Ozinka Ozinka komentáře u knih

Bostoňanka Bostoňanka Anita Diamant

Nádherně psaná kniha. Užívala jsem si každou stránku. Babi, ještě povídej, ty to tak krásně umíš.

27.01.2021 5 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Ze začátku mě bavil styl psaní, krásně prokreslené postavy a skvělé, často vtipné dialogy. Děj sám o sobě mě až tak moc nedržel, proto jsem první půlku knihy četla týden a druhou jsem zvládla za dva dny. Konec byl opravdu hodně napínavý a zajímavý. 4 1/2 hvězdičky.

23.10.2019 5 z 5

Sviňucha Sviňucha Mark Haddon

Pro mě skvělá knížka. Mám moc ráda styl psaní M.Haddona. Jeho krátké a úderné věty. Je dobré se ve Wikipedii podívat na obsah Shakespearovy hry aby byl člověk v obraze a pak vůbec nevadí přeskakování z kdysi na nyní. Naopak, brala jsem to jak dva až tři příběhy najednou. Ten s Periklesův nejrozsáhlejší a přes to, že se to odehrává někdy v 6.pnl? století je pojat velmi moderně. Opravdu hezké příběhy a zajímavý styl psaní.

14.11.2021 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Nezáživné, strohé. Spíš dokument než román. První kniha za poslední rok, kterou jsem nedočetla.

23.02.2019 3 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Krásná kniha, kterou jsme si s manželem četli nahlas.
Spousta detailů ze života na vesnici, hádám kolem roku 1900.

21.08.2018 5 z 5

Oči nemlčí Oči nemlčí Roy Jacobsen

Opět mě uchvátil Jacobsenův styl psaní.

16.06.2022 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Dlouhé, nudné, nepravděpodobné, bez konce

05.05.2022 3 z 5

Loutkové divadlo strýčka Otta Loutkové divadlo strýčka Otta Brigid Grauman

Velmi hezká a zajímavá kniha. Líbil se mi styl psaní, každá stránka zajímavá. Je tam hodně jmen, ale vyznala jsem se v nich díky tomu, že jsem si udělala hned na začátku knihy strom života, ke kterému jsem se párkrát během čtení vrátila.
Dozvěděla jsem se o životě v sousedním Rakousku od doby před 1. světovou válkou přes rozpad Rakouska-Uherska až po dnešek. Někteří členové rodiny žili ve Vídni, jiní v Brně .
Na osudech těchto rodin je vidět, že po rozpadu monarchie vycházel život v Československu lépe než rakouský.
Kniha popisuje osud lépe situovaných Židů, často náboženství nepraktizujících, které potkaly s vypuknutím 2.světové války různé osudy. Někteří skončili v Anglii, jiní v Americe. A ani štěstí, že neskončili v koncentráku, nebylo bůhvijaké.
Nejlepší kniha, kterou jsem letos četla.

07.03.2021 5 z 5

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Čte se to pomalu, ale stojí to za to. Obdivuhodné detailní popisy situací, prostředí a osob. Některé pasáže méně zajímavé než jiné, ale to už je na čtenáři co má rád. A těch jmen ! Hlavně, když se chystá nějaká sešlost , tam se to pak jmény hemží na několika stránkách. Rozhodně zajímavé a doporučuji přečíst.

15.10.2020 4 z 5

Matka země Matka země Knut Hamsun (p)

Mladý Isák přivandruje na sever Norska do místa míle vzdáleného od civilizace a tam začne kácet les, kultivovat půdu, stavět obydlí a postupně budovat rodinu.
Pomalé témpo knihy, bez velkých dramatických zvratů, přesto úžasná. Jedna z mála knih, kdy jsem byla smutná, že už se blíží konec. Potěšení z každné přečtené stránky.

16.05.2020 5 z 5

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Krásná knížka, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Už se těším na film.

30.05.2019 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Kniha chytla a nepustila . Moc pěkný styl psaní s neméně zajímavým dějem.

