PitoR PitoR komentáře u knih

Gróf Monte Cristo II. (trojzväzkové vydanie) Gróf Monte Cristo II. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Gróf pomsty – 2. diel!
V každej dobe i spoločnosti sa nájdu tchori, ktorí sa neštítia ničoho, ani tých najohavnejších skutkov, len aby v konečnom dôsledku profitovali. A je úplne jedno, či je na čele spoločenstva kráľ, cisár, prezident alebo ministerský predseda. Koľko cynizmu a zloby musí byť v takých jedincoch, keď neváhajú klamať, podvádzať a bez mihnutia oka poslať do väzenia nevinného človeka?!
Skvelý román – klobúk dole, pán Dumas!!!!!

29.03.2024 5 z 5

Gróf Monte Cristo I. (trojzväzkové vydanie) Gróf Monte Cristo I. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Gróf pomsty – 1. diel!
Skvelý román – klobúk dole, pán Dumas!!!!!

29.03.2024 5 z 5

Hviezda juhu Hviezda juhu Jules Verne

Príbeh z Južnej Afriky!
Túžba po bohatstve, chamtivosť, zrada, dobrodružstvo, priateľstvo, láska – iba zopár anotácií k tejto zaujímavej knihe. Opäť som sa raz vrátil do detských liet, aby som si zacestoval s francúzskym spisovateľom a ústrednými postavami tohto príbehu. Tentokrát som navštívil juh čierneho kontinentu, kde sa vo veľkom hľadali a ťažili vzácne kamene. A jeden z nich je aj hrdinom tohto príbehu. Bavil som sa.
Vďaka, pán Verne!

20.03.2024 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Jack Reacher – 1. diel!
Šťastnou zhodou okolností sa ku mne dostalo úvodných 21. dielov nekonečnej série Jack Reacher. Práve som absolvoval premiéru a zvládol prvú časť. Kto to vlastne je ten Jack Reacher?

„Som tridsaťšesť ročný nezamestnaný bývalý vojenský policajt, ktorého nazve tulákom kadejaký samoľúby civilista, ktorý by vo svete, kde som sa pohyboval, neprežil ani päť minút.“

Anglický autor Lee Child vytvoril postavu neohrozeného amerického hrdinu, ktorého majú mnohí zafixovaného pod menom Tom Cruise. Románový Jack je však úplne iný kaliber.

Napínavý a drsný príbeh. Smrť blízkej osoby, svet peňazí, násilie strieda násilie, k tomu trocha romantiky – aj tvrďáci sa dokážu zamilovať. Rozprávka pre dospelých? Nech, ja som sa bavil a teším sa na „dvojku“ - A přece nezemřeš...

19.03.2024 5 z 5

Deti kapitána Granta Deti kapitána Granta Jules Verne

37° južnej zemepisnej šírky a...!
Jeden z veľkých čitateľských zážitkov môjho detstva.
Všetko sa začalo 26. júla 1864. Jules Verne nás prostredníctvom tohto príbehu pozval na dobrodružnú cestu po 37° južnej zemepisnej šírky, keďže zemepisná dĺžka bola na nájdenej listine nečitateľná. Spanilá jazda s bohatým opisom fauny a flóry – nezlomná vôľa a viera v záchranu kapitána Granta, ktorý sa stratil s loďou Britannia...
Neľutujem, že som sa k príbehu opäť vrátil a teším sa na ďalšie stretnutia s francúzskym spisovateľom.

14.03.2024 5 z 5

Krvavá štvanica Krvavá štvanica Jack Harvey (p)

Bovinná spongiformná encefalopatia!
„Bolo to globálne sprisahanie, zahŕňajúce vlády, vedeckú komunitu a každého, kto musel jesť.“

Mám rád škótskeho autora Iana Rankina. Vytvoril detektívnu sériu Inšpektor Rebus, ktorú nám predstavili bratia Česi. Na návrh svojho vydavateľa Ian napísal aj niekoľko iných kníh a jedna z nich vyšla u nás.

Bovinná spongiformná encefalopatia (BSE) nám lajkom nepovie nič, ale ak napíšem, že ide o chorobu šialených kráv, mnohým už svitne. A o tom je prakticky tento príbeh. Gordon Reeve, bývalý príslušník britskej špeciálnej jednotky SAS, sa postaví silnej chemickej firme, pretože tuší, že jeho brat, novinár na voľnej nohe, určite nespáchal samovraždu, ale bol zákerne zavraždený, nakoľko odhalil pravdu a chcel ju zverejniť.

