Peti Peti komentáře u knih

Let nočních dravců Let nočních dravců Raymond E. Feist

První kniha série Válka Temných nás nejdříve provádí příběhem Caleba, který adoptuje dva syny a ožení se. Jelikož nebezpečí ze strany nájemných vrahů a zlého mága je zpět, vydávají se Kašpar, Spear a Caleb se syny do Keshe, aby zabránili vzniku občanské války a zbavili svět Nočních dravců. U toho jim samozřejmě pomáhají i ostatní - Pug, Magnus, Miranda.. . Zdá se, že i tato série bude čtivá.

16.03.2015

Návrat vyhnance Návrat vyhnance Raymond E. Feist

Poslední kniha série vypráví o Kašparovi a jeho cestě z vyhnanství. Pro mě velice čtivý příběh, který zdá se, nemá s budoucností Midkemie nic společného. Ovšem situace se změní, když Kašpar potká společnost s prapodivným artefaktem. Povedená kniha stejně jako celá série.

15.03.2015

Spár stříbrného sokola Spár stříbrného sokola Raymond E. Feist

Po přečtení Hadí ságy jsem velice váhala, zda-li se pustím do další série. Musím říct, že první kniha Konkláve stínů mě nadchla, zaujala a vcucla tak, že jsem knihu přečetla jedním dechem. Příběh vypráví o Spárovi, klukovi, který patří do kmene Orosiniů - na začátku má daný svůj život - jakmile mu vidina dá mužské jméno, bude mu přidělena manželka, ze stanů žen a dětí se přesune do stanu mužů a bude žít s kmenem do své smrti. Ovšem osud chce jinak, kmen je pobit a Spár je zachráněn před jistou smrtí, jsou mu ošetřeny smrtelné rány a dostane se do společnosti lidí, kde vykonává různé práce. A jeho nový život začíná.. Rozhodně doporučuji.

13.03.2015

Střepy rozbité koruny – Střet Střepy rozbité koruny – Střet Raymond E. Feist

Tak poslední knihu Hadí ságy jsem dočetla a chtělo se mi zvolat Hurááá, mám to za sebou!. Ale nejdříve k této knize, postavy jako Elán a James se dostávají do popředí a plní důležité úkoly pro Království, Erik pokračuje ve vojenské kariéře a Pug se rozchází ve zlém s princem Patrikem. Celá Hadí sága mi přišla zbytečná, bohužel neumím knihu (či sérii) nedočíst. Celý příběh se mi nelíbil, když to srovnám s příběhem Mary z Acomu - nesrovnatelné, jako by to psal někdo jiný.

13.03.2015

Střepy rozbité koruny – Chaos Střepy rozbité koruny – Chaos Raymond E. Feist

7. kniha hadí ságy (ano blížíme se do cíle) popisuje další boje, tentokrát ne se Smaragdovou královnou, která je mrtvá, ale se žoldáky a nepřátelskými sousedy.

Hněv krále démonů – Boj Hněv krále démonů – Boj Raymond E. Feist

6. kniha série navazuje svojí kvalitou na tu předchozí, Krondor je vypleněn, Smaragdová královna a její vojsko pokračují na cestě do Sethanonu, Pug, Tomas i další bojují svými zbraněmi na trochu jiném místě.

Hněv krále démonů – Ústup Hněv krále démonů – Ústup Raymond E. Feist

5. kniha ságy byla zatím nejlepší z této série, děj měl spád.

Vzestup magnáta – Zisk Vzestup magnáta – Zisk Raymond E. Feist

4. díl hadí ságy, příběh se nám rozdvojuje - Rup se věnuje obchodů a milence, Erik jede na válečnou akci na Novindus, více mě bavil Erikův příběh, Rup mi moc nepřirostl k srdci. Pořád mi tato sága přijde dost slabá, navíc je velice matoucí pojmenování postav po slavnějších předcích.

Vzestup magnáta – Risk Vzestup magnáta – Risk Raymond E. Feist

Třetí díl ságy vypráví o Rupovi. Ten se po návratu z Novidusu rozhodne stát tím bohatým podnikatelem a vzít si Grindlovu dceru. Jeho první pokus - dovoz vína z Darkmooru - skončí smrtí několika nevinných lidí. Nedá se ovšem odradit a jde za svým snem dál. Příběh spíše popisuje obchodní svízele a intriky mezi podnikateli, než další osud Midkemie. Dle mého názoru doplňková kniha, která mě ani neurazila, ale ani nenadchla.

16.02.2015

Stín temné královny – Žoldáci Stín temné královny – Žoldáci Raymond E. Feist

Další kniha ze série hadí ságy nás přivádí na Novadus, kde se Calisova "armáda" snaží vystupovat jako jedna z companií a díky této lsti zjistí, co smaragdová královna a hadí kněží chystají... Tento díl se četl dobře, děj byl svižný a "šel do ruky".

