pani_ari pani_ari komentáře u knih

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

(SPOILER) Rozkošné čtení, nádherné grafické zpracování. Za pár dní jsem vesele zhltla všechny Knihy. V celém příběhu je vidět obrovský přerod z roztomilé YA romantiky v temnou tematiku psychických onemocnění (mentální anorexie, obsedantně-kompulzivní porucha)

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Nějak mě to ke Kuličce táhlo už delší dobu, tak jsem se rozhodla svou nepochopitelnou touhu naplnit. Musím pochválit svoji intuici, nemýlila se. Kuličku vnímám jako významnou povídku s hlubokým morálním přesahem. Oceňuji odvážnou volbu profese hlavní postavy - prostitutka (dodnes stigmatizované povolání). Ach, jak já ten naturalismus zbožňuji!

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Zákon přitažlivosti. Tento pojem už snad slyšel úplně každý. Věřit či nevěřit? Vždyť je to vlastně jedno, hlavně jestli jste v životě spokojení. Pročítání této knížky přispělo k mé spokojenosti v krušných časech. Nic závratně nového jsem se sice nedozvěděla, ale kniha mě mile pohladila po duši.

29.07.2023 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Dle mého názoru novela Ostře sledované vlaky odhaluje dvě zajímavé roviny: přeměnu mladíka v muže a pohled na téměř poválečnou situaci. Obě z nich mají své kouzlo a navzájem se skvěle doplňují, a také příběh navzdory těžšímu tématu nepůsobí tolik depresivně. Přijde mi, že je dílo podáváno z více úhlů pohledu, což působí zajímavě.

Zprvu jsem se ztrácela v častém střídání vypravování děje a proudění Milošových myšlenek. Dále se mi vadil naturalistický popis zacházení se zvířaty. Myslím si, že se to k povaze díla vůbec nehodilo a zbytečně to kazilo celkový dojem.

28.07.2023 2 z 5

Nová rada Nová rada Smil Flaška z Pardubic a Rychmburka

Dle mého názoru je Nová rada významné a důležité dílo tehdejší i dnešní doby. Nenásilnou formou vysvětluje, jak by se měli chovat lidé, kterým náleží vysoký úřad. Opravdový význam je skryt do řeči zástupců zvířecí říše, čtenáře to tak nutí hlouběji přemýšlet o skrytém smyslu díla.

Ovšem ne všechna zvířata poskytují mladému lvímu králi radu hodnou pro jeho post. Díky tomuto dílu si lze uvědomit, že bychom se neměli řídit všemi radami, které nám ostatní nabízejí. Také si zde lze povšimnout, že hříchy vůči ostatním lidem a vládě byli páchány odnepaměti.

Myslím si, že Nová rada je, ač staré, tak velice povedené dílo. Velice se mi líbí jeho přehlednost dělením na rady jednotlivých zvířat. I přesto, že je dílo psáno v poezii se hezky a mile čte. Je snadno pochopitelné a přečtení netrvá věčnost, jak to většinou u povinné četby bývá.

28.07.2023 4 z 5

Dle mého názoru je povídka Jáma a kyvadlo velmi jímavé a úderné dílo, které nenechá čtenáře chladnými. Styl autorova psaní je vytříben natolik, že každé slovo je precizně zasazeno na svou nezaměnitelný pozici. Nepřijde mi, že by autor kladl přílišný důraz na děj, vnější charakteristiku postav či popis okolí, ale na emoční pochody jednoho hlavního hrdiny. Tímto se povídka stává nezaměnitelnou pro svůj vlivný emočně zabarvený ráz. Čtenář se díky těmto dispozicím dokáže zcela oprostit od reality a zcela se vcítit do odsouzeného.

Toto dílo také poukazuje na vážnou emoční nestabilitu autora. Jak je známo, trpěl silnou depresivní poruchou. Myslím si, že tato povídka má s tímto neduhem co dočinění. Jakoby popisoval jeho každodenní nálady a stavy, které jsou vyvolávány jeho nevyrovnanými pracovními i rodinnými vztahy. Pokud dočteme Jámu a kyvadlo až do konce, můžeme si povšimnout, že i přes neustálé trápení tento pozoruhodný autor věří v osvobozující okamžik, což je podle mě v opravdovém životě nereálné. Všechny naše starosti přeci nezpůsobují druzí, nýbrž náš úhel pohledu, a proto nemůžeme očekávat, že všechny problémy z nenadání zmizí tehdy, když se objeví spásný zachránce. Změna musí začít v nás samotných.

Jen láska je skutečná Jen láska je skutečná Brian L. Weiss

Trochu bojuji s tím, že tato kniha je až moc velký ezo, ale i tak musím přiznat, že mi naprosto přetransformovala můj životní názor. Jestli má každý člověk svého osudového autora, tak pro mě je jím rozhodně Brian L. Weiss.

