PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Klasika, která nudila při povinné četbě mě dozráním věku je velmi sympatická a má i své místo v knihovně. Pojem červený - revoluce a černý - despotizmus a děj nebo alespoň o čem kniha vypráví zná každý (snad). Je to krásná literatura, která mnohým čtenářům se už nemusí líbit. Styl psaní je rozdílný a příběh přeci jen trochu vleklý. Hodně se pojednává o psychologii postav, o citu, lásce, hlavně o změně režimu, který dopadl na aristokraty. Chvílemi naivní pasáže patří do romantismu a nejen proto tuto knihu budu mít vždy mezi oblíbenými klasikami. Najdou se čtenáři co tuto knihu nazvou za odpad, ale evidentně nedospěli. Jinak se čte kniha v 15 na střední a jinak ve 30. Doporučuji

20.12.2017 5 z 5

Opět zapůjčená kniha, po které jsem pokukovala a zvažovala o koupi. Nyní vím, že knihu jistě kupovat nebudu. Vychvalovaná super komediální kniha, mě nijak na zadek neposadila a chvílemi jsem knihu číst ani nechtěla. Kniha je sice čtivá, nic těžkého. Začátek mě velmi bavil, ale to po stránkách začalo polevovat. Scény vtipné samozřejmě nechyběly, i když asi mám podivný humor, nezmocnil se mě smích jako u ostatních čtenářů. Námět knihy je opravdu vydařený, zápletky nechybí, přesto pasáže současnosti, nemusely v knize vůbec být. Za mě maximálně tři hvězdy.

20.12.2017 3 z 5

Hodina dědiců Hodina dědiců Charlotte Link

Závěrečný díl rodinné trilogie od spisovatelky Charlotte Link, kniha žánrově patří jak do romantické beletrie, tak i do žánru historického románu. Celkově trilogie, byla skvělé čtivo a co se týče třetího dílo, byl závěr velmi slušný. Kniha obsahující napětí o německé šlechtické rodině, která již bez hlavní hrdinky svým odkazem zakončuje nejen svůj příběh, ale celkově zakončuje rodinnou ságu. Témata doby konce 20. století, které hýbaly po konci války světem, jsem se prokousávala už hůře a chvílemi nebyl děj tak zajímavý. Přesto knihu hodnotím kladně a doporučuji.

20.12.2017 4 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Na tuto knihu se chystám dlouho, i když už jsem o ni slyšela před mnoha lety, udělala jsem si radost k Vánocům a musela se do ní pustit. Většina recenzí knihu vychvaluje a opravdu jde o krásně napsanou knihu, tématicky založenou na filozofii (což není zrovna jednoduchým tématem) a zformulovanou do románové podoby, která je velmi poutavá, zajímavá, nápaditá a blízká nejen pro dospívající, ale i zralé čtenáře. V některých pasážích až přehnané scény, ale vzhledem k neobyčejnému stylu, kterým byl román psán, jsem určité nedostatky, které mě ne doslova vadily, spíše byly až příliš nereálné, jsem knihu přečetla s nadšením. Doporučuji všem, ať je téma filozofie zajímá či nikoliv. Příjemné a hlavně zajímavé čtení, které nezadusí nudou.

18.12.2017 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Bohužel velké haló a reklamy na tuto knihu mě doslova neoslovilo a nemile překvapilo. Knihu jsem nemohla dočíst, už jsem ji měla odloženou, že ji vrátím kolegyni, přesto jsem se donutila. Něco tak nezáživného, ať k zamyšlení, vedlo mé myšlenky na rychlé dočtení. Ano, téma rasismu je celosvětový problém, ale já jakožto sociální pracovník, který prožívá rasismus z obrácené strany, mám také jiný názor a šílené zážitky, takže jsem čekala, že se do knihy vpravím. To ani nešlo.
Závěrem nikdy více. Možná budu svým negativním názorem působit jako rasista :) ale tato kniha se mě opravdu velmi, velmi nelíbila.

