PitoR PitoR komentáře u knih

Safírová růže Safírová růže David Eddings

Elénium na tretiu!!!!!
Využil som možnosť ponuky a zakúpil kompletnú sériu v jednom zväzku. Aby mi nič neušlo, prečítal som to v jednom slede...

Diamantový trón - Slušný štart do tejto fantasy trilógie. Celkom som sa vžil do deja a čakal, ako sa bude dariť Pandionskému rytierovi Sparhawkovi a jeho spoločníkom na ceste k záchrane kráľovnej Ehlany.

Rubínový rytier - Pokračovanie má, podľa môjho názoru, stúpajúcu kvalitu. Nevedel som sa dočkať kedy budem môcť chytiť bichľu opäť do rúk, aby som sa dozvedel, ako sa bude dariť hlavným hrdinom. A ako to nakoniec dopadne s korunou kráľa Saraka i najmocnejším drahokamom, modrou ružou Bhelliom.

Zafírová ruža - Záverečný, zároveň najdlhší, diel trilógie začal pekne zostra. Jedno prekvapenie za druhým, jednoznačne najlepšia časť, ale tým nechcem nijako znížiť kvalitu predošlých dielov. To nakoniec rozhodlo aj o mojom konečnom verdikte, že som sa priklonil k maximálnemu hodnoteniu.

Oceňujem priložené mapy, ktoré mi pomohli zorientovať sa vo fantasy svete Eósia, takže som vedel, kde sa Sparhawk a jeho spoločníci práve nachádzajú. Hoci je na mapách oproti textom niekoľko nezrovnalostí, preklepov(?); Ignak = Agnak, Varium = Larium, Paler = Pater; považujem to za skvelý nápad a výbornú pomôcku zároveň.

...a som veľmi spokojný. Vyše 800 strán v jednom, je to paráda a krásne sa to vyníma v domácej knihovničke spolu s bichľou Tamuli, na ktorú sa už chystám. Príma!!!!!

P. S.: Inak, obdivujem čitateľov, ktorí pri svojich recenziách a hodnoteniach uvedú, že zároveň majú rozčítané aj iné tituly. Tí musia mať v hlave kompjúter.

Rubínový rytíř Rubínový rytíř David Eddings

Diamantový trůn Diamantový trůn David Eddings

Elénium Elénium David Eddings

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Aby som si vôbec dovolil hodnotiť toto dielo, prečítal som v jednom ťahu všetky tri knihy tejto série. Pri niektorých dejových zvratoch som sám sebe kládol otázku; skutočne si hľadal práve toto? Treba však mať na pamäti, že ide o kategóriu, v ktorej sa dej dokáže v okamihu zmeniť o 180 stupňov k dobrému alebo zlému. A pomoc hlavným hrdinom prichádza z miest, ktoré by ste nečakali. Dovolím si napísať, že v prvej časti sa autor ešte "hľadal", ale čítalo sa to samo. V dvojke a trojke je to už vyzretejšie, lepšie a aj zaujímavejšie.

...a neľutujem. Už mám dokúpené takmer všetky Červenákove knihy, takže postupne budem pokračovať v čítaní.

Radhostov meč Radhostov meč Juraj Červenák

Vládca vlkov Vládca vlkov Juraj Červenák

25.02.2023 3 z 5

Vládca Krvavého ohňa Vládca Krvavého ohňa Juraj Červenák

Moje prvé zoznámenie s tvorbou Juraja Červenáka. Na odporúčanie známeho, ktorý má „zmáknutú“ jeho tvorbu, som pristúpil k zakúpeniu tejto knihy…

Dá sa povedať, že je to môj prvý vážnejší kontakt s fantasy literatúrou. Aby som si vôbec dovolil hodnotiť toto dielo, prečítal som v jednom ťahu všetky tri knihy tejto série. Pri niektorých dejových zvratoch som sám sebe kládol otázku; skutočne si hľadal práve toto? Treba však mať na pamäti, že ide o kategóriu, v ktorej sa dej dokáže v okamihu zmeniť o 180 stupňov k dobrému alebo zlému. A pomoc hlavným hrdinom prichádza z miest, ktoré by ste nečakali. Dovolím si napísať, že v prvej časti sa autor ešte "hľadá", ale číta sa to samo. V ďalších dielach je to už vyzretejšie, lepšie a aj zaujímavejšie.

