palladium palladium komentáře u knih

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Tato kniha mi trochu připomněla Kámen mudrců od Larsena, asi protože je v ní příbuzný vzkaz, totiž že jsme vším, jsme více než tělo, jsme především duch. Smrti se není třeba obávat. Málo hvězdiček dávám za příliš drastické čtení, mám raději dění umístěné někam jinam, než jsou ty nejhorší podmínky co lze ve své době najít. V knize je více příběhů a všechny dost drsné, i když zpráva za nimi je pozitivní, tedy od čtení neodcházím špatně naladěn, alespoň tedy nakonec. V průběhu čtení to někdy bylo na mě více drsné, než je mi milé.

08.05.2023 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Když jsem knihu četl jako náctiletý, hodně se mi líbila. Dnes mi připadala tak negativní, že jsem jí nedočetl. Jinak samozřejmě vize budoucnosti uvedená v knize fantasticky předpověděla jak by mohl vypadat totalitní režimy.

26.01.2023 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Knihu jsem málem v polovině odložil, ale nakonec mi to nedalo a přeskakováním jsem jí dokončil. Hlavní vztah otce se synem mi přišel nerealistický, jejich komunikace nereálně nefunkční. Místy je to alespoň proložené realistickými událostmi, když například otec zakáže synovi něco kvůli jeho bezpečí a je to docela dojemné. Vesměs je to ale taková spíše temná divná kniha. Sice s dobrým koncem, ale to mě nějak neuchvátilo, je to spíš takový americký dobrý konec, chybí mu hloubka, ostatně jako celé knize. Nejvíc mě vadily nechutné zrůdnosti vložené z ničeho nic do textu. Běží nějaká scénka a najednou malý kluk zničehonic vidí uříznutou hnijící hlavu ležící u nákupního vozíku a podobně. Těchto věcí je tam hodně. Autor je umí podat tak, že jsou opravdu nechutné, šokující a vetřou se čtenáři do jeho představivosti a už nechtějí zmizet. V tom je autorovo hlavní umění. Pokud ale po takových nechutnostech netoužíte, nevidím důvod knihu číst.

01.05.2022 3 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Rozkošný románek o trampotách jednoho mládence. Skvělá práce s jazykem. Běžný život je popsán tak barvitě, až jsem se divil že me to tak baví. Také hezký náhled do psychologie, ukázkové a uvěřitelné myšlenky a činy aktérů.

26.09.2020 4 z 5

Vzestup po úrovních vědomí Vzestup po úrovních vědomí David R. Hawkins

Plno zajímavých informací, které člověka chytnou. Zaměstná to mysl takovým způsobem, že je to poutavé a hltá to. Po čase jsem ale začal vidět, že je to vlastně hromada informací, ale praktické využití nic moc. Něco z knihy mě zaujalo, ale v radosti jsem z ní nebyl. Spíš naopak, začal jsem se v tom hledat. Na jaké úrovni jsem tedy já? Jsem dobrý nebo špatný? A co ostatní, kde jsou? A hodnocení sebe nebo druhých není duchovní růst, naopak.

18.12.2023 2 z 5

Světlo a naděje: prožitky blízkosti smrti z americké perspektivy Světlo a naděje: prožitky blízkosti smrti z americké perspektivy Miluše Soudková

Tato kniha mě hodně ovlivnila v mém životě. Je to podle mě proto, že už jsem dozrál k tomu být otevřen zprávě, kterou sděluje. Uvěřil jsem mnohým svědectvím shrnutým v této knize. Ačkoliv autorka sama žádný výzkum nedělala, má prostudované velice pečlivě všechna díla o zážitcích blízkých smrti v USA. Tato kniha shrnuje vše důležité z těchto knih v jedné úzké knížce a to pragmatickým způsobem, autorka je lékařka, takže bere vše velice seriózně a připouští i vlastní chybovost. Mě tato kniha pomohla utvrdit si novodobý pohled na svět, který se nezadržitelně musí stát mainstreamem, pokud nechceme ignorovat ty tuny důkazů valící se ze všech stran. To sdělení je jasné: vědomí nepochází z hmoty, je to obráceně. To potvrdil i šedesátiletý výzkum Stanislava Grofa a mnohých dalších. Jak to celé funguje, to samozřejmě už tak jasné není, ale je jisté, že hmota není tvůrcem všeho. Kniha mi tedy pomohla toto si utvrdit a díky ní jsem začal vnímat i hluboký smysl lidského života. Pokud totiž život není jen evoluční náhoda a bezesmyslná bublinka ve vesmíru, ale projev s původem ve vědomí a jeho každičký detail je kdesi nezapomenutelně zaznamenán, pak je zajímavý a smysluplný už jen tím, že existuje, že ho žijeme.

