Peyka Peyka komentáře u knih

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Thriller,který ohromil svět....určitě ano. Kniha je dobře napsaná,čtivá, téma otřesné, ale dokáže se čtenáři dostat pod kůži, Jacka budete nenávidět (nejhorší na tom je, že je to dost reálný příběh). Naopak naše hlavní hrdinka Grace v roli psychicky týrané manželky mě totálně nechávala bez emocí. Její jednání bylo rezignované už od začátku, její pokusy o útěk působí jen na oko,
jakoby ji ani nevadilo, že ji vězní vlastní manžel. Přišla mi i docela hloupá,ale to je věc názoru. :D Co se mi fakt nelíbilo, bylo finále..konečné střídání kapitol bylo matoucí a přišlo mi,jakoby tam pár kapitol chybělo. Autorka zjevně chtěla urychlit sled událostí. Konec, si myslím, že by ji v reálu asi neprošel. Nicméně kniha stojí za přečtení ;)

24.03.2018 3 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Jedna z nejoriginálnějších knih vůbec. Myslím, že už ji rozhodně nikdo netrumpfne. Téma dospívání, kritika konzumní společnosti, člověk jako pokusný králík, tohle všechno pojal A. Burgess velice pravdivě, s pomocí originálního jazyka (doporučuji jak originál, tak český překlad od L. Šenkyříka, který se maximálně povedl). Je ale pravda, že na ten jazyk si je potřeba zvyknout.

17.03.2018 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Na knížku jsem se těšila, hned jak vyšla, ale pak jsem zaváhala a najednou byla všude vyprodaná. Tak jsem poslušně čekala na dotisk. Vyplatilo se, i když mám jisté výhrady.

Určitě se shodneme, že život, který Tara žila, je pro nás dost vzdálený a nepochopitelný. Jen horko těžko si dovedeme představit, jaký život to asi musel být. Tara se ho snažila co nejlépe vykreslit. Myslím, že bravurně. Nicméně, nad jejím chováním jsem se často pozastavila. I když se oprostila od svých "návyků" a vylétla z hnízda, jakoby se nechtěla změnit ani zapadnout do "normálního" světa. Pak mi došlo, že ona ten svět jen nechápe, stejně tak, jako my nechápeme ten její.

SPOILER!! Nicméně, vyvstává mi spoustu otázek nad určitým jednáním. Její rodina odsuzovala lékaře a nemocnice, ale okamžitě odvezli do nemocnice nedonošené miminko? Najednou nezasáhne Bůh? Když pak Tara studovala na Cambridge, kde brala pořád peníze na letenky, apod? Chápu, že měla grant a studovala na stipendium, ale peníze někde brát musela a letenky nejsou nejlevnější. Asi to jsou maličkosti, ale zrovna mi utkvěly v paměti a nedávaly mi moc smysl. Hodně událostí mi hnulo žlučí (její bratr Shawn je naprosto vyšinutý magor), vztah s matkou byl smutný, ukazuje postavení ženy v (nejen) mormonské společnosti, vztah s otcem zvrácený. Kdyby si nechal pomoc, možná by to dopadlo všechno jinak, ale víra je silná, dokáže vás přemoct.

Co se týče kompozice, otravovaly mě vysvětlivky na konci knihy. Četla jsem překlad, takže nevím, jestli je to dílo překladatele nebo autora, dát vysvětlivky na konec knihy namísto poznámek pod čarou.

Jedná se o velmi silný příběh, kde víra přerůstá ve fanatismus a v nenávist vůči vlastní rodině. Jsem ráda, že jsem přečetla. Jsem vděčná za to, v čem jsem vyrůstala. Dávám 75%

15.05.2023 4 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Bohužel já jsem hodnĕ zklamaná. Po Půlnoční knihovnĕ jsem si tuto knížku přivezla z Londýna a dle anotace jsem se moc tĕšila.
Nicméně to neustálé přeskakování v čase mně strašnĕ vadilo a vězněm času jsem se stala já. Každá kapitola, jiná doba, musela jsem se kolikrát vracet, abych se našla.

Myšlenka je zajímavá, ale obsahově značně rozvlečené. V originále se kniha jmenuje "How to stop time" - Jak zastavit čas - odpověď - přečtěte si tuhle knihu!
Mám ráda symboliku, jméno hlavní postavy Hazard bylo příznačné, v životĕ musel hodnĕ riskovat, vzhledem k jeho "problému."

Jazykově bez problému, četlo se to svižně, ale kompozičně špatenka.

