Petrush Petrush komentáře u knih

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Srozumitelně a čtivě napsaná kniha, akorát se informace stále dokola opakují, takže by se dala zkrátit na polovinu. Autor vidí základy zdraví ve třech věcech - kvalitním spánku, časově omezené konzumaci jídla (TRE time-restricted eating) a cvičení. Prvním dvěma tématům se v knize věnuje nejvíc. Doporučuje časově omezené stravování, tj. jíst jen v průběhu 8-12 hodinového intervalu za den a večeřet aspoň 3-4 hodiny před spaním. Pro kvalitní spánek doporučuje vyhýbat se ve večerních hodinách modrému světlu a strávit přes den aspoň 1-2 hod venku na přirozeném světle.
Autor vidí v TRE řešení celé řady zdravotních potíží včetně civilizačních nemocí a průběžně zmiňuje výsledky nejrůznějších studií, které dokazují prospěšnost TRE. Zajímavá knížka, i když je otázka, nakolik jsou obsažené informace nové a převratné. Spíš jsme na ně "jenom" v naší moderní konzumtechnodobě zapomněli.

16.10.2021 3 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Žádná romantická oddychovka (kdyby si to náhodou někdo myslel, jako jsem si to myslela já). Román z jednoho temného období v dějinách Španělska. Popisy mě nevtáhly, útržky z článků, archívů a rozhovorů tomu kupodivu moc nepomohly. Postavy těžko uvěřitelné. Osudy některých postav dál nezmíněné. Konec zničehonic.
Je to historický román (jak autorka sama píše hned na začátku doslovu). Ale přitom nepřekypuje historickými fakty, spíš se snaží přiblížit atmosféru doby. Nemůžu se zbavit dojmu, že kniha měla daleko větší potenciál.
Trochu mě překvapuje, že téma ukradených dětí, kolem kterého se celá kniha točí, není v anotaci knihy vůbec zmíněné.

05.06.2021 3 z 5

Vztahy bez stížností Vztahy bez stížností Will Bowen

Od autora se mi líbil Svět bez stížností, tak jsem se rozhodla přečíst i Vztahy bez stížností.
Autor říká, že každý z nás je nedílnou součástí každého svého vztahu a pokud chceme vztah změnit, máme změnit sebe a svůj pohled. Změnit to, co si o tom druhém i o sobě vyprávíme ve své hlavě. Nepřít se o skutečnost. Nestěžovat si a místo toho vyjadřovat své potřeby a konstruktivně hledat řešení.
V jedné z kapitol autor např. píše, že si nemáme brát komentář někoho jiného osobně. Tento komentář je sice osobní - ale pro toho, kdo nám ho sděluje (je o něm a jeho potřebě). Když dal toto autor mj. do kontextu emočních jizev z dětství, došel k podle mě velmi zajímavému poznatku, že chování rodiče je vnějším vyjádřením jeho problémů, nikoli problémů dítěte.
V jedné z kapitol se autor podrobněji věnuje stěžování a jeho důvodům. Bylo to trochu opakování ze Světa bez stížností, ale vůbec to nevadilo.
Kniha je proložena řadou vtipných citátů, konkrétních příkladů a příběhů a také různých cvičení. Ta jsem sice neprováděla, ale i přečtení jejich zadání napomáhá dalšímu porozumění autorovým myšlenkám.
Někdy mi přišlo, že si autor věci interpretuje tak, jak se mu to hodí a že jiná interpretace by byla úplně stejně dobře obhajitelná.
Celkově zajímavá knížka, která nabízí trochu netradiční pohled na vztahy.

02.08.2020 4 z 5

Místo na slunci Místo na slunci Elizabeth Haran

Romantická oddychovka. Víte, že všechno dobře dopadne a těšíte se na to. Bylo fajn, že se vše netočilo jen kolem hlavní hrdinky, ale byl tu prostor i pro jiné osoby a jejich příběhy. Jen ta změna z městské líné paničky na dříče a sympaťandu byla nějak moc rychlá.

