PitoR PitoR komentáře u knih

Prísne tajné Prísne tajné Daniel Silva

Operácia Tympan!
„Špionáž nie je exaktná veda.“

Daniel Silva, otec úspešného špióna Gabriela Allona, tiež raz začínal. A toto je jeho debut z roku 1996. A veľmi vydarený. Špionážny román, ktorý rozpráva príbeh z 2. svetovej vojny.

„Prehnaný nacionalizmus patrí k najničivejším silám na svete...“

Hra na mačku a myš, kedy jediné zaváhanie mohlo stáť život nielen tajného agenta, ale aj tisícky civilistov. Blíži sa deň D a spojenci plánujú vylodenie vo Francúzsku. Kedy? Kde? Ako? A k tomu slúžia agenti, aby to zistili. Na strane nacistického Nemecka špióni i driemajúci agenti, ktorých do Veľkej Británie prepašovali ešte pred vojnou, na strane spojencov mravčia práca šikovných mozgov, ktorých naverbovali do radov polície i špionážnych agentúr za cieľom poraziť Hitlera. Plán Moruša je prísne tajný a nepriateľa treba zmiasť a oklamať. A k tomu poslúži operácia Tympan...

Winston Churchill: „Za vojny je pravda taká vzácna, že ju vždy musí sprevádzať telesná stráž klamstiev.“

Zaujímavé, že na Slovensku tento román čakal 15 rokov na svoju šancu. Zrejme sa kalkulovalo s tým, ako sa bude dariť izraelskému agentovi. Aj mne trošku trvalo dostať sa k nemu, ale som veľmi rád, že sa tak konečne stalo. Výborné, u mňa maximálna spokojnosť.

18.01.2024 5 z 5

Nepriateľ štátu Nepriateľ štátu Jozef Karika

Kam ten svet speje!?
„Kto chce tvoriť, musí si najprv vytvoriť priestor na tvorbu.“

Voľné pokračovanie a záver „trilógie“ V tieni mafie. Do tretice ako audio kniha, čítaná Petrom Sklárom.

Jozef Karika popustil uzdu svojej fantázii a opäť uplietol zaujímavý dej. Kde je fikcia a kam až siahajú reálie tohto sveta, resp. Slovenska? Kde sú vlastne uložené telesné ostatky Andreja Hlinku? Môžem autorovi vyčítať hocičo a hľadať chyby krásy, ale k čomu by to bolo? Jasnačka, miestami to pôsobí ako rozprávka pre dospelých a vplyv akčných hollywoodskych trhákov sa nedá poprieť, ale ja som mu to opäť zožral naplno. A pri tom som sa opäť niečo dozvedel, napr. čo je to Aspergerov syndróm a ako na svoje „obete“ pôsobí.

Krutý, nemilosrdný, brutálny a smutný príbeh boja o moc. U mňa maximálna spokojnosť a teším sa na ďalšie Karikove knihy.

15.01.2024 5 z 5

V tieni mafie II - Čas dravcov V tieni mafie II - Čas dravcov Jozef Karika

V tieni mafie – 2. časť!
„Každému, čo mu patrí.“
Pokračovanie mafiánskeho príbehu z Ružomberka. Kniha vo formáte audio, čítaná Petrom Sklárom. Téma je jasná - brutalita, cynizmus a boj o moc naberá obludné rozmery. Je to smutné, kruté, plné zvratov a prekvapení.

„Slovák nikdy nič nepodnikne ani proti najväčšiemu svinstvu, pokiaľ má aspoň mizivú nádej, že sa mu z neho ujde čo i len malá odrobinka.“

Pre mňa, rovnako ako pri debute, veľké prekvapenie a maximálna spokojnosť. Už sa teším na knihu Nepriateľ štátu, voľné pokračovanie príbehu, a taktiež využijem možnosť audio verzie...

