Petras_ka Petras_ka komentáře u knih

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Potrebovala niečo rýchle a nenáročné a táto kniha mi celkom padla do nálady. Príbeh je stručný, bez dlhých opisov postáv alebo prostredia. Môže to vzbudzovať dojem, že je to neúplné alebo poriadne osekané. Prepojenie osudov 3 žien ma celkom prekvapilo.
Pokiaľ hľadáte nejakú nenáročnú jednohubku, ktorá prečítate raz-dva, tak odporúčam. :)

07.06.2022 3 z 5

Verity Verity Colleen Hoover

Keby som Verity nepočúvala ako audioknihu, tak knihu pravdepodobne nedočítam. Podľa nadšených komentárov som očakávala od knihy viac. Z hlavných postáv mi ani jedna nebola sympatická. U Lowen mi prekážali najmä jej časté opisy pocitov strachu, únavy, znechutenia a rôznych domnienok. K Verity asi nebudem nič dodávať. To už je na každom čitateľovi, aký názor si spraví.

01.10.2021 2 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Druhý diel je rozhodne lepší ako prvý, no nenadchol ma až na 5*.
Vyšetrovanie tentoraz prebiehalo rýchlejšie, zápletka bola zaujímavá a páčila sa mi linka s puzdrom s posolstvom pre budúce generácie.
Chápem, že je všetko kvôli navodeniu atmosféry, ale jediné čo mi vadilo, bolo priveľa opisov, z ktorých som mala pocit, že na Islande je všetko šedé, pochmúrne a všetci sú buď nešťastní, osamelí alebo mali zlé detstvo...

09.10.2022 4 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Bernard Cornwell

Séria s Uhtredom ma neskutočne chytila. Druhý diel ma nadchol ešte viac a už sa teším až si prečítam ďalší. Až na pár zdĺhavým scén je to skvelo napísané. Nechýbala akcia, boje, nové postavy a vzťahy.

Aj keď je Uhtred ešte stále horkokrvný mladík, v tomto diely už môžeme pozorovať, že postupne dospieva a mení sa.
Nie je možné si ho neobľúbiť. :)

27.03.2022 5 z 5

Stratený muž Stratený muž Jane Harper

Stratený muž bola moja prvá kniha z austrálskeho prostredia.
Napätie, perfektná zápletka, dobre vykreslené charaktery postáv, neľútostná austrálska príroda, obraz života na statku vo vnútrozemí a koniec, ktorý som vôbec nečakala, ma jednoducho dostali. Určite odporúčam. :)

08.09.2021 5 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Neopísateľná hrôza vo víre času - tento popis, ktorý sa nachádza na zadnej strane obálky je pre túto knihu úplne výstižný. Napínavý, desivý, zvrátený thriller, ktorý vás núti čítať ďalej a ďalej.

23.05.2023 4 z 5

Plavý kôň Plavý kôň Agatha Christie

Plavý kôň bola moja úplne prvá kniha od Agathy Christie, ktorá rozbehla moje obdobie čítania detektívok. Bolo to už dosť dávno, keď som knihu čítala a vtedy som z nej bola nadšená. Teraz sa mi po rokoch začiatok knihy zdal dosť pomalý. Napriek tomu sa kniha čítala veľmi dobre, bavila ma téma Plavého koňa, nadprirodzena, tajomných seáns a celková atmosféra knihy.
Koniec som si nepamätala, takže to bolo pre mňa znova prekvapujúce.

18.12.2022 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Nezvyknem čítať tento žáner a Pekárnu v Brooklyne som si vybrala, kvôli tomu, že mám knihu v nemčine a chcela som skúsiť prečítať niečo jednoduchšie v tomto jazyku. Prečítať mi to trvalo celkom dlho a keď som sa spätne zamyslela, čo sa tam udialo, tak v podstate nič. Je to síce milé, oddychové čítanie, ale veľmi predvídateľné a na to ako rozvlečený dej mala táto kniha, tak koniec bol naopak veľmi zrýchlený.

