painthers painthers komentáře u knih

Šarlatový a černý Šarlatový a černý John P. Gallagher

Odboj proti nacistům v Římě, kteří částečně vedli vatikánští kněží. Reálný příběh, kolikrát až těžko uvěřitelný pro zábavné a taky hodně nebezpečné situace.

15.01.2022 4 z 5

Nepřátelé státu: Přátelé svobody Nepřátelé státu: Přátelé svobody Josef Tětek

Příjemné ohlédnutí na životy mých oblíbených ekonomů a dalších slavných osobností, kteří byli “přáteli svobody.” Kniha je poměrně krátká a ke každé malé biografii vybírá jen to nejdůležitější a zajímavé, takže vás neunudí.

11.01.2022 4 z 5

Otevřené hranice: Etika a ekonomie migrace Otevřené hranice: Etika a ekonomie migrace Bryan Caplan

Skvělá kniha vysvětlující jasně a stručně formou komixu ekonomické a společenské výhody otevřených hranic a volného pohybu osob. Zatím jsem nezaznamenala žádnou jinou, která by do problematiky migrace dokázala takhle jednoduchou formou vnést řadu důležitých argumentů pro - třeba obrovský růst bohatství společnosti a podobně. Komix je skvěle zpracován, občas na mě ale působil možná až moc "hujersky", a to se sdělením vlastně souhlasím. Zkuste se od toho oprostit a jen číst, co říká.

09.10.2021 4 z 5

Problém Spinoza Problém Spinoza Irvin D. Yalom

Tento román pro mě nebyl příběhově tak zajímavý jako jiná díla od Yaloma. Bude to ale tím, že o Spinozovi jako filosofovi se zachovalo zoufale málo. I tak se s tím ale autor popral statečně, knihu rozdělil do dvou dějových linek.
Za cíl knihy vnímám snahu co nejsnadněji předat Spinozovy hlavní myšlenky, citace, představit jeho díla i to málo, co o jeho životě víme. Toto text rozhodně splnil, proto hodnotím kladně.

30.04.2021 5 z 5

YOUCAT: Kurz víry YOUCAT: Kurz víry Bernhard Meuser

Z této edice jsem četla i YouCat, který mě teda zaujal více a ještě mi předal i nové vědomosti.
Tahle kniha mě bohužel moc nenadchla. Snaží se mluvit směrem k mladým a cool jazykem. Přijde mi ale, že má šanci oslovit tak akorát už oslovené (tedy věřící) jedince. Já věřící nejsem a nedovedu si představit, že by mě tohle motivovalo se jít zajímat o Boha. Ani nic nového jsem si bohužel neodnesla.

07.02.2021 1 z 5

Budete jako bohové Budete jako bohové Erich Fromm

Trochu náročnější kniha od Fromma, myslím, že je před její četbou vhodné znát alespoň základní pojmy judaismu. Ale ač na to některé části knihy poukazují spíše vzdáleně, Fromm se snaží sdělit, že židovská víra v sobě obsahuje rozsáhlý a propracovaný koncept humanismu, orientaci na lásku, život a osobní rozvoj. V epilogu se pak dostává až k poměrně radikální myšlence, že je tedy "Bůh mrtev" (čímž myslí transcendentní vnější sílu, ne samotný princip lidského prožitku), jelikož člověk je svobodný a dokážeme "být jako Bohové", bez potřeby vnějšího Boha jako takového.

K tomuto tématu mě trochu více zaujala kniha s názvem Židovská dharma, která přirovnává některé principy judaismu k zenovému buddhismu. Možná je to mojí inklinací k buddhismu jako k vrcholné filosofii sebeuvědomění a lásky, ale tahle kniha dle mě ty humanisticky nadčasové myšlenky judaismu vysvětluje mnohem lépe.

07.01.2021 3 z 5

Bhagavadgíta zpěv vznešeného Bhagavadgíta zpěv vznešeného Svární Prabhavananda

Jedna z nejvýznamnějších knih hinduismu. Škoda, že jsem k ní přišla zrovna v době, kdy bych uvítala spíš jiný žánr, takže jsem se s tím lehce prala...

15.10.2020 4 z 5

Racionální optimista Racionální optimista Matt Ridley

Pro pesimisty budoucnosti, kterým jsem často i já, je to velice podnětné dílo. Máme se skvěle, a vypadá to, že se budeme mít ještě líp. Je ale fakt, že hodně myšlenek měla kniha obdobných jako Pokrok od Norberga, který je kratší. Proto mě někdy trochu nudila.

19.07.2020 3 z 5

Kontrapunkt Kontrapunkt Aldous Huxley

Samozřejmě již tradičně úžasně zpracované dílo. Jak se mění různé scény příběhu a práce s jazykem, to prostě Huxley umí. Myšlenka knihy dobrá. I dílčí rozhovory některých postav o životě mi přišly podnětné. Obávám se však, že všeobecné popularity tato kniha nedosáhne už jen proto, že není nějak závratně dějová - jejím cílem je prostě popsat různé charaktery v jejich pravé podobě.