14.01.2024 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Čierny manifest!
„Bože milostivý, prosím ťa, daj, aby to bol falzifikát. Lebo ak nie je, príde na nás veľké a čierne zlo!“

Keď sa na Západ dostane jeden prísne tajný dokument, nazvaný Čierny manifest, pohlavári z americkej CIA i britskej SIS sú zhrození z toho, čo za netvor sa v Rusku na prelome milénia derie k moci. Dávajú však od toho ruky preč, ale tajná Lincolnova rada, čo je finančne nezávislá americko-britská skupina, sa rozhodne zabrániť novodobej ruskej ikone dostať sa k moci.

„Viem, čo je to vlastenectvo. Videl som ľudí, čo zaň prelievali krv. Ten chlap je fašista, či je to Nemec alebo Rus.“

Ďalší z rady výborných špionážnych príbehov od majstra tohto žánru, ktorý opäť spojil fikciu so skutočnosťou. Tu si napr. „zahral“ ozajstný sovietsky špión v radoch CIA a Ikona (originál z roku 1996) ani dnes nestratila nič na svojej príťažlivosti.

„Dobrí víťazia!“

Mám rád tieto špionážne príbehy. Výborná oddychovka, plná napätia i nečakaných zvratov, ktorá čitateľa zavedie aj do čias studenej vojny. Pri tomto titule som využil ponuku knižnice a román si prečítal v skrátenej verzii. U mňa maximálna spokojnosť.

10.01.2024 5 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

V tieni mafie – 1. časť!
„Nie všetci môžeme všetko.“
Po skúsenostiach s čítačkou muselo dôjsť aj na audio knihu. Takže, zásluhou mojej netere, veľkej fanúšičke Kariku – moja prvá kniha vo formáte audio.

Trošku som sa toho obával, ale bolo to zbytočné. Skvelo vyrozprávaný dej Petrom Sklárom. Neviem to racionálne vysvetliť, prečo odkladám „čítanie“ kníh od Kariku, keď prvá skúsenosť s ním, séria Na smrť, vo mne zanechala iba tie najpozitívnejšie dojmy!? A to isté môžem povedať aj o úvodnej časti tejto rovnomennej trilógie. Lepšie neskôr, ako nikdy. Téma je jasná – drsná, krutá, smutná, plná zvratov a prekvapení.

„Fīnis corōnat opus. - Koniec korunuje dielo.“

Pre mňa veľké prekvapenie a maximálna spokojnosť. Už sa teším na pokračovanie a taktiež využijem možnosť audio verzie...

08.01.2024 5 z 5

Mesto kostí Mesto kostí Michael Connelly

Vykúpenie!
„Raz mi ktosi povedal, že celý život sa snažíme dosiahnuť jediné. Vykúpenie. Chceme sa vykúpiť. Za všetko. Za čokoľvek. Všetci chceme, aby nám bolo odpustené.“

Harry Bosch je späť v 8. časti rovnomennej série o detektívovi z Los Angeles. Tentokrát ide o starý príbeh, keď sa na jednom kopci nájdu kosti dieťaťa a tie jednoznačne napovedajú tomu, že išlo o násilnú smrť.

„Vraždy detí človeka mátajú navždy. Je po nich úplne prázdny a vystrašený. Na svete neexistuje nepriestrelná vesta, ktorá by pri nich dokázala vyšetrovateľa ochrániť. Pri vraždách detí si vždy uvedomí, že svet je plný strateného svetla.“

Harry v skvelej forme, dokonca zamilovaný, ale... Viac prezrádzať nebudem. Snáď iba toľko, že záver ma veľmi prekvapil. Výborná detektívka, avšak na to som si pri Michaelovi Connellymu už akosi zvykol. A opäť nesklamal, takže maximálna spokojnosť.

07.01.2024 5 z 5

Dramatik Dramatik Ken Bruen

Kopijníci!
„Zas*aný, samozvaný strážci pořádku.“

Priznám sa, že pre mňa je írsky spisovateľ Ken Bruen najväčšie a najmilšie prekvapenie posledných 2 mesiacov, kedy som sa dostal k jeho prvej knihe (Vražda na molu). Vo štvrtom pokračovaní série Jack Taylor nič nemením na predošlých hodnoteniach, jednoducho skvelé! Jack je bývalý policajt, ktorý „operuje“ v rodnom meste Galway.