Mrzí mĕ to, ale asi jsem čekala víc. :( za mě 50%

16.02.2023 2 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Takovouhle literaturu mám ráda, když je dobrá. Nikdy nečtu najednou, nechávám si to po částech, jinak to pořádně nevstřebám.
Autor má dobré postřehy a užitečné rady. Jedna z lepších motivačních knížek.

17.10.2022 3 z 5

Vlak do Paříže Vlak do Paříže Lorraine Brown

Přečetla jsem tématicky, a to ve vlaku. Naštěstí to trvalo jen pár cest. Anotace byla zajímavější než samotná knížka.

Příběh je velmi jednoduchý, spíš až naivní. Hlavní hrdinka mi šíleně lezla na nervy, jak byla neorganizovaná a roztěkaná.

S každou stránkou jsem věděla, co přijde. Velmi prvoplánové. Chemie mezi hlavními protagonisty nefungovala, vyústění ploché a ani trochu realistické.

Literatura může být oddechová, ale zároveň chytře napsaná. Tady mi fakt jen utíkala ta cesta vlakem.

Zároveň jsem četla v originále a autorka se mermomocí snažila upravit Léovu mluvu, aby zněl jako Francouz mluvící anglicky, nicméně za mě se to moc nepodařilo. Strašně mě iritovalo, jak používala velice spisovný jazyk, takhle nikdo nemluví. Jakožto milovnice francouzké kultury a Francie obecně (procestovala jsem skoro celou zemi) jsem čekala svěží a sofistikovaný obraz Paříže.

Celkový námět a vlastně samotný konec jak vystřižený z filmové trilogie "Před úsvitem..."..(Ethan Hawke a Julie Delpy).
:( hodnocení tak na 50%.

08.10.2022 2 z 5

Krvavý pomeranč Krvavý pomeranč Harriet Tyce

POZOR, MOŽNÉ SPOILERY! :)
Nevím nevím. Čekala jsem napínavý soudní thriller plný zvratů, ale dostala jsem celkem slušný erotický thriller s úchylnými postavami.

Prvních sedmdesát stran jsem si myslela, že jsem si opravdu spletla žánr. Kniha se tvářila spíš jak erotické čtivo pro ženy. Pak přišla ta zápletka s vraždou, vztah Allison s jejím manželem a začalo to být víc zajímavé.

Nicméně, žádná sláva se stále nekonala. Kniha je sice velmi čtivá (četla jsem v originále), postavy jsou ale šíleně nesympatické, nejvíc Carl, ten mě vytáčel do vrtule a bylo mi jasné, že s ním není něco v pořádku. Allison byla pro mě vykreslena jako zbytecně velká pitomá naivka.

Chyběly mi gradující dialogy, napětí, příběh tak nějak plyne bez sebevětších zvratů a pak najednou konec. Sice autorka šokovala zápletkou na závěr a rozuzlením, ale tak nějak to bylo celé pasivní, bez emocí.

Paralela se soudním případem mi přišla úplně zbytečná a dost odfláklá. Bohužel jsem to celé předvídala. Škoda, já mám romány ze soudního prostředí ráda.

Musím ale vyzdvyhnout název, čtenář se nakonec dozví význam "blood orange"(orig.název knihy), který má úchylný zvrácený význam :D. Nejhorší byla ta scéna, jak tím pomerančem krmí svoji dceru. :D

Jedná se o thriller spíš pro dámské čtenářky, neurazí ani nijak nenadchne. Váhala jsem mezi dvěma nebo třema * - čekala jsem něco jiného, ale zase ve svém žánru to úplně hrozné nebylo, pár originálních nápadů jsem zaznamenala. Hm, spíš 70%

05.07.2022 3 z 5

Krásné věci Krásné věci Janelle Brown

"Internet dal téhle generaci jediné - možnost suplovat Boha. Vznikne úplně nová lidská existence pomocí sociálních sítí." Tento úryvek z knihy se mi vryl do paměti, protože je to naprostá pravda.

Kniha mě zaujala už svoji obálkou, přepych a dokonalost z ní přímo sálají. To je přesně hlavním tématem. Každý by chtěl aspoň na chvíli vést dokonalý bezstarostný život, kde peníze nejsou problém. Akorát ne všichni jsou odhodlaní jako hlavní hrdinky tohoto románu.

Velmi se mi líbila kompozice. Má vzorec a je spravedlivá k oběma protagonistkám. Sledujeme vlastně Ninu a Vanessu souběžně a úhly pohledu se střídají pravidelně. Taky se mi líbilo, jak obě postavy promlouvaly občas ke čtenářům.

Jak se ale příběh chýlil ke konci, přišlo mi to uspěchané, úsečné a do toho nereálné v rámci vývoje postav a předchozích událostí.

