Pepa0216 Pepa0216 komentáře u knih

Na četbu knihy jsem si možná nevybral správné období, protože během četby došlo k útoku na Pražské univerzitě. Musím však říct že si o to víc lidí, jako jsou Josef Mareš a hlavně jejich práce vážím. Není to jednoduché a rozhodně to není pro každého. Při zpovědi mi tak v hlavě zůstával hlavně respekt a úcta vůči práci těchto lidí. Pokud se nyní bojíte toho, co se v posledních dnech stalo, tak i tato kniha může posloužit jako zdroj informací o práci policie a zároveň ujištění, jak je fajn že tady podobní lidé jsou. Je to rozhodně lepší, než některé noviny, které z této katastrofy profitují a líčí ji naprosto nešťastně.

28.12.2023 5 z 5

Velice zajímavá kniha. Robert Šlachta na mĕ působil jako naprostý profesionál a človĕk na svém místĕ, ale ten systém propojení zločinců a policie je hrozný a demoralizující. Robert Šlachta je v knize hodnĕ sebevĕdomý, ale výsledky práce a to že se jeho útvar nebál žádných kauz proti komukoliv a odvádĕl skvĕlou práci ho k tomu opravňuje. Josef Klíma pak odvedl solidní novinářskou práci. Nejde Šlachtovi na ruku, nenahrává mu a nebojí se mu pokládat složité i nepříjemné otázky, což je jen ve prospĕch objektivity knihy.

08.07.2020 5 z 5

Po těch letech jsem se moc tešil a ikdyž je to jen přepis divadelní hry a ne plnohodnotný 8. dil tak jsem obrovsky zklamán. Na Harrym Potterovi jsem vyrůstal, znám je nazpaměť a ani po letech mě nepřestanou bavit. Tohle je ale mimo. Hlavním viníkem je pro mě Thorne, nechápu jak tohle mohla Rowlingová schválit. Chaotický děj, kdy na začátku přeskáčeme prvni čtyři Albusovy školní roky. Podivné přátelství se Skorpiusem. Charakteristika těchto postav nulová to nevím co si myslet. Spousta nesmyslů jako s tou čarodějkou rozvážející občerstvení ve vlaku, nebo Amose Diggoryho a splašené cesty za Cedrikem. Autor se občas snaží zkopírovat některé hlavni rozhovory ze starých knih, ale jako by je sám nečetl či nevím. I v těch přepisech je dost omylů. Harry jako špatný otec který synovi řekne že by bylo lepší kdyby jeho synem nebyl a líný pracovník ministerstva neschopný si přečíst uřední papíry? Hrozné. Kazí to dojem z celé série. Proč někteří autoři či autorky vydali na netu lepší pokračování než je originál? Nechápu. Joanne buď vyhoďte mistra Thorneho a chopte se díla sama, nebo to definitivně ukončete.
Jsem pro druhou variantu.

27.09.2016 1 z 5

Kniha je připomínkou jaké zlo na sobě lidé dokázali páchat a toho jaké strašně události se tu odehrávali za druhé světové války. Neměli bysme zapomenout a proto vždy moc fandím autorkám a autorům, kteří si dají tu práci a chtějí přiblížit pravdu. Moc si také vážím pamětníků za to že o rodinných traumatech dokázali mluvit. Ani s odstupem let to jistě není jednoduché, zvlášť pokud ty zločiny viděli na vlastní oči. Hrozné je že někteří vinici opět unikli dopadení a v klidu dožili v Německu.

18.07.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásnĕ napsaná kniha. Takhle krásným jazykem napsanou knihu jsem nečetl 20 let od Babičky Boženy Nĕmcové. Výbornĕ rozpracované postavy a osudy lidí za tĕžkých časů. V první polovinĕ knihy mĕ trochu vadila negativita knihy, kde byla negativnĕ zobrazena i svatba. Dále už to tak moc nebylo. Byli to krušné časy. Moc jsen si oblíbil Barču a už teď můžu říct že se krátce po dočtení prvního dílu tĕším na pokračování. Skvostný debut Karin Lednické!

10.01.2021 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Nikdy jsem nepatřil mezi fanoušky Karla Gotta a tak jsem se mu nikdy nevypravil na koncert, ač nyní toho již trochu lituji. Kniha je psaná velice čtivě. Máte pocit jako byste svět s Karlem Gottem procestovali, jako byste patřili mezi jeho blízké přátele. Karel Gott neschovává nic a přesto nechce být nijak bulvární, což připisují ke kladnému. Vysvětluje i svůj vztah k režimu a nařčení že byl zpěvákem režimu. Osobně mu naprosto rozumím a kdo tehdy nežil, tak to těžko posoudí. Karel Gott uspěl i v zahraničí hlavně v Německu, Rusku, vystupoval i v USA a dalších zemích. Tato kniha je oslavou jeho života. Možná někdo namítne že je moc optimistická, ale to je Karel Gott, kterého za jakékoliv situace provázela dobrá nálada, vstřícnost a umění dívat se na svět pozitivně. Karel Gott svůj život jak uvádí v závěru dobře prožil a není důvod mu to nevěřit. Život mu však do cesty nenadělil jen úspěch a slávu, ale i překážky ( úmrtí kolegů, partnerek, vztahové problémy) se kterými se vypořádal inspirujícím způsobem.