30.05.2023 5 z 5

Znamení věčnosti Znamení věčnosti Johanes Anker Larsen

Kámen mudrců to u mě nepředčilo, ale od Larsena mám rád všechno, takže opět další skvělé čtení.

26.01.2023 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Vynikající čtivé sci-fi. Trochu mě zklamala vize budoucnosti, která nereflektuje duchovní rozvoj, který osobně předpokládám. Prostě mocenské boje, budoucnost podobná dnešní přítomnosti, důraz na vědomosti apod.

26.01.2023 3 z 5

Spolu opustíme den Spolu opustíme den Johanes Anker Larsen

Soubor povídek, bavila mě každá z nich. Opět zajímavý děj a myšlenkové pochody postav. Kniha je pro mě kvalitou na úrovni Kamene mudrců. Jde ale o povídky, takže je to trochu jiné než dlouhý román, ten vtáhne hluboko do děje.

25.09.2022 5 z 5

Člověk v blázinci Člověk v blázinci Johanes Anker Larsen

Kámen mudrců je lepší, proto dávám o jednu hvězdičku méně. Je to ale opět skvělé dílo, Larsen nezklamal. Popisy pohnutek postav mě baví, život postav je poutavý a nechybí zvraty a nevtíravá napínavost. Téma hledání duchovního rozvoje se mě týká, takže kniha skvělá. Některé místa v knize ale byla až moc rozvleklá.

25.09.2022 4 z 5

O smyslu života: V každé krizi se skrývá příležitost O smyslu života: V každé krizi se skrývá příležitost Viktor Emil Frankl

Přepis tří přednášek, které na sebe navazují. Další úvahy nad smyslem života. Více mě zasáhla kniha A přesto říci životu ano.

04.06.2022 4 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Shakespeare je Shakespeare, takže je mi těžké dávat nižší hodnocení, ale čtení pro mě nebylo moc zábavné, musel jsem se nutit dočíst. Možná v knize dost nevynikl vtip, který by vynikl v divadle. Bylo zajímavé číst o tom, jak se v šestnáctém století přistupovalo k ženám, to by jistě ocenila nejedna feministka (ironie).

23.11.2021 3 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Trochu moc dlouhá kniha, ale kvůli záměru autora popsat každý aspekt Einsteinova myšlení a povahy to dává smysl. Dozvěděl jsem se, jak vznikla teorie relativity a co znamená. Také ale jaký byl v osobním životě, jaké měl názory na politiku a všechno možné.

17.11.2021 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Moje první seznámení se Shakespearem. Napínavý příběh, kde jde nejen o děj, ale účastníci také mluví přímo k publiku a tím vysvětlují své myšlenkové pochody a motivace. Na tom je vidět, že lidé jsou po staletích stále stejní a Shakespeare byl nejen geniální vypravěč, ale také znalec povah. Něco jako duchovní guru, který psal hry.