Co se ještě týče postav, čtenář si nejspíš neoblíbí ani jednu, ale tak nějak se dokáže s každou ztotožnit. Kromě teda Lachlana a Nininy matky. :/

Nicméně, za mě je to velmi povedený ďábelský, lstivý román o nenaplněných snech, o hledání vlastní totožnosti i o vlivech moderního světa na vývoj charakteru.

Měla bych, jako obvykle, pár poznámek k překladu. "Hedgeový fond" - nevím, jestli široká veřejnost v ČR ví, co to je, ale určitě bych pro jistotu vložila poznámku pod čarou. Dále překlad slova porcelán (ve smyslu nádobí - anglicky "china"- "Je to mámina oblíbená čína." To je docela přešlap, kdybych byla neznalec, řekla bych, že se jedná o čínské jídlo ne o nádobí vyrobené právě z porcelánu. :))

Podle knihy by měla vzniknout mini série s Nicole Kidman v roli producentky i jedné z hlavních postav.

14.06.2021 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Četla jsem v originále v době, kdy to byl boom a jakási novinka žanru. Knihu jsem sice přečetla, čtivá byla, ale od literatury prostě čekám víc než "cheap thrills." Dostala jsem druhý díl jako dárek a ten už jsem nedočetla. Je to na jedno brdo. Nijak mě to neuráželo, ani nepohoršovalo, ale ani nenadchlo. :(

Opět obrovské PR podprůměrné autorky s chudou slovní zásobou. A to angličtina sama o sobě je velmi chudý jazyk, co se slov týče.

01.04.2021 1 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Toto pro mě nebyla detektivka. Něco mě na tom štvalo. Asi ten laxní přístup postav. Všechno bylo lážo plážo. Výjimečně mi vadilo i střídání minulosti s přítomností. Postavy nijaké, nedokázala jsem se vžít ani do jedné. Autorka se snažila napodobit styl nordic noir, ale se severskou krimi to nemělo co dělat. Nic, co by člověk nečetl někde jinde. Docela škoda, ale je vidět, že dobré PR dělá dneska "dobré" knihy.

22.03.2021 2 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

(SPOILER) Nenáročná, odpočinková literatura s krásnými popisky divoké islandské přírody. Ze začátku jsem se i nasmála. Opět jsem sáhla po něčem, co je mi tematicky velmi blízké. Hlavní hrdinka Lucy je nemotorná, trochu nerozhodná, rozverná mladá manažerka. Potkal mě podobný osud jako právě Lucy, vím, jaké to je přijet do cizí země a vydobýt si autoritu jako manažerka hotelu. Ach ty problémy a strasti v hotelnictví, se kterými se hrdinka potýkala - opravdu se to děje, viz "Nemám výhled z pokoje, který jsem si zaplatil, kvůli počasí, tudíž nezaplatím." :) Lucy mě dojímala, rozesmívala i soucítila jsem s ní. Tamní personál jí to hodně ulehčoval, je fajn, když se sejde takhle super tým lidí, kteří se, až na výjimky, navzájem podporují. Z Islanďanů srší obrovský pozitivismus, spontánnost a ohromné patriotství.

Dějově žádná velká sláva, ale to v tomto případě není vůbec na škodu. Autorka krásně popisuje islandskou přírodu i místní zvyky, hodně cestuje, takže výklad je o to víc autentičtější, stejně jako dialogy mezi protagonisty. Malinko mě iritovala zápletka s natáčením dokumentu. Alex od začátku působil strojeně, nemastně neslaně, vůbec na mě neudělal dojem. Oproti tomu Hekla mi byla ohromně sympatická. Konec mě zklamal, myslela jsem, že to pohádkové místo, které Lucy vybudovala, se stane jejím novým domovem.

21.02.2021 3 z 5

Autorka touto knihou odstartovala svou literární kariéru. Díky jejímu blogu vznikla její prvotina a svět tak získal velmi sympatickou autorku s ještě sympatičtějšími postavami a krásnými příběhy. V Česku je autorka velmi populární, proto máme skoro všechny její knihy hned přeložené.