Zvláštny štýl Kena Bruena, ktorý akoby iba spisoval momentálne nápady, činnosť i spomienky Jacka Taylora a ten je všetkým, len nie vzorom dokonalosti. Práve naopak – alkoholik a narkoman, ktorý však nestráca zmysel pre spravodlivosť. Momentálne abstinuje a ja mu držím prsty, aby mu to vydržalo aj v nasledujúcej knihe, aj keď s typickým humorom priznáva:

„Šest měsíců jsem byl čistej a střízlivej... Nepřestal jsem šňupat proto, že jsem chtěl bejt čistej. Mýho dealera zabásli a já si nedokázal najít novej zdroj. Když se daří, je třeba toho využít.“

Originálne, neokukané, skvelé podanie. Záhadné úmrtia dvoch mladých dievčat, pri ktorých sa nájde rovnaká kniha. Typická atmosféra írskych krčiem a čierny humor. Oživená legenda záhadného spolku Kopijníkov, pomenovaných po ľudovom povstaní z roku 1798, ktorí vykonávajú „spravodlivosť“ podľa svojich pravidiel. A smutný záver. Napriek veľmi chúlostivým témam som si čítanie užil – klobúk dole, pán Bruen!

04.01.2024 5 z 5

Temnejšia než noc Temnejšia než noc Michael Connelly

Cave Cave Dus Videt – Pozor, pozor, Boh vidí!
Viete, čo má spoločné nápis „Cave Cave Dus Videt“, k tomu umelecké diela Liečba bláznovstva, Sedem smrteľných hriechov, Posledný súd, Záhrada pozemských rozkoší a sova? Skúste 7. diel série Harry Bosch o policajtovi z Mesta anjelov. Meno dostal po „diabolskom maliarovi“, ktorý aj tmu dokázal stvárniť temnejšiu než noc.

„Spravodlivosti nikto neunikne. Keby som veril, že sa to dá, nerobil by som túto prácu. Isteže, nedostaneme vždy všetkých, ale som presvedčený, že život sa uberá v jednom veľkom kruhu. Všetko sa človeku skôr či neskôr vráti.“

Ďalšia parádna jazda Michaela Connellyho, zároveň aj 2. diel série Terry McCaleb o bývalom agentovi FBI, ktorý sa špecializoval na profily sériových vrahov. Zamotaný prípad surovej vraždy jedného grázla prepletený so smrťou mladej herečky. K tomu resty z minulosti a o prekvapenia nie je núdza. Viac prezrádzať nebudem.

„Bosch cítil, ako mu na chrbte naskakujú zimomriavky. Zažil to už veľakrát – zakaždým, keď sa pozrel do duše ľudskému monštru.“

Snáď ešte pár slov k sove, spomenutej v úvode, ktorej socha bola svedkom utrpenia a krutej smrti spomínaného grázla. „Sova je symbol múdrosti a pravdy.“ Avšak pár storočí dozadu to tak nebolo. „V umeleckej a náboženskej ikonografii predstavovala symbol záhuby, nepriateľa nevinnosti, samotného diabla, kacírstva, bláznovstva, smrti i nešťastia, vtáka temnôt a utrpenia ľudskej duše na ceste k večnému zatrateniu.“

03.01.2024 5 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Kapitán Exner – 1. diel!
„Nejen příležitost, ale taky strach dělá zloděje.“

Na rovnomenný film z roku 1966 si príliš nespomínam, novodobý seriál pod názvom Kapitán Exner (2017) ma minul obrovským oblúkom, a tak som využil šľachetný krok Mestskej knižnice v Prahe, ktorá ponúka 1. diel tejto série grátis k stiahnutiu.