16.02.2015

Stín temné královny – Vrazi Stín temné královny – Vrazi Raymond E. Feist

První kniha z hadí ságy povypráví o tom, jak se Erik a Rup stanou vojáky v armádě, která má důležitou misi na Novidusu. Příběh se rozjížděl velice pomalu, ale ke konci jsem se začala velice těšit na pokračování.

28.01.2015

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Z této povídkové knihy mě nejvíce utkvěla v hlavě povídka o tom jak se na Krétě dělá láska :). Příjemné čtení na cestování tramvají do práce.

23.01.2015

Kniha vypráví o jedné jihoafrické dívce jménem Nombeko. Tato černoška je velice chytrá a ačkoliv se narodí v chudinské čtvrti a osudem by jí mělo být doživotní vynášení latrin a alkoholismus, stane se z ní na konci přiběhu švédská občanka, která má za přátele například krále Švédska či čínského prezident. Za to vše může její intelience, štěstí a také shoda náhod, které ji svedou s těmi pro ni správnými lidmi. Osvěžující příběh plný humorných scén, které se točí především kolem jedné oficiálně neexistující jaderné bomby. Mě osobně se více líbila první kniha od tohoto autora, tato mi přišla zbytečně dlouhá, posledních 100 stran již nemělo takovou šťávu, ale to neznamená, že bych tuto knihu k přečtení nedoporučila.

11.01.2015

Tma Tma Ondřej Neff

Tato kniha byla první, kterou jsem četla od tohoto autora, a jak tento žánr (sci-fi) moc nevyhledávám, příběhem jsem byla plně pohlcena. Děj se odehrává od roku 1998 do roku 2008 a vystupují v ní osobnosti politické a nám známé (Klaus, Havel,Ruml...). Když v dubnu nastane elektrická smrt a vše se ponoří do tmy a vše co fungovalo na elektřinu přestane být funkční, země a její lidé se změní. Přijde vlna násilí, nemocí jako je mor, tyfus, vládu nad zemí a jejími obyvateli začínají přebírat ti, co jsou silní (tyrani, násilníci atd.). Neuvěřitelné, jak během 10 let se moderní civilizace vrátí k praktikám středověku - otroctví, nadvláda tyranů, útrpné právo, smrt upálením, nabodnutím na kůl či oběšením. Velice silný příběh, doporučuji k přečtení.

04.01.2015

Tato kniha plná povídek se mi velice líbila, jednotlivé příběhy byly úsměvné, některé filosofické, některé nutily k zamyšlení. Rozhodně doporučuji.

03.01.2015

Darda Darda Irena Dousková

Další pokračování o Helence Součkové, tentokrát z období, kdy má Helenka děti, manžela, který od ní rok odchází a projeví se u ní ošklivá nemoc - rakovina. Musím říct, že tato kniha mě moc nezaujala, chyběl mi tam vtip předchozích dílů.

27.12.2014

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Pokračování knihy Hrdý Budžeš pojednává o Helence, která je na střední škole a má před maturitou. Helenka je "rebelka" a se spolužáky maj založenou skupinu Pomed. Není to špatná kniha, celkem zábavná, ovšem v porovnání s prvním dílem to bylo slabší.

27.12.2014

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Válečný žánr není úplně to co bych četla pravidelně, ale musím říct, že příběh Kornelia se mi velice líbil. Ze začátku to byl turkobijec, pro kterého je bitva vše. Pomalinku se začínáme dozvídat, co tkví za tvrdým srdcem - žal po ztrátě ženy, syn ke kterému neví jak se chovat, otec co vychovává syna a píše Korneliovi dopisy, na které nedostává odpověď. Jedna mstivá akce ze strany turků a z Kornelia se stane nejdříve pacient židovského mudrce a cikánské pomocnice a potom lovcem turků. Výborný příběh, krvavější scény jsem zbaběle přeskočila, těším se na další pokračování.

17.12.2014

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Nejdříve jsem viděla divadelní hru se skvělou Bárou Hrzánovou a nyní, po mnoha letech jsem četla knihu. Dějem provází Helenka Součková, holčička, která má za rodiče divadelní herce, a to v letech, kdy je cenzura a komunismus není zrovna jednoduché. Divadlo bylo perfektní a kniha taky povedená, rozhodně doporučuji obojí, knihu nejdříve, divadlo poté :)

17.12.2014

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Velice pěkná detektivka z doby Přemysla Otakara II. Královský prokurátor Oldřich z Chlumu vyšetřuje vraždu, která na první pohled vypadá jako jednoduchá věc, ovšem není tomu tak, Oldřich rozplete celkem složité klubko. Výborná kniha, do detailů promyšlené a velice zábavné, doporučuji.

18.11.2014