petaSk petaSk komentáře u knih

Psí park Psí park Sofi Oksanen

Sofi Oksanen je moje ověřená autorka. K hrdinům je nekompromisní, stejně jako k jejich sovětskému odkazu. Kontrast světlého západu a východu, který se stále nedostal z marasmu minulosti dodává na mrazivosti. Ani tady Olenka a její svěřenkyně nebudou mít lehký osud. Navíc děsivé téma obchodu s umělým oplodněním, kdy je tělo ženy jen dalším zbožím. Holky z východu jsou vždy "zárukou kvality".

04.06.2021 5 z 5

Napospas Napospas Kiran Millwood Hargrave

Mám ráda knihy z drsného severu, jelikož já jsem teplomilec a o zimě čtu hezky z pohodlí. V knize Napospas se ale k mrazu přidává i nastupující inkvizice v podobě nového komisaře, který si jde zjednat pořádek v malé osadě. Charaktery byly hezky vykreslené, ale LGBT vztah mi tady vůbec nesedl, přišlo mi to strašně na sílu a vztah dvou žen vyloženě shodil.
Jedná se ale o povedenou knihu sic s krkolomnými jmény, ale jinak čtivou a mrazivou.

13.05.2021 4 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Podle ohlasů na instagramu jsem čekala skoro dospělou temnou fantasy, jen špatně zařazenou jako Medvěd a Slavík. Dostala jsem klasickou young adult romanci se všemi jejími nešvary. Nejsem cílovka, takže za mě je to zase taková naivní červená knihovna se zajímavým námětem a krvavějšími částmi.

12.05.2021 3 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Polovina knihy je balast, ale jednalo se o poslední díl série, takže dočíst ho byla pro mě automatika. Závěr jsem už kdesi slyšela předtím, takže mě tolik nenamíchl.

12.05.2021 3 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Četla jsem v ANJ, nevím, jestli bych se do knihy v češtině pustila. Jedná se o průměrný thriller, který si hraje se známým tématem Okno do dvora. Hlavní hrdinka je opět alkoholička, narkomanka (doufám, že tenhle trend už v knihách odezněl) a vyděšená.
Přesto jsem závěr nečekala a kniha mě docela bavila.

12.05.2021 4 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Chvilku jsem měla problém se začíst do trochu složitějšího stylu psaní, ale jako vždy to rychle odeznělo.
Mám ráda knihy, které mi skrz zajímavý příběh přiblíží dějiny nějaké země nebo oblasti. O konfliktu v Severním Irsku jsem samozřejmě neměla ani potuchy. Hlavní hrdinka se potýká s omezeními danou komunitou i neodbytným Mlíkařem, který ji uvězní v pasti klepů.
Výborná kniha.

12.05.2021 5 z 5

Pouliční pekařství - Sladkosti na všechny způsoby Pouliční pekařství - Sladkosti na všechny způsoby Paul Allam

Je tu spousta receptů na zákusky, které nejsou české tradiční, přesto jste jejich jméno už slyšeli. Polovina receptů je složitějších, ale nic, co by se nedalo zvládnout v domácích podmínkách. Jen toho cukru... i když dám poloviční dávku, tak to lidem kolem mě přijde přeslazené :-D

07.05.2021 4 z 5

Stát se investorem Stát se investorem Mikuláš Splítek

Kniha spíše pojednává o životě investora než o investování, i když i toho je tam dost. Já jsem začátečník a dost jsem se ztrácela v termínech, která už asi autor předpokládal, že čtenář bude znát.