06.06.2020 3 z 5

Modré z nebe Modré z nebe Nora Roberts

Přišlo mi, že autorka zapomněla na zápletku.

31.05.2020 1 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Toto byl bestseller? Tak první čtvrtinu knížky jsem přemýšlela, jestli ji vůbec dočtu. Přibližně v polovině to začalo být zajímavé, protože se tam objevila i jakási zápletka. Co se týká vtipů, autor se usilovně snažil, ale nějak to nebylo ono. Co se týká sexu, autor se rovněž usilovně snažil, až to možná s četností tohoto tématu trochu přehnal.
Celkově: nic moc.

16.11.2019 1 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

V průběhu přibližně první poloviny knihy jsem si říkala hm hm hm, nic extra objevného. Také mi tochu vadil příliš sebevědomý styl psaní a obraty jako "podle nejnovějších výzkumů...", "mnohé studie dokazují, že...", přičemž v celé knize není jediný odkaz na konkrétní výzkum nebo studii. Pravda, občas autorka zmíní autora a příp. místo provedení studie. Ale když už to chtěla podat vědečtěji, měla by myslím uvést alespoň na konci kapitoly nebo knihy relevantní odkazy. Také mi přišlo, že podrobné popisy částí mozku a jejich funkcí sice mohou působit vědecky a zvýšit věrohodnost napsaného, ale jsou v knize s ohledem na její zaměření zbytečné.
Ve druhé polovině knihy potom přišlo příjemné překvapení, kniha pro mě byla mnohem zajímavější a čtivější. Začalo to tématem tresty. Proč jsou tresty nevhodné, to se dočteme i jinde. Proč vlastně mají rodiče tendenci trestat, to bylo velmi zajímavé, moc pěkná reflexe. A nakonec to hlavní, jak to dělat jinak.
Autorka nabízí nepřeberné množství nejrůznějších tipů a konkrétních příkladů včetně příkladů her na prohloubení vztahu s dětmi. Doporučuje udělat si pořádek sám se sebou a svými emocemi, doporučuje najít si s dítětem tzv. speciální čas jen pro sebe a doporučuje dítě láskyplně vést, nikoli ovládat. Svá doporučení prokládá popisem příčin, důsledků a již zmiňovaných příkladů a tipů, jak na to.
Kniha pomůže uvědomit si, že dítě je dítě, musí se naučit zvládat s naší pomocí své vlastní emoce a potřebuje především naši lásku, trpělivost a podporu.
Rozhodně doporučuji k přečtení a zamyšlení.

25.06.2019 4 z 5

Kurz duševní rovnováhy Kurz duševní rovnováhy Michaela Peterková

Autorka předkládá obecně známé rady jako např. relaxujte, dopřejte si dostatek pohybu, pěstujte kytky, rozplánujte si čas a nabádá k zamyšlení nad tématy jako blízcí přátelé, osobní cíle, schopnosti, zdroje stresu, postoj k chybám ad. Kniha je rozdělena do 14 krátkých kapitol s doporučením co kapitola, to jeden den. Součástí jsou doplňující úkoly a další praktická cvičení. Příznivý vliv kniha má, a to i bez poctivého vyplňování úkolů, žádné zázraky bych však nečekala. Pár doporučení a informací pro mě bylo zajímavých.

13.01.2019 2 z 5

Zítra začnu nový život! Zítra začnu nový život! Gilles Legardinier

Hlavní hrdinka mi přišla nevěrohodná, příběh vykonstruovaný, o pointě Rickovy tajemnosti ani nemluvě - asi bych se přes to ale dokázala přenést, kdyby mi sedl autorův styl humoru. Jenže to se nestalo. Některé vtipy byly dobré, ale často na mě působily spíš trochu trapně a za každou cenu.

