Respektovat a být respektován

Výchova dětí založená na uplatňování moci a síly je vyčerpávající a přitom málo účinná. Má negativní dopady nejen na plnění každodenních oprávněných požadavků, ale také na sebeúctu, rozvoj osobnosti a vzájemné vztahy všech zúčastněných stran. Totéž platí i pro komunikaci dospělých mezi sebou, kdykoliv v ní převládne vzájemný boj o moc.

Kniha Respektovat a být respektován je určena všem, kteří se snaží o partnerský, respektující přístup ve výchově, vzdělávání a v mezilidských vztazích. Nabízí jednak postupy a dovednosti okamžitě využitelné v praxi, jednak pohled na širší souvislosti mocenského a respektujícího pojetí výchovy, vzdělávání a komunikace. Je využitelná nejen pro rodiče a učitele, ale pro všechny, kteří chtějí investovat úsilí do rozšíření repertoáru svých komunikačních dovedností pro zvládání běžných i náročných životních situací. Přirozeným důsledkem osvojení těchto postupů a dovedností je udržení vlivu i dobrých vztahů a vzrůstající pocit vnitřního klidu, sebeúcty a kompetentnosti.

Autoři jsou známí jako lektoři stejnojmenného kurzu, který je již řadu let organizován po celé ČR. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56109/respektovat-a-byt-respektovan-56109.jpg 4.576
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2005 ...více

tibby
03. prosince

Tuhle knihu bych zařadila do POVINNÉ četby pro všechny pedagogy... Velmi dobře napsané, čtivé, přehledné, srozumitelně řečené.

Bohužel se obávám, že spousta učitelů je příliš posedlá svojí vlastní autoritou...

Mercatino

Opravdu krásná kniha, čte se více než dobře, taková encyklopedie vhodného jednání a smysluplných mezilidských vztahů. Kniha na celý život. Bible pro toho, kdo má potíže jak sám se sebou tak i s ostatními. Protože většinu potíží má člověk z toho, že nejen nerespektuje sám sebe, ale právě i ostatní :) Prostě je to dokonalá kniha, pro nedokonalé lidi.

Adelix

Výborná kniha, do detailu vysvětlené metody, jak efektivně komunikovat s dětmi, ale i s lidmi kolem nás. Více teď pozoruji, jak lidé komunikují se svými dětmi, a mám radost, že vídám hodně lidí, kteří intuitivně jednají s dětmi partnersky. Pokud ne, představuji si, jak bych jednala já, ale není to vždy jednoduché. Zaujala mě zejména část o pochvalách a odměnách, protože bych je, jak se znám, používala, a ani si neuvědomila, že se jedná o laskavou manipulaci. Dále se mi líbilo, že autoři dávají i podněty, jak nastavit hranice, a přesto zůstat respektujícím rodičem.

mrksik

Kniha iba postupne odhaľuje zmysel skrytý za prezentovaným prístupom k deťom, teda otázku: "Prečo by som to mal robiť práve takto?" Ako prvú by som preto odporučil skôr knihu Rudolfa Dreikursa Deti ako výzva, ktorá odkrýva predovšetkým samotný význam správania detí a umožňuje tak do hĺbky pochopiť, prečo a ako je prístup odmien a trestov k deťom deštruktívny. Viac sme sa rozpísali tu: http://differentcoaching.info/5-knih-nielen-o-vychove-ktore-prehlbia-vas-vztah-k-vasim-detom/

joslin

V jedné alternativní školičce mi doporučili, abych si přečetla tuto knížčku jako předlohu k výchově a vzdělávání. Byla jsem zvědavá, sama jsem byla vychována tvrdší rukou a hrubším hlasem, ale k dětem se chovám podle nejlepšího svědomí, tak aby neměly stejně škaredé vzpomínky na školičku jako já. No a beru to jako spíše inspiraci, více než bibli výchovy. Ono každé dítě je jiná originální bytost a ke každému se dostává jinou cestou. Na někoho platí více bububu než domlouvání, ony ty dětičky jsou totiž daleko chytřejší než si občas dospělí myslí a lehce se dopracujeme k manipulaci z jejich strany, kdy někdy nevědomky i vědomky se baví nad loutkařením svých vlastních rodičů a ti pak pod nitkami svých dětiček tancují jak chtějí.