Možno by nebolo od veci, ak by bola v knihe priložená mapa. Čitateľ by tak mal lepšiu predstavu o tom, kde sa čarodejník Rogan so svojimi spoločníkmi práve nachádza a odkiaľ prichádzajú jeho spojenci, súperi, rivali i úhlavní nepriatelia.

...a neľutujem. Vyše 700 stránková "bichľa" - paráda. Už mám dokúpené takmer všetky Červenákove knihy, takže postupne budem pokračovať v čítaní.

Pustovník: Muž s leopardom Pustovník: Muž s leopardom Vladimír Štefanič

Pustovník - 1. diel
Priznám sa, nečakal som, že ma kniha tak silno osloví...

Nádherné myšlienky, skutočne na zamyslenie. Prvýkrát som sa pristihol pri tom, že si zapisujem zaujímavé pasáže, ktoré na mňa veľmi silno zapôsobili. Ponúkam aspoň niektoré:
1. „...Mestá sú pre skrotených...“
2. „Kto nemá strach, nie je viac človekom. Nemusíš sa zaň hanbiť, ani skrývať ho. Človek, ktorý ukazuje svoj strach a slzy rovnako hrdo ako svoj smiech a veselé oči, si zaslúži obdiv.“
3. „Láska je jediná vec na svete, ktorá dokáže zaplniť celé srdce človeka. Jediná dobrá vec. Lebo to dokáže aj smútok a nenávisť, ale tie neželám nikomu. Srdce zaplnené láskou kvitne. Zaplnené pomstou a nenávisťou vysychá.“
4. „Nechce byť súčasťou divadla, v ktorom si niektorí myslia, že sú viac než tí druhí. Beztak nakoniec všetci skončia v čiernej jame. Zahrabú ich a roky ich premenia na obyčajný prach. A potom všetky tie rozdiely, čo si ľudia navymýšľali, budú smiešne a zbytočné.“
5. „Priatelia sa neopúšťajú, keď im je ťažko. Keď horí, hasíme všetci...“
6. „Ľudia sa dnes neospravedlňujú nikomu a nikdy.“
7. „Bol plný lásky, ktorá túži dávať a nepýta sa, čo sa jej z toho vráti.“
8. „Robil, čo cítil, že robiť má, a nečakal ani uznanie, ani fanfáry obecenstva navôkol.“
9. „V každom z nás sa skrýva jeho skutočná podoba, tá sa však odhalí len v ťažkých situáciách.“
10. „Je dobré, že občas sa nevieme ospravedlniť sami pred sebou tak rýchlo, ako nás ospravedlňujú iní. Aspoň nezabúdame, na čom naozaj v živote záleží.“
11. „Máš srdce, akoby si ani nepochádzal zo sveta ľudí.“
12. „Zmeny sú vždy najhoršie a najviac tie, ktoré nás zastihnú nepripravených.“
13. „Človek človeku bezpečím.“
14. „Nad zlom sa zvíťaziť nedá. Zlo tu bude tak dlho, ako bude zem. So zlom sa iba bojuje. A že s ním vôbec bojuješ, to stačí.“
15. „Svet je dostatočne špinavý na to, aby sa v ňom dokázali schovať zázraky.“

A ešte čosi - vari prvýkrát v živote som sa stretol s knihou bez tlačiarenských škriatkov. Klobúk dole pred korektorkami, rovnako tak uznanie aj autorovi obálky. Samozrejme, poďakovanie aj Vladimírovi Štefaničovi za veľmi pekný príbeh. Ukázal, že fantasy môže byť veľmi vkusná a dokáže sa zaobísť bez vulgarizmov, hromady mŕtvol i hektolitroch krvi.

...u mňa za maximum!!!!!

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Život pred smrťou. Sila pred slabosťou. Cesta pred cieľom!
Môj prvý kontakt s Brandonom Sandersonom - prvá kniha zo zamýšľajúceho desaťdielneho celku. Ako to dopadlo? Nechám za seba hovoriť niekoľko citátov:

"Záleží na cieli? Alebo na ceste, po ktorej k nemu dôjdeme? Žiadny úspech nie je tak veľký ako cesta, po ktorej sme k nemu došli. Nie sme stvorení pre ciele, ale pre cesty. Naša cena je v pľuzgieroch na nohách, v chrbtoch posilnených ťažkými bremenami, v očiach otvorených dokorán z potešenia z toho, čo sme po ceste prežili."