Český spisovateľ Václav Erben (1930-2003) v nej predstavuje sympatického vyšetrovateľa Michala Exnera. Píše sa rok 1964 a ja si matne spomínam, že takmer rok žeriem nervy svojim rodičom, pričom pražskí vyšetrovatelia riešia záhadnú smrť peknej ženy. Prípad nie je jednoduchý a jeho korene siahajú až do roku 1945. Pán Erben sa vyhol politike na sto honov a vtedajšiu dobu pripomína snáď iba občasné oslovenie „súdruh“. Samozrejme, poplatný roku vzniku je aj vozový park a všemožné technické vybavenie.

Sympatický úvod celej série – ľahké, oddychové, bez krkolomných akcií a svalnatých vsuviek, za to poctivá mravčia práca vyšetrovateľov a ja sa časom určite pozriem aj na ostatné diely.

01.01.2024 4 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Odessa – Organizácia bývalých príslušníkov SS!
„Zločiny niektorých ľudí sa nedajú pochopiť, a teda ani odpustiť.“

Skvelé! Bravúrne prelínanie skutočnosti a fikcie prenesené na stránky tohto románu. Vynikajúca kniha z obdobia 60. rokov 20. storočia, ktorá mapuje cestu mladého nemeckého novinára za odhalením novej identity dôstojníka SS, zodpovedného za mnohé zverstvá v lotyšskej Rige. K jeho menu sa dostal cez denník židovského väzňa, ktorý krutosť tohto sadistu a netvora zažil na vlastnej koži.

„Kým som nečítal ten denník, nikdy som si nekládol otázku, čo sme vlastne my, Nemci, spáchali. Teraz to začínam tušiť. Preto chcem nájsť toho chlapa, tú obludu, ak je ešte nažive. Mal by stáť pred súdom.“

Nikdy som si nemyslel, že všetci Nemci sú zodpovední za zverstvá pred a počas II. svetovej vojny, takže neuznávam nejaký odsudok kolektívnej viny voči tomuto národu. Napriek tomu sa nedokázali vyrovnať s mnohými najväčšími grázlami, ktorí si kľudne žili a užívali nové postavenie i nakradnuté bohatstvo. Žiaľ, napomohli tomu aj mnohí mimo Nemecka. Na druhej strane, po vlastnej skúsenosti, som presvedčený, že samotní Nemci sa hanbia za to, čo sa vtedy dialo. Čo je však smutné – nechcú o tom debatovať; ešte v 21. storočí si niektorí mysleli, že na Slovensku žijeme v zemľankách. Nie, nevymýšľam si.

„Nebezpečenstvo nie je nikdy zažehnané, len sa mení jeho podoba.“

Pán Forsyth, klobúk dole!

30.12.2023

Zradca Zradca Daniel Silva

Najvyšší trest!
„Treba konať ticho, rýchlo a v pravý čas.“

Mám za sebou deviatu knihu v poradí, v ktorej izraelský agent Gabriel Allon bojuje proti terorizmu. Tentokrát však ide, okrem iného, aj o veľmi osobnú záležitosť – o život veľmi blízkej osoby. K tomu sľub bývalému ruskému agentovi, ktorý mu dvakrát zachránil život...

„Viete, čo robíme so zradcami, Gabriel? Odvedieme ich do malej miestnosti a prinútime kľaknúť si. Potom im strelíme do zátylku z veľkokalibrovej zbrane. Dáme si záležať, aby guľka vyletela cez tvár, lebo tak ich rodina nespozná. Telo hodíme do neoznačeného hrobu. Po páde komunizmu sa v Rusku veľa zmenilo, ale trest za zradu je stále rovnaký. Sľúbte mi jedno, Gabriel. Sľúbte mi, že nedovolíte, aby som skončil v neoznačenom hrobe.“

Gabrielovi sa vypomstilo, že v predošlej akcii proti ruskému oligarchovi (V tieni Moskvy) – ktorý predával nebezpečné zbrane naprieč svetom, to takpovediac nedotiahol do konca a nechal toho sviniara nažive. Len čo však tento zloduch siahol aj na jeho najbližšiu osobu, bolo rozhodnuté – najvyšší trest.