Možno si poviete, že tých hrdinov je ako maku a všetko je na jedno kopyto, mne však Ian Rankin veľmi sedí a opäť mi ponúkol výborné oddychové čítanie, takže nič viac neriešim.

09.03.2024 5 z 5

Bolest: Zima komisaře Ricciardiho Bolest: Zima komisaře Ricciardiho Maurizio de Giovanni

„Tá Záležitosť“ – 1. diel!
„Nevěřím v osud. Věřím v lidi a jejich emoce. Lásku, nenávist. Hlad. Bolest, v tu především.“

V Taliansku vyšiel nedávno už 14. diel krimi série Komisař Ricciardi, česká Epocha sa zastavila na čísle štyri. Zrejme to nevynáša. Predsa len, Apeninský polostrov je od severu ďaleko, dnes nie je detektívne v móde.

Zvláštny chlapík ten Luigi Alfredo Ricciardi, určite nesadne každému. Ako vravia bratia Česi, zaváňa to „duchařinou“. Luigi totiž vidí mŕtvych, cíti ich bolesť a počuje posledné slová pred ich smrťou. Somarina, prekliatie?

„Věřte mi, že prokletí je každodenní pociťování bolesti. Bolesti druhých, která se tak stává vaší vlastní, která vás štípe na kůži jako rány bičem. Je jako rána, co se nehojí, co stále krvácí a nakazí vaší krev.“

Má to čosi do seba. Žiadne akčné scény, len poctivá práca policajtov. Mňa to chytilo od začiatku. Ak Vás „Tá Záležitosť“ okolo hlavného hrdinu, ako ju pomenoval Maurizio de Giovanni neodradí, skúste dať komisárovi Ricciardimu šancu. Odmení Vás atmosférou Neapola 30. rokov minulého storočia a pohľadom do neľahkého obdobia. A začíname letopočtom 1931, kedy duce už deviaty rok gniavil svojich spoluobčanov chorou ideológiou.

P. S.: Parádna obálka, ktorá dokonale vystihuje náladu i obsah knihy, autorom je Lukáš Tuma.

05.03.2024 5 z 5

Dvadsaťtisíc míľ pod morom Dvadsaťtisíc míľ pod morom Jules Verne

Záhadný kapitán Nemo!
Vo svetových moriach a oceánoch dochádza k poškodzovaniu a ničeniu plavidiel. Je za tým obrovská príšera, alebo bude pravda niekde úplne inde?

Opäť som sa začítal do príbehu francúzskeho spisovateľa, s ktorým som sa tentokrát ponoril do poriadnej hĺbky. Nakoľko zvedavosť býva silnejšia ako strach, jeho hrdinovia sa snažia prísť na koreň záhade, ktorá máta celý svet. Prečo k tomu dochádza a z akého dôvodu sú vlastne napádané lode?

Vedecko-fantastický román, nielen pre mladých čitateľov. Podmorský svet, rozmanitá fauna i flóra, k tomu záhadný kapitán Nemo a ja som si čítanie opäť užil. Už teraz sa teším na ďalšie stretnutie s Julesom Vernem.

05.03.2024 5 z 5

Križiak Križiak Ben Kane

Bratia v zbrani – 2. diel!
„So srdcom leva proti múrom Jeruzalema.“

Historická oddychovka, ktorú nám vyrozpráva rytier Rúfus – s anglickým kráľom Richardom priateľ na život a na smrť – a je jedným z mála vymyslených postáv v tomto románe, ktorý sa striktne pridržiava historických faktov.

Kniha zachytáva obdobie rokov 1189-1192 a tretiu križiacku výpravu, ktorú viedol Richard Levie Srdce s cieľom opätovne dobyť Jeruzalem. Nepretržitý spád zrady, intríg, priateľstva, politiky, rytierskej cti a k tomu sústavný boj so Saracénmi v Svätej zemi. Ja som si to užil. Možno skôr pre mužských čitateľov, hoci Rúfus nedokáže rozkázať svojmu srdiečku a rúbe poriadne vysoko.

Autor sa v doslove druhého dielu z trilógie Richard Levie Srdce „sťažuje“, že svetom vládne nevďak a záujem o historické romány poklesol. Neviem, nakoľko je to pravda, snáď som kúpou jeho kníh aspoň trocha prispel k zvráteniu nepriaznivého skóre. Verím však, že Ikar nespraví neuvážený kotrmelec a nezabudne na vydanie záverečnej časti, v origináli ako King.

02.03.2024 5 z 5

Cesta do stredu Zeme Cesta do stredu Zeme Jules Verne

Záhada starého rukopisu!
Viete, čo môžete zažiť, ak si kúpite staručkú knihu a v nej nájdete zašifrovaný pergamen písaný runovým písmom? Všetko to začalo v nedeľu, 24. mája 1863, v nemeckom Hamburgu...