05.11.2021 5 z 5

Summerhill Summerhill Alexander Sutherland Neill

Tato kniha mi ještě víc otevřela oči, že to co děti potřebují není sedět v lavici a učit se nesmyslné vědomosti, které v dospělosti každý zapomene. Kdo z nás ještě umí planety sluneční soustavy? A pokud ano, k čemu nám to je? Jsem pevně přesvědčený, že naprosto k ničemu. Co taková škola s lavicemi děti učí je mlčet, sedět na zadku a poslouchat, neprojevovat se, můj názor není důležitý, důležité je co říká autorita atd. Summerhill je vzorem, i když si nemyslím že mainstreamovou cestou a ani si nemyslím, že by to tak mělo nebo mohlo být. Nicméně je skvělým vzorem k přemýšlení, k tomu abychom dali dětem více svobody. Autor ale zdůrazňuje, že lidé si pletou svobodu s volnou rukou bez pravidel. Nic takového nepropaguje, říká že pravidla jsou nutná. Nicméně děti mají mít svůj svobodný prostor, kde se mohou pohybovat bezpečně. Autor zdůrazňuje, že děti v Summerhillu se obrovsky učí umění žít především tím, že je to demokratická škola. Jednou týdně mají schůzi a tam se probírají pravidla a každý může přednést stížnost. Pokud tedy někdo udělá něco ošklivého, na schůzi to může poškozený přednést a všichni se to dozví a řeknou svůj názor, případně se odhlasuje trest! Děti překvapivě nejsou v trestání kruté, naopak velice spravedlivé a provinilci tresty přijímají zcela ochotně, uznávají svou vinu. To děti učí daleko víc, než učitelka která řekne "nemaluj tady na ulici, to se nesmí!" Dítě pak vůbec neví proč nemá malovat, je to vnější okolnost, nechápe následky svých činů, jen že existují autority, které vyžadují věci, které nedávají smysl. Zajímavé je také zjištění, že když dáte svobodu dítěti, které žilo ve světě přísných pravidel, muselo děkovat, zdravit atd., tak první co udělá je, že se přestane mýt, chová se ke všem hrubě atd. Až po čase přijde na to, že mu to k ničemu není a začne si samo nacházet důvody, proč se chovat k lidem hezky. Pak má ale vnitřní motivaci, dělá to protože chce a nikoliv protože mu to někdo řekl. V tom je obrovský rozdíl. Člověk který jedná na základě vlastního rozhodnutí, vlastní motivace, má v souladu své chování a své vnitřní pocity. Takový člověk je v životě daleko šťastnější, než někdo kdo hraje hru pro okolí, protože "to se musí". A o to Neillovi jde: aby z dětí vyrostli šťastní lidé. Jak sám říká, uvidí raději když z dítěte vyroste šťastný průvodčí, než neurotický profesor. A takovou otázku bychom si měli dát všichni: Chceme aby z našich dětí vyrostli šťastní lidé a nebo nám jde o to, aby měli co nejvyšší společenský status a vydělali co nejvíc peněz? Žijí pak děti opravdu svůj život a nebo plní objednávku rodičů?

29.08.2021 5 z 5

Cesta ze schizofrenie Cesta ze schizofrenie Jindřich Jašík

O schizofrenii jsem nevěděl vůbec nic. Po přečtení mám solidní představu o co jde a čím schizofrenik prochází. Ačkoliv je kniha určena pro schizofreniky, já jsem si v ní také našel mnoho užitečného. Stojí za přečtení.

18.06.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tuto knížku jsem zvolil, protože patří k nejkomentovanějším zde v databázi knih a má hodnocení přes 90%. Byla pro mě zklamáním. Je to velice plochá beletrie, knížka bez hloubky, ale určitým způsobem rozrušující. Snad tím, že se tam rozebírá psychický stav kvadruplegika, to si nejsem jistý. Popisy úvah postav postrádají hloubku, jako kdyby život byl o tom, co si dnes dáme k jídlu nebo co si vezmeme na sebe.

11.03.2021 1 z 5

Lidé u moře Lidé u moře Johan Bojer

Velmi dobře vylíčené postavy a příběh. Je to z dob, kdy život byl tvrdý. Kdo neměl peníze, skončil v chudobinci. Nevlastní dítě bylo bráno jako přítěž. Žena s dítětem bez muže byla všem na obtíž atd. Autor líčí také jejich víru v Boha a vůbec jak přistupovali k životu a jak vše zvládali.

29.01.2021 4 z 5

Kolonie Kolonie Rob Grant

Kniha mě bavila a zhltl jsem jí velice rychle. Na můj vkus se Grant příliš vyžívá ve vtipných hláškách postav, které známe od Rimmera (Červený trpaslík), ale neodrazuje to od čtení. Má to spád, je to vtipné a jsou tam narážky na nesmyslnosti bytí.

12.10.2020 4 z 5

LSD psychoterapie - Znovuzrození psychedelického léčení LSD psychoterapie - Znovuzrození psychedelického léčení Stanislav Grof

Obsáhlé shrnutí všeho, co autor zjistil při LSD psychoterapiích s pacienty. Některé věci pro mě byly zajímavé, ale hodně textu jsem přeskočil, protože to byl návod pro lidi, kteří chtějí LSD sezení absolvovat nebo vést. Pokud se na to nechystám, tak mě celkem nezajímá, jaké přesně prostředí je vhodné, jakou zvolit hudbu, jak se chovat k pacientům na terapii atd. V knize jsou ale i poznatky nebo pár osobních příběhů a to pro mě bylo zajímavé.

10.10.2023 4 z 5