Kolonie

Kolonie https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2924/bmid_kolonie-Sr9-2924.jpeg 4 135 16

Kniha jednoho z autorů kultovní série Červený trpaslík. Vyrazili na stoletou expedici do hlubokého vesmíru, na misi, jež má zachránit lidstvo. Bohužel to jsou však idioti. Lidstvo stojí tváří v tvář vyhynutí. Globální oteplení spolu s přelidněním učinily ze Země naprosto neobyvatelné místo. Jedinou naději na přežití představuje nalezení nové planety. Posádka gigantické vesmírné lodi Willflower, složená z výkvětu lidského rodu, se vydává ke hvězdám na pouť, která má trvat po mnoho generací. Generační sága o zradě, pomstě a zářivě růžových ponožkách.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Colony , 2000

stoun25
12.08.2023 5 z 5

Tak jsem se dobře pobavil, kniha byla napínavá a vtipná, mám rád sarkazmus a hlášky pana Granta. Mám rád sci-fi a tohle bylo dobře propracované.
Za mě plný počet

Bakana
28.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Lepší než Neschopnost, ale na 5 hvězd to pořád nemá.
Párkrát jsem se zasmála, napsané je to vtipně, i když v podstatě celý ten příběh je dost smutný. Přijít o tělo, místo rukou mít kovová klepeta, tzn. nikdy už nic neucítím, ničeho se nedotknu… a přitom se z toho nezblázním? Není divu, že si loď vybrala zrovna Eddieho. Naštěstí tato rovina rozhodně není ta, ve které by se autor nějak nimral.

DzordanoChruno
17.07.2021 1 z 5

Dej je vystavaný dobre, je to oddych oproti pomerne bláznivému Trpaslíkovi. Ale humoru je málo, do polovice knihy som sa zasmial iba raz. A keď sa z pokusu o vtip stal fekál, prestal som čítať.

palladium
12.10.2020 4 z 5

Kniha mě bavila a zhltl jsem jí velice rychle. Na můj vkus se Grant příliš vyžívá ve vtipných hláškách postav, které známe od Rimmera (Červený trpaslík), ale neodrazuje to od čtení. Má to spád, je to vtipné a jsou tam narážky na nesmyslnosti bytí.

EsoRimmer
02.07.2020 3 z 5

Kolonie je už několikátá kniha, kterou jsem od Roba Granta přečetl, a nemůžu se ubránit pocitu, že všechny jsou docela podobné. Koncept lodi hledající nový domov pro vymírající lidstvo připomíná nejen Červeného trpaslíka, ale i trpaslíkovskou knihu Poslední člověk, kterou napsal Grantův někdejší společník Doug Naylor.
Grant ve svých knihách exceluje se skvěle rozepsanými charaktery postav. Bohužel, v Kolonii je snad jedinou propracovanou postavou hlavní hrdina Eddie (který mi navíc nebyl zrovna sympatický). Ostatní charaktery jsou dost ploché, většinou stvořené z různých podivných vlastností a postavené jen kvůli humornému vyznění.
Humor spočívá v různých absurdních situacích, které hlavní hrdina zažívá (často konfrontace s ostatními divnými postavami), přičemž některé jsou skoro okopírované od Červeného trpaslíka. Postupem času to přestane být vtipné a další a další podivnosti, které Eddie ve svém zoufalém životě zažívá, začínají spíš nudit.
Závěr ve stylu deus ex machina dá všem absurdnostem skrytý význam, což bohužel působí dost kýčovitě.

Eridan
14.04.2020 5 z 5

Kolonie má akční spád. Pořád se něco děje. Nějaké to ohrožení, něco nečekaného. Musel jsem číst dál s dál. Prostě jsem nemohl přestat, dokud to neskončí. A to považuji za devizu dobré knihy. Bavil jsem se, smál, občas i trochu bál. Překvapil mě zvrat v polovině knihy. Po nejvíce to připomíná Červeného trpaslíka. Eddie je takový Rimmero-Kryton s trochou Listera. Téma vymření lidstva a poslední lodi je nasnadě. Trpaslík se vypaří až v závěru, kdy to víc připomíná 2001: První vesmírnou oddysseu A. C. Clarka. Že by pocta?