Gandalfek
05.06.2015

Ne, že bych se 100% informací a postupů v knize souhlasil, ale takových 85% beru. Třetinu člověk dělal intuitivně i před tím, další část se holt budu muset naučit používat. Určitě přínosná publikace.

bytost
02.12.2014

Ano, tudy vede cesta za porozuměním k našim dětem a našemu okolí.Doporučuji.

Danafantom
13.11.2014

Tak téhle knížce bych dala hvězdiček aspoň padesát. Není nad to, když se k sobě lidé chovají slušně a mají se rádi. Kdo má v sobě stejné nastavení jako já, že lidé jsou si prostě rovni (a nejsou někteří rovnější, jak se říkává), tak tady je popsán návod, jak regovat tak, aby člověk onu rovnost vyjádřil. Klobouk dolů před autorama, kteří vše vysvětlili a srozumitelně a přehledně popsali. Moc za to děkuju.
V souvislosti s touto knížkou mi vytanula na mysli tato http://www.databazeknih.cz/knihy/vychovavame-deti-a-rosteme-s-nimi-93591 . V té je ale celou dobu popisována jen empatická reakce, která je sice důležitá, ale navazují na ní další metody a postupy, popsané právě v knížce Respektovat a být respektován.

iva23
25.09.2014

Z knihy jsem si vzala to, co pasuje k povaze mé i k povaze mojí dcery a super. Funguje to a ostatní jen koukají!

Dandy1
21.07.2014

Rozhodně doporučuji všem, kdo chtějí na sobě pracovat. Kniha je použitelná nejen pro výchovu dětí, ale i pro komunikaci mezi dospělými.

darion
05.05.2014

Existenci této knížky prostě nešlo nezaznamenat. Jako inspirace k výchově je určitě dobrá, ale zdráhám se ji přijmout doslova a ve všem - už jen proto, že každý člověk i človíček je jiný a jinak v různých situacích reaguje. Nevěřím, že uvedené způsoby platí univerzálně - ať už pro vychovatele či vychovávaného.

KetrinZel
26.03.2014

Mě to zdlouhavé nepřipadá, je potřeba tomu opravdu porozumět a zpracovat, dostat to pod kůži, vzít to za své, aby s tím člověk mohl pracovat a i tak to nejde hned. Není to jen o těch větách, ale o změně postoje. doporučuji i jejich kurzy.

ajinav82
20.12.2013

Knihu nemůžu dočíst, vše je tak zdlouhavě popisováno. Lepší je kniha Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly...

Bublinka78
09.10.2013

Přijde mi to super kniha a myslím, že podle tohoto modelu by se mělo vychovávat. Je to ale těžké, protože jsme my a generace před námi vyrůstali v modelech "musíš, nesmíš". I z nás vyrostli zodpovědní, respektovaní a respektující lidé, ale možná to pro nás mohlo být snazší, přirozenější. Určitě bych zvedla ruku, aby se tento model uplatňoval i ve školách. Děti jsou stále považovány za méněcennéˇ, je třeba je stále někam postrkovat. Zajímavá byla kapitola věnovaná škole a učení vůbec. Většině dětí (zhruba ve 3 - 4. třídě) přestane mít školu a poznávání ráda. Vytrácí se onen aha efekt. To je veliká škoda, protože děti jsou neuvěřitelná houba a svět poznávají rády. Asi si ji koupím a zkusím se radami řídit.

Laguna2006
13.08.2013

Slyšela jsem o této knize samou chválu, chystám se na ní, ale není čas :( Musím si ho najít..

imka
27.07.2013

Určitě stojí za přečtení!!

Zuzka_Dudek
14.05.2013

Vyborna kniha, kez by si ji precetl a pochopil kazdy! Dekuji autorum!