Francie a káva?! To jde přeci dohromady. Jakožto milovník obou zmíněných mám její knihy moc ráda a vždycky, když potřebuju pozitivně naladit nebo vypnout, sáhnu po paní Agnes. :-)

19.02.2021 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Mám úctu k autorům a obdivuju obří odhodlání, trpělivost vůbec knihu napsat a se svým výtvorem se pochlubit nějakému redaktorovi. Ale proboha, co to jako mělo být?! :/ S takovou nesourodou, zmatenou knihu jsem se v životě nesetkala. Kompozičně naprosto pomatené, každá postava je napsaná jinými jazykovými prostředky, jednou er-forma, pak zas ich-forma. Vždyť takhle to nemá hlavu ani patu! A ten nespočet postav?! Chaos nad chaos, kniha, která by vydala na tři další. Vůbec jsem nepochopila autorčin záměr. Je vidět, že má dobré PR, a jen kvůli Dívce ve vlaku, která je pro mě naprosto tuctovým kouskem svého žánru, si dovolila redaktorka vydat něco takového. Tady se přesně dá použít termín "one hit wonder," protože autorka už nikdy nedosáhne úspěchu jako se svým debutem. Jednu hvězdičku dávám naší One Hot Book za zpracování audioknihy ve spolupráci s nejlepšími hlasy českého dabingu.

24.01.2021 1 z 5

V mlze V mlze Caroline Eriksson

Slátanina a zase jenom slátanina. Podle obalu a obsahu jsem se fakt těšila. Vypadalo to slibně, ale bohužel nejhorší severská krimi, jestli se to tak vůbec dá nazývat. :/

17.12.2020 1 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

No tak to bylo strhující divadlo, i když dost surrealistické. Kniha je napsaná neuvěřitelným tempem, krátké kapitoly, krátké věty, neformální jazyk, dynamická slovesa (čteno v originále). Téma sexuální deviace je vždycky svým způsobem atraktivní pro čtenáře. Pasáže psané formou scénáře naprosto perfektně zapadaly do děje.

Nicméně postava Claire mi byla od začátku nesympatická. Nepřišla jsem ji na chuť. I když o to, co se po ní chtělo, nepožádáte jen tak nějakou tuctovou herečku z Ordinace.. I přes antipatie, díky autorově umění vytvořit tísnivou a matoucí atmosféru (jeho úspěšný debut Ta přede mnou je vynikající), jsem dočetla. Úryvky Baudelairových básní, které autor překládal sám, jak píše v příloze, naprosto skvěle splynuly s tématikou a dodali knize umělecký nádech.

Až do poslední stránky nevíte, jestli je to hra nebo realita. I poslední věta vás nechá tápat.

Ta přede mnou je lépe vykonstruovaná dějově, tady mi přišlo, že je to chvílemi až moc překombinované a vlastně všemu tomu je těžké uvěřit. :)

03.05.2020 3 z 5

Žij, dokud to jde Žij, dokud to jde Camille Pagán

Netradiční příběh, který mohl napsat sám život. Hlavní hrdina James, rádoby spisovatel, kterému se nedaří napsat kloudné dílo, až se nakonec skrz tuto knihu dozvídáme jeho životní (doslova) příběh. Rozhodně nečekejte romantiku. Osud se s naším hrdinou nemazlí. James slouží jako vypravěč, který byl strašný smolař. Celý život miloval "nesprávnou" ženu, ztratil tak nejlepšího kamaráda, hledal se jak v práci, tak v knihách, a nakonec ho postihlo to, co ho postihlo (nechci nic prozrazovat). I když on si to tak nějak přitahoval sám, na mě byl až moc odevzdaný a vůbec nezabojoval, v podstatě se se vším smířil, ale někdy přece v životě musíte zabojovat. Jinak mě ale příběh vzal za srdíčko, opravdu se zamyslíte nad životem, který vedete. Proto si važte toho, co máte a užívejte každou vteřinu!

15.02.2019 4 z 5

Neplakej Neplakej Mary Kubica

Bohužel musím souhlasit s názory přede mnou :/ asi zatím nejslabší román, co se týče stylistiky, který Kubica napsala. Mary Kubicu jsem si oblíbila, píše netradičně z pohledu postav, střídání kapitol je dynamické a převraty v ději jsou nečekané, nikdy nevíte, komu vlastně můžete věřit.

Kubica vytváří bravurní postavy, jejichž názory a myšlenkové pochody jsou lidské, realistické, někdy naivní a ukvapené, ale to dodává jejím knihám autenticitu. Za mě ale určitě nejlepší zatím její debut Hodná holka, pro fanoušky psychologických thrillerů vřele doporučuju.

Neplakej je v pořadí již třetím autorčiným románem, tentokrát vsadila na pouhé pocity postav s minimálními dialogy a přímou řečí, v podstatě nulovou interakcí mezi postavami. Proto se kniha neuvěřitelně táhne, zbytečné omáčky okolo nepodstatné pro děj a vývoj postav to trošku zkazily. Nicméně, autorka je mistryní v nahlodávání čtenáře a udržením pozornosti. V průběhu románu zůstává spoustu nezodpovězených a nově kladených otázek, až prostě musíte vědět, jak to nakonec dopadne.