„Nemienim nečinne vyčkávať, kým ostatní plánujú moje zničenie. Podľa mňa máme na výber. Môžeme žiť v strachu. Alebo môžeme bojovať.“

Opäť veľmi napínavé od začiatku do samého konca. Na mojej strane maximálna spokojnosť; Daniel Silva je skvelý! A už sa teším na desiatu knihu v poradí – Prípad Rembrandt.

27.12.2023 5 z 5

V tieni Moskvy V tieni Moskvy Daniel Silva

Siloviki!
„Kto chce pochopiť dnešné Rusko, musí najprv poznať jeho minulosť.“

Mám za sebou ôsmu knihu v poradí, v ktorej izraelský agent Gabriel Allon bojuje proti svetovému terorizmu.

„Pozrite sa mu do očí, ak si trúfate. To sú oči človeka, ktorý si tyká so smrťou.“

Tentokrát je jeho protivníkom bývalý ruský agent KGB a jeho prisluhovači, ktorí predávajú nebezpečné zbrane do celého sveta, okrem iných aj protilietadlové rakety teroristickým organizáciám.

„Siloviki? Tak voláme bývalých pracovníkov KGB, ktorí teraz vládnu v Rusku. Neznášajú odpor. Ak ich nahneváte, zabijú vás.“

Opäť veľmi napínavé od začiatku do samého konca. Na mojej strane maximálna spokojnosť; Daniel Silva je skvelý! A už sa teším na deviatu knihu v poradí – Zradca.

23.12.2023 5 z 5

Šakal Šakal Frederick Forsyth

25. august 1963 – deň pre Šakala!
„Panebože, prosím ťa, nedopusť, aby sa čosi zomlelo za ten čas, kým som v službe.“

Ani sa mi nechce veriť, že ubehlo už vyše 40 rokov, kedy som si prvýkrát vychutnal túto knihu. Vtedy požičanú od spolužiaka, dnes z vlastnej knižnice. A nič nemením na vtedajšom dojme. Jednoducho – super!

Politický triler na pozadí pokusu o atentát na francúzskeho prezidenta generála Charlesa De Gaullea v roku 1963. Nespokojnosť francúzskych vojakov i mnohých občanov s vtedajšou politikou voči ústupu Francúzska z okupovaného Alžírska viedla k sérii neúspešných pokusov o zastrelenie prezidenta, ktorého považovali za zodpovedného z tejto prehry a za zradcu ich ideálov. Organizácia tajnej armády (OAS), ktorá bola za týmito nevydarenými útokmi, sa rozhodla pre zmenu taktiky a objednala nájomného vraha z cudziny.

„Predovšetkým by sme chceli vedieť, či je to možné.“
„Niet na svete človeka, ktorý by sa vedel uchrániť pred vražednou strelou.“

Na jednej strane šikovnosť, odvaha, taktika, odhodlanie zabijaka, na druhej strane obrovský kus mravčej práce policajtov z viacerých krajín pri získavaní informácií o záhadnom Šakalovi. Autor do príbehu zakomponoval mnohé zaujímavé faktografické pasáže, čo knihe pridáva na kvalite.

Ani sa mi nechce veriť, že toto bol v roku 1971 debut anglického spisovateľa Fredericka Forsytha, ktorý mu hneď priniesol veľkú popularitu i uznanie. Dovolím si tvrdiť, že ani v súčasnosti Šakal nestratil nič na svojej atraktivite i príťažlivosti. A vynikajúce bolo aj filmové spracovanie z roku 1973 – jeden z mála príkladov, keď sa film môže smelo rovnať s knihou.

21.12.2023 5 z 5

Láska za hradbami Láska za hradbami D. Orlan (p)

Láska sa nedá kúpiť!
„Na zradcov hľadia všade rovnako.“
Krátky román z obdobia tureckých vojen. Napísal ho Dr. Teofil Ušák, ako znie pravé meno autora. Ten by mal byť povedomý hlavne fanúšikom Karla Maya, keďže preložil niektoré jeho knihy do slovenčiny, napr. Winnetou.

