Pablo7 Pablo7 komentáře u knih

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Začátek se mi líbil. Osamělá 37 letá Japonka potkává v baru svého učitele, na kterého si ani nepamatuje. Postupem času mezi nimi vzniká vztah, když spolu po barech popíjejí a jedí. Popisy, co jedí je významnou složkou knihy a je tam i slovníček pojmů, což je pro zájemce o japonskou kuchyni a kulturu zajímavé. Nějak jsem ale nemohl uvěřit tomu vztahu, takže jsem dokonce čekal, jestli nepřijde nějaký zvrat, který vše postaví do jiného světla. Nepřišlo nic. Kniha se ale čte dobře. Nevím, proč tu knihu nenazvali Aktovka pana učitele, jak se to jmenuje v originále.

11.04.2020 3 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Název vystihuje celou knihu. Jsou to opravdu takové italské jednohubky. Je to slušně a vtipně napsáno. Autorka sama sebe nebere příliš vážně a má smysl pro humor. Itálii a její obyvatele si evidentně zamilovala. Občas se trochu opakuje. Je to zkrátka kniha složená z blogů. Jako oddechovka to je dobrý.

28.03.2020 4 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Poslechnuto jako audio kniha. Znal jsem už film, takže žádné velké překvapení, i když jsou tu určité odlišnosti. Jsou to krátké drsné příběhy lidí, který chlast dovedl až na dno Spíše než ucelené příběhy jsou to takové momentky. Kniha má spád, ale občas se mi pletly postavy.

09.02.2020 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Skládá se ze třech povídek. První je vyprávěná z dětského pohledu a je hodně čtivá. Pořád jsem vědět, co bude dál a najednou další povídka. Druhá povídka se mi taky líbila, ale trochu mi vadily neustálé změny vypravěče. I třetí povídka není špatná, ale přeci jen mé počáteční nadšení se zmenšilo. Rozhodně doporučuji, pokud vám nevadí, že happyendem to moc nekončí.

20.05.2018 4 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Nedá se to číst na jeden zátah, ale jen po pár povídkách. Dokázalo mě to i v krátkých povídkách vtáhnout do děje. Autor působě vylíčí atmosféru i postavy. Vyznění je spíše pesimistické, rozhodně to nejsou veselé povídky. Žánr povídek ale asi nebude úplně pro mě, proto "jen" čtyři hvězdy.

23.04.2018 4 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Skvělá kniha o naivitě mládí. Hlavní hrdina básník bere hrozně vážně sám sebe i celý svět. Podléhá snadno komunistickým ideám a chce změnit svět. Přitom si vůbec neuvědomuje svoji hloupost a směšnost. Kundera poměrně nenápadně na pozadí příběhu básníka vylíčí nástup komunistů i padesátá léta. Kromě příběhu hlavního hrdiny obsahuje krátké příběhy dalších už známých básníků.

19.08.2017 4 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Četl jsem už před časem, přesto si stále pamatuji, že na mě hluboce zapůsobila. Jde o perfektní studium, jak moc dokáže rozložit člověka a jeho morální zásady. Obávám se, že je aktuální i dnes.

29.07.2017 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Kniha je skvělá. Originální pohled do myšlení a života autistického chlapce. Je psáno velice zábavně. Přitom si člověk uvědomuje, jak těžké je žít s takovým člověkem. Ani život autisty není pro něj jednoduchý.

17.07.2017 5 z 5

Na poště Na poště Charles Bukowski

Výborná čtivá a vtipná kniha. Popis práce na poště prokládaný chlastáním, šukáním, sázením na koníčky. Tyto témata se u Bukowského opakují. Fascinuje mě zvláštní odstup autora od ostatních osob. Jakoby se ho nic nedotklo a skutečně ho nezasáhne ani rozvod, smrt bývalé přítelkyně.

01.07.2017 4 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Vynikající kniha. Psána bohatým ale srozumitelným jazykem. Je o duchovní cestě člověka, který hledá smysl života. I když jsem o budhismu nic nevěděl a ani jsem neznal základní pojmy, tak mě kniha oslovila.

29.06.2017 5 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Čtivě napsaná kniha. Nespravedlivě odsouzený Ilja se vrací z vězení. Těší se na setkání s matkou, ale ta těsně před návratem zemře. Ilja je zoufalý. Mrtvá matka, přítelkyně má už dávno svůj život, s kamarádem si už nerozumí. Rozhodne se konfrontovat policistu Péťu, který do dostal do vězení. V konfliktu ho zabije a sebere mu telefon. Jeho prostřednictvím poznává život Péti a začne se za něj vydávat. Jde i o určitou reflexi současného Ruska. Škoda, že člověk nějak tuší, jak to dopadne. Radši nečtěte popis na obálce.