22.12.2018 2 z 5

Respektovat a být respektován Respektovat a být respektován Pavel Kopřiva

Výborná kniha s řadou praktických příkladů. Umožní uvědomit si důsledky ne/správné výchovy. Kniha zanechá velmi silný dojem, ale pokud nezačnete ihned aplikovat rady a nebudete se k ní opakovaně vracet, bude to dojem sice silný, ale jednorázový a zapadne pod vrstvou každodenních povinností.
Principy popsané v knize mi připomínají principy Nevýchovy, ke které jsem se dostala o něco později. Nevýchova však nevyšla jako kniha a to je zrovna v tomto případě její veliká výhoda.

25.07.2018 4 z 5

Dohra Dohra Mika Waltari

Když jsem dočetla Cizinec přichází, pustila jsem se hned do pokračování. Je svou podstatou jiné, ale stejně čtivé.
Sice ano, Cizinec může být samostatný, vlastně se obejde bez pokračování. Dohra ale obsahuje mnoho myšlenek a pohledů, které je škoda minout.

25.07.2018 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Knihu jsem přečetla nedávno podruhé s odstupem dobrých 15 let. A zase se mi líbila, zase mě vtáhla do děje, zase mi měla co dát, zase mě oslovila. Shrnutí: doporučuji!

24.07.2018 5 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Od autora jsem četla knih více, ale tato byla jednoznačně nejslabší. Četla jsem ji jako novinku po vydání a přišlo mi, jako by se autor snažil vydat každý rok před Vánoci novou knihu, a to za každou cenu - takže kvalita vypadá podle toho. Nedoporučuji.

24.07.2018 1 z 5

Přírodní hormonální léčba Přírodní hormonální léčba Anne Hild

Stručný přehled hormonů, vlivu hormonů na zdraví, velmi nezáživně napsáno, pořád dokola opakování téhož: udělejte si test ze slin, odhalíte nerovnováhu hormonů (jelikož ta stojí za velkým množstvím zdravotních problémů) a hormony doplňte ne umělými, ale tzv. přírodně identickými hormony (na předpis vyrobí v lékárně, ale ne v ČR). Kdo jako já čeká téma o vlivu stravy či cvičení na hormonální rovnováhu, tak se v podstatě nic nedozví.

22.02.2024 1 z 5

Pravda o cukru Pravda o cukru Jessie Inchauspé

První část knihy vysvětluje, co je glukóza, jak vzniká, proč je důležitá. Druhá část popisuje, proč jsou prudké vzestupy a poklesy glykemické křivky škodlivé. Často je řeč také o fruktóze a o tom, že škodí víc než glukóza (což neznamená, že nemáme jíst ovoce, ale že ho máme jíst celé a ne ve formě smoothie, džusů a fruktózových sladidel). Třetí část představuje 10 triků, jak glykemickou křivku zploštit a vyhnout se tak negativním následkům nevyrovnané glykémie jako jsou neustálý hlad, neodolatelné chutě, chronická únava, špatný spánek, akné, artritida, deprese, srdeční onemocnění, cukrovka atd. atd.
Autorka doporučuje např. jíst jídlo v pořadí vláknina, pak bílkoviny/tuky a až nakonec sacharidy, hlídat si vyrovnanou glykemickou křivku především ráno, sladkosti připojit k jídlu jako dezert a nejíst je jako samostatnou svačinu, hýbat se po jídle, dát si před samostatnou sladkostí sklenici vody s lžící octa, sacharidy konzumovat v kombinaci s bílkovinami a/nebo tuky apod.
V knize je spousta příběhů posbíraných na instagramu autorky a spousta grafů. Kniha je čtivá, místy vtipná a velmi srozumitelná (někdy se mi zdálo zjednodušené vysvětlení na úkor přesnosti). Autorka se odkazuje na studie, takže koho zajímá víc, může si dohledat další zdroje.
Faktem je, že nejvíc glykemickou křivku zploštíme, když vynecháme sacharidy. Ale toto doporučení by většina lidí nestrávila. Takže jde autorka mírnější cestou, snaží se o relativní přístup (zda je dané jídlo pro nás vhodné nebo ne záleží mj. také na tom, co bychom si dali jiného místo něho) a říká, že i malá změna je lepší než žádná změna.
Kniha je vhodná hlavně pro ty, kdo chtějí pro své zdraví (a obvod pasu) něco udělat, nechtějí svůj životní styl ani stravu nijak zásadně měnit a jsou ochotní k malým změnám. Některé z doporučovaných triků jde skutečně zařadit velmi snadno. Většina triků je vlastně v souladu se současnými výživovými doporučeními - zařadit zeleninu, nebát se tuků, jíst pestře, sportovat.

