Parwana Parwana komentáře u knih

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Další thriller o masovém vrahovi a detektivovi, který za sebou spálil mosty a na jeho případu pracuje. Kniha je čtivá, čtenář je neustále napínán až k šokujícími konci, pouze mě mrzí, že jednotlivé charaktery postav nejsou více vykresleny, abychom si k nim mohli vytvořit hlubší vztah.

11.09.2022 3 z 5

Brilantně napsaná novela o tragickém osudu krásné mladé židovské dívky, která je až děsivá. Jak autor umně dávkuje drama, jak se napětí s každou další stránkou zvyšuje... nervy drásající čtení.

17.03.2022 4 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Skvělý thriller, nebo spíš detektivka. Ocitáme se v zapadlé vesničce v Alpách, kde stará komisařka Teresa, omlácená životem a pomalu umírající, za pomoci lehce neohrabaného mladého polisty Massima Mariniho, vyšetřuje bestiální vraždu. Konec mě hodně překvapil, bylo to napínavé až do konce.

20.02.2022 5 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Velmi kvalitní román z období třetí říše, kdy na přeskáčku sledujeme životní osudy dvou bratrů, které semlela druhá světová válka, každého svým specifickým způsobem. Četlo se to jedním dechem, od začátku do konce. Pro někoho možná až moc drastické, ale taková ta doba holt byla.

09.12.2021 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

(SPOILER) Jeden z nejlepších thrillerů z poslední doby. Neotřelá zápletka, hrdinka se lvím srdcem a labilní pomocník na drogách vs. zlá dvojčata. Rozuzlení se sice dalo vytušit, ale celkový dojem to nezkazilo. Těším se na další díla tohoto autora.

07.11.2021 5 z 5

První První Kiera Cass

(SPOILER) Spoiler alert.Spoiler alert.Spoiler alert.Spoiler alert. Tak už jsme konečně tam, kde jsme chtěli, ale byla to dlouhá a trnitá cesta. Ve třetím díle si America konečně ujasnila, s kým chce být, a začala tedy bojovat o muže svého srdce. Celá kniha však byla jednou velkou přehlídkou absurdit, kterými autorka knihu vyšperkovala, aby se tam něco dělo, než budeme znát vítězku. Přehnaně svůdná America dobývá muže. Maxon se jí vysměje a jde se muckat s jinou. Celesta pláče v koutě a lituje všeho, co udělala. Finalistky se vzájemně přátelí a podporují, fotí se s královnou a předhánějí se, kdo udělá větší duckface. America češe královnu a říká jí mami. Král škodí po straně, Maxon je čím dál větší papánek a bez tatínka si ani neuprdne. Věnuje se všem slečnám a Americe to vadí (ehm... seriously?). Zašmodrchaný konec, aby to bylo větší drámo. Náhodou Maxon přistihne Americu s Aspenem, večer před finále. Jen náhodou si čte America jeho srdceryvné dopisy a kňourá před vyhlášením Maxonovi do ouška, místo aby do něj kopla jak do hadru. Velice by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby tam rebelové nevtrhli a nevypukla mela. Zda by si vybral přece jenom ji nebo Kriss, která na něj vždycky počká; takto z toho autorka elegantně vybruslila. Maxon, i když Americu odmítl a poslal do háje, ji miloval tak, že před ni hrdinně skočil a málem vykrvácel, král jako zázrakem umřel a cesta k trůnu a do princovy postele je volná. Aspenovo oproštění se od Americy na poslední chvíli a vášnivé splanutí k Lucy už bylo jen třešničkou na přeslazeném příšerně honosném překombinovaném dortu. Na další várku absurdit (problémy po svatbě v posteli, Maxon truhlící po otci, kňourání po ostatních dívkách, America stranící rebelům, král strašící v hradě...) si počkáme do dalšího dílu. Tohle snad trumflo i Válečnou smršť od Victorie Aveyardové. Padesát odstínů šedi pro holčičky, chyběla už jen králova mučírna hned vedle komnaty pro princeznu.

