pepap pepap komentáře u knih

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Kniha mě zasáhla jako blesk z čistého nebe, ani nevím, proč jsem si ji kupoval ( aby byl efekt maximální, koupena byla z antikvariátu, vazba ve starém papíru :-) ). Zhltnul jsem ji jako jednohubku, pil jsem u ní pivo a prošvihl nějaké termíny odevzdávání v práci. Kniha byla jako výlet do duše Hanťi, komentovaná prohlídka lisovače starého papíru s romantickou duší pana Hrabala. Hned jdu na další.

17.07.2021 5 z 5

Genialita ptáků Genialita ptáků Jennifer Ackerman

spousta zajimavosti o ptacich - kteri jsou cloveku blizci tim, ze pouzivaji zpev jako druh komunikace (coz je nasi reci ve zvireci risi asi nejbliz)

13.05.2021 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Promeny a vyvoje milostneho vztahu popsane v knizce jsem se zaujetim (az hltave) cetl a sledoval. Rekl bych, ze i nekolikrat na vlastni kuzi prozil ...
Ta slovy nevysvetlitelna faze vztahu mezi partnery, kdy zdanlive staci malo, aby bylo vse v poradku ... A presto, ten hlad, neklid a tuseni cesty nekde v zadech zpusobi, ze vse, co bylo spolecne tvoreno, bude opusteno a zniceno.
Kniha me moc bavila, urcite se k ni jeste vratim.

11.04.2021 5 z 5

Poselství z Ukrajiny Poselství z Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj. Prezident, který neutekl. Prezident, který zůstal "tut" a bojuje se svou zemí a se svým lidem. Prezident Ukrajiny. Propůjčuje jí hlas a promlouvá k zatvrzelým srdcím a politikům, co mají pořád hluboko do kapsy (ačkoli platí penězi to, co Ukrajinci vlastní krví). Sláva Ukrajině. A Bůh stůj při ní i při Evropě.

29.12.2023 4 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Za me nejlepsi Mawer - dozvite se o Mendelovi, dostane se vam pouceni o zakladnich zakonech genetiky, prozijete si bizardni romanek, fakt jsem si cteni uzil.

06.12.2023 5 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Uklízečky, feťáci, alkoholici, matky samoživitelky, sestřičky na pohotovostech, ... lidé ulice. Ti neúspěšní. Autorka popisuje jejich osudy s lehkostí, všímavostí pro detail a pochopením. Nesoudí je, jen vypráví jejich příběh.
Při četbě mi několikrát vytanul na mysli Bohumil Hrabal, který se však mnohem víc věnoval specifické řeči dotyčných postav. Lucia Berlinová se věnuje spíš obrazům a prostředí. Přesto vám z povídek lidské osudy prosakují a vpijí se do vás. Četba mě moc bavila.

03.06.2023 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Kniha je neobyčejně zajímavá, pan profesor Kolář odborník na slovo vzatý. Nejzajímavější mi přišlo jeho vyprávění a skutečné příběhy z praxe. Kniha má i značný duševní přesah, který jsem tak úplně nesdílel. Ale třeba se tam ještě dostanu.
Teď se jdu učit žonglovat, to je jedna z načerpaných inspirací .. ;-)

16.04.2023 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

O lidských osudech, vlacích a pivu

Kniha vás vezme na dlouhou pouť po starých železničních drahách střední Evropy s radami z bedekru z roku 1913. Po cestě se dozvíte o kostlivcích ve skříních hlavních postav, naučíte se "dívat skrz historii", dostane se vám seznamu prohraných bitev Rakouska a spousta zajímavostí mezi řádky. A na konci se budete těšit do vlaku jako já.

18.02.2023 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Politika věčnosti a její principy, stručné shrnutí ruských despotických kroků naší doby i to co jim předcházelo.
Přečíst si knihu dříve, nebyl bych kremelským povelem k přímému útoku na Ukrajinu tak zaskočen.
Timothy Snyder se vyplatí číst

15.04.2022 5 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

Jak by vypadalo soužití s UM(ělou žen)OU? Knihu jsem poslouchal jako audio.

Parádní a originální przibeh. Děj je vyprávěn chvíli hlavním lidským aktérem, chvíli UMOU, což přidává na dynamičnosti příběhu. V prostřed audioknihy jsem si uvědomil, že jsem si UMU sám velmi oblíbil a propadl vztahu s ní. Ona je prostě boží :-) Závěr a celkové vyznění příběhu mě nadchlo, už jsem audioknihu slyšel dvakrát. interpretace skvělá. Tohle audio je přesně můj šálek kávy.