19.02.2024 4 z 5

Nutriční kompas Nutriční kompas Bas Kast

Ačkoli autor upozorňuje na nedostatky pozorovacích studií (nejasná korelace vs. kauzalita) a na nespolehlivost účastníků (nedodržování přiděleného způsobu stravování), tak z těchto studií vychází a dělá závěry (ale co zbývá, když kvalitnější studie nejsou). Navíc sám kritizuje (např. u knihy Život bez pšenice), když někdo vybírá jen studie podporující jeho názor, ale občas mi přišlo, že k tomu má sám sklony (např. ohledně suplementace vit. D). A zrovna v kapitole s touto kritikou v poznámce doporučuje stránky nutritionfacts.org (propagace vegetariánství/veganství a výběr jen takových studií, které toto podporují).
Závěry, ke kterým autor Nutričního kompasu dochází, většinou odpovídají závěrům prezentovaným v jiných soudobých knihách o výživě, které jsem četla.
Autor postupně probere bílkoviny, sacharidy, tuky, doplňky stravy a věnuje se krátce i půstu. Popisuje např. princip vzniku inzulínové rezistence (mohou za ni v první řadě rychlé cukry, ale toto už dnes není nová informace), prospěšnost jogurtu, omega-3 mastných kyselin atd.
Doporučuje minimalizovat cukr a další rychlé sacharidy (brambory, těstoviny, chleba ad.), minimalizovat konzumaci masa (hlavně červeného), pravidelně jíst zeleninu, jogurt/kefír, ořechy a semínka, ryby, celé ovoce (ale ne džusy nebo smoothie), časově omezenou konzumaci jídla, nebát se tuků ad.
Zajímavý je přístup autora k otázce tuky vs. sacharidy. Kloní se k tomu, že neběží o to, zda (kromě bílkovin) jíst hlavně tuky NEBO sacharidy, ale že jde o to, jaké tuky A jaké sacharidy. Navíc, a podle mě zcela správně, tvrdí, že strava je individuální záležitost a nelze plošně doporučovat jeden způsob stravování. Lidé, kteří potřebují zhubnout a mají inzulínovou rezistenci, reagují výborně na nízkosacharidovou stravu, kdežto lidé bez inzulínové rezistence dlouhodoběji snáz udrží nízkotukovou stravu.
Líbilo se mi, že podrobně popsal, co vlastně znamená středomořská strava. Součástí je tabulka s otázkami, kde si každý může zjistit, jak moc "středomořsky" jí. Užitečný počin je taky graf s přehledem výsledku analýz na téma výživy z let 1950-2013.
Celkově je to doporučeníhodná a docela čtivá kniha, to ano, ale chyběla tam některá témata jako fytoestrogeny v (autoru často doporučovaném) lněném semínku, obecně fytolátky v ořeších, semenech, luštěninách (a pokud fytolátky neřeší, mohl to aspoň explicitně zmínit a vysvětlit), problematika rafinovaných rostlinných olejů nebo např. vliv kombinace potravin na glykemický index. Je vidět, že autor se změnou stravy udělal ve svém životě velkou změnu k lepšímu, takže knihu psal se zvídavostí a nadšením. Ale kdyby s knihou počkal ještě pár let a postupně ji doplňoval, byla by podle mě lepší.