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

(SPOILER) Na knihu jsem slyšela samou chválu, byl jí celý instagram. Těšila jsem se (a taky trochu bála) na příběh, který mě rozseká, protože pokud jsem na něco citlivka, tak to jsou strádající děti.
Kniha je rozdělena do tří částí. První je vyprávěna z pozice malého Štěpána, od kterého odešel tatínek a on zůstal sám s maminkou v chudobě. Myslí si, že je mamince na obtíž, že ji stojí moc peněz a otec se příliš změnil a zdá se, že o syna už nestojí.
První část byla nejvydařenější, i když už z ní čišela až příliš velké bolestínství.
Druhá část je popisována z pohledu maminky Elen, která pracuje v Bille jako prodavačka. Scény z Billy se ale příliš opakovaly, bylo to až ubíjející číst. A autorka v ranách osudu ještě přitvrdila.
Ve třetí části se vracíme k už staršímu Štěpánovi, který se proměnil...nebudu říkat jak, ale jeho proměna byla pro mě zklamáním, knihu totiž tak trochu shodila svou neuvěřitelností.
Nejvydařenější pro mě byla první část, a kdyby autorka zůstala u ní, udělala by nejlíp.
Za mě zklamání, čekala jsem od příběhu více relatiy, ale spíše se mi zdálo, že se mi až moc snaží hrát na city.

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

[audiokniha]
Nejdříve jsem viděla seriál, pak se pokoušela začíst do knihy. Nedařilo se mi to. Nakonec jsem sáhla po audioknize, a to bylo to pravé ořechové.
Bála jsem se, že když už znám seriál, tak kniha mi toho moc nedá, ale moje obavy se nevyplnily. Předloha skýtá spoustu materiálu, který se do seriálu nevešel. Spoustu o motivaci postav jsem se dozvěděla až z knihy. Jen mě dost překvapilo mládí všech hrdinů, jelikož v seriálu se mi zdáli všichni tak o 10 let starší.
Pokud váháte, zda se do knihy pustit jako já, už neváhejte :-)

06.05.2021 5 z 5

Důvěrnosti Důvěrnosti Domenico Starnone

Podle zvěstí jsem čekala bombu, která mě rozedere, ale bohužel na mě kniha byla příliš chladná, aby se mě dokázala dotknout. Díky svojí útlosti jsem ji dočetla rychle. Autor umí krásně stavět věty a sloh, ale hlavní hrdinové pro mě moc zajímaví nebyli, i když jsem je chápala.

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Pro čtení v angličtině si vybírám nenáročné knihy, po kterých bych asi v češtině nesáhla.
Od autorky jsem už četla Daisy Jones and The Six. Nápad vytvořit autentický rozhovor s fiktivní kapelou byl originální, originálnější než samotná kapela a jejich příběh. U Evelyn Hugo se situace objevuje. Opět je tady rozhovor; tentokrát s fiktivní hollywoodskou divou 50. a 60. let, cosi mezi Liz Taylor a Marilyn Monroe, prostě sexbomba, kterou každý chce, zatímco ona hledá lásku. Kniha nebyla psaná formou rozhovorů, ale v první osobě, jak Evelyn převypravuje minulost. Bohužel i tady autorka sáhla po největších klišé celebrit a i samotná Evelyn je spíše karikatura.
Kniha sama o sobě se mi ale četla dobře a rychle. Angličtina těžká nebyla.

Osamělí Osamělí Håkan Nesser

Ano, trochu se to vleklo, ale i tak to byla pro mě hutná kniha. Události při cestě do Východní Evropy trochu přitažené za vlasy a z tématu se toho dalo vytáhnout víc, na druhou stranu tady byla hezká práce s postavami v lince z minulosti. Zato samotné detektivní vyšetřování mi přišlo dost navíc a jen mi kazilo požitek, ani jeden z detektivů mě nijak neoslovil.

06.05.2021 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Stephen Fry

Tahle kniha nemohla zklamat. Už jsem četla předchozí díl Mýty, takže jsem věděla, co čekat. A přece jenom: Perseus, Herákles - tady už jsem více doma než mezi Titány :-)
Za mě opět nejlepší zpracování řeckých mýtů.

06.05.2021 5 z 5

Republika Republika Jiří Padevět

Povídky mě moc nezaujaly, přišly mi hodně podobně a stěží si už některou vybavuju. Daleko víc mě bavily číst informace před samotnými povídkami.