08.02.2022 5 z 5

Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Novičok nebo kulka: Jak umírají Putinovi kritici Ondřej Kundra

Shrnutí událostí kolem oponentů ruského prezidenta Vladimira Putina - v krátkosti podaná Putinova profesní dráha v tajných službách, oponenti a jejich osudy.
Proč Putin neváhá ničit "zrádce" s veškerou brutalitou a tvrdostí, bez ohledu na mezinárodní reputaci? Kdo je Alexej Navalnyj? Přehled v záměrně chaotických aktivitách ruských agentů, pro orientaci je to velmi užitečné.
Nejzajímavější mi přišla zmínka o skupině investigativních novinářů a online vyšetřovatelů "Bellingcat". Paráda!

22.01.2022 5 z 5

Šokující pro mě bylo především obrovské zlehčování dopadů výbuchu jaderné elektrárny Černobyl lidmi žijícími přímo v oblastech katastrofy, a to v důsledku absolutně nedostatečné informovanosti obyvatel představiteli vlády. Ačkoli by varováními a uveřejněním byla zachráněna spousta životů, vize mezinárodního skandálu byla dostatečným důvodem k mlčení a zametání pod koberec. Nedělám si iluze, že tohle je praxe pouze totalítních vlád, každý mocný papaláš se bude snažit ututlat svá selhání - bezcitně a za každou cenu. A ochranu proti tomu vidím právě v transparentnosti a nevládních demokratických institucích.

16.11.2021 5 z 5

V první linii: Armádní generál Petr Pavel V první linii: Armádní generál Petr Pavel Vladimír Mertlík

Životní příběh jednoho z nejznámějších Čechů současnosti. Pan generál Petr Pavel je velmi inspirativní osobností současné reprezentace ČR, otevřený v odpovědích a s humanistickými ideály. Velmi oceňuji jeho vyjádření na jeho účast v komunistické straně.

15.11.2021 5 z 5

Hezký přehled těch nejvýznamnějších žen, co měly nějakou konexi k naší zemi. Kniha působila mírně dětsky, budu muset pokračovat a načíst o těchhle dámách víc. Každopádně, jako úvod do tématu se mi výběr velmi líbil.

20.11.2023 5 z 5

Skutečná cesta ven Skutečná cesta ven Patrik Banga

O formování dobrého chlapa v prostředí, které vám nedá nic zadarmo. Pro mě osobně je celý dramatický příběh o to výmluvnější, že jsem celý život měl ty výhody a privilegia, o kterých bych si jako Rom mohl nechat zdát. Rasismus české společnosti a diskriminace, které jsem součástí. Díky za příběh, Patriku, potřebujeme otvírat oči právě takovým vyprávěním, jaké jsi sepsal. Jsi borec.

23.06.2023 5 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Netradiční pohled na události listopadu '89, upřímné lidské výpovědi, pomíjivost úspěchu a "chlapské neporazitelnosti", propracovanost vyprávění a postupné poznávání hlavního hrdiny a jeho příběhu. Za mě dobrá kniha.

07.02.2023 4 z 5

Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Tomáš Padevět

Nelehký život hvězdy československého
šansonu.
Jsem obrovský a celoživotní fanoušek
paní Hany Hegerové. Od prvního
poslechu, když si magnetofonovou kazetu
poustěla máma při uklízení. Proto jsem
nad četbou jejiho životopisu neváhal ani
minutu. A nezklamal jsem se. Život
protkaný radostmi i bolestmi, neutuchající
životní optimismus a síla, která z této paní
vyzařovala vždy, když se objevila ve světle
reflektorů. Jsem rád, že po textech jejích
písní jsem mohl sdílet i její osobní přiběh.

12.11.2022 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

autor je vtipný a má trefné příměry a komenty. Jako třeba : "Nikdy není pozdě na omluvu a na přidání extra majonézy" :-) bavilo mě to

12.03.2022 4 z 5

Autobiografie mě zkrátka baví. Dozvíte se například, jaké byly začátky dnes slavného divadla Járy Cimrmana a to ústy jednoho z lidí, co byl tak říkajíc při tom. Náznaky osobnostních rysů cimrmanovského ansámblu, role Jiřího Šebánka, stejně jako temné stránky a zájmy vyprávějícího Miloně Čepelky. Paráda!

25.02.2022 5 z 5

Nemám rád příměry typu "zažil peklo" nebo "protrpěl si neskutečnou strast". Ale u těchhle příběhů Aleše Palána mě mrazilo. Ačkoli jsou mnohé až pateticky emocionální, v dané životní situaci a prožitky tak tragickými to asi jinak nešlo. Nepřišlo mi patřičné hodnotit. Jen jsem naslouchal a pokorně děkoval za své zázemí a svůj život, které jsem si nijak nezasloužil.

12.02.2022 4 z 5