Spolu s profesorom Ottom Lidenbrockom, jeho synovcom Axelom a ich sprievodcom Hansom som sa vrátil do mladých liet a vydal na dobrodružnú cestu, tentokrát do stredu Zeme. A Jules Verne mi ju patrične okorenil sympatickými hrdinami, statočnosťou, priateľstvom, odvahou, strhujúcim dejom, napätím i záhadami podzemnej ríše...

Písalo sa 19. storočie a fantázia francúzskeho autora akoby nemala hraníc. Ja som si to užil naplno a som veľmi rád, že po dlhých rokoch som sa k príbehu opäť vrátil.

24.02.2024 5 z 5

Levie srdce Levie srdce Ben Kane

Bratia v zbrani!
„Najväčším nepriateľom každého hrdinu je zrada.“

Mám za sebou zoznámenie s írskym spisovateľom historických románov. Ben Kane sa preslávil knihami zo starého Ríma, ale na podnet svojho vydavateľa si urobil radosť a napísal sériu "Richard Levie Srdce", o známej postave anglických dejín a toto je 1. diel. A aký by to bol patriot, ak by do hlavnej úlohy neobsadil Íra, že?

Na základe historických faktov a skutočných postáv nám autor rozohral fiktívny príbeh o priateľstve dvoch mužov – Richard, vojvoda akvitánsky a Rúfus, malý šľachtic z Írska, si vzájomne zachránia životy a stanú sa z nich bratia v zbrani! Autor nás prevedie rokmi 1179-1189 a oboznámi s nepretržitými spormi, intrigami, zradami v Richardovej rodine a ustavičnými vzbúrami v Akvitánii (časť Francúzska). A Rúfus je pri tom.

„Dejiny si pamätajú veľkých. Kráľov, cisárov, pápežov. Obyčajní ľudia ako vy a ja končia v hroboch bez mena.“

Ben Kane ma milo prekvapil. Ide o historickú oddychovku, ktorá sa čítala sama, takže by sa patrilo pochváliť aj prvý slovenský preklad, pretože všetko doteraz mu vyšlo iba v Čechách. Ako som načrtol vyššie – priateľstvo, zrada, intrigy, politika, rytierska česť. História pretkaná fikciou. A teším sa na pokračovanie – Križiak.

P. S.: Jedinú výčitku mám k vydavateľovi – na obale ani zmienka o tom, že ide o prvú časť série "Richard Levie Srdce". Škoda!

20.02.2024 5 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

„Prázdniny?!“
Priznám sa, že v detstve som hltal každú stránku a hneval sa na celý svet. Prečo my nemáme dva roky prázdnin?! Ako to, že po dvoch mesiacoch sme opäť v školských laviciach?! Vtedy som bol veľký hrdina. A dnes? No, neviem, či by som to s mladými školákmi z Nového Zélandu menil. Ktovie, koľko dní by som dokázal prežiť?! Predsa len, papier znesie veľa, realita je však podstatne iná. Pekný príbeh o priateľstve i nezlomnej vôli prežiť po tom, čo uvoľnená loď predčasne vypláva na šíre more a na dlhý čas zmení život pätnástim deťom. V ťažkých podmienkach a vypätých situáciách sa naplno prejavia ich charaktery.
Som veľmi rád, že po desiatkach rokoch som si opätovne vychutnal ďalšiu verneovku.

18.02.2024 5 z 5

Básnik smrti Básnik smrti Michael Connelly

Prvá kniha zo série Jack McEvoy, pomenovanej po hlavnom hrdinovi, novinárovi z Denveru.

Spočiatku som bol trocha na vážkach, čo vedie tohto chlapíka k takému zápalu objasniť smrť svojho brata. Naozaj mu ide o spravodlivosť, alebo sa chce jednoducho priživiť na nešťastí svojej dvojičky, podieľať sa na šokujúcom odhalení pravdy, a dostať tak svoj článok na prvé stránky novín, tým získať popularitu a slávu? Snáď mu nekrivdím a išlo mu skutočne o pravdu a spravodlivosť.

Zaujímavý námet od Connellyho. Zneužívanie a zabíjanie detí, vraždy policajtov, k tomu úryvky z básní Edgara Allana Poea - šialený mix! Napriek ťažkým a smutným témam sa mi príbeh páčil a teším sa na ďalšie spisovateľove knihy.