17.12.2017 2 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

SPOILER: Milostná novela zařazena do světové klasické literatury, kde se děj odehrává ve 20. století, kdy Francii drtí první světová válka. Dva mladí lidé, hlavní hrdinové se potkávají v úkrytu v Paříži, ovšem nepromluví na sebe jediné slovo, ještě několikrát se spolu shledávají, ale stále bez oslovení. Až Petr sebere odvahu a Lucii osloví. Oba se postupně zamilují. Lucie zabývající se uměním Petra okouzlí natolik, že spolu tráví veškerý čas, kdy se snaží zapomenout na hrůzy války. Bohužel jejich láska trvá pouze dočasně, jelikož Petr musí nastoupit na frontu do války. O to více se snaží užívat života a žijí pouze pro sebe. V období Velikonoc se rozhodnout si slíbit věčnou lásku v kostele. Při koncertu začne bombardování a oba dva milence zasype část kostela. Jejich láska zůstává věčná. Romantický, dojemný příběh se smutným koncem. Čtivé, jemné...nemám co více dodat.

17.12.2017 5 z 5

Gabrielův Očistec Gabrielův Očistec Sylvain Reynard

Po prvním díle jsem byla zvědavá na pokračování a nemohu říci, který díl byl lepší. Ten první mě samozřejmě více navnadil a tento typ literatury já mám ráda. Příběh Očistce se mi opět četl velmi dobře jako Inferno. Oddychovka, která neurazí a není to jistě ani žádný trhák, přesto jsem knihu přečetla velmi rychle. Rozhodně byl druhý díl určitě rozdílný, než díl první. Nečtete jen o romantice, už jiné charakteristice dvou hrdinů po všem co zažili, ale i duchovní stránce.
Skvělá zápletka, různé zvraty v ději i napětí, boj dvou hrdinů o návrat své lásky. Děj měl spád a nenudila jsem. Pouštím se do poslední části trilogie.

17.12.2017 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Další kniha řazena dle mého názoru do naprostých klasik! Když jsem půjčenou knihu četla před 15 lety, už tehdy mě strhující příběh nadchl, upoutal, okouzlil a dodnes tento román mám velmi ráda. Knihu jsem si zakoupila novou od světové edice nakladatelství Odeon, který má naprosto elegantní přebal a knihu dělá krásnější. Vynikající dílo E. Brontëové se líbí snad každé dívce či ženě. Mezi romanci bych tuto knihu úplně neřadila, jelikož příběh odehrává od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století , kde ponurá atmosféra až mrazí po zádech, propracované profily hrdinů vás překvapí na každé stránce... místy vztek, jindy je to smutek ,bezmoc, emoce... Kniha je opravdu psychologickým románem, který vás zaujme a vtáhne do atmosféry od počátku až dokonce, kdy čekáte na vyvrcholení celého děje.

15.12.2017 5 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Z počátku všichni nebo lépe řečeno všechny dámy knihu vychvalovaly, takže jsem i já zatoužila po přečtení. Jsem vděčná, že jsem si knihu pouze půjčila a rychle vrátila.
Uf... Maestra mě doslova ničila od počátku do konce, styl psaní nudný, vše takové nijaké, tuším, že jsem někde v anotaci našla slovo napínavé...no tak to v žádném případě. Značka " Bestselleru" se poslední dobou vymyká kontrole u více knížek, ale zde totální propad. Věřím, že se kniha může jinému čtenáři líbit, ale už nikdy!

03.12.2017 2 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Velmi povedená povídka. Dle anotace i obalu malé knížčtičky čtenář čeká trochu jiný styl četby...horor, thriller, duchařina, ale mně se toto ani ne půl hodinové počtení líbilo. Styl psaní spisovatelky je skvělý a zpočátku to vypadalo na Bůh ví jaké hororové čtení, ale to se nekonalo. Závěr byl překvapující a toho autorka chtěla na rozdíl od svých jiných románů docílit a povedlo se jí to. Škoda, že je povídka příliš krátká, já bych ještě nějaké to napětí přidala. Doporučuji