"Nesúhlasíš s mojou cestou. Rozumiem tomu, pokiaľ je možné porozumieť niekomu, s kým absolútne nesúhlasím."

"Ak sa človek pozrie kamkoľvek, všade nájde ľudí, ktorí zneužívajú svoju moc."

"Ľudia sú v mnohých veciach nespoľahliví. A ak existuje jediná vec, na ktorú spoľahnutie je, tak je to práve tá ich chamtivosť."

"Neverím, že existuje niečo ako spravodlivosť."

"Niekto musí začať u seba. Niekto musí vystúpiť dopredu a povedať a urobiť, čo je správne, pretože je to správne. Keď nikto nezačne, tak ľudia nemajú koho nasledovať."

"Celý svet je jedna veľká bradavica, ohavne zelená a zhnisaná korupciou."

"Druhí sa môžu znížiť k tomu, aby ma zničili. Nech si užijú tú svoju slávu! Ja zostanem až do konca sám sebou!"

A teším sa na pokračovanie.

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Slovenský detektívny zázrak?
Autora mi odporučila kolegyňa z práce, následne aj neter, preto som pristúpil k pokusu o zoznámenie s Dominikom Dánom prostredníctvom jeho prvého detektívneho príbehu…

Toľko chvály a pri tej publicite, akej sa autorovi dostáva, to vyzerá dosť podozrivo. Každá palica má totiž dva konce. Jedno však viem určite – v druhom živote chcem byť detektívom; pomaly každý deň iná baba v posteli, to sa len tak nevidí.

...a ja zostanem pevnými nohami na zemi.

24.02.2023 3 z 5

Chancellorov rukopis Chancellorov rukopis Robert Ludlum

Inver Brass stále funguje!!!!
Písal sa rok 1983, keď som sa dostal k dielu Chancellorov rukopis. Kniha vyšla v Slovenskom spisovateľovi, edícia Zelená knižnica

Vtedy som si zaumienil, že sa pokúsim zohnať čo možno najviac titulov od tohto amerického autora, samozrejme, s ohľadom na moje jazykové možnosti a dostupnosť jeho tvorby v našich končinách. Žiaľ, život to zariadil inak. Jedna z mála kníh, ku ktorým som sa vrátil. Je zarážajúce, smutné a doslova desivé, že o našich životoch rozhoduje zopár jedincov. A o tom sa presviedčame aj v posledných rokoch, keď sa náš život doslova zastavil. Verím, že ten skutočný Inver Brass, nielen na Slovensku, sa dočká zaslúženej odmeny.

...a aj dnes, po uplynutí desaťročí, som hltal každú stránku môjho zažltnutého starého vydania a zaspomínal na časy, keď knihy vychádzali v osemdesiat tisícových nákladoch. Výborné!!!!

24.02.2023 5 z 5

Morhen - Posledná kliatba Morhen - Posledná kliatba Henrich H. Hujbert

Akčná slovanská fantasy?

Vraví sa – nesúď knihu podľa obalu...
Zaujal ma práve ten obal, ale aj meno vydavateľa i priložená anotácia. Povedal som si, že to skúsim. Priznám, potešil som sa, že pôjde o niečo slovanské, slovenské, preto som aj pristúpil k zakúpeniu knihy. Nehodnotím kvalitu akčňáku podľa množstva krvi, mŕtvol a všetkého okolo toho, lenže ak je to slovo použité v upútavke, tak by som čakal tomu zodpovedajúci obsah. Začiatok tomu dával šancu. Na jednej strane obdarované bytosti, na tej druhej vzmáhajúca sa sila uctievačov Kríža. Nakoniec som na úseku ďalších cca. 200 strán s porozumením čakal, čo autor ponúkne. Čítať o materinských citoch, nenaplnenej láske a strate milovanej osoby je síce krásne, avšak na takej dlhej ploche, pri akčnej fantasy? Priznám sa, že mi nesadol písaný štýl, ktorý na mňa pôsobil kostrbato, sekane, akoby sa to lepilo za pochodu. Ale možno som nepochopil zámer pána Hujberta.
...žiaľ, pre mňa sklamanie!!

24.02.2023 2 z 5