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Knihu jsem vzala do ruky jen kvůli tomu, že jsem se nechala zviklat doporučeními na sociálních sítích, což zpětně nevidím jako moudré rozhodnutí. Jediné, co mohu na knížce zhodnotit kladně, je její grafické provedení.

28.07.2023 2 z 5

Je-li ti život milý: Příběhy ze života paliativní lékařky Je-li ti život milý: Příběhy ze života paliativní lékařky Rachel Clarke

NEZAPOMENUTELNÝ ZÁŽITEK

Naprosto význačná kniha, která citlivě přibližuje problematiku umírání a smrti. Je to přesně ten typ čtení, které vám změní pohled na život (a samozřejmě i na smrt). Autorka (i překladatelka) citlivě volí každičké slovo, aby s něhou a péčí přiblížila danou problematiku.

Oceňuji špičkový překlad i s poznámkami pod čarou, díky kterým čtenář lépe pochopí danou skutečnost i v kontextu vlastní kultury.

25.08.2023 5 z 5

Kam jsi zmizela? Kam jsi zmizela? Tillie Walden

Malebná knížka, která se nebojí hutnějších témat. Ta jsou však podána velice citlivým způsobem. Prvky magického realismu v tomto komiksu fungují skvěle. Jde za nimi najít i hlubší myšlenku.

Moto díla:
Za vším hledej kočku. Nebo snad ne?

01.08.2023 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Významné, dnes už klasické dílo britské literatury. Bylo velmi zajímavé v knize hledat skryté významy v rámci semináře Literatury na VŠ. Nicméně bohužel nemám v oblibě dystopie, tudíž jsem se při čtení docela dost trápila =(

31.07.2023 3 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Velmi nadčasové dílo. Vlastně se od dob jeho vzniku ve světě moc nezměnilo. Zdárným důkazem může být třeba kniha Four Feet Under od Tamsen Courtenay. Jedná se o rozhovory se současnými londýnskými bezdomovci. Koho zajímá tematika sociálních problémů, rozhodně doporučuji obě knihy.

30.07.2023 4 z 5

Deník šílenství Deník šílenství Veronika Saforková

Pro mne, jakožto náruživou psychopatoložku, má příběh Veroniky obrovskou hodnotu. Je skvělé, že autorka vytrvala a podařilo se jí knížku vydat. Cením si její syrové upřímnosti, se kterou svůj příběh předává.

Velice mne mrzí, že si nakladatelství nedalo větší práci s korekturou. Neustálé vynechávání teček na koci věty, špatné pády slov... Čím dál jsem ve čtení pokračovala, tím se četnost chyb zvyšovala. Bohužel to snižuje celkový dojem z díla.

Nicméně i tak nelituji, že jsem Deník šílenství četla, uvědomuji si totiž, že za ty chyby autorka nemůže.

zajímavá myšlenka z díla:
Věřím, že pocit osamocení vystřídá pocit osamostatnění...

30.07.2023 4 z 5

Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Pénélope Bagieu

Wow! Úžasný umělecký počin. Inspirativní dílo. Stačil mi pohled na obálku knížky v poličce knihovny, a hned jsem věděla, že z nás budou kamarádky. Já a ony, významné a odvážné ženy světového formátu. Bylo mi ctí Vás poznat!

Ráda bych vyzdvihla tři ženy, jejichž příběh mnou velmi citově zacloumal:
- Tove Jansson, malířka a tvůrkyně skřítků
- Georgina Reid, strážkyně majáku
- Thérése Clerc, pragmatická utopistka

30.07.2023 5 z 5

Poprvé a rozhodně ne naposled Poprvé a rozhodně ne naposled Hugo Hartman (p)

Dojemný a citlivý příběh, který nachází krásu v bolesti. Nabízí nám originální hrdinky - odvážné, nebojácné, tajemné a především křehké dívky. Celá kniha je nabitá emocemi a jakousi zvláštní lehkostí.

Osobně se jedná o moji nejmilejší knihu. Zřejmě proto, že jsem se s celým příběhem hluboce ztotožnila. Pořád cítím ten povznášející pocit éteričnosti, který jsem v průběhu čtení vnímala.

Každý člověk má v našem životě nějak účel. Až ho naplní, odejde.
- velmi krásná myšlenka díla

30.07.2023 5 z 5

Nádherná svatba Nádherná svatba Jamie McGuire

Naprostá pecka mezi young adult romanťárnami. Celou sérii "Katastrof" jsem zhltla za necelý týden.

Učiněná katastrofa Učiněná katastrofa Jamie McGuire