2022 2 z 5

Nezastavitelná Nezastavitelná Rich Cohen

Jsem velkou obdivovatelkou Šarapovové, takže jsem si knihu pořidila ještě předtím, než vyšla v češtině. Knihu bych však doporučila i těm, kteří se o tenis zajímají pouze povrchově, a spíš je zajímá, jak vypadá cesta ze zapadlého ruského městečka až na vrchol. Kniha je psaná velmi upřímně - autorka se nebojí rozebírat negativní i pozitivní stránky svého života. Život je prostě dřina, a pokud chceme něčeho dosáhnout, musíme tomu něco obětovat. Doporučuji k přečtení.

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Přestože se děj odehrává na pozadí války a neskutečného lidského utrpení, je zde i mnoho lásky, sounáležitosti a odhodlání. Kniha se skutečně četla jedním vrzem - jinak to snad ani nešlo. Nejvíce mě však dostaly poslední dvě strany - slzička ukápla... Dojemný, smutný a hořkosladký příběh nesmírně statečné ženy, se kterou si osud neskutečně krutě pohrál. Viola je skutečnou hrdinkou. Skvělá kniha!

25.03.2022 5 z 5

Vláda módy: Cena rychlé módy a budoucnost oblečení Vláda módy: Cena rychlé módy a budoucnost oblečení Dana Thomas

Velice zajímavá kniha o jednom z nejšpinavějších byznysů téhle planety. První část knihy je věnovaná tzv. sweatshopům. O jejich fungování mě nic moc neřekvapilo - koneckonců, na internetu se k tomuto tématu dá najít spousty videí. Větší část knihy je však věnovaná udržitelnému způsobu oblékání a novým technologiím, o kterých jsem neměla ani ponětí. Kniha je nabytá informacemi a rozhovory s návrháři, vědci i pracovníky. Kromě informací by měla kniha čtenáře navést k myšlence, zda ten či onen kousek oblečení skutečně potřebuje, a také, zda je morálně v pohodě s tím, jakým způsobem jeho oblíbený kousek z H&M za 15$ vlastně vznikl. Suma sumárum - čtivé, zajímavé.

25.03.2022 4 z 5

Zlá krev Zlá krev John Carreyrou

Autor do detailů popisuje praktiky a fungování celé společnosti, která měla znamenat naprostou revoluci v testování krve. Je zde zahrnut i Elizabetin osobní život a příběhy bývalých pracovníků Theranosu, kteří kvůli touze po pravdě neváhali obětovat i své osobní bezpečí. Místy byla kniha až příliš nabytá informacemi, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Super!

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Velice silná kniha. Je zajímavé pozorovat, jak lidé v nejpřísnější zemi světa dokáží vnímat a prožívat lásku, hledat úzké cestičky jak uniknout pravidlům, a vůbec - roztřídit to, co je nástrojí propagandy a co realita. Pokud vás zajímají neobyčejné příběhy zdánlivě obyčejných lidí, tak si knihu určitě přečtěte. Přečteno jedním dechem! Super.