Dobrodružná chuťovka k jednej káve. Na ploche 51 strán nám autor predkladá príbeh z čias tureckých nájazdov na územie Uhorska, presnejšie o dobýjaní hradu Fiľakovo. Na jednej strane zrada, podlosť, závisť, zlomyseľnosť, nenávisť a bezhraničné sebectvo. Na strane druhej odvaha, česť, zmysel pre spravodlivosť, vernosť a láska.

„Nezískaš lásku ženy, ak ju odtrhneš od domova, od muža, ktorého ľúbi, a odvlečieš z rodnej krajiny do cudzieho sveta.“

Mnohé knihy pána Ušáka vychádzali iba na pokračovanie ako zošitová príloha týždenníka Sloboda, takže zohnať ich asi nebude ľahké. Láska za hradbami bola publikovaná v roku 1973. A ja tíško závidím švagrovi tieto publikácie, ktoré sú jeho majetkom.

18.12.2023 4 z 5

Otoč sa Otoč sa Juraj Gerbel

Pocit odpustenia!
„Pomsta nie je v skutočnosti žiadna spravodlivosť.“

Juraj Gerbel, slovenský spisovateľ akčných trilerov, pred pár dňami ohlásil vydanie svojej piatej knihy v poradí, ktorá má názov Kto sa bojí svetla? – už sa dá objednať. A opäť v nej bude dominovať, ako vždy doteraz, neporaziteľný hrdina Andrej Bojar, podľa ktorého je celá séria aj pomenovaná

„Zlé rozhodnutie neexistuje – tomu ma život učil už od útleho detstva. Je to veľká pravda. Nech urobíš čokoľvek, má to svoj význam. Vieš sa z toho poučiť...“

Andrej Bojar, bývalý vymáhateľ dlhov v thajskom podsvetí a expert na ázijské bojové umenia, sa po násilnej smrti svojho otca rozhodne pre návrat na Slovensko, kde siahajú jeho korene. Chce urobiť hrubú čiaru za týmto úsekom svojho života, lenže idylka trvá približne rok a pol. Sám je presvedčený, že pomstil smrť otca, ale všetko je inak a minulosť ho dobehne i v Bratislave. Aby očistil jeho meno, rozhodne sa pre návrat do Thajska. Ako sa s tým všetkým vysporiada? Dokáže odhaliť vinníkov, pre ktorých má ľudský život nulovú hodnotu? Dokáže odpustiť zradcom?...

„Veľmi nerád beriem druhým život. Odporuje to môjmu presvedčeniu. Keď ti však idú po krku, máš iba dve možnosti. Ja som sa rozhodol ostať nažive.“

Otoč sa považujem za veľmi slušný debut autora. Mne sa jeho štýl páči, riadky sa čítajú veľmi ľahko a ani sa nenazdáte a ste na konci príbehu. Vydarená oddychovka. A vy, ktorí ste na Juraja Gerbela ešte nenarazili, pritom máte radi napätie a dobrodružstvo – skúste. Myslím, že nebudete sklamaní. A kúpou jeho kníh podporíte aj telesne postihnutých ľudí.

17.12.2023 4 z 5

Lakový paraván Lakový paraván Robert van Gulik

Sudca Ti na „dovolenke“!
„Dôležité pravidlo vyšetrovateľa zločinov, na ktoré nesmie v nijakom prípade zabudnúť, je, že nikdy nesmie priveľmi lipnúť na jedinej teórii.“

Návrat ku klasike. Robert van Gulik - holandský diplomat, vzdelaný orientalista a znalec jazykov - vytvoril hrdinu, ktorého si „požičal“ z čínskeho detektívneho románu z 18. storočia - Slávne prípady sudcu Ti. Ide o skutočnú postavu sudcu Ti Žen-ťie, ktorého vymenovali na jeho prvé provinčné miesto v meste Peng-laj v lete 663... V okrese Wej-ping, kde je sudcom Teng Kan, má stráviť týždennú dovolenku, a to inkognito, pod menom Šen Mo. Verný pomocník Ma Žung tentoraz zostal doma, spoločnosť mu robí iba Ťiao Taj, druhý z najvernejších...

