Petass Online Petass komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Autorka v příběhu skvěle vystihla problém mnoha lidí a rodin. Spousta lidí spolu neumí mluvit, domýšlí si, co ten druhý myslí... Proč dělá to a to...

"Za svůj život jsem řekl až příliš mnoho slov, která neměla být vyslovena..."

Z mého pohledu jich spíš měl Svatopluk říct mnohem mnohem víc...

Přečtěte si tuto krásnou knihu a mluvte se svými blízkými. Doporučuji!

30.10.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásné čtení, stála jsem v bažině, vítr mi foukal do vlasů a kolem mě tisíce racků. Trochu mi připomíná P. Maye a jeho knihy z ostrova Lewis, i zde je detektivní příběh spíš pozadím pro barvité popisy přírody a nelehký život postav. Sebrala jsem s Kyou každé pírko, vnímala každý krok hrdinky po pláži. Chválím i skvělý překlad a práci nakladatelství. Doporučuji!

11.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poutavý příběh o havířích, Karwine, hraběti Larischovi a těžkých osudech jedné bezvýznamné rodiny. Ač hrdinové prožívají všemožné životní rány, text plyne a kniha je tak nějak zvláštně laskavá. Všeho je tak akorát. Děkuji za krásný zážitek a doporučuji!!

24.06.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Neskutečné, nádherné, mrazivé, úžasné... Backmana mám ráda, myslela jsem si že Oveho nemůže nic překonat, ale to, co předvedl autor zde... Kniha má pomalý rozjezd, tak jako všechny Backmanovy knihy, chvíli asi budete přemýšlet, že jste se spletli, že tohle není pro Vás, nenechte se odradit... Pak to přijde a nebudete moct knihu odložit. Díky Bohu, že jsem onemocněla a mohla poslední třetinu dočíst jedním dechem. Co mám děti, nepodařilo se mi pročíst noc... až teď. Bušení srdce a řinoucí se slzy s každou další stránkou... Vůbec nejde o hokej, dosaďte si za něj cokoliv jiného... a vůbec nejde o Medvědín, klidně by to mohlo být u Vás na vesnici...

SPOILERY!!
Ovšem ta atmosféra... všichni se znají, všichni vědí, jak se má chovat ten druhý, všichni mlčí a tím souhlasí, lynč, davová psychóza, rodiče ženoucí své děti jen za výsledky, aniž by vůbec věděli, kdo jejich děti jsou... Na rozdíl od některých čtenářů neumím a ani nechci chování určitých postav pochopit. A taky bych chtěla poznat Benjiho, kluka se smutnýma očima a divokým srdcem.
Obdivuji autora za to, jak celý příběh vystavěl, zrychlující se tempo, střídání obrazů a ten závěr! A ač hokej a prostředí jsou jen kulisou, tak mistrně popsanou. Děkuji za zážitek a podnět k přemýšlení! Tuhle knihu jsem nečetla naposledy. Nominace na knihu roku.

01.03.2018 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

U Frederikových knih už jsem si tak nějak zvykla, že se nahlas směji a vzápětí mi tečou slzy jak hrachy. Autor je neskutečný manipulátor, zavede si své čtenáře, kam potřebuje a pak na ně vybafne. :) Ale naučil mě, že lidi nemám soudit, dokud je nepoznám... A že je třeba "zasadit jabloň, i když zítra možná bude konec světa"... a proto se na něj nezlobím, právě naopak! Tahle kniha je bláznivá, možná pro někoho předvídatelná, možná i absurdní, ale také je krásná a pravdivá. Každá z postav pro mě ožila a každý z osudů mi něco předal. Pochvala také brilantnímu překladu! Doporučuji!

15.03.2021 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásný příběh, který Vás bude provázet celý život... Letos slavíme 100 let republiky... kdy jindy zasadit strom, který nás přežije? A kdo se necítí na strom.. Kupte semínka... třeba lněná... vezměte psa a jděte ven... rozsejte je po škarpách, parku, polních cestách... ať si příští rok kolemjdoucí lámou hlavu, kde se tam ty krásné modré květy vzaly... Každý má možnost změnit své okolí, stačí málo, netřeba hned bagrovat... :) I malý modrý květ může změnit Váš svět ;) A co já? Jdu sázet stromy... :)

01.05.2018 5 z 5

Krásná kniha! Trochu jsem se bála, že je to jedna z těch reklamou protlačených knih. Ale jak jsem četla dál a dál, nemohla jsem se odtrhnout. Chvíli mi trvalo, než jsem si utřídila osoby a zvykla si na dopisovou formu, ale pak jsem se už jen nechala unášet příběhem. Nechápu, jak je to při téhle formě možné, ale všechny postavy stály u mě v pokoji a já jsem naopak stála na můstku trajektu, když přirážel ke břehu... Krásné prostředí, úžasné postavy, které do jedné miluji a moc mě mrzí, že nejsou skutečné. Posouvání děje pomocí korespondence, jak některé informace zjistíte až jako reakci na dopis, který jste nečetli, považuji za geniální a velmi obdivuji autorky. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Určitě ji přečtu znovu a možná i hned. Tahle kniha bude mít navždy místo v mé knihovně. Doporučuji.