11.11.2022 2 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Táto kniha ma čakala na poličke celkom dlho. Neviem ani prečo, nechcelo sa mi to nej púšťať. Urobila som však dobre, že som začala a nakoniec som z tejto knihy neskutočne nadšená. Bola to pecka!
Po fantasy žánri nesiaham veľmi často, takže to bola pre mňa aj príjemná zmena.
Prostredie inšpirované rímskou ríšou dávalo príbehu istý šmrnc nebezpečia, napätia, dobrodružstva a temnoty. Páčilo sa mi striedavé rozprávanie Eliasa a Laii, no musím povedať, že Elias mi bol trošku sympatickejší - jeho zmýšľanie, odvaha postaviť sa proti pravidlám, statočnosť.
Tento svet a postavy si ma získali. Veľmi odporúčam!

05.06.2022 5 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

K Poslednému kráľovstvu som sa dostala vďaka seriálu. Nezvyknem čítať knihu po pozretí filmu alebo seriálu, ale v tomto prípade som urobila výnimku. Knižné spracovanie ma veľmi lákalo. Znova som sa dostala do obdobia bojov medzi Angličanmi a Dánmi, do sveta kresťanov a pohanov, medzi ktorými stojí ešte nerozhodný Uhtred hľadajúci si svoje miesto.
Je to pútavé a poučné čítanie.

17.03.2022 4 z 5

Pasažier 23 Pasažier 23 Sebastian Fitzek

Tak toto bola jazda, alebo v tomto prípade plavba! Perfektný thriller plný napätia a zvratov. Posledných sto strán som hltala a len pozerala ako všetky, aj keď len malé detaily, do seba zapadajú. Kniha sa veľmi dobre čítala, preto vrelo odporúčam a teším sa na ďalšie autorove knihy.

03.10.2021 5 z 5

Vykúpená láska Vykúpená láska Francine Rivers

Keby mi túto knihu tak trošku "nenanútila" kamarátka asi by som po nej nikdy nesiahla.
Názov ma veľmi nezaujal a novšie vydanie má na obálke ženu v noblesných plesových šatách, ktoré vôbec neodpovedajú dobe, v ktorej sa príbeh odohráva. Nevedela som čo od knihy očakávať, tak som si povedala, že to jednoducho skúsim a keď ma nezaujme odložím to. Pustila som sa do čítania a po pár kapitolách som bola veľmi príjemne prekvapená. Príbeh zatrpknutej, životom ubitej Anjely a bezhranične milujúceho a trpezlivého Michaela ma chytil za srdce. Kniha vás donúti zamýšľať sa nad zmýšľaním a konaním postáv. Dokonca som niektoré zvraty úplne neodhadla.
Som rada, že som tejto knihe dala šancu. Odporúčam knihu aj film. :)

10.03.2023 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Autorka vybrala naozaj originálne prostredie Budapešti a vytvorila svet, v ktorom na jednej strane stoja ľudia a na druhej magické bytosti, meniči, škriatkovia, démoni...
Ako dej naberal na obrátkach, vtiahlo ma to postupne viac a viac. Z postáv som si viac obľúbila tie mužské, samozrejme Warwicka, ale aj Caden bol celkom sympaťák. Dúfam, že sa o nich v ďalších dieloch dozvieme viac. Brexley mi nesadla, jej konania a myšlienky boli občas trochu cez čiaru.
Je to veľmi čtivé fantasy so zaujímavým svetom, plné zvratov, surovosti a temnoty. Teším sa až vyjde ďalší diel.

18.02.2023 4 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Knihu som si vybrala kvôli pani Mornštajnovej a aj téma zdravotníctva mi je celkom blízka. Poviedky ma však nejako výnimočne nezaujali, ale krátky rozsah mi padol celkom vhod. Hodnotím 3*.

24.12.2022 3 z 5

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

Zase raz skvelý diel s Uhtredom. Ako som začala čítať Posledné kráľovstvo ani som nepomyslela na to, že prečítam 4 knihy za sebou. Bol to skvelý čas!