22.04.2021 2 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Když mám tuto knihu hodnotit, jsem celkem v rozpacích. Rozuzlení bylo naprosto nečekané a hodnocení knihy vylepšilo, nicméně i přesto mi přijdou oběšenci jako zatím nejslabší román, který jsem z této série četla. Zmatené dialogy a zápletky, v kterých jsem se ztrácela, jakož i větší množství postav než malé, fráze, které by středověký člověk a muž nejspíš nikdy nepoužil (např. slovo "vypatlanec" - to už jsem si říkala, že autor jakožto historik snad nemyslí vážně), až po zvraty v ději, kdy Marta s Ludmilou vše berou do svých rukou a pomáhají ne zrovna obratně s vyšetřováním, aniž by je jejich mužové okamžitě nespráskali a neposlali domů, nedělají z knihy zrovna zdařilé dílo. Zdá se mi, že autorovi kapku dochází dech a vaří z vody. Navíc se v popisech ve svých knihách začíná poněkud ztrácet. Oldřich si Ludmilu bral v době, kdy byla sotva odrostlá dětskému věku a on měl před třicítkou (Osudný turnaj, v knize Vražda v ambitu). Když si to promítneme do doby, kde se příběh odehrává, měl by se s ní oženit cca v jejích 14, 15 letech, a ejhle, na začátku této knížky se při večeři dozvíme, že jí mělo být devatenáct. Zhruba v polovině série měla Oldřichovi porodit dítě, tady o něm není ani zmínka. Pokud se vracíme v čase, autor to též nezmínil. Příjemné čtení s překvapivým rozuzlením, které se dobře čte a za dva dny je dočteno, ale jeho starší romány byly přehlednější a lépe zpracované. Tady to vypadá, že pejsek s kočičkou vařili dort.

05.04.2021 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

(SPOILER) Velmi čtivá a poutavě napsaná kniha, která v době vydání právem způsobila poprask. Příběh nekonvenční vychovatelky Jany Eyrové, která se zamiluje do svého zaměstnavatele, za něhož se později provdá, a jejíž život rozhodně nebyl procházka růžovým sadem, má do ideálu krásné, pokorné a zbožné ženy, jež žije dopředu nalinkovaným životem, hodně daleko. O to víc mě ale malá holčička vyrůstající v rodině tety, kde je pouze trpěná, a nenechá si nic líbit a sdělí svůj názor bez obalu ostatním, a též mladá žena, která nehodlá jen tak sedět v koutě a je na svou dobu velmi odvážná, bavila. Ponurá anglická krajina zde byla vykreslena velmi plasticky a slovní přestřelky Jany s panem Rochesterem mě hodně bavily. Chystala jsem se na ni dlouho a přečetla jsem ji takřka jedním dechem. Kéž by takto čtivých a poutavých klasických románů bylo víc.

03.04.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Boží kniha, přečetla jsem jedním dechem za dva dny. A dokonce jsem uhodla vraha????knížku jsem si fakt užila, ten konec mě hodně překvapil.

27.07.2020 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Překrásná kniha, ale velmi smutná. Rozhodně však stojí za přečtení.

13.04.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knížka měla dobré ohlasy a recenze, nehledě na to, že Kateřina Tučková je jednou z nejznámějších a nejoceňovanějších spisovatelek současnosti. Proto jsem měla od knihy velká očekávání. Kniha se po dvou kapitolách začala ubírat úplně jiným směrem, než jsem čekala; myslela jsem si, že se děj bude točit víc kolem bohyní - o tom, jak žily, jak léčily apod., což se dělo pouze v prvních dvou kapitolách.Valná většina knihy pojednávala o sepisování habilitační práce, komunistických praktikách a vypravěččině lesbickém poměru, který to měl celé asi dokreslit. Valnou část knihy tvoří různé fiktivní písemnosti, dopisy, posudky... Je toho tolik, že se v tom nedá vyznat. Autorka navíc nesmyslně skáče v čase a v různých rovinách, takže bylo těžké se dobrat, kde se člověk momentálně nachází a koho se kapitola týká, nehledě na to, že přes množství materiálu a jednotlivých kapitol jsem v pátém díle nepochopila zápletku z druhého dílu apod. Sem tam špatně napsané slovo z nářečí nebo hrubka (píše se harpyje, nikoliv harpie...a takových bych našla víc). Nebylo to špatné, bylo to čtivé, ale čekala jsem mnohem víc. Ideálně knihu, z níž čiší lidová moudrost bohyní, která Vás požene na Kopanice, obléct kroj, dát si pálené a splynout s místní komunitou. Nehledě na to, že k tomuto regionu mám i osobní vztah, protože jsem se tam narodila. Snad bude Vyhnání Gerty Schnirch o něco lepší...

