Ozinka Ozinka komentáře u knih

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Čte se to pomalu, ale stojí to za to. Obdivuhodné detailní popisy situací, prostředí a osob. Některé pasáže méně zajímavé než jiné, ale to už je na čtenáři co má rád. A těch jmen ! Hlavně, když se chystá nějaká sešlost , tam se to pak jmény hemží na několika stránkách. Rozhodně zajímavé a doporučuji přečíst.

15.10.2020 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Jsem unešená. Velmi čtivé s výborně stavěným příběhem a zajimavými, dobře ztvárněnými postavami. Asi mi bude ještě chvíli trvat, než přestanu na to silné, emocionální drama myslet. Hlavní hrdinové jsou vzdělaní, inteligentní lidé, ale tradic se dokáží zbavit sotva ve svých hlavách. V činech často podlehnou tlaku rodiny a okolí. Vřele doporučuji.

24.07.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Vulgární, ukřivděný, namyšlený doktor. Nechce se mi věřit, že by nějaký doktor používal takový slovník. Nemohla jsem se ani soustředit na děj, jak mě jeho jazyk iritoval. Navíc celé šablonovité. Docela by se mi zamlouval román psaný očima jeho ženy. Určitě by nevyšla jako furie a stíhačka.

28.05.2020 3 z 5

Matka země Matka země Knut Hamsun (p)

Mladý Isák přivandruje na sever Norska do místa míle vzdáleného od civilizace a tam začne kácet les, kultivovat půdu, stavět obydlí a postupně budovat rodinu.
Pomalé témpo knihy, bez velkých dramatických zvratů, přesto úžasná. Jedna z mála knih, kdy jsem byla smutná, že už se blíží konec. Potěšení z každné přečtené stránky.

16.05.2020 5 z 5

Krásné zelené oči Krásné zelené oči Arnošt Lustig

Překrásně napsaná kniha. Na každé stránce je nejméně jedna myšlenka hodná uchování. Bravurně popsané zvrhlé, zabíjácké myšlenkové pochody SS. Žádná lítost, žádná omluva hrůzného konání . Radost ze zabíjení. Na druhé straně schopnost obětí nechat se extrémně ponížit jen pro naději přežití. Včera jsem knihu dočetla a i po 24 hodinách mě nenechává klidnou. Už mám nachystanou další knihu A Lustiga. Věřím, že opět výbornou. Tu jde opravdu o sloh, převyprávění knihy by jí ubralo 80 procent.

19.01.2020 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Velmi se mi libí styl , jakým paní Táborská piše. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Ke všemu se člověk dozví spoustu zajímavých věcí kolem adopce dětí.

08.11.2019 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Ze začátku mě bavil styl psaní, krásně prokreslené postavy a skvělé, často vtipné dialogy. Děj sám o sobě mě až tak moc nedržel, proto jsem první půlku knihy četla týden a druhou jsem zvládla za dva dny. Konec byl opravdu hodně napínavý a zajímavý. 4 1/2 hvězdičky.

23.10.2019 5 z 5

Fantastická kniha plná faktů dobře literárně zpracovaných. Každá stránka velmi zajímavá.
Z doslovu překladatele, který se mi rovněž velmi libil :
"Jednou předností knihy Barbary Demickové spatřuji v tom, že barvitě a čtivě zpracované memoáry utečenců jsou prokládány četnými fundovaně pojatými pasážemi, jež uvádějí doplňující data o historických událostech, analýzy politiky strany práce, postoj Jižní Koreje i jiných zemí a zahraničních humanitárních institucí k severokorejské politice."
Hvězda severu, předchozí kniha, kterou jsem o Severní Koreji četla, se nedá s touto srovnat ani zdaleka, i když má pro mě překvapivě take hodně vysoké hodnocení. Je to slátanina, nevěrohodné dobrodružství. To zajímavé co v ní bylo se v Demickové knize objeví také a v mnohem lepším podání.

17.09.2019 5 z 5

Zahrada mého života Zahrada mého života Jitka Závodná

Styl je hodně jednoduchý a příběhy plytké. Jakoby svůj zajímavý příběh 94 letého života povídala nějaká babička své dospívající vnučce.

18.06.2019 3 z 5

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Krásná knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Už se těším na film.

30.05.2019 5 z 5

Lazebníkova dcera Lazebníkova dcera Linda Lafferty

Kniha by stačila poloviční. Známý příběh natahovaný nezajímavými scénami. Většina knihy je o pouštění žilou, a i to by se dalo zpracovat zajímavěji. Chvílemi docela vulgárně popsané situace v lázních. Sloh jednoduchý. Tak tak , že jsem knihu dočetla . 2-3

29.04.2019 2 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Skvost. Radost číst . Kouzelný jazyk, který Towels používá.
Je tu vše, humor, historie, přátelství i filozofie. Nerada jsem se s tím sympaťákem loučila.

20.04.2019 5 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Pěkně se to četlo, i když poněkud smutné. Adriana je senzační holka.

02.04.2019 5 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Zdlouhavé. Čekala jsem větší drama. Četlo se to dobře, postavy dobře vykreslené, ale stále jsem čekala nějaký velký zvrat a najednou byl konec. 3 1/2

05.03.2019 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Nezáživné, strohé. Spíš dokument než román. První kniha za poslední rok, kterou jsem nedočetla.

23.02.2019 3 z 5

Poslední žid Poslední žid Noah Gordon

Krásná, poutavá knížka. Nenechte se odradit prvními stránkami, děj se brzy rozjede úžasně.

15.02.2019 5 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Překrásné. Nejkrásnější kniha, kterou jsem poslední dobou četla. Dala jsem ji do knihy roku. Nechce se mi věřit, že byla napsána na začátku dvacátého století. Fantastický sloh. Strhující příběhy. Dějiny porevolučního Ruska v příbězích mírumilovných intelektuálů. Bylo by škoda přeskočit jedinou větu. Kniha chytne právě pro sloh už při prvních stránkách. Byla jsem smutná, že už víc nebylo od Osorgina vydáno v češtine.

07.02.2019 5 z 5

Zelený stan Zelený stan Ljudmila Jevgeňjevna Ulickaja

Krásná, zajímavá kniha. Začíná v roce, kdy umřel Stalin. Nový učitel literatury převede tři své žáky - vnímavého básníka, nadaného klavíristu a podnikavého fotografa - na stranu tehdy vyvržených literátů. Tito tři hlavní hrdinové se objevují a ztrácejí během celé knihy ve spoustě velmi dramatických událostí. Postupně se seznamujeme s příběhy mnoha dalších osob, které nějak s touto základní trojkou souvisí . Všechny příběhy velmi čtivé. Zelený stan se doslova "točí kolem literatury", především té, která vybočuje ze strohých a nenáviděných školních osnov .

07.02.2019 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Velmi pomalý rozjezd. Prvních čtyřicet stránek jsem četla dvakrát, protože jsem stale tápala o čem se tam hovoří. Ani podruhé jsem moc chytřejší nebyla, ale nevzdala jsem to. V půlce už to bylo srozumitelnější a zajímavější, leč silnější zápletka chyběla. Líbil se mi však způsob psaní, věrohodnost situací. Posledních padesát stránek mě už silně zaujalo a z původních 2-3 hvězdiček mě konec přivedl k hodnocení 4. Obsah je diskutabilní. Zděděná vina. To už tu bylo a jak je vidět, stale přežívá.

06.01.2019 4 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Kniha chytla a nepustila . Moc pěkný styl psaní s neméně zajímavým dějem.

14.11.2018 5 z 5