Govrid
01.09.2018 4 z 5

Kolonie protkaná nitěmi z Trpaslíka, alespoň mi to místy trochu připadalo. Špatné to nebylo, ale přesto tomu chyběl další náboj..., první polovina skvělá, později to dostalo jistý spád a ubíhalo to. Konec lehce překvapivý a uspokující.

bobika
21.02.2018 4 z 5

"Vyrazili na stoletou expedici do hlubokého vesmíru, na misi, jež má zachránit lidstvo. Bohužel to jsou však idioti."

slawa.cap
16.12.2017 3 z 5

Kniha, tak vtipná, že až přestává bavit. Podle mě, nejslabší kniha dua Grant-Nailor.

eleintron
06.11.2016 1 z 5

Těžké zklamání, za které ale dost možná může také naprosto mizerný překlad a to, že si asi nikdo nedělal moc hlavu s korekturami... Vzhledem k jiným překladatelovým počinům to nějak nechápu, ale zřejmě každý má prostě někdy slabou chvilku.

Fifi15
19.03.2015 4 z 5

Chvílemi překombinované, ale splnilo účel. Grantovy hlášky dílo nadzvednou, ať je děj o čemkoliv.
Ale Neschopnost lepší...

Ruxandra
21.11.2013 3 z 5

Kvalit Červeného trpaslíka to nedosahuje (vzhledem k tomu, kde se děj odehrává to musím srovnávat právě s ním), ale je to příjemné a odpočinkové počtení.

LavinaVRovine
23.03.2013 4 z 5

Knížka s krásným britským humorem, doporučuji pro všechny milovníky Červeného trpaslíka.

Gahanka
09.11.2012 5 z 5

Naprosto skvělý exemplář britského humoru :) U knihy jsem se dokonce smála, což se mi často nestává...

BMAJTZ
16.04.2012 3 z 5

Upřímně řečeno asi nemám dost načtených knih na to abych tento žánr sci fi komedie dostatečně ohodnotil. Kniha je to velice čtivá, na druhou stranu se v ní děje příliš málo věcí na to aby byla natažená na 244 stran. Přesto fanouškům Červeného trpaslíka můžu knihu doporučit a to přestože charaktery ani příběh téhle kniha na trpaslíka nemají. S vývojem samotného příběhu bych měl určitě pár výtek. Spíše se sází na humornou stránku a ujeté situace, nežli na překvapivý příběh plný zvratů. Hlavní záporák je jasný prakticky od začátku. Poslední výtku bych měl k samotnému závěru. Z celé knihy mi pocitově vychází, že nějak podobně to prostě muselo dopadnout. Tak jako tak, ale stejně závěr chápu spíše jako jakési šizení čtenáře koncem až příliš přitaženým za vlasy. Nehledě na to, že se zde například vyskytuje zmínka o penězích poslaných dětem do Afriky, která v návaznosti na výsledek celého děje ani logicky nedává smysl (a výtek bych našel víc). Závěrem tedy řeknu jenom to, že po komické stránce založené převážně na absurdních situacích je kniha víc než zajímavá, kdokoli by v tom chtěl hledat cokoli jiného asi narazí.

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

Sci-fi novela, kterou vypráví jakýsi neschopák na cestě vesmírem. Z děje knihy už si toho moc nepamatuju, ale padly zde nějaké nezapomenutelné hlášky jako "kámen je kobliha" nebo "Ipso dixit, Berwicku." Vhodné nejen pro příznivce Red Dwarf.
Edit: Po cca 7 letech jsem si knihu znovu přečetl, a je to pořád ještě docela slušná sranda, které by možná dokonce slušela o něco větší délka. Hláška kámen je kobliha se tady ale nevyskytuje, tak to asi bude nějaká jiná Grantova knížka.