Pawlis Pawlis komentáře u knih

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Jazyk osekaný jen na to nejnutnější stejně jako holý boj o přežití, který se z pobytu na ostrově stává. Autorova záliba v McCarthym a jeho vlastní život vyústily ve výbornou novelu. Jen ten závěr mi přijde už zbytečný, ale kdoví, možná právě takový byl nevyhnutelný.

27.09.2017 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Poklad plný úžasných nápadů. Hlavní zápletku považuji za jednu z nejlepších, co byly kdy vymyšleny. Kafka ve vrcholné formě; těžko pochopit, že mohl takové dílo se zklamáním odložit...

16.06.2017 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Člověk se z tohoto románu dozví opravdu mnoho - na román možná až příliš mnoho.

16.06.2017 3 z 5

Stopy paměti Stopy paměti Richard Powers

Úžasná kniha. Doufám, že na tuto knihu o paměti naší identitě nikdy nezapomenu:)

16.06.2017 5 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

McCarthyho Cesta ušitá na aktuální dění, jen možná trochu horkou jehlou.

29.05.2017 3 z 5

Zlatý věk Zlatý věk Michal Ajvaz

Popisy města a jeho jazyka byly naprosto brilantní, samotný nápad s "knihou" taky, jen ty příběhy z knihy mě moc nenadchly.

29.05.2017 4 z 5

Slabost pro každou jinou pláž Slabost pro každou jinou pláž David Zábranský

V rámci odstavce geniální, ale číst to celé jako román bylo až příliš podobné utrpení. Neuvěřitelný rozpor mezi stylistickou dovedností a neschopností udržet románový celek.

29.05.2017 3 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nejlepší kniha od Dostojevského = nejlepší kniha, co kdy byla napsána.

29.05.2017 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Literatura osekaná jen na to nejnutnější - a jak úžasně to funguje. Jazyk tak strohý, že z něj sálá jediný cíl, a to přežít. Depresivní výlet napříč spálenou Amerikou, otec a syn, vozík, revolver a s každým dalším řádkem postupné vychládání naděje, že z toho všudypřítomného popela ještě někdy něco povstane.

20.05.2017 5 z 5

Vernon Bůh Little Vernon Bůh Little DBC Pierre (p)

Na rozdíl od knih, které používají vulgární vyjadřování vypravěče (a zároveň hlavního hrdiny) jen pro efekt, tady se za všemi těmi sprosťárnami skrývají skvělé postřehy a nápady. Sice jsou na teenagera až moc trefné a veškeré jejich formulace a přirovnání až moc originální, ale na to už jsme u knih psaných v 1. osobě nějakým "mladistvým" už zvyklí. A hlavně se u této knihy člověk tak děsivě pobaví, že je za tento typický přehmat nakonec rád.

20.05.2017 5 z 5

Deník Deník Chuck Palahniuk

Opět gejzír výborných nápadů a opět přehlídka originálních magorů. Jen mám pocit, že už se ta originalita (asi svou vyhroceností) začíná trochu opakovat.

08.05.2017 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Lydia je mrtvá, tato knížka pro mě bude ovšem nesmrtelná.

08.05.2017 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Pasáže z vězení jsou skvělé, ale ty výlety do minulých životů jsou naprosto nezajímavé. Na jedné straně úžasná oslava lidské svobody (v kazajce), na straně druhé odbyté povídky jak rychloprózy z rodokapsu.

28.04.2017 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Remarquea jsem četl hodně na střední a kvůli tomu jsem si později myslel, že to vlastně asi zas tak dobrý nebylo. Na záp. frontě klid jsem si ale přečetl znovu a zjistil jsem, že minimálně tato kniha tak dobrá rozhodně byla.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Tuto knihu nelze vlastnit, tuto knihu lze jen nechat, aby o nás pečovala...

28.04.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Ke komentářům týkajícím se autorova vizionářství... Orwell nepředpověděl budoucnost, "jen" precizně popsal, jak fungovaly krvavé revoluce už mnohokrát předtím, a tudíž jak budou fungovat i nadále.