06.05.2021 3 z 5

Navždy plynule: Jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout Navždy plynule: Jak se rychle naučit cizí jazyk a nikdy ho nezapomenout Gabriel Wyner

Jedna z nejlepších knih o výuce jazyků. Hodně založená na tvorbě kartiček. Já používám systém Anki, takže souhlasím s knihou všemi deseti. Navždy plynule se čte strašně lehce a představuje i nástroje a metodiky, které skutečně fungují. Ale jak už to u podobných knih bývá, jen číst o tom nestačí.

06.04.2021 4 z 5

Prodejce Prodejce Rob Hart

Mám hrozně ráda knihy z korporátního prostředí a zvláště pokud je promíchaný s technologiemi. Tady jsem dostala mix Amazonu, Googlu a dystopické budoucnosti. Možná měla kniha pomalejší tempo, ale vůbec mi to nevadilo. V tomhle případě mi to dávalo do ruky lupu, kterou jsem si mohla přiblížit ubíjející rutinu a pinožení zaměstnanců Oblaku. Co se týká hrdinů: Paxton byl ňouma a Zinnia by taky nevyhrála miss sympatie, ale oblíbila jsem si ji víc. Celkově se jednalo o knihu, kdy odlehčenost kontrastovala s hrůzností celého systému. Ráda bych dostala další díl, ale ten asi nebude. Konec totiž vyšuměl.

12.03.2021 4 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Před pár lety jsem četla knihu Konec prokrastinace, která se zabývala stejnou oblastí: návyky. Publikace od Petra Ludwiga byla stručná, plná obrázků a výstižná. A stejně jako Atomové návyky to byl soubor doporučení, které autoři sesbírali. Atomové návyky jsou taky skvělou knihou, prostou na balast, kterým se podobné příručky jen hemží. Každá kapitola se zabývá jedním nástrojem k budování návyku. Vysvětluje souvislost s lidským chování a motivací, a jak s nimi daný nástroj funguje. Je zde více informací i celkových metodik, než v Konci prokrastinace. Přesto se Atomové návyky četly lehce a jsou snadno pochopitelné. Je dobré si ale kapitoly dávkovat a zavádět do vlastního života. Cítím ale, že po knize je třeba sahat častěji, jak tomu u podobných knih bývá. Protože to, jestli věci fungují, nepoznáte z přečtení.
Atomové návyky doporučuju. Hodně informací z nich pro mě nebyly novinkou a dávno je využívám, přesto jsem zde našla i spoustu nových poznatků. Za mě jsou Atomové návyky jednou z nejlepších knih z oblasti osobního rozvoje.

07.03.2021 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Autorka vytvořila knihu, do které nacpala všechna témata, která ji zajímají: starověké řecko, neuropsychologie a další. Bohužel jsem z toho měla pocit mišmaše, ve které se různé části bijou navzájem a působilo to na mě dost nekonzistentně. Zároveň jsem se těšila na větší vhled do hlavy psychopata, ale vše zůstalo na úrovni přednášky a vysvětlování pojmů, které jsou ale obecně známé. Kniha je čtivá, ale to je tak všechno.

04.03.2021 3 z 5

Jeskyně zatracených Jeskyně zatracených Caitlin Starling

Když jsem četla sci-fi horor, hrábla jsem po knize bez nějakého dalšího zkoumání. Čekala jsem boj o přežití, cizí rasu, nějaké to úmrtí, tajemství, hrůzu. No, dostala jsem velmi utahanou a nepravděpodobnou lgbt romanci s hlubinnou sondou do problematického vztahu matka-dcera. Ani to by mi nevadilo, ale situace se pořád opakovaly, a za mě možná dobrý materiál na povídku, ale ne na román o 400 stránkách.
Za mě zatím nejhorší kniha tohoto roku a velké zklamání.

28.02.2021 1 z 5