18.01.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Naprosto úžasná kniha o mezilidských vztazích po druhé světové válce. Děj je poutavě napsaný. Takovýchto příběhů o odsunu Němců a krutosti obou stran kolem toho se odehrálo jistě mnoho. Sám bydlím nedaleko některých míst, kde byl po druhé světové válce značný odsun Němců a kde jak mě již kdysi upozornila moje babička, byli Češi kolikrát stejně krutí a násilní jako předtím Němci. Ač je tedy děj knihy smyšlený, tak se jistě skutečně někde stal. Konec je otevřený a já doufám že bude pokračování, které bych bral hned už v přeobjednávce. Dle malého počtu hodnocení je autor a kniha trochu utajený klenot České historické beletrie.

02.10.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Román je napsaný velice čtivě. Tady ale nejspíš končí z mého pohledu vše pozitivní. Příběhu totiž chybí jakákoliv naděje a je to od začátku do konce naprostá tragédie a špatná rozhodnutí od všech postav. Románu tak chybí jakékoliv vyústění: motivace, poučení. Tedy něco co si z té knihy člověk odnese. Mám však pocit že tahle kniha žádné poselství nemá. Hlavně že lidi šokuje a dobře se čte, takže i prodává. Napadá mě to co říkala v sérii o Harrym Potterovi novinářka Rita Holoubková Hermioně Grangerové: ,, Denní Věštec tu není od toho aby říkal pravdu, ale aby se prodával ty hloupá"! A přesně o tomhle jsou knihy Aleny Mornštajnové. Pro mě je to málo. Máme kvalitnější autorky a autory. Prodejní čísla autorky mě však nepřekvapují. Nejprodávanější noviny (bulvár) také mají šokovat a ne poučovat, či říkat pravdu. Je to obrázek společnosti.

23.07.2023 3 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Jak již tu bylo napsáno tak historie v tomto dílu dost ubylo. Rozvĕtvený rod Heřmanů a pokračování lidských osudů jeho členů mĕ však hodnĕ bavili a tak celkovĕ tuto knihu hodnotím velice kladnĕ. Kniha se velice dobře čte. Dĕj má spád, zápletky, lásky, zklamání. Je to zábavné, ale o historii se toho moc nedozvíme.

28.01.2021 5 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Kniha je jedním slovem fantastická. Byl to krásný návrat dětských let a vyprávění z pohledu dospívajícího kluka bylo velice krásné a v hlavě se mi vynořilo spoustu krásných vzpomínek na dětství. Pátrání po příčinách oné události, kdy se objevilo ono auto se zmrzačeným řidičem mi občas po nocích nedávalo spát, tak jako Coryho tatinkovi. Přiznám se že jsem se ve svých úvahách ani náznakem nepřiblížil pravdě. Pravda se objevuje velice pomalu, ale všechno do sebe zapadá. To vše v obalu slunečného léta, dětství, fantazie i trochu kouzel. Spolu s velkým vypravěčským talentem autora máme před sebou naprostý skvost na hranici fantasy a hororu. Již teď vím, že se ke knize jednou vrátím znovu.

07.04.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pro mě je román v současné chvíli nejprodávanější České autorky trochu zklamáním. Příběh Marie Hajné je až moc neskutečný aby se vůbec mohl v této době stát. Za druhé světové války určitě ano, ale nyní ne. Více mě zaujal příběh Magdaleny což je důvod proč knize nedám vysloveně špatné hodnocení. V Magdaleně jsem se občas hodně viděl a hodně vzpomenul na starší časy. I já byl v ozdravovně, ikdyž ne za komunismu a kvůli tomu abych přestal koktat. Bylo to na přelomu tisíciletí. To nepochopení okolí, žáků klasické základní školy a pevně daný a striktní život ve škole mi to připomněli. Až na to že tam byl u nás výborný kolektiv a vychovatelky ( ono by to jinak ve věku 6-9 let bylo pro ty děti i dva měsíce mimo domov o to těžší). Příběh Magdaleny tak byl skvěle vykreslen. Celkově na mě kniha i se zvláštním závěrem moc velký dojem neudělala. Podle toho co mi řekli lidé však mám s knihami od autorky pokračovat a příště si přečíst Hanu.

A jedna optimistická zpráva na závěr. Komunisté se nedávno poprvé od roku 1948 nedostali do poslanecké sněmovny! Děj Listopádu se nikdy stát nemůže..