19.07.2020 3 z 5

Pátá dohoda Pátá dohoda Don Miguel Ruiz (p)

Shrnutí Čtyř dohod plus pár myšlenek o "bytí" navíc. Kniha je psaná moc hezky, ale je pravda, že jsem během čtení neustále měla pocit, že pointa (ač pro mě myslím celkem pochopitelná) leží někde za sklem. Myslím, že kniha je oproti Čtyřem dohodám náročnější. Určitě se dá přečíst časem ještě jednou, věřím, že dojem z ní bude zas trochu jiný.

"Jste-li ochotni odhalit pravdu, zjistíte, že váš příběh, ať je jakýkoliv, je zcela nepravdivý."

06.07.2020 3 z 5

Milarepa – Život a osvícení Milarepa – Život a osvícení Cang Ňön Héruka

Příběh o tom, jak člověk, který magií nechal zabít několik desítek lidí, došel hlubokou meditací v ústraní osvícení. Milarepa je jeden ze zakládajících myslitelů buddhistické školy Karma Kagju.

22.06.2020 3 z 5

Cesta ke svobodě Cesta ke svobodě Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Srozumitelný teoretický úvod do buddhismu, který vás nezahltí přílišnými detaily. Pokud o buddhismu nevíte moc, rozhodně vám dá nové myšlenky a podněty k přemýšlení.

23.05.2020 4 z 5

Strava bohů Strava bohů Jasmuheen

Dokud se ještě píše o energiích, čakrách a meditacích, nijak mi to nevadí. Tahle kniha ale na sebe zvláštně napasovává i "vědu" a mimo toho, že v tomto ohledu mi přijde fakt podivná, mě ani moc nebavila. Neříkám, že je v ní úplně všechno mimo, ale některé myšlenky byly pro mě trochu za hranou.

21.04.2020 1 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Na svoji dobu poměrně zábavná satira. V dnešní době spíš neotřelá pohádka z dávných dob.

20.03.2020 3 z 5

Chvála bláznivosti Chvála bláznivosti Erasmus Rotterdamský

Satira k uspořádání společnosti z počátku 16. století. Tenkrát velice populární dílo, z dnešního pohledu mě však už moc nezaujalo.

10.03.2020 2 z 5

Češi: proč jsme kdo jsme - a jak dál? Češi: proč jsme kdo jsme - a jak dál? František Koukolík

Přiznám se - nebavilo mě to. Kniha je psaná akademickým stylem (na což je dobré se připravit) a plná zajímavých informací, ale byl hrozný problém u ní udržet pozornost.

29.02.2020 2 z 5

Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilí Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilí Stefan Zweig

Úžasný jazyk, styl psaní. Vtáhne do děje, vyjádří drama, emoce - tohle je opravdu umění.

O počátcích luteránství a kalvinismu. O Erasmu Rotterdamském, Lutherovi, Kalvínovi a Castelliovi. O humanitě a toleranci oproti fanatismu a totalitě.

29.02.2020 4 z 5

Stála som pri bráne neba a pekla Stála som pri bráne neba a pekla Gloria Polo

Krátká kniha popisující autorky zážitky z dob klinické smrti po zasažení bleskem. Prochází tam deset křesťanských přikázání, ve kterých vidí, že i jako poměrně slušná žena všechna porušila a chovala se v životě pyšně, necitlivě, zle atd.
Nevím, jaký si na to vytvořit názor. Před lety jsem se zabývala "NDEs", tedy prožitky blízkosti smrti, a snad jsem nikdy nenarazila na takto komplexní, ač je pravda, že čas i prožitek může být relativní.

14.01.2020 2 z 5

Rozhovory na hraně zítřka Rozhovory na hraně zítřka Adam Folta

Kniha se těžko hodnotí, jelikož obsahuje rozhovory s různými osobnostmi. Nečetla jsem ji ani celou, vybrala jsem si, co mě zajímalo.

06.12.2019 2 z 5

Nevyšlapaná cesta nekončí: duchovní růst ve věku úzkosti Nevyšlapaná cesta nekončí: duchovní růst ve věku úzkosti M. Scott Peck

Možná jsem tuhle knihu neměla číst od Pecka jako první. Neustále se odkazuje ke svým starším knížkám, ale dejme tomu, že i bez znalosti ostatních to bylo pochopitelné. Moc mě to však nebavilo a že bych se dočetla nějakou revoluční myšlenku, to taky ne. Zkusím ještě dát šanci jeho další knize o budování komunit, ale zatím spíš zklamání, na to, jaké jsem na Pecka slyšela chvalozpěvy.

28.09.2019 1 z 5