Kryptonomikon přehled

Kryptonomikon https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435015/bmid_kryptonomikon-EKx-435015.jpeg 4 85 85

Kryptonomikon Neala Stephensona vyšel poprvé roku 1999 a nadchl stejnou měrou kritiku i čtenáře. Hluboký a poutavý vhled do mechanismů války, konspirací a prolamování šifer znamenal pro autora Diamantového věku, oceněného Hugem, a Sněhu, klasického díla o virtuální realitě, další velký krok vpřed. Děj Kryptonomikonu se odvíjí souběžně ve dvou časových rovinách: za druhé světové války a na přelomu tisíciletí. V kapitolách ze starší doby vystupuje mimo jiné Lawrence Pritchard Waterhouse, matematický génius, který má za úkol zamaskovat skutečnost, že Spojenci prolomili proslulou německou šifru Enigma. Hlavním protagonistou současné linie je Lawrenceův vnuk Randy Waterhouse, programátor a spolutvůrce „datového ráje“ v sultanátu Kinakuta. Oba příběhy ruku v ruce osvětlují dva různé světy, kde jeden přímo vyrůstá z vyhraných bitev druhého. Kryptonomikon je epos naší doby, někdy děsí, často rozesměje a hlavně chrlí informace ze všech oborů od kryptoanalýzy přes hledání pokladů po správnou metodu konzumace křupek s mlékem. Na jedné úrovni poskytuje strhující a navýsost originální pohled na svět zmítaný válkou. Na druhé jde o provokativní úvahu, jak věda a technika utvářejí a proměňují běh dějin. Autorova nesmírná erudice a stejně mohutná imaginace daly vzniknout jednomu ze zásadních literárních děl moderního věku.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo , Triton

Cryptonomicon , 1999

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kryptonomikon. Přihlašte se a napište ho.

Hellrampage
23.08.2023 4 z 5

Stephensonov Kryptonomikon nie je príbeh len o šifrách a enigme. Je to príbeh ľudí, ktorí zažili druhú svetovú vojnu a ranú éru internetu. Je to veľmi náročné čítanie, na ktoré sa musíte sústrediť, no Stephensen píše skvelo. Je tu veľa výborných častí, je tu napätie a celá kniha je pretkaná skvelým humorom. Najviac ma bavila linka s mladým Shaftoeom, ktorý sa snažil prežiť druhú svetovú vojnu a jeho hlášky s nadriadeným. Tie nemali chybu. Autor pri každej postave trochu mení štýl písania - pri Lawrence Pritchard Waterhousovi je skôr technický, pretože rozmýšľa ako matematický génius a úplne inak než normálni ľudia a pri mladom vojakovi Shaftoeovi je veľmi humorný a o dosť jednoduchší. Kniha ma veľmi bavila, len bola niekedy dosť uťahaná a niektoré pasáže by som úplne vynechal. Aj tak sa mi autorov štýl písania dostal rýchlo pod kožu a užíval som si každú jeho vetu. Po Anatému je Kryptonomikon ďalší skvost od tohto autora, ktorý sa oplatí prečítať. 90%

Taťka Hraboš
28.07.2023 5 z 5

Pět hvězdiček, ale ta poslední s odřenými cípy. Stephenson má skvělý styl, dokáže napsat pasáže velmi vtipné, ale i s velkým emocionálním účinkem, jeho postavy zákonitě člověku časem (kterého má při čtení jeho knih více než dost) musejí přirůst k srdci, ale na můj vkus je prostě příliš velký grafoman. V akčnějších dějových linkách mi to tolik nevadilo, ale jinak bych se bez spousty podrobností obešel. V případě podobně detailních knih se totiž občas stane, že čtenářova pozornost ochabuje a mezi tou spoustou vcelku bezvýznamných informací mu nakonec unikne nějaká, která ten význam má, a pak marně uvažuje o souvislostech nebo je zpětně složitě dohledává. Navíc si myslím, že v tomto případě to není vždy jen chyba čtenáře - Stephenson se v silném proudu svého psaní občas dopouští i různých nedůsledností, většinou asi neúmyslně, ale někdy možná i cíleně, aby se vyhnul složitému vysvětlování něčeho, co možná ani logicky vysvětlit nemohl. To ovšem nic nemění na tom, že mám rozhodně v plánu některou jeho knihu někdy zase vzít do ruky.

Fulleren
02.06.2023

Nakoniec veľmi dobré dielo. Aj keď začiatok bol náročný. Knihu som dostal ako darček. Váhal som nad veľkým počtom strán, ktorý pre mňa momentálne nie je bežný. Zo začiatku som sa strácal, ale nakoniec som našiel ten správny systém. Páčili sa mi kratšie kapitoly s rozdelenými dejovými líniami. Na knihe ma nakoniec sprvoti jej rozsiahlosť prestala desiť :) a po polovici, kedy sa dej začne parádne gradovať, som sa do knihy príjemne zahryzol. Po prečítaní musím naozaj skonštatovať autorovu schopnosť vedieť postavy a historické skutočnosti vynikajúco poskladať do fiktívneho a rozsiahleho príbehu, ktorý je nielen pútavý a zaujimavý, ale i dobre čitateľa dostane do deja.

Knižní novinky (9. týden)

28.02.2021

Ocenění knihy (1)

2000 - Locus Awards (Best SF Novel)

Kniha Kryptonomikon v seznamech

v Právě čtených6x