12.11.2023 3 z 5

Ela a noční světýlka Ela a noční světýlka Lucy Fleming

Krátká kniha s pěknými ilustracemi.

12.11.2023 3 z 5

Osvobození rodiče, osvobozené děti Osvobození rodiče, osvobozené děti Adele Faber

Kniha se věnuje emocím, způsobu chválení, samostatnosti, rolím přisuzovaným dětem, rodičovskému vzteku a pocitu viny a mnohému dalšímu. Psaná z pohledu matky, která se nový způsob komunikace učí na semináři a vše pak zkouší doma. Takže se najde také spousta popisů nezdarů a začínání od znova - autorky nejsou žádné supermatky, ale normální chybující lidé. Laskavá, milá, nadčasová kniha.

"My jsme dělníci. Naší prací je vychovávat děti. Naše cihly jsou našimi reakcemi. Naší katedrálou je realizace lidskosti v dítěti v plné své míře."

"...Slyšela jsem to už stokrát, a pořád nejsem schopná si to zažít. Jak často si tuhle myšlenku musím připomínat, abych ji začala používat?"
Dr. Ginott pokrčil rameny: "A jak často musíme ladit housle, aby zůstaly naladěné?"

27.07.2023 5 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Kniha na téma mikrobiom. Stejně jako kniha 10% člověka, kterou jsem nedávno četla. Můžu-li srovnat, tak 10% člověka je napsána čtivěji, víc odborně a popisuje do větší podrobnosti různé biochemické procesy a látky.
Dozvíme se, že mikrobiota má vliv na velké množství věcí včetně psychiky (nic jiného nelze ale od knihy na toto téma čekat), přišla řeč také na přirozené porody, kojení i antibiotika.
Autoři doporučují čtyři zásady pro zdravou a rozmanitou mikrobiotu: konzumaci potravin bohatých na mikrobiotou zužitkovatelné sacharidy (tomuto tématu se kniha podrobně věnuje včetně receptů v závěru knihy), příjem masa v omezeném množství (hlavně červeného), omezení příjmu nasycených živočišných tuků a příjem probiotik.
Recepty jsou zajímavou a inspirativní kapitolou. Nicméně autoři se stravě nevěnovali z jiného pohledu než z pohledu mikrobioty.
Celkově zajímavá kniha s množstvím citací.

09.06.2023 3 z 5

10 % člověka 10 % člověka Alanna Collen

Velice čtivá kniha. Je vidět, že autorka je nadšená do biologie. A navíc umí čtivě psát.
Má celkem ambiciózní cíl - snaží se vypátrat příčiny nemocí 21. století. Za jejich společný faktor považuje chronický zánět a hlavní příčiny vidí v negativním vlivu antibiotik (antibiotika oceňuje, ale upozorňuje na jejich nadužívání a všudypřítomnost ve vodě, živočišných i rostlinných potravinách), četnosti porodů císařským řezem, plném nekojení a nedostatku vlákniny ve stravě. To vše má prokazatelně negativní vliv na mikrobiom.
Autorka se věnuje procesu vzniku chronického zánětu, větší propustnosti střev, imunitní reakci, probiotikům, prebiotikům a mnoha dalším tématům. Zmiňuje vědecké studie i experimenty. Přestože se spousta věcí neví nebo nejsou dokázané, autorka na základě toho, co už zřejmé je, vyvozuje možné důsledky a závěry. Místy jsou to spíš jen náznaky a také nečekejte konkrétní rady.
V knize o spánku se dozvíte, že za spoustu problémů může nedostatečný spánek. V knize o psychoterapii se dočtete, že počátek problémů leží ve vašem dětství a výchově. A v knize o mikrobiomu...
Autorka neuvádí citace a také nezmiňuje některá témata (např. vliv přerušovaného půstu na mikrobiom nebo souvislost střeva - mikrobiota - mozek). Klidně mohla být kniha delší a věnovat se více tématům. V každém případě stojí za přečtení.

30.03.2023 4 z 5