07.10.2019 3 z 5

Po delší době jsem se u Jonassonovy knihy pobavila. Sice mi přijde, že se zápletky jeho knížek dost opakují (nějací lidé jsou pronásledování, utečou se spoustou peněz, dost cestují a potkávají samá lepší individua, aby nakonec stejně žili šťastně až do smrti), u Zabijáka jsem se dost nasmála a děj měl skvělý spád, knížku jsem přečetla poměrně brzy.

29.05.2019 4 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Napínavý, místy děsivý příběh o sirotkovi, který se díky bohaté a mocné tetě stane medičkou. Bavilo mě to, bylo v tom napětí, dekadence, drama, ale i láska. Finální rozuzlení mě nepřekvapilo, závěr byl uvěřitelný, mohl by přijít i druhý díl.

15.01.2023 4 z 5

Zapomenuté dívky Zapomenuté dívky Sara Blædel

Velmi čtivá a svižná severská krimi, kde dvojice detektivů vyšetřuje neobjasněné vraždy a znásilnění, vedoucí hluboko do minulosti jedné z ústředních postav. Za chvíli přečteno, těším se na další knihy z této série.

22.10.2022 4 z 5

Tajemství na kůži Tajemství na kůži Alka Joshi

Pokud zatoužíte po opravdu kvalitní knize, kde je všechno a která Vás bude bavit se vším všudy, u této se rozhodně trefíte. Nádherně psaný příběh z Indie 50. let 20. století o životě ženy, která se vzepřela tradicím i konvencím, předsudkům i vlastní rodině a rozhodla se žít po svém, se všemi následky a těžkostmi, které takové rozhodnutí v daném čase a prostoru přináší. Obálka nelhala, jedná se o pravý literární klenot, kde žádná postava není černobílá a žádná není doopravdy šťastná. Doufám, že se ke mě dostane i serál který se má v nejbližší době natáčet.

11.09.2022 5 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Neobyčejně dobře napsaný a prudce čtivý román o dívce, která dospívá za socialismu v 80.letech a snaží se rozluštit rodinné tajemství. Po delší době opravdu dobře napsaná kniha od české autorky, určitě sáhnu i po jejích dalších románech.

06.07.2022 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

(SPOILER) Tak toto byla síla. Variace na Deset malých černoušků, ale velmi povedená. Shari Lapena se svým Nevítaným hostem nedělá legendární předloze ostudu, Štvanice však šla ještě dál. Po pomalém rozjezdu, kdy si nás autorka hezky předpřipraví, se pomalu dostáváme do varu, zatímco se nic netušící privilegovaní dovolenkáři cpou kaviárem a zalévají ho drahým šampusem, aby následně děj pomalu a jistě gradoval a od půlky knihy, v průběhu silvestrovského večírku, zběsile pádil k šokujícímu rozuzlení, že obětí je hlavní hvězda MIranda a odhalení Emmy jakožto ubohé stalkerky a méně kvalitní kopie MIrandy. Všechno do sebe báječně zapadalo a na konci zůstalo jedno velké Wow. Těším se na další knihy této autorky.

18.06.2022 5 z 5

Šestnáct stromů na Sommě Šestnáct stromů na Sommě Lars Mytting

Honosně vystavěný, velmi komplexní napínavý román o rozluštění rodinného tajemství a hledání vzácného dřeva. Nemyslím si, že je kniha thriller, i když místy člověka napíná. Četla se ne úplně lehce, přece jen to není žádná oddechovka a čtenář u ní musí místy přemýšlet. Jediné, co trochu snižovalo úroveň, byly Edwardovy permanentní peripetie s Gwen.

23.04.2022 5 z 5

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Velmi kvalitní thriller, až do půlky jsem absolutně netušila, která bije, pak se dala zápletka dobře rozklíčovat a dopadlo to tak, jak jsem tušila. Řadila bych ho ale určitě do té lepší půlky thrillerů, které jsem už přechroustala.

20.03.2022 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

(SPOILER) První kniha ze série mě nadchla a já čekala něco podobného i od pokračování, které mě ale docela zklamalo. Sice se to četlo jedním dechem, alehlavní hrdinka mi přišla čím dál víc nevycválanější a utržená z řetězu, takže se nedivím, že dopadla, jak dopadla a na další frčky si bude muset počkat; nepochopila jsem ani konec, kdy se nechala od vražedkyně načapat jako nezkušená školačka.

18.11.2021 3 z 5