02.12.2017 4 z 5

Vraždy aristokratek Vraždy aristokratek Christine Trent

Tato kniha bylo první seznámení s autorkou. Upřímně mě na první pohled zaujala obálka a po přečtení anotace, jsem si knihu hned objednala. Z počátku jsem se zalekla mnoho postav a mnoho jmen. Autorka ale tento problém vyřešila hned v titulní části knihy, kde je seznam postav a jejich rolí. Ať šlo o samotnou královnu Viktorii, její rodinu, aristokraty, komorníka, až po sluhy. Kniha nás zavádí do viktoriánské doby a to přímo do zázemí královské rodiny, kde se odehrávají různá tajemství, ale především zvláštní úmrtí šlechtičen spjaté s královskou rodinou. Královně Viktorii její komorník vykládáním karet sděluje, že se bude dít něco tajemného a hrozného. Hlavní hrdinka Violeta, majitelka luxusního pohřebního ústavu a zřizovatelka pohřbů, letitá přítelkyně královny má za úkol všechna tajemství odhalit. Do děje je zapleten i spolek žen boje za ženskou národní ligu za zrušení Zákona o pohlavně přenosných chorobách a celkové za práva žen, detektivové ze slavného Scotland Yardu a další postavy z královského služebnictva, včetně jejich životů. V knize je popsána i situace za doby královny Viktorie co se týče chudinských dělníků a jejich práv. Kniha je čtivá, napínavá a Violeta je velmi sympatická postava. A vyřešení všech tajemných úmrtí a všeho tajemna co se odehrává kolem??? To si přečtěte, nebudete zklamáni.

02.12.2017 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Pro mě klasika, čtená na základní škole. Prvotina tohoto mistra literatury je naprosto jednoduché vtipné čtení, které je oddychové na rozdíl od jiných děl Oscara Wildea. Příběh s jemným humorem, i když dle mého názoru možná bude mnohým čtenářům strašidla líto. Jeho nespočetné pokusy vyděsit rodinu Otisových a na druhé straně, jak si rodina se strašidlem poradila, pobaví čtenáře. Jediná Virginia, která měla s duchem soucit, ducha vyslechla a závěrem vysvobodila modlitbou byla spásou pro tohoto strašicího nešťastníka. Hezké, čtivé.

04.02.2018 5 z 5

Přírodní duchové - Elfové a skřítci Přírodní duchové - Elfové a skřítci Marjorie Johnson

Kniha Přírodní bytosti - Elfové a skřítci pro malé i velké. A to jsem přesně já se dvěma světy. Pro mnoho čtenářů hlouposti, pohádky pro děti, pro mě oddychové krásné čtení o bytostech, které mohou pro někoho existovat pro někoho nikoliv. Já zbožňuji vše co je spjaté s přírodou, ať jsou to pověsti, báje, tajemství, nadpřirozené bytosti a hlavně elfy i ve svém dospělém věku. Do toho tajemná Anglie a autorčino vyprávění společně s popisy svědků z celého světa, kteří se s tajemnými bytostmi setkali, až jim to zatajilo dech. Kniha je možná pro snílky a fanoušky ezoteriky, ale kdykoliv se procházím lesem, koukám na přírodu i les úplně jinak :) Knihu jsem dostala darem a pro milovníky tohoto žánru je to opravdu krásný dárek

04.02.2018 4 z 5

Srdce rebelky Srdce rebelky Nora Roberts

Od této autorky znám několik knih, naprosto jiného žánru, kde sice vládne romantika, ale historicko-romantický román byl pro mě překvapením. Kniha se čte velmi pěkně, poutavý děj, Skotská vysočina v době 18. století, prvky napětí v podobě bitvy, nechybí zápletky ani pravá romantika. Autorčin velmi popisný styl, dokázal vykreslit hlavní hrdinku i hrdinu velmi skvěle i jejich charaktery. Příběh je oddychový pro ženy, dokáže vtáhnout do děje. I když jsem narazila na pasáže, které se táhly. Přesto kniha u mě má 5 hvězd, protože ráda si počtu historické romance a zde nemám výtku. Někteří čtenáři mohou nazvat knihu jako pohádku pro dospělé či romantické klišé a ty já občas ráda

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Dočteno a paráda! Detektivka, která je stylem psaní pana spisovatele na vlně Sherlocka Holmese a lehce s Herculem Poirotem, což je přesně typ mých oblíbených detektivek. Nečekala jsem takové čtení od pro mě neznámého spisovatele, kterého doporučuji. Děj, který se nevleče se odehrává za Rakouska - Uherska v Praze a jak jsem bádala, čerpal spisovatel ze skutečných událostí. Autor skvěle vykreslil hlavního hrdinu soukromého detektiva Eliáše Sattlera , kdy v dané době byl soukromý vyšetřovatel něco podprůměrného a dokázal popsat dobově místa, ve kterém je děj zasazen. Příběhu nechybí nic co pravé oddychové detektivce, zápletky, napětí, svérázné vyšetřování. Jsem velmi nadšena z celého románu, chvála pro autora a obálka je perfektní