Konec opět nezklamal, i když si myslíte, že víte, tak vlastně nic nevíte :D Navzdory všemu se těším na její další knihu s názvem Lži, dokud můžeš, která by v českém překladu měla vyjít letos ;)

08.07.2018 2 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Poslouchala jsem jako audio knihu, protože Zmizelou jsem nedočetla, asi hlavně z důvodu autorčina stylu. Proto jsem v tomto případě zvolila audio.

Flynn má tendenci čtenáře neustále zahlcovat informacemi, ve většině případů nepodstatnými pro příběh. Už tak na 50. stránce jste přehlceni a vyčerpáni smrští informací, že knihu odložíte. Často používá i historické kontexty, odbíhá od tématu (při popisu města zmíní sochu a najednou následuje stránka a půl o původu daného úkazu). Nějak mám s autorkou problém.

Asi po 30 stránkách jsem chtěla knihu (sluchátka) odložit, ale vzápětí přišla první oběť a chladná a stísněná atmosféra, kterou Flynn dokáže popsat naprosto dokonale.

Autorka se zaměřuje spíš psychologii postav než na řešení případu, o tom se prakticky nedozvíme nic. Postava Camille je naprosto bravurně vykreslena, jak zvenku tak zevně. Nicméně, chyběla mi průbojnost a sveřepost investigativní novinářky.

Flynn dokáže vystavit scenérii velmi drsně, až nechutně a hnusně, což mně osobně přijde až moc "nastrojené" a "nafingované," jenom, aby šokovala (časté používání slov šukat, kurva, čurák, píča,...)...na druhou stranu zdůraznění slov vyřezaných na Camillině těle dává smysl a symbolizuje podtext celého příběhu.

Rozuzlení naprosto nijaké, bez konfrontace matky z dcerou, mezi sestrami. Chyběla mi šťáva, energie, napětí.

Takže za mě vynikají profil postav, ale příběh bez akce a reakce. :/

05.07.2018 3 z 5

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

Kniha, která určitě zaujme svojí obálkou, se kterou si grafici opravdu pohráli. Nicméně, opakují se zde náměty a postavy, které již známe: Zmizelá, Dokonalá, Ví o tobě, Za zavřenými dveřmi. Bohužel autorka nepřišla s ničím novým. Kdo četl aspoň jednu z těchto jmenovaných knížek, nebo pár psychothrillerů s ikonickou hlavní postavou, s tématy nevěra, lži a intriky, incest, určitě pozná zápletku a vyústění tak na třicáté stránce :/

Ovšem, autorka používá velmi čtivé jazykové prostředky, většina knihy je psaná formou blogu, který vede jedna z hlavních postav. Autorka si pohrává s neformálním, spíše žurnalistickým stylem.

Upozorňuji, že žádná z postav vám nebude sympatická. Nejhorší postava Stephanie, která pro mě byla jenom naivní předměstská prvoplánová blbka. Já teda fandila Seanovi, ale nakonec se zachoval jako zbabělec, tak to u mě prohrál, takže fakt nikoho jsem si neoblíbila.

Popisky prostředí i postav dost pokulhávaly, přišlo mi, že autorka nezná jiný než koloniální styl :D :D
Poslední část je naprosto chaotická, samé lži až do konce do posledního řádku. Zápletka s DNA je nesmyslná a ve výsledku to musí čtenáři přijít dost nereálné.

Docela se divím, že se tato kniha dočkala filmového zpracování, třeba to zachrání ve filmu Blake Lively :))) film vychází v září 2018

04.07.2018 3 z 5

Dívka, která četla v metru Dívka, která četla v metru Christine Féret-Fleury

Tak tady jsem mimořádně šlápla vedle. Kniha, která nemá ani 200 stran, ubíhá neuvěřitelně pomalu. Hlavní hrdinka nemastná neslaná, stejně jako ostatní postavy. Nudné monology (ANO, OPRAVDU MONOLOGY) se nekonečně táhly. Autorka nevyužila potenciál, ale měla dobře našlápnuto. Téma lásky ke knihám ála Stín větru, motiv knihotoče zaujmou, proto dávám aspoň tu hvězdičku. Také kompozičně byla kniha místy matoucí, hlavně co se dialogů týče. Navíc er-forma příběhu už vůbec nepomohla. Čtenář si nemůže ani oblíbit ani znechutit postavy, protože na to není prostor, tam to autorka fakt zabila! :( Škoda, sama jsem milovnicí knih (taky čuchám ke knížkám :D) ale vůbec to nebylo cítit z autorčiny strany, i když o tom píše.

16.06.2018 1 z 5