pavel.2 pavel.2 komentáře u knih

Šógun Šógun James Clavell

Skvělá kniha, jejíž tloušťka čtenáře nesmí odradit. Podobně jako Taikó, ukazuje výsek japonské historie a myšlení té doby, přičemž se zrovna jedná o jednu z nejvýznamnějších etap japonské historie. Čtenář získá porovnání se zemí, která se s přelidněním potýkala už několik set let před Evropou, a poukáže na mnoho dalších odlišností mezi vývojem Japonska a vnímáním jeho obyvatel od obyvatel našeho kontinentu.

17.01.2019 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Za mě ta nejlepší Kingovka. Není to přitom klasický horor, jen trochu mysteriózní, a na rozdíl od mnoha jeho jiných knih má konec...
Geniální je použití myšáka Jinglese... King jako obvykle dokáže proložit dějem různé maličkosti a narážky, ale zde to je naprosto precizní a výsledkem jsou plastické postavy a děj je jako živý...
Zápletku netřeba popisovat, ale jednu citaci Johna Coffeyho se neubráním uvést:
"Už jsem pořádně unavenej tou bolestí, kterou slyším a cejtím, šéfe. Už jsem unavenej z toho, že jsem pořád na cestě, samotnej, jak drozd v dešti. Nemít žádnýho parťáka, se kterým bych moh chodit, nebo se kterým bych si moh promluvit, kam jdem a proč. Jsem unavenej z toho, že lidi jsou jeden na druhýho zlý. Jako kdybych měl v hlavě skleněný střepy. Jsem unavenej z toho, že chci pomoct, a nemůžu. Jsem unavenej z toho, že musím žít v temnotě."

20.01.2022 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Óda na Kinga :-)
Vysoké hodnocení mě navnadilo - a vyplatilo se!
Jako do mnoha jiných kingovek, jakmile mě děj chytnul (hned na začátku), už mě nepustil (ani pořádně spát - zvlášť když jsem zjistil, že jsou díly tři).

Děj popisovat netřeba, žánrem je to trochu noir detektivka, trochu temnější.

08.09.2022 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kraťounká kniha plná hlubokých myšlenek, dojímavá, porovnávající omezené myšlení (mnohých) dospělých s otevřenou myslí dětí. Tak krátká, že nemá smysl opisovat děj, nejlepší je strávit s ní večer a udělat si názor sám.

08.04.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Hodnotím se značným časovým odstupem...
Svědectví má neskutečnou atmosféru. Když jej čtete - a ještě i nějakou dobu po jejím dočtení - reálný svět stále někde v pozadí srší magií a apokalypsou.
Takže pokud se chcete vnořit do světa, který je temný, podivný a nemá obdoby - Svědectví je jasná volba. A že vás bude kolem páteře mrazit poměrně dlouho zaručuje King na brutálních 1055 stranách! Ale tak už je to u něj běžné, a za to dík.

08.12.2021 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tak to byla paráda! Po skvělém Marťanovi a zklamání z Artemis je Spasitel jasným důkazem, že Andy Weir je Pan Spisovatel.
Je Spasitel v něčem lepší kniha než Marťan? Ano - neřeší problémy jen sám. Navíc už od počátky se na jeho misi spojily veškeré dostupné možnosti lidstva...
A je Spasitel v něčem horší? Inu - je jiný. Přináší mnoho nového, zůstává podobně výtečný humor, dramatické situace - to je ono! V Marťanovi jste si, když se něco pokazilo, řekli "A je vymalováno, konec." A pak bum, našlo se nějaké zběsilé řešení... U Spasitele to drama nevyznívá tak definitivně...
Ale to nevadí - obě knihy jsou skvělé a obě stojí za to. Vřele doporučuji, těch necelých 500 stránek se ani nezdá a za pár dní bylo dočteno.