„Nezabúdajte, že ste tu na dovolenke, pane! A že všetky mŕtvoly naokolo sú výlučným vlastníctvom vášho kolegu Tenga!“

Lenže človek mieni a život mení; sudca Ti sa „pripletie“ k vraždám, sprenevere i vydieraniu, takže o nejakej dovolenke nemôže byť ani reč. Veľmi ľahké čítanie, autor ide priamo na vec, žiadna omáčka okolo, na malej ploche sa toho odohrá požehnane...

„Tajomstvo úspešného vydierania spočíva v tom, aby ste svojmu človeku ponechali východisko. Nesmie prepadnúť zúfalstvu.“

Zaujímavý pohľad na Čínu v 7. storočí. O nejakej idylke môžeme iba snívať, veď každý, kto sa postaví pred súd, bez rozdielu postavenia, si musí kľaknúť na holú dlážku a znášať aj bičovanie, pretože sa pokladá za vinného dovtedy, kým nedokáže svoju nevinu. Za seba vyjadrujem maximálnu spokojnosť a už sa teším na ďalší prípad sudcu Ti, ktorý dokáže aj v ťažkých a vypätých situáciách zachovať ľudskosť.

11.12.2023 5 z 5

Krutá hra. Kruté mrazy. Krutý osud Krutá hra. Kruté mrazy. Krutý osud Dan Simmons

Gangsterská trilógia z Buffala!
„Udělej co chci, nebo je po tobě.“

Pred chvíľkou som dorazil do cieľa a splnil ďalšiu osobnú misiu – aspoň čiastočne sa zoznámiť s dielom populárneho amerického spisovateľa Dana Simmonsa (1948), ktorý sa preslávil hlavne zásluhou sci-fi série Kantos Hyperionu. Ja som si však vybral iný príbeh – gangstersky ladenú trilógiu Joe Kurtz, detektív bez licencie...

„Kolik lidí po tobě musí jít, Joe, aby sis připadal populární?“

„Síla je sice fajn, ale rychlost a schopnost okamžité reakce jsou důležitější.“

Úderné, kruté i humorné zároveň. Dej odsýpa jedna radosť a kým sa stačíte spamätať z akčného úvodu, už ste na konci a je tu ešte akčnejší záver. Joe Kurtz je drsňák, ktorý pri kontakte s gaunermi bez milosti tasí zbraň a neváha ju použiť. Ak máte v obľube drsné a akčné trilery, skúste. Ja som sa bavil a vyjadrujem maximálnu spokojnosť s celou sériou.

07.12.2023 5 z 5

Krutý osud Krutý osud Dan Simmons

„Vždycky to může být ještě horší.“

„Nejspíš si pořád ještě namlouváš, že jsi soukromý detektiv, Joe, jenže jsi jen bývalý trestanec propuštěný na podmínku, zločinec a až přehnaně roztomilý pitomec.“

Ako už napovedá jej názov, dej sa točí okolo práce a života súkromného očka, ktorý príde o svoju licenciu v momente, keď bez mihnutia oka odkrágľuje vrahov svojej parťáčky, ale nielen parťáčky. Joe sa po vyše jedenástich rokoch vracia na slobodu a začne pracovať pre jednu mafiánsku rodinu. A Krutý osud je záverečný diel tejto – z môjho pohľadu – veľmi vydarenej série. Dan Simmons mi opäť pripravil poriadne prekvapenie, keď do príbehu o drogovej nadvláde zakomponoval spoluprácu dvoch znepriatelených mafiánskych rodín, ktoré si v predošlých dvoch častiach išli nemilosrdne po krku. K tomu neľahký osud jeho dcéry...

„Snažíš se vyřešit úplně VŠECHNO! To je totiž to poslední, co ti zbylo. Práce... Buď práce, nebo nic. Nemáš city. Nemáš minulost. Nemáš lásku. Nemáš naději. Nemáš nic.“

Najdlhší diel trilógie – úderný, krutý i humorný zároveň. Dej odsýpa jedna radosť a kým sa stačíte spamätať z akčného úvodu, už ste na konci a je tu ešte akčnejší záver. Joe Kurtz je drsňák, ktorý pri kontakte s gaunermi bez milosti tasí zbraň a neváha ju použiť. Ak máte v obľube drsné a akčné trilery, skúste. Ja som sa bavil a vyjadrujem maximálnu spokojnosť nielen s týmto príbehom, ale aj s celou sériou.