V predchádzajúcom dieli rieši Uhtred skôr osobné záležitosti v jeho rodnej Northumbrii, no tentoraz do jeho života znova vstúpi Alfréd a jeho dcéra Aethelflaed. Spestrením boli aj nové postavy bratia Thurgilsonovci.
V tejto knihe na mňa bolo trošku priveľa vojenskej stratégie a bojov, ale inak ako vždy výborné čítanie.

09.04.2022 4 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Konečne som sa dostala k ďalšiemu dielu Steina, Barbariča a Jaroša a zase to bolo jedno veľké dobrodružstvo. Spojenie historického románu, dektetívky a osobitého Červenákoveho štýlu je vždy stávka na istotu. Nechýbalo napätie, riešenie viacerých záhad naraz a humor. Prostredie Plzne po morovej epidémii a jej podzemie dodávali príbehu temnú atmosféru.
Jednu hviezdičku strhávam kvôli niekoľkým zdĺhavým scénam, ktoré tam nemuseli byť alebo mohli byť aspoň kratšie.
Inak je to perfektne napísaný príbeh ako každý zo série.

27.02.2022 4 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Kniha sa čítala sama. Počiatočné striedanie časových rovín bolo za mňa perfektné. Dej sa potom asi v polovici knihy presunul na legendárnu párty súrodencov Rivových. Tu sa objavovalo mnoho vedľajších postáv a ich mini príbehy, čo pôsobilo zbytočne zdĺhavo a pre samotný príbeh neboli dôležité. Koniec bol zase príliš zjednodušený, na to koľko si toho postavy počas svojho života prežili a koľko si toho museli medzi sebou povedať.

V popredí tejto knihy je párty vo vychýrenej štvrti Malibu, takže ako pobavenie táto kniha predsa len poslúžila.

31.05.2023 4 z 5

Knihu som si vybrala na základe obálky a názvu. Nečítala som si vopred anotáciu. Keď som si ju potom na konci prečítala, tak som vlastne urobila dobre, pretože prezradzuje podstatnú časť príbehu.
Je to silný, emotívny príbeh, ale akosi som si na začiatku vytvorila príliš vysoké očakávania. Prvá polovica bola v podstate len o náznakoch, že sa niečo udeje, až sa to nakoniec udialo. Popis obdobia vo väzení bol na mňa trošku zdĺhavý a samotný koniec zase príliš urýchlený.
Napriek tomu, že mám z knihy rozporuplné pocity, stojí za prečítanie. Mohla by sa páčiť najmä čitateľom, ktorý majú radi príbehy zo života, o ťažkých osudoch alebo o medziľudských vzťahoch.

25.11.2022 3 z 5

Plamen v temnotě Plamen v temnotě Sabaa Tahir

Druhý diel trošku kolísal. Začiatok ma znova vtiahol do deja, hovorila som si, že to bude perfektné pokračovanie. V strede knihy prišiel útlm a tak ako postavy, aj dej akoby sa nikam neposúval. Čo je škoda, lebo začiatok mal veľký potenciál rozbehnúť temný, akčný, napínavý príbeh. Ku koncu sa to znova rozbehlo a zamotávalo tak, že som knihu nechcela pustiť z rúk.
Čo sa týka kapitol, na Eliasove som sa tešila najviac a bola som príjemne prekvapená, že je pridaný Helenin pohľad. Jedine Laina nerozhodnosť a pochybovanie o sebe samej sa nezlepšila od prvého dielu.
Túto sériu som si obľúbila, čítalo sa mi to dobre a niekoľko zvratov ma celkom prekvapilo, takže nakoniec znova hodnotím 5*.

16.07.2022 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Ako milovník severského krimi som od knihy mala vysoké očakávania. Ale takmer po celý čas som sa nevedela začítať. Výnimkou bolo posledných 100 strán.
Čakala som viac napätia, svižnejší spád a viac priestoru pre Joonu Linnu, jeho vyšetrovanie a charakter. Mám pocit, že jeho najvýraznejšia "črta" bola veta: Čo som hovoril? Ale možno je to tým, že je to moja prvá kniha od Keplera.
Téma hypnózy bola pre mňa zaujímavá. Škoda toho zdĺhavého spôsobu spracovania.

28.04.2022 3 z 5