19.11.2021 3 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Škoda že tu nejde dát knize 0 hvĕzd. Kniha trestnĕ stíhaného premiéra, podvodníka, lháře a zlodĕje v jedné osobĕ je výčtem nesmyslů a propagandistických materiálů s cílem zapůsobit na hloupé a jednodušší obyvatele naší zemĕ a získat podporu. To se autorovi bohužel docela daří. Nejvĕtší knižní odpad...

22.10.2018 odpad!

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Ač je kniha obrovská, tak mě bavila po celou dobu. Myslím že je to prvotřídní detektivka na téma kyberločinu, který v současné době bohužel neustále roste. Naprosto uvěřitelný příběh, povedená zápletka i vyšetřování, které je dlouhou dobu neúspěšné. Mě skutečný Anomie napadl 300 stran do konce, ale byl to spíše jen odhad. Výsledná detektivka je však opět prvotřídní charakteristickou práci J. K. Rowling. Byl jsem opět nadšen.

17.05.2024 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Výbornĕ zpracovaná a objektivní kniha o životĕ Jana Žižky. Po dřívĕjší návštĕvĕ Tábora jsem si doplnil znalosti a nelze před takovým dílem jinak než smeknout klobouk. Petr Čornej knihu nejen že napsal nezávisle a odbornĕ, ale hlavnĕ i docela čtivĕ takže musela zaujmout i všechny laické zájemce o naší historii. Jen více takových skvĕlých a poučných knih...

04.01.2021 5 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Na to že se jedná o prvotinu autorky, tak je kniha naprosto skvěle napsaná. Procítěný román je dobře napsaný a za mě je skvělé že upozorňuje i na odsun Němců a zrůdnost komunistického režimu. Hlavní hrdinka si toho že se situace opakuje a je podobná strastem z druhé světové války plně uvědomuje. Jediné mínus je nejspíš snadno předvídatelný konec bez nějakého napětí či strhujícího závěru. V tomhle se příběh za mě v závěru vytrácí, ale třeba to jsou pootevřená dvířka pro pokračování.

22.09.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Hlavní hrdinku jsem od počátku neměl vůbec v oblibě a ještě v polovině knihy bych ji nehodnotil tak dobře. Je to ale tím jak skvěle je kniha napsaná. Matt Haig si podle zadní stránky depresemi prošel a tak ví o čem píše. Stále se litující Nora, která od svých problémů zdánlivě utekla, než by je řešila mi ani sympatická být nemohla. Cesta novými či spíše životy, kde Nora hledá ten svůj ideální byla skvělá. Hodně se měnil úhel pohledu hrdinky na život a spoustu věcí ji došlo. Tuhle novou Noru po změně jsem měl moc rád a každý kdo někdy prošel ať už depresí či úzkostmi a dokázal se z toho dostat se v Noře uvidí a dokáže pochopit její myšlení. A kdo s tím bojuje pro toho může být vhodnou inspirací. V knize je krasný citát ,, Nezáleží na tom na co se díváš. Záleží na tom co vidíš" Oni totiž problémy budou stejné, ale změní se pohled člověka na ně. Více prozrazovat z děje nebudu, ale byl jsem nadšen.

26.06.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Čtení je to v mnoha případech velice poučné, ale i smutné. Čekal jsem toho hodně v negativním slova smyslu, ale občas ty zážitky obyčejných lidí, kteří utekli před režimem nepříjemné překvapili i mě. Týká se to hlavně oblasti dětství a armády. V jak ranném věku působí propaganda a jsou pracovní nároky na malé děti. Armáda a narukování žen, které si mnohdy projdou na vojně peklem. Navíc na 10 let, bez možnosti se bránit obtěžování. Nejvíce mě asi zarazil poslední rozhovor, kde paní i přes svůj útěk nadále projevovala jednomu z vůdců svou lásku a dokazovala jak je ideologická část, kdy lidem od dětství manipulují s myšlenkami naprosto dokonalá. Kolikrát jsem si říkal že jsem rád že žiji ve svobodném světě, to bych nespočítal...

20.03.2022 5 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Jedná se o zcela zásadní knihu. První pomoc ještě nikdy nebyla popsána tak srozumitelně jako v této knize. Autor Vít Samek 13 let pracoval jako zdravotnický záchranář. Kniha je rozdělena na dvě části. V první autor se svým osobitým nadhledem popisuje různé tipy zranění, úrazů a nemoci a poskytuje k nim zásadní rady a doporučení. Ve druhé části pak zpovídá své kolegy a další odborníky z řad záchranářů a lékařů.

Kniha Víta Samka je tím jak jde o vážně téma, ale přitom je určena pro širší veřejnost naprosto neocenitelná a neměla by chybět v žádné knihovně.

28.09.2021 5 z 5

Nejlepší série všech dob! Mohu to číst stále a stále dokola...

13.11.2015 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Velice napínavá detektivka, která mě hodně bavila. Vůbec jsem nedokázal až do závěru knihy odhadnout jak to dopadne a závěr byl pro mě velkým překvapením. Děj se rozvíjí pomalu a čtenář postupně rozplétá podivnou historii lidí i míst.

10.03.2023 4 z 5