07.12.2023 5 z 5

Vraždy na molu / Vraždy bez trestu / Padlé mučednice Vraždy na molu / Vraždy bez trestu / Padlé mučednice Ken Bruen

An brónach mhor!
Ken Bruen (1951) je uznávaný írsky spisovateľ. Priznám sa, že donedávna som o ňom netušil. Na Slovensku mu nevyšla žiadna kniha, ale dostal som sa k tejto bichli. Na ploche 568 strán tu české vydavateľstvo BB/art (2012) predstavuje prvé tri „detektívne“ príbehy, v ktorých dominuje Jack Taylor.

Policajt Jack Taylor, člen írskej gardy, prichádza o robotu potom, keď pri cestnej kontrole strelí jednému namyslenému politikovi, členovi parlamentu, po papuli. Sú však za tým jeho problémy s alkoholom i drogami a Jack to v niektorých prípadoch jednoducho nezvláda. Nakoniec sa z neho stáva súkromné očko v meste Galway.

Čítal som všelijaké rozporuplné postrehy a názory na sériu Jack Taylor. Vraj sa nejedná o žiadne detektívky a len si tu jeden ožran a feťák v jednom vylieva svoje srdce. V mnohom musím súhlasiť, ale z môjho pohľadu je to podané majstrovsky – klobúk dole pred Kenom Bruenom!!!!! Jeho štýl, írske prostredie, typické krčmy, zmysel pre humor i detektívne zápletky ma od prvých riadkov veľmi zaujali a vtiahli do všetkých príbehov. Napriek veľmi chúlostivým a smutným témam mi čítanie tejto bichle prinieslo skutočné potešenie.

Jack Taylor bojuje so svojou chorobou. Hoci to nie je ľahké a sám to írsky zhodnotí slovami „an brónach mhor“ (voľný preklad v zmysle „som v riti“), nechám sa prekvapiť, ako sa s tým popasuje v ďalších častiach. Škoda len, že v Čechách sa prekladu dočkala iba polovica dielov, hoci do dnešného dňa je na svete šestnásť pokračovaní.

01.12.2023 5 z 5

Padlé mučednice Padlé mučednice Ken Bruen

Brónach!
„Na jednoho je to moc tuhý sousto.“

Írsky spisovateľ Ken Bruen vyslal do ulíc svojho rodného mesta Galway po tretíkrát svojho hrdinu – ožrana a feťáka – súkromného detektíva Jacka Taylora.

„Snad se na mně nebudete zlobit, že to tak řeknu, pane Taylore, ale zdá se mi, jako by ste neustále přitahoval bouřková mračna.“

Podobne ako tomu bolo v predošlých dvoch častiach, Jack bojuje so svojimi démonmi a nebyť veľkej lásky ku knihám, zrejme by to už nezvládol. Pritom má „talent“ stále sa do niečoho zamotať. Napriek svojmu „handicapu“ však nestratil ľudskosť a ak si to okolnosti vyžadujú, dokáže zobrať spravodlivosť do vlastných rúk, hoci to nie je vždy s kostolným poriadkom.

„Když se všechno uzavřelo, cítil jsem, jak se uzavírám také. K čemu by mi bylo něco jako vykoupení?“

Ide z toho obrovský smútok (írsky brónach) i bezútešnosť, ale číta sa to samo a, nech mi je odpustené, ja som sa opäť skvelo bavil. Bruenov štýl mi sadol od úvodnej časti – výborná kombinácia čierneho humoru, koloritu írskeho života, atmosféry miestnych krčiem i mnohých zločinov, ktorým niektoré korene siahajú do dávnej minulosti. Za mňa maximálna spokojnosť a teším sa na štvrtý diel.

01.12.2023 5 z 5