20.01.2019 5 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Krásná laskavá kniha. Tíha lidských osudů, ale i živoucí postavy, smích, laskavost... Žádné zběsilé tempo, poklidný příběh s propletenými cestami plynoucí pomalu, stejně jako francouzský venkov, na kterém se odehrává. Moc bych si chtěla dát u Violette v kuchyni čaj, nebo od ní jen koupit květinu. Donutí Vás zpomalit a žít okamžik. Doporučuji!

07.08.2023 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Severským detektivkám se poslední dobou vyhýbám. Tahle ale překvapila. Jako prázdninová četba, skvělá volba. Sympatické postavy, atraktivní prostředí, zamotaný děj. Moc se mi líbila. Asi se hned pustím do dalšího dílu. Doporučuji!

20.07.2021 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Další ze seznamu "klasika, kterou musím dohnat". Právem v tomto seznamu figuruje a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Jazyk se od dnešních knih tolik liší a přitom se mi příběh četl tak lehce. Jana jako vzor neohrožené, soběstačné a "moderní" ženy, která se nevzdá svého snu. Příběh plyne pomalu a je plný popisů, což odpovídá době, ve které vznikl. Budete zoufale chtít, aby to s Janou dobře dopadlo. Nechte se vtáhnout a ukolébat klidným anglickým venkovem, bez spěchu a dnešních vymožeností, jen tak si knihu užijete. Doporučuji!

30.05.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Úžasné překvapení! Bála jsem se zklamání, postapokalyptické téma moc nemusím... Ale tohle je tak krásný příběh. Prostředí mě hned vtáhlo, postavy ožívají s každou další stranou a nad pětadvacítkou se musí pozastavit každá čtenářka :) Schválně jsem nechala v knihovně druhý díl, že ho zbytečně nebudu tahat domů, když mě to nejspíš nebude bavit... No to byla teda blbost! První díl jsem za den přečetla a teď budu muset čekat do pátku až se zase dostanu do knihovny. Téhle chyby se vyvarujte! Doporučuji!!

14.09.2021 5 z 5

Byla to jízda! Čtivě napsáno, dokonale promyšleno, všechny dílky zapadly na své místo. Možná můžete mít trochu hokej v postavách, ale myslím, že lze z kontextu vždy pochopit "o kom je řeč". Některé linky byly možná nadbytečné, celkový příběh to ale zase moc neroztříštilo. Hrdinové mi budou chybět, zamilovala jsem si je všechny. Product placement, který je tu často zmiňován, jsem si vůbec nevšimla, prostě mi to nedošlo :) V té smršti písmenek mi to bylo fuk. Zkusím i pokračování, i když už to asi nebude "ono". Doporučuji!

29.08.2021 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Tahle kniha je skvost. Tolik informací a myšlenek v jednom díle spolu s detektivním příběhem, navíc nádherná kulisa kláštera a knihovny. Už jsem ji četla několikrát a určitě ne naposledy. Vždycky při požáru brečím :) Nádhera, pro každého knihomola. Pokaždé mě v ní zaujme něco nového. A nevím, zda ji někdy pochopím opravdu celou... Není to lehká četba, nechte si na ní dostatek času.

K hodnocení Magnolia níže není co dodat...

01.05.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Čekala jsem,abych sepsala nějaký souvislý komentář. Nejde to. Mísí se ve mně soucit, zlost, bezmoc... Jak můžeme tohle všechno odčinit? A kterou z těch všech věcí a za koho se cítím "vina" nejvíc? Kateřina Tučková touto knihou udělala neuvěřitelnou práci pro popularizaci bolestné historie. Každý týden se pohybuji Brnem, to vědomí při pohledu na domy na Cejlu... Přečtěte si Gertu, čím více lidí bude vědět,tím menší je riziko,že uděláme podobné chyby znovu. Velmi doporučuji i knihu Fabrika.

SPOILERY:
Jednu chvíli jsem si říkala, že se autorka nemusela vracet k vedlejším příběhům, že to knihu zbytečně prodlužuje a čtenáře začíná nudit... Naopak! Příběhy ukázaly jak rozsáhlý a různorodý dopad měly na osudy lidí válka, odsun a nakonec i socialismus.