08.12.2021 4 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Skvělé!
Oproti fantastickému Mlýnu na mumie méně poetické, navíc ten byl prvním autorovým dílem podobného stylu, takže pro mě, čistě subjektivně, nasadil skoro nepřekonatelnou laťku.
Pravomil je v mnohém podobný a v mnohém jiný, takový lidštější. Objektivně asi lepší, jelikož postrádá různé absurdní (a proto však vtipné, i když třeba účelové) situace, méně nadšených popisů sexu a alkoholických orgií, je vážnější a občas až syrově realistický. S Pavomilem nelze než hluboce sympatizovat.
Všeho všudy další Stančíkův majstrštyk a potvrzení jeho mimořádných spisovatelských kvalit.

31.12.2022 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Hodnotím takhle vysoko díky skvělému, trochu poetickému způsobu psaní. To zanechává skvělý dojem, a samotný příběh si plyne klidně a odpočinkově.

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Ta obálka je děsivá, a příběh rovněž. Tedy v dobrém slova smyslu. Příběh je hodně temný, Edgar i ostatní skvěle plastičtí, dnes už ne tolik nezvykle to je kingovka s uzavřeným koncem. Paráda.

27.11.2022 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Na úvod: čteno díky nadšení z Marťana (aby ne, když to vydavatel anoncuje na obálce), takže jsem měl jistá očekávání...
Ta se ale nenaplnila - zatímco Marťan byl takové zábavné akční drama, které se četlo samo, Artemis je prostě jiný žánr: takhle nějak bych si představoval knihu pro mládež/puberťáky (a to i když hlavní hrdinka už má po pubertě 10 let...). A to se mi nelíbilo - v podstatě mi postavy knihy byly nesympatické, poněkud ploché (ale četl jsem dál, doufajíc v nějaký "psychický" vývoj - nenastal, nebo nějaké dějové "wau" - až do konce knihy).
Co mě u knihy zaujalo byly různé technické/fyzikální detaily pobytu a práce na Měsíci. To se mi líbilo na ty dva body, to podle mě ke správnému scifi patří a rozhodně to není odbyté.
Shrnu-li to, tak po zážitku z Artemis bych po další knize autora asi nesáhl, takto se stále ještě těším na Spasitele a chovám naději :-)

16.10.2021 2 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Výborně napsaná. Autor dokáže odehrávající se situace popsat nesmírně barvitě, a s humorem, takže se snad na každé straně několikrát musíte zasmát... Příběh má v sobě originalitu a mnohá překvapení, a i když se jedná o fantasy, odehrává se v tak běžném prostředí, že si čtenář skoro připadá, jako by se podobné věci mohly dít běžně. Klobouk dolů, jedna z nejlepších oddechových knih co jsem kdy četl.

17.12.2019 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jasných 100%, skvělé dílo. Příběhy jsou zábavné, asi Jirotkova nejlepší kniha.

16.01.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Snad vše, co jsem od Remarque přečetl, bylo skvělé. Lidské, temnější atmosféra.

Veterán Veterán Miroslav Žamboch

Skvělé počtení a už se těším na další díly!
Jediné, co by se dalo vytknout, je nový neznámý hrdina (a já svět Koniáše a Baklyho moc rád...).
Svět je stejný, jako v knize Seržant (a ten se mi líbil velmi, i na poměry Žambocha) - jen je oproti němu posazen do budoucnosti, už ne tak temné. Tedy, alespoň to tak v tomto prvním díle vypadá...
Hlavní postavou je kadet vojenské tankové akademie, ovšem již s bojovými zkušenostmi z první linie, kdy jen o vlásek unikl smrti (nebo možná tak úplně neunikl...). Dovede si s ledasčím poradit, jedná čestně a v případě nutnosti jedná brutálně s ledově klidným kalkulem. Postupně se dostává do vysoké hry čarodějů, špiónů a jakéhosi spiknutí, které na něj doléhá jak na akademii, tak i doma. A je to hra opravdu na ostří nože, kdy schopnosti, štěstí i oddaní přátelé mají hodně práce a přehmaty se neodpouští...

