petr8467 petr8467 komentáře u knih

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Barbarič citelně chyběl, a tak občas musí mít kapitán Stein štěstí a Jaroš podnětnou myšlenku. Nicméně pan Červěňák zručně variuje obdebná zločinecká schémata, aniž by se jak při zločinech, tak i při vyšetřováních opakoval. Těším se na další díl!

23.11.2020 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Břečka. Vydržel jsem 55 stran. Pak už to fakt nešlo, i když jsem si říkal, dočti to, srabe, abys seznal, že zbytek knihy je stejně pitomý jako těch 55 stran.

01.08.2022

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Trochu překomplikované, navíc nejsou vyřešeny všechny záhady, kterých se tentokrát nakupilo více než jindy. Je třeba si pomoci a hrdiny z brynd vytahovat postupem "Maxmilián Ex Machina". Ale stále je to napínavé, postavy mají barevnější background než dříve a především jsem byl při četbě "doma" :-)

11.02.2022 4 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Petr Čornej nejen že ví, zná, umí dějepis, ale především umí psát. Občas nás sice zavalí dlouhým seznamem (třeba) staroměstských konšelů - faktografie je nutná!, ale nezapomene nás na zajímavé postavy upozornit.

23.11.2020 5 z 5

C) Nenudil
5 * zaslouženě!

13.05.2023 5 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

První seznámení s autorem. Příjemné překvapení! Poctivá, dobře vypiplaná sociální detektivka s historickým pozadím a přesahem.
Varování: Bohužel televizní adaptace (Vodník) zkazila, co se dalo.

20.10.2021 4 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Vzdal jsem to na 80. stránce. Upřimně, nesnáším spisovatele, kteří se snaží ze všech sil čtenářům četbu zkomplikovat a ukazovat na svých výblitcích: "koukejte, jak CHYTROU knihu dokážu napsat." V žebříčku "nejchytřejších" autorů zaujal Zusak přední pozici.

27.07.2021

Incident v Čechách Incident v Čechách Thomas Årnfelt

Naprostý nesouvisly blábol. Zápletka stupidní. Napětí žádné. Autor (nebo možná překladatel) používá slova, která v roce 1613 neexistovala, např. víkend. Třeba to byla na něco parodie, ale i tak to bylo slabé.

29.12.2019 odpad!

Zpověď posledního mnicha Zpověď posledního mnicha František Kalenda

Takhle to dopadá, když autor "tam někde byl" a nastudoval si "nějaké historické reálie" a svrbí ho prsty a má klávesnici u ruky.
Všechno špatně. Zápletka plochá, postavy nedopečené *), závislost na velkých dějinách nicotná - chtěl jsem se nechat poučit o středověkém portugalsku, ale bohužel nic..., čeština chudobná, a navíc v textu je plno anachronismů, kterým se ani nedá smát. "Muž měří dva metry." "Himaláje".
Nesmí chybět současná témata: třeba domácí násilí a koťátka.
Kniha je naštěstí krátká a díky seznamu postav na začátku se čtenář v záplavě zaměnitelných postav neztratí.
Jedna hvězda za autorovu drzost, protože nejenže vykradl Jméno růže, ale ještě na to upozorní.
SPOILER! *) Jedna postava uniká težce popálena z nepovedeného autodafé. Provazy přehořely příliš brzo a autor zapomněl na připoutání oběti řetězem...

23.05.2023 1 z 5

Dnešek není naposled Dnešek není naposled Elan Mastai

Pokud při čtení tohoto blábolu čekáte na nějakou originální myšlenku, tak budete zklamáni, autor pouze vykrádal, kde se dalo: HGWells, Karel Čapek, Vonneguth, Bradbury,...
Kniha je natolik blbá, že to ani není směšné. (možná něco málo přidal i překladatel...). Pokud se ji budete snažit číst, tak doporučuji tzv. "půlenou metodu". Čtěte buď jen sudé, nebo jen liché stránky. Ušetříte docela dost času a o nic nepřijdete.
Jedna hvězdička za postavu Penny.

10.09.2022 1 z 5

Stalin a vědci Stalin a vědci Simon Ings

Chaotický průřez sovětskou vědou za Stalina. Autor bohužel neumí psát, třídit fakta je pro něj zbytečné, často se opakuje a ještě častěji navazuje na ty části knihy, které v ní nejsou. A mizerný překlad také ubral na srozumitelnosti a čtivosti.
Ač nejsem velký odborník na danou tématiku, odhalil jsem v textu řadu nepřesností, neřku-li kravin.
Příklad, strana 251:
"Dne 16. července 5,30 Spojené státy pokusně odpálily atomovou bombu u Alamogordo v Novém Mexiku. Truman o tom dostal telegrafickou zprávu, kterou předal Rooseveltovi, prezidentovi USA: 'Dítě se narodilo v pořádku.' "
V té době už byl Truman 4 měsíce prezidentem a Roosevelt mrtev. Pokud autor je schopen vyplodit takovýto nesmysl, není možné mu věčit i cokoliv jiného.
A pokud to podpoří překladatel... "Berija ... svrchovaně těžil z podnikatelských možností hrůzy." Je na frašku zaděláno. Knihu pravděpodobně po překladu nikdo svéprávný nepřečetl. Budiž vám to varováním!