04.02.2018 5 z 5

Dokumentární kniha velmi emočně silná, ale budu upřímná, na tuto knihu musí být nálada a atmosféra. Pravdivý neskutečně smutný, drsný příběh zanechá na každém čtenáři něco. Knihu si přál otec loni k Vánocům, a opravdu silně zasáhne emoce, necítila jsem při čtení dobře, jako by se mi utahovala smyčka kolem krku a po přečtení nemůžete číst hned knihu jinou. Já četla knihu letos na podzim a to ještě atmosféru umocnilo. Té bolesti, utrpení, psychického týrání na bezbranných bytostech a děsu jsem nezažila v jiné knížce tolik, jako zde. A to jsem přečetla mnoho knih z koncentračních táborů. Toto by si měl přečíst každý kdo umí vůbec číst, každý z celého světa, na tyto hrůzy se nesmí zapomenout a Němcům nikdy neodpustit!

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Kniha, která se stala před mnoha léty fenoménem v učení NewAge a o které jistě alespoň jednou někdo někde slyšel. Příběh byl i zfilmován. Tajemství jsem si kupovala na doporučení v nejtěžších chvílích života a mohu říci, že se k ní občas vracím. Krásně originálně propracovaná kniha s opravdovým tajemstvím uvnitř. Mnozí jsou skeptikové, ale mě velmi pomohla a nejsem jediná, protože stačí víra a funguje. Kromě vysvětlení jak celé praktikování zákonu přitažlivosti a vděčnosti funguje, zde naleznete mnoho citátů od slavných osob, včetně osobních příběhů lidí z celého světa, kterým tato kniha pomohla či změnila život. I já byla skeptická, nemocná a bez práce. Věřím, v něco co kniha popisuje a není to jen o pozitivním myšlení, což mnoho lidí nepochopí. Kniha se čte krásně lehce, nic komplikovaného, přesto úžasného. Zaleží na Vás, zda toto Tajemství využijete či nikoliv.

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

Nečekala jsem od ní nic a jsem překvapena. Kniha o lásce, zamilovaných hlavních hrdinech, mnoho emocí popsané tak, že čtenáře neodradí, zajímavý námět a velmi pěkným stylem napsaný příběh, kterému nechybí nic, zápletka, napětí... Knihu jsem přečetla za dva dny jedním dechem, chvílemi romantiky příliš, ale nakonec roku mě toto čtení nadchlo. O knize mohu napsat samá pozitiva, čtení pro ženy, které mají rádi romantiku a oddychovku i napětí.

04.02.2018 4 z 5

Encyklopedie šlechtických rodů Encyklopedie šlechtických rodů Pavel Juřík

Jako milovník genealogie, historických věd a hlavně koníček v heraldice a šlechtických rodech mám v knihovně tuto rozsáhlou encyklopedii tuším o 500 stranách. Autor publikace pan Juřík, dokázal do jedné encyklopedické knihy doslova vecpat a přesto perfektně uspořádat všechny šlechtické rody naší země. Šlechtické rody jsou samozřejmě řazeny abecedně, ale hlavně po obdobích od ranně-středověké šlechty, vrcholné středověké šlechty, od Husitů až k Bílé Hoře, od dob Bílé Hory až po dobu Napoleona, závěrem nechybí ani novodobá šlechta. U každého rodu je velmi přehledný popis a informace o rodu, nechybí ani fotografie a obrázky hradů, zámků, kostelů a panství. Jedna z mých nej encyklopedií vůbec.

26.01.2018 5 z 5

Strážci paměti Strážci paměti M. J. Rose

Netušila jsem do jaké knihy upřímně jdu, kupovala jsem pouze podle anotace. Každopádně vůči ceně knihy jsem velmi mile překvapená z celého příběhu. Až v půli knihy jsem zjistila, že kniha patří do série a je druhá v pořadí, ovšem příběh byl čtivý, zaujal mě velmi nejen stylem, kterým je psaný, ale celkovým dějem kde, nechyběla zápletka, tajemno, napětí, kombinované s minulými životy. Námět skvělý a myslím, že se autorce podařil zpracovat děj, aby byl záhadný až do konce. Konec ovšem takový nijaký... musím sehnat ostatní díly, ráda si je přečtu.

26.01.2018 4 z 5