14.11.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Nelíbilo. Zápletky, sloh, vykreslení postav. Myslela jsem, že knihu ani nedočtu. Příliš mnoho nepravděpodobností. Grace měla určitě víc možností jak upozornit na to, že se něco nepřístojného u nich děje a spisovatelka ji nenechala ani jednu možnost něco zkusit. A na konci vše vyřeší bez chybičky. Ten závěr mi prostě k její povaze nesedí.

13.08.2018 2 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Nebýt současné pandemie, ani bych po ní nesáhla.
Velmi mě zaujala a hodně jsem se poučila.
Španělská chřipka zabila 50-100 miliónů lidí, to je v víc než obě světové války.
Proč k ní došlo a kdy k ní může dojít opět? Můžeme porovnat její vizi z roku 2017 se současnou situací.
Je zřejmé, že kniha je výsledkem práce novinářky. Je plná detailů a historických faktů.

13.04.2021 5 z 5

Umenie sovietskej kuchyne Umenie sovietskej kuchyne Anya von Bremzen

Nádherná knížka, kterou vřele doporučuji . Nejlepší, co jsem v poslední době četa. Není to zdaleka jen o vaření, ale na pozadí života autorky ,její rodiny a přátel je velmi zajímavě popsaný život v jednotlivých érách Sovětského Svazu, později Ruska. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout a litovala jsem, že kniha končí. 5+

14.10.2018 5 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Začalo to tak na 85 %, ale asi v jedné třetině se to řítilo dolů k nule. Ze zajímavě se rozvíjejícího příběhu se to zvrtlo na skoro porno, zaobalené do řečiček. Obhajoba (propagace?) sadismu v sexu, obhajoba (propagace?) prostituce. Třeba se nějaká žena nechá poučit, k čemu je klitoris. Možná mladší ročníky budou knihou nadšenější, pro mě o ničem.

07.10.2018 1 z 5

Mor Mor Albert Camus

Kniha "Mor" by měla zřejmě jiný význam před pandemií covidu-19. Během čtení jsem neustále vnímala, jak podobná byla celá situace a přístup jednotlivých lidí a organizací v knize a v naší nedávné historii. Například, doktor v knize věděl, že na určitou dobu, jejíž konec zatím nedohlédal, není jeho úkolem léčit. Jeho posláním bylo dělat diagnózy, odhalovat, popisovat, zaznamenávat a pak rozhodovat o opatřeních. Manželky ho chytaly za ruce a křičely: "Doktore, vraťte mu život!" Avšak jeho účelem nebylo obnovit život, ale spíše nařizovat izolaci.

06.01.2024 4 z 5

Zahrada mého života Zahrada mého života Jitka Závodná

Styl je hodně jednoduchý a příběhy plytké. Jakoby svůj zajímavý příběh 94 letého života povídala nějaká babička své dospívající vnučce.

18.06.2019 3 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

Pěkně se to četlo, i když poněkud smutné. Adriana je senzační holka.

02.04.2019 5 z 5

Sígři Sígři Roy Jacobsen

Jsem ráda, že jsem nedala na nízké hodnocení. Pro mě jedna z nejlepších knižek za posledních 365 dnů. Každou stránku a každou situaci jsem prožívala s potěšením a po přečtení knihy jsem byla smutná, že radost ze čtení končí.
Hned jsem si objednala další knihy a těším se na ně.
Je zjevné, že autor dovedně dává důraz na formu stejně jako na obsah v této knize. Absence zdlouhavých popisů umožňuje, aby se příběh plynule rozvíjel, především skrze dynamické dialogy postav a stručné, živé scény, které se vyhýbají zbytečnému patosu. Důraz na vizuálním vyprávění propůjčuje vyprávění filmovou kvalitu, vytvářející pohlcující zážitek pro čtenáře. Oceňuji strukturu vět, což přidává další úroveň potěšení a činí z knihy radostné čtení pro ty, kteří oceňují pečlivě zpracovaný styl.

11.01.2024 5 z 5