16.02.2024 5 z 5

Cesta okolo sveta za osemdesiat dní Cesta okolo sveta za osemdesiat dní Jules Verne

Za 80 dní...
Trvalo mi, kým som sa odhodlal vrátiť k verneovkám, ale neľutujem. A mal som to urobiť už skôr.

Rozhodol som sa odpútať od každodenných starostí, problémov i šialeností súčasného sveta a vrátiť sa do rokov, keď svet bol pre mňa gombička. A Jules Verne mi to umožnil mierou vrchovatou. Precestoval som s ním a jeho hrdinami okolo sveta a užil si to naplno. S tým pokrokom sa nám modrá planéta „scvrkla“, pretože sa dá precestovať za poriadne krátky čas. V 19. storočí to však také jednoduché nebolo, ale anglický gentleman Phileas Fogg sa stavil, že to zvládne za 80 dní a ja som jemu i jeho priateľom celý čas fandil, aby to neľahké dobrodružstvo dotiahli do úspešného konca.

Určite to nebol môj posledný návrat k verneovkám a k francúzskemu autorovi sa opäť vrátim.

12.02.2024 5 z 5

Zabijak sa vracia Zabijak sa vracia Daniel Silva

Zabijak Október je späť!
„Mier škodí obchodu.“

Táto kniha je pokračovaním špionážneho románu Znamenie zabijaka – dvojdielnej série Michael Osbourne, v ktorej má americký agent za súpera najlepšieho z najlepších profesionálnych zabijakov pod slnkom, vystupujúceho pod menom Október.

„Nepokladal sa za vraha, len za žoldniera. Skutočnými vrahmi boli tí, čo si objednávali jeho služby. On fungoval iba ako zbraň.“

V hre je však oveľa viac. Tajná organizácia Spoločnosť, ktorá chráni vlastné záujmy a obchody, potrebuje narušiť mierový vývoj v Severnom Írsku, pretože, čo si budeme klamať – mier škodí obchodu.

„Spoločnosť sa prostredníctvom tajných operácií usilovala podporovať trvalé a kontrolované globálne napätie, na čom jej členovia zarábali obrovské peniaze.“

Záver ma prekvapil, ale prakticky som dostal to, čo od podobného typu literatúry očakávam. Ja som sa bavil, takže som nadmieru spokojný. A teším sa na ďalšie Silvove príbehy, tentokrát s izraelským agentom Gabrielom Allonom.

31.01.2024 5 z 5

Čierna hra: Vláda mafie Čierna hra: Vláda mafie Jozef Karika

Čierny kruh – 1. diel!
Po prečítaní a vypočutí autorových výborných sérií "Na smrť" a "V tieni mafie" som bol pripravený na ďalšiu dávku napätia a Jozef Karika ma opäť nesklamal.

„Ľudia, ktorí nepochopia dobu v ktorej žijú, sú obzvlášť komickí.“

Téma je daná názvom, pričom autor nás vráti do 80. a 90. rokov minulého storočia, kedy na Slovensku končila etapa budovania socializmu a začali sa diať „veci“. Dej nám pripomenie aj známe postavy zo série "V tieni mafie", takže sa dozvieme, ako sa vlastne kryštalizovalo ružomberské podsvetie.

„Bol to svet, v ktorom slušnosť a uhladenosť znamenajú slabosť.“

Krutosť, nemilosrdnosť, brutalita, cynizmus, zrada, intrigy, falošné priateľstvá – smutný príbeh boja o moc. Na mojej strane maximálna spokojnosť, rovnako tak s audio verziou v podaní Petra Sklára. A teším sa na pokračovanie.

„Na napísanie bodky stačí sekunda. Aj keď sa to nezdá, bodka rozhoduje o všetkom.“

26.01.2024 5 z 5

Mafiánska trilógia Mafiánska trilógia Jozef Karika

V tieni mafie!
„Kto chce tvoriť, musí si najprv vytvoriť priestor na tvorbu.“

Jozef Karika popustil uzdu svojej fantázii a vytvoril zaujímavý mafiánsky príbeh. Kde je fikcia a kam až siahajú reálie tohto sveta, resp. Slovenska?

„Nie všetci môžeme všetko.“

Krutý, nemilosrdný, brutálny a smutný príbeh boja o moc, ktorý naberie obludné rozmery. A kde sú vlastne uložené telesné ostatky Andreja Hlinku? Môžem autorovi vyčítať hocičo a hľadať chyby krásy, ale k čomu by to bolo? Jasnačka, miestami to pôsobí ako rozprávka pre dospelých a vplyv akčných hollywoodskych trhákov sa nedá poprieť, ale ja som mu to zožral naplno.