09.03.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nemám slov... Velký obdiv autorce za toto dílo. Těžké téma, jednotlivé postavy mají hloubku, příběh se přitom čte tak lehce... a graduje a graduje... Tuhle knihu už nikdy znovu nepřečtu, ale taky na ni už nikdy nezapomenu. Měl by ji přečíst každý.

29.01.2018 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Konečně jsem narazila na knihu o Řeckých uprchlících a jejich životě v Československu. Historii, kterou znám z hodin dějepisu jen velmi stroze. Autorka mi poskytla pohled na část těchto dějin v složitém propletenci životních osudů. Ke konci už mi příběh přišel trošku idealizovaný a natahovaný, ale chápu, že autorka chtěla zahrnout co nejvíce životních úskalí a konců, které nasbírala a uchovala pro projekt Paměť národa. Určitě sáhnu i po další autorčině knize. Doporučuji!

22.01.2023 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Přečetla jsem ji za dva dny, nedalo se jinak... nemohla jsem ji odložit. Ač by se dalo říct, že jde jen o "obyčejný" příběh jedné rodiny, autorka i zde dokáže čtenáře obratně provést dějinami celého století a vy jen kroutíte hlavou, co všechno se dělo a jak k tomu došlo a proč lidé nedokázali jednat jinak. Jednala bych stejně? utekla bych? nebo šla s davem? Občas jsem si říkala, že už toho je na jeden příběh až moc, ale pak přišel další zvrat a já jsem prostě musela vědět "jak to dopadne". Přečetla jsem knihy autorky v pořadí Hana, Hotýlek, Slepá mapa. Hana mě dostala do kolen, Hotýlek je velice zdařilým debutem a Slepá mapa něco mezi tím. Ano je tam až moc náhod, ran a zvratů na jednu rodinu a tři generace žen, ale autorka ctí řemeslo, píše krásně a donutí Vás přemýšlet o životě. Alžbětin přístup k životu (ač bez humoru) se mi líbí. Doporučuji!

20.08.2018 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Nevěřila jsem, že může i další díl obsahovat tak spletitý a napínavý příběh... Spletla jsem se. Bylo to opět skvělé. Tentokrát jsem neměla extra očekávání a už jsem znala autorův styl, což mě určitě ovlivnilo.
Mimo hlavního motivu vraždy se čtenář i zde nenápadně dozví něco o životě na ostrovech, historii, zvycích. Nadále se rozvíjí i linie osobního života hlavní postavy - Fin. Peter May je opravdu skvělý v popisech prostředí, máte pocit, že stojíte na skále a na nohy vám cáká ledová voda... Nečtu severské detektivky, nezaujaly mě sadističtí vrazi a potoky krve... Tohle je ale něco úplně jiného. S chutí si přečtu další díl, jsem zvědavá, jak to dopadne.
Abych jen nechválila tak tentokrát jsem už několik stránek před koncem odhalila "jak to všechno bylo", ale vůbec mi to nevadí.
Dávám pět hvězd a jdu si zarezervovat další díl.

Mimochodem... vygooglila jsem si před koncem knihy budovu, kde vše "začalo", docela šok... dost se to shodovalo s tím, co jsem si celou dobu představovala...

Výzva splnila účel, přečetla jsem Skálu jako "žánr, který běžně nečtete" a už mám za sebou Muže a chystám se na Figurky :)

22.02.2018 5 z 5

Žádná jiná série mě tolik nevzala a nevracím se k ní tak často ( i po tolika letech). Rozhodla jsem se letos přečíst znovu alespoň Prince a Relikvie, ale mám chuť začít znovu od začátku... Je to prostě neuvěřitelné. Já tam jsem, vidím postavy, prostředí... Několikrát jsem se přistihla, že přemýšlím, zda daná scéna vůbec byla ve filmu, protože já si ji v hlavě vizualizuji, jako by byla... Nádherný svět, skvělé postavy a nesmrtelné poselství. Musím říct, že jednou z mých zásad je nesoudit nikoho předem. Neznám přece jeho příběh, jeho pohled... A kdo ví, třeba mě to naučil právě Harry. Jdu se vrhnout na Relikvie a probrečet konec... Opět :)

01.12.2022 5 z 5

Fredrik je můj oblíbený autor, jeho knihy si "šetřím". S touhle jsem to asi už přehnala a přečetla o ní tolik kladných komentářů, že mě až tak neoslnila. To nic nemění na tom, že příběh krásně a laskavě vypráví o velmi nelehkém tématu, které se více či méně dotýká nás všech. Krásný počin pro literaturu, ale hlavně pro lidi. Doporučuji! Přečtu znovu a pak třeba přihodím i tu pátou hvězdu.

22.01.2019 4 z 5