25.10.2021 4 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Moje oblíbená kniha, což doufám ospravedlňuje takhle vysoké hodnocení. Cením si srozumitelného příběhu, během kterého se rozvíjí život studenta Dana Millmana, který nalezne inspiraci a vedení v postavě obsluhy benzinové stanice.
Dan se postupně učí mít otevřenou mysl, vnímání světa takového jakým je a přitom bojuje se svými démony, zlozvyky a také běžnými životními strastmi.
Místy kniha oplývá trochou "nadpřirozených" sil, ale dá se to brát jako alegorie nebo vhled i pro striktně racionálního čtenáře.
Za mě lepší než film, i když ani ten nebyl nepovedený.

27.04.2020 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Skvělé postapo, krásné obálky Kotletových knih. Celá série se čte jedním dechem.

15.01.2019 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Knihy Stephena Kinga jako by psalo několik různých skvělých autorů. Zelená míle je mistrovským dílem jednoho z "nich" :-) Dalším je Pistolník, který propojuje díla "toho třetího", které jsou obvykle velmi dlouhé a mají atmosféru temnou a strhující - za ně považují z nejlepších Svědectví.
Ale zpět k Zelené míli - pořizoval jsem si ji v krátkých sešitech, když je u nás vydávaly, a nemohl jsem se dočkat každého dalšího, až bude k mání. Děj se odehrává ve věznici odsouzených k smrti a vypráví osudy jeho obyvatel - od trestanců-psychopatů, přes dozorce (z nichž jsou taky někteří psychopati opájející se svou mocí) až po jednoho z trestanců, obra Johna Coffeyho, který vládne jakousi magickou mocí (léčení) a ovlivňuje zlehka život celého vězení. A úžasný je závěr (ano, opravdu má nějaká kingovka regulární plnohodnotný konec :-) ).

10.01.2019 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Příjemné počtení, děj běží rychle...
SF zápletka, ze které se klube akčně-romantický román. Že to zní jako něco, co v důsledku v paměti zrovna neuvízne? Ano, je to tak...
Co jsem očekával, bylo něco ve stylu Proud času od M. Crichtona (ten má prosím nižší hodnocení než toto, i když já bych Proud času jednoznačně hodnotil řádově výš. Nebo kdybych chtěl emočně strhující romantiku, zhltnu Sophiinu volbu - opět špičkové počtení). Zde se vychází z nekonečného množství paralelních světů, ale vše je už tak nějak hotovo, jedinou záhadou k vyřešení je jak se dostat domů za svou láskou.

08.12.2021 2 z 5

Krutá hra. Kruté mrazy. Krutý osud Krutá hra. Kruté mrazy. Krutý osud Dan Simmons

Knížky zhltnuty v několika dnech :-) Mám rád, jak Simmons píše, mám rád noir atmosféru, detektivky i tvrďáky hlavní hrdiny. Takže jen ty nejlepší ingredince - a upečeno skvěle! Bývalý detektiv Joe Kurtz toho rozhodně moc nenamluví, k tomu neustále bruslí na hraně mezi nelítostným podsvětím Buffala a policií, která si brousí zuby poslat ho zpět do věznici (kde je vypsána odměna na jeho hlavu). To nejsou zrovna ideálně rozdané karty, a situace je ještě mnohem zapeklitější...

07.06.2021 5 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Za mě jedna z nejlepších Žambochových knih.
Nepatří do žádné série, ale blíží se Koniášovi i Baklymu.
Hlavním hrdinou je muž, který je prakticky nesmrtelný a má implantovány mnoho částí různých démonů. Ztratil paměť, ale střípky mu napovídají, že je legendárním hrdinou, kterému někdo něco provedl. Na jeho cestě za objasněním svého původu zažívá množství drsných a zajímavých dobrodružství a zjišťuje, že mnohé věci jsou jinak, než čekal...
Závěr mnohé objasňuje, i když se nejedná o žádné hvězdné rozuzlení.

28.03.2019 4 z 5