„Každému, čo mu patrí.“

U mňa maximálna spokojnosť a teším sa na ďalšie Karikove knihy.

26.01.2024 5 z 5

Znamenie zabijaka Znamenie zabijaka Daniel Silva

Krycie meno Október!
„Zabíjanie mu neprinášalo potešenie, ale nemal preň ani výčitky svedomia. Keby kontrakt nesplnil on, našli by si niekoho iného.“

Kým Daniel Silva stvoril izraelského agenta Gabriela Allona, prepracoval sa k nemu cez "Prísne tajné", špionážny román z II. svetovej vojny, a dvojdielnu sériu "Michael Osbourne", venovanú pre zmenu americkému agentovi.

Opäť raz v akcii Spoločnosť, jedna banda nenažrancov pri peniazoch, ktorá si uzurpuje právo na riadenie celého sveta a myslí si o sebe, že je tá jediná správna a vyvolená, čo môže všetko. K tomu jej dopomáha aj najlepší z najlepších zabijakov, vystupujúci pod krycím menom Október, ktorý sa na svojich obetiach „podpisuje“ špecifickým spôsobom.

„Nepokladal sa za vraha; skutočnými zabijakmi boli tí, ktorí si jeho služby objednali.“

Avšak agent Michael Osbourne je jedným z tých, ktorí sa tomu zlu dokážu postaviť. Zaujímavé, že autor niektoré postavy, prípadne ich potomkov, umne previedol od svojho debutu až k vyššie spomínanému Allonovi. O to viac prekvapuje, že knihy na Slovensku vychádzali všelijako, len nie postupne.

Výborný špionážny počin, ktorý mi sadol, ostatne ako doteraz všetko od Daniela Silvu. Na mojej strane maximálna spokojnosť a teším sa na pokračovanie, pretože "Zabijak sa vracia"...

24.01.2024 5 z 5

Bílá puma Bílá puma Ronald Douglas Lawrence

Albín!
„V Británii sa hovorievalo, že najlepším horárom je polepšený pytliak.“
Ronald Douglas Lawrence (1921–2003), britský autor tohto románu, sa v roku 1969 začal vážne venovať pumám, nazývaným aj horské levy, takže zrejme vedel, o čom píše.

Toto je príbeh mačkovitej šelmy, ktorá sa vo veľmi vzácnych prípadoch vyskytuje s bielym zafarbením. A tento samec albín nemohol uniknúť pozornosti pytliakov, pričom odmena na čiernom trhu je veľmi lákavá. Avšak pri jeho prenasledovaní dôjde k zaujímavému momentu...

„Viem, že je to neuveriteľné, ale to zviera rozmýšľa. Ľahko ma mohlo zabiť, ale nespravilo to.“

Zaujímavé, milé, takmer rozprávkové podanie dobrodružstva z Britskej Kolumbie. A prečo nie? U nás, zrejme aj v Čechách, vyšla iba skrátená verzia tohto románu. Ja som sa bavil.

19.01.2024 5 z 5

Prísne tajné Prísne tajné Daniel Silva

Operácia Tympan!
„Špionáž nie je exaktná veda.“

Daniel Silva, otec úspešného špióna Gabriela Allona, tiež raz začínal. A toto je jeho debut z roku 1996. A veľmi vydarený. Špionážny román, ktorý rozpráva príbeh z 2. svetovej vojny.

„Prehnaný nacionalizmus patrí k najničivejším silám na svete...“

Hra na mačku a myš, kedy jediné zaváhanie mohlo stáť život nielen tajného agenta, ale aj tisícky civilistov. Blíži sa deň D a spojenci plánujú vylodenie vo Francúzsku. Kedy? Kde? Ako? A k tomu slúžia agenti, aby to zistili. Na strane nacistického Nemecka špióni i driemajúci agenti, ktorých do Veľkej Británie prepašovali ešte pred vojnou, na strane spojencov mravčia práca šikovných mozgov, ktorých naverbovali do radov polície i špionážnych agentúr za cieľom poraziť Hitlera. Plán Moruša je prísne tajný a nepriateľa treba zmiasť a oklamať. A k tomu poslúži operácia Tympan...

Winston Churchill: „Za vojny je pravda taká vzácna, že ju vždy musí sprevádzať telesná stráž klamstiev.“

Zaujímavé, že na Slovensku tento román čakal 15 rokov na svoju šancu. Zrejme sa kalkulovalo s tým, ako sa bude dariť izraelskému agentovi. Aj mne trošku trvalo dostať sa k nemu, ale som veľmi rád, že sa tak konečne stalo. Výborné, u mňa maximálna spokojnosť.

18.01.2024 5 z 5