12.03.2023 4 z 5

Kulinárium Kulinárium Zdeněk Pohlreich

Nalákalo mě, že se člověk podle knihy má naučit techniky vaření. Spíše jde jen o suché popisy kuchařských technik - vaření, smažení, uzení, pečení atd. To bylo ještě relativně zajímavé. Recepty mě ale příliš nezaujaly a mám pochyby, že bych je jako kuchař začátečník dle popisů zvládl. Autor ty knížky seká, jak Baťa cvičky. Možné méně je někdy více.

07.12.2021 3 z 5

Příležitostné nápady Příležitostné nápady Elena Ferrante

Knížka fejetonů do novin. Některé mě zaujaly více jiné méně. Hodně se jich týká psaní, které je pro autorku naprosto zásadní. Je tam spousta zajímavých úvah a napsané je to vzhledem k náročnosti dobře a čtivě.

07.12.2021 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Jde o několik příběhů v jedné knize. Jednak hlavní hrdinka autobiograficky popisuje svojí cestu k japonštině a Japonsku. V rámci studia narazí na málo známého spisovatele Kawašitu a jeho knihy jsou dalším příběhem. Pak je tam ještě motiv, kdy "duše" mladé hrdinky zůstala před lety uvězněna v Tokiu. Nejvíc mě bavila ta osobní část, které je psána vtipně a s ironií, i příběh Kawašity je zajímavý. Nejmíň mě oslovila ta "mystery" část, které se pak ale protne s realitou.

09.05.2021 4 z 5

Gilead Gilead Marilynne Robinson

Tak to byla dost náročná kniha. Starý pastor píše svému malému synovi dopisy, kde mu líčí příběh své rodiny. Děj se odehrává v padesátých letech 19.století, ale vzpomínky na dědečka sahají až do občanské války. Bohužel se toho v knize moc neděje. Jde hlavně o úvahy o víře. Po 100 stránkách jsem vážně uvažoval, že to nedočtu. Nakonec jsem vytrval. Pak se tam objeví marnotratný syn pastorova přítele a trochu více děje. Doporučuji hlavně lidem, co se více zajímají o víru a náboženství.

25.04.2021 3 z 5

Noční práce Noční práce Jáchym Topol

Líbil se mi jazyk, kterým je kniha psána. Ze začátku mě to bavilo. Čekal jsem, že postupně do sebe děj nějak zaklapne a pochopím to. Bohužel jsem se ale spíše ztrácel. Nejsem asi nejpozornější čtenář, protože čtu rychle. Nemám ale chuť se k tomu už vracet.

29.03.2021 3 z 5

Něžný barbar Něžný barbar Bohumil Hrabal

Kniha je napsána typickou "hrabalovštinou". Autor vypráví různé historky a zážitky, které prožil s výtvarníkem Vladimírem Boudníkem. Je z toho cítit láska a obdiv k tomuto umělci. Další postavou je básník Egon Bondy. Zatímco různé často pivní příhody mě bavily, tak filosofující pasáže nejen o výtvarném stylu explosionalismu už mě tam neoslovily. Vydání, které jsem četl se skládá z více různých textů kromě hlavní části Něžný barbar, což trochu narušuje celkový zážitek z četby.

30.01.2021 4 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Náhodou jsem jsi půjčil v knihovně a nelituji. Je to krátká výborně napsaná kniha. Hlavní hrdinka je divná holka/žena, která je jakoby úplně bez emocí a vůbec nerozumí lidem kolem. Proto se neprojevuje a snaží se chovat a mluvit jako ostatní. Najde se až jako zaměstnanec kombini (obchodu), kde jsou jasná pravidla, jak se chovat a co říkat. Její snaha zapojit se do společnosti a být normální je v několika momentech legrační. Přesto je to dost vážná kniha o fungování společnosti.

30.01.2020 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Dobře napsaná kniha o české politice v minulosti i současnosti. Spoustu myšlenek už jsem ale četl i jinde. Nenajdete tam žádné objevné myšlenky, ale autor jako dobrý novinář podává informace z řady pramenů. Plný počet nedám, protože autor často nejde víc do hloubky a nenabízí vysvětlení natož řešení řady problémů, na které sám upozorňuje. Popis kariéry M.Zemana a A.Babiše je zajímavý, ale chybí větší zamyšlení nad důvody jejich úspěchu.

26.01.2020 4 z 5

Sentimentální román Sentimentální román Bianca Bellová

Četl jsem revidovanou verzi z roku 2018. Kniha má dva vypravěče muže a ženu, které spojuje minulost. Ze začátku mi dost vadilo to přepínání mezi vypravěči každou druhou stránku i častěji. Postupně jsem si zvykl. Je to dobře napsaný, přečetl jsem to téměř na jeden zátah. Oba hrdinové mají dost smutný život a spojuje je tragická událost. Není to moc optimistické nebo veselé čtení.

02.03.2019 4 z 5