23.02.2022 2 z 5

Beatles: Výpověď o jedné generaci Beatles: Výpověď o jedné generaci Antonín Matzner

Přečteno znovu po 35 letech. Kniha nezestárla, nicméně tehdy i dnes jsem čekal podrobnější popisy a zhodnocení událostí v letech 1966-70. V poměru k první části - do roku 1962 - pan Matzner tuto klíčovou část PostBeatleMánie trochu odflákl. Zmínky o ohlasu britského komunistického tisku na hudbu a působení Beatles jsou dnes úsměvné, ale tehdy v takové knize nemohly chybět...

06.07.2021 4 z 5

Nohavica a (jeho) naše malá válka Nohavica a (jeho) naše malá válka Přemysl Houda

(SPOILER) Autor je naprostý chaotik, je neuvěřitelné, jak promrhal jednak materiál, který měl v ruce, a druhak čas, který při "zpracování" utratil.
O JN se nedozvíte skoro nic - tedy snad až na kuriózní metaforu, že je to Harlekýn z Conradova románu ... Místo toho se podrobně seznámíte se čtyřmi spolužáky Nohavicova řídícího StB otgánu...
A jako bonus se dočtete, co všechno autor přečetl a nepochopil.

04.05.2024 1 z 5

Sanditon Sanditon Jane Austen

Nejnapínavější sestavování posádek kočárů a bryček všech dob!

06.11.2023 4 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

(SPOILER) Po nadějných prvních 40 stránkách se příběh zřítí do naprostého chaosu, což by nevadilo, kdyby autorka ten chaos (7 znepřátelených frakcí, k tomu nejméně 6 zrádců a donašečů) zvládala. Jenže to nenastalo, protože zmatená, nadšená autorka to zcela nezvládla. Neschopná sepsat jediný fungující dialog , neschopná vytvořit plnokrevnou postavu, neschopná vytvořit alspoň jednu třeba i ukoptěnou vtipnou situaci (zlatá Rowlingová!). Jenom chrlí nesmyslné zápletky, v nichž se není možné zorientovat. Některé motivy (vemanta, třeba) jsou nedokončené...
(Poznámka pro ty s *****: Nepochopili, že ten příběh vůbec nepochopili... prostě jim stačilo, že se tam něco "fantasy-děje")
Statistiky:
Počet Londýnů: 2
Počet mrtvých: 73
Počet zrad: 7, některé vícenásobné, některé duplicitní
Počet překladatelských kiksů: nepočítaně
Počet draků: 0 -> za to autorku chválím, že se bez nich obešla
Počet proměn do zvířat a zpátky: 284
Počet navazujících knih: Hodně, autorka je mladá a prsty se jí nad klávesnicí jen míhají...

22.10.2023 1 z 5

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Na této knize je pěkně vidět, že Verne nebyl schopen vystavět příběh, o nějaký rozvoj postav se ani nesnaží, několik akčních scén zcela zabil suchopárností, pokusy o humor se opravdu nedařily a ještě k tomu navíc očividné plagiátorství. Navíc ty pointy na konci každého dílu, směšné až k pláči.
Prostě: Kdo neumí, neumí.
Počet naprosto náhodných setkání, bez nichž by se děj nemohl posunout kupředu: 11

20.11.2022 1 z 5

Kryptonomikon Kryptonomikon Neal Stephenson

Zklamání. A to na několika úrovních. Tlusté, ale povětšinou duté, přiběhy k sobě urputně, avšak halabala sešroubovány. V matematických pasážích nepřesnosti (možná je na vině překlad) a vymyšlenosti, např. o Riemannově funkci zeta. Turing použit jen jako lákadlo.
"Co bych tam ještě nacpal, pár zmínek o masturbaci třeba tu historku o velkých osmičkách!" ... asi tak...
A jako shnilá třešnička na zkyslém dortu: Nevadí, že ve WW2 budete ve Švédsku (!) zastřelen, o padesát let později ožijete a pomůžete hlavnímu hrdinovi, i když vůbec netušíte k čemu.

31.03.2022 3 z 5

Mortdecaiův záhadný případ s knírem Mortdecaiův záhadný případ s knírem Kyril Bonfiglioli

Po 675. vtipu na stránce 57 jsem vypnul a knihu dočetl z povinnosti

27.12.2021 3 z 5

Pražská sonáta Pražská sonáta Bradford Morrow

Na jednu stranu je třeba ocenit, co všechno musel autor sesbírat, projet a nastudovat, aby tento příběh dal dohromady, a mohl by to být výborný příběh, kdyby autor uměl psát. Ale to neumí. Není schopen vystavět napínovou situaci, není schopen ani jednoho vtípku, a že by je mohl sázet lopatami, třeba na téma: mladá Američanka v Praze. (I když jeden tam je: když si čechoamerický novinář poplete klávesy a klávesnici, hahahaha!) Autor naprosto rezignoval na nějaký vývoj postav, u Wittmana - a že by to mohla být plnokrevná figura, která si projde morálním peklem - se omezil pouze na pár nicneříkajících "myšlenkových posunů". Navíc je kniha strašně popisná a táhne se jako přeslazený med.
Překvapilo mne, že Argo něco takového vydalo, pravděpodobně se nechalo nachytat na tom, že se 80% děje odehrává v Praze, jak geograficky, tak i dějepisně.
SPOILER! - - - Škoda, L. v. B. si pro svou první skladbu zasloužil lepší román...

03.10.2021 2 z 5

Jdi za zeleným světlem Jdi za zeleným světlem Edvard Valenta

Pro mne román No 1. české literatury 20. století. Neuvěřitelný záběr a mohutný impakt. Fakt. Zapomeňte na Kunderu i Karla Čapka.

31.07.2021 5 z 5