Skawin
02.10.2012

Knížku jsem už četla podruhé a dá se říct, že změnila můj pohled na komunikaci s dětmi. Ne že bych byla nějak autoritativní, spíš jsem zde našla "návod" jak být sama sebou a přitom být dětem partnerem. Díky páni autoři! Doporučuji všem rodičům - dle mého je takováto výchova způsob, jak změnit naši mentalitu.

Lucila
20.08.2012

Je to super kniha, sice se nečte lehce, ale stojí to za to. Nejprve jsem chodila na kurz, takže jsem věděla o čem kniha bude, ale určitě to stálo za to. Nejvíce mi ve výchově pomáhá, když si představím sebe na místě dítěte, pak to není tak jednoduché.
Ke knize se budu "muset" vrátit ještě několkrát. Souhlasím s názorem, že by to měla být povinná četba, a pro všechny dospělé.

Neo1tex
13.08.2012

Kniha, která změnila můj pohled na hodně věcí ve výchově mých dětí. Kniha, která mi toho hodně ozřejmila z mého dětství a kniha, která mi dala důvod k tomu, abych přestal nenávidět některé ze svých učitelek ze základní školy (jen na tu svini Krhánkovou bych těch knih potřeboval aspoň pět).

Povinná četba pro všechny rodiče. Ze zákona...

Median
26.04.2012

Dnes už klasika, kterou myslím nemine žádný rodič. akorát na dvouletýho pořád stejně nejvíc platí jedna na zadek:-)

vesirena
15.02.2012

Někdy to člověku připadá, že je to trošku přitažené za vlasy...takhle jednoduché to nemůže být...ale nevěřili byste, jak na takovou dohodu dokáže zareagovat 14 letý výrostek, který si dělá z lamentování, proseb a křiku jen srandu...
Fakt to RESPEKTOVAT funguje a ta druhá část BÝT RESPEKTOVÁN se potom dostaví ;o)

není to návod na to, jak vychovávat dítě, ale na to jak se vychovat k rodičovství...

Alma-Nacida
20.01.2012

Eraserhead, téměř 100%ně souhlasím :-), mám děti už větší a škoda, že jsem si nemohla knihu přečíst, když byly malé a sil bylo pomálu :-). Samozřejmě to není "návod k použití dítěte", ale ze všch možných knih o výchově, rodinných vztazích apod. je to pro mě ta bezkonkurenčně nejlepší. Asi to taky vyhovuje mému naturelu, vždyť co si lze přát víc než respektovat a být respektován(a).

eraserhead
09.11.2011

Když to člověk čte, tak si říká, jó, je to fajn, to takhle dělat, ale když se to pak pokouší zavádět do praxe, už to tak růžové není. Čímž nechci říct, že by to vůbec nefungovalo a že by to byly nějaké žvásty. Nejsou, ale neočekávejte, že se vám podaří aplikovat všechno co si v té knize přečtete. Tak 60-70% lze považovat za úspěch. Některé věci se vám vůbec nepodaří, nebo se pro vás vůbec nebudou hodit (abych to vysvětlil trochu komicky, to by jste si tu knihu museli přečíst vy i vaše děti), v mnohém mi však kniha poradila, pomohla a nastínila, jak řešit různé situace. U některých zklamává i kniha. Ale myslím, si, že se stoprocentním úspěchem nepočítali ani autoři a autorky. Některé situace také nejdou takto řešit hned, chce to trošku nějaký vývoj, výchovu, cvik a pochopení. Rozhodně ale zajímavé počtení a uznání za fakt její existence. Ono rodiče si jen málokdy dobrovolně nechají kecat do výchovy, obzvláště ve vypjatých situacích. Na druhou stranu, v situacích kdy bych toho našeho dvouletého ďábla nejradši přetrhl vejpůl mi některé "poučky" a rady z knihy velmi pomáhají k oboustranné spokojenosti. Udělat z toho kanón, bibli dětské výchovy by asi byla kontraproduktivní chyba, ale po/vy/užít ji jako možného rádce, proč ne.