orinka3 orinka3 komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Peter May je skvělý vypravěč. Když jsem obracela listy, jako bych měla před očima fotografie těch pochmurných míst. Tvrdý ostrov, tvrdí lidé. A navíc divná tradice, při které jde o život. Nejen ptáků, ale i těch, co se lovu na ně účastní. Skála tu opravdu hraje ústřední roli. Příběh je ve dvou rovinách: současnost a mládí všech osob. Každý je s tím druhým něčím provázaný a každý má své tajemství. Četba je poutavá, nedá se přeskakovat, to spíš vracet k již přečtenému. Výborná kniha.

09.12.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová má dar psát úžasně o naprosto všedních věcech. V běžných událostech čtenář ucítí v atmosféře dramatické chvění, dusno. Hlavní postavy tohoto psychologického románu prožívají osobní tragédie, pocity zmarnění, nepochopení a prohry. Není to četba, která by člověka povzbuzovala. Spíš tak trochu deptá. Roky jsou zde popsány věrohodně.

22.02.2021 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Ukázkový příklad, jak vypadá dobrá četba pro ženy. Paní Körnerová má velký dar napsat mimořádně čtivou knihu o různých typech lidí. Umí přitáhnout pozornost a vzbudit zvědavost, jak to bude dál. Hlavních hrdinek je tu několik, jejich život je komplikovaný a smutný. Zároveň je tu dobře vystižena doba pro naši republiku tragická, nástup Hitlera, okupace a s tím i spojené události pro ženy v románě. Takže lze jen doporučit ke čtení, povedlo se.

29.05.2023 4 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Kdyby bylo možné dát víc hvězdiček, u této knihy bych neváhala ani minutu. Román, od kterého se nedá odejít a pokud se odejde, pořád se na knížku a její hrdiny myslí. V noci jsem díky ní měla barevné sny. Ze začátku jsem sice měla malý problém: prokousat se cizími jmény a dobře je přiřadit těm správným lidem. Ale po pár stránkách se to urovnalo. Tak bohatý, košatý román, tak živí hrdinové! Šťavnatá četba, kde člověk od poloviny knihy lituje, že nemá víc stran. Níž už někdo napsal, že autor neváhal nechat některé hrdiny i zemřít - o to je to věrohodnější příběh. Nádherné cestování, před očima se zásluhou nevšedních popisů otevírají fantastické krajiny v barvách, které žádný film nedokáže divákovi předestřít tak věrně. Copak tam autor někdy byl, že to všecko tak přiléhavě popisuje? Lov sněžných jestřábů, plavba divokými vodami, peřeje na Dněpru a další a další..když jsem dorazila ve čtení na Richardovo zranění a jeho ošetřování, knížku jsem musela několikrát položit a nabírat dech...přeskočit to nešlo, ale vylíčil to tak věrně, že se mi ježily chlupy za krkem. Prostě - je to KNIHA KNIH a nečíst ji je velký hřích!!!:)

10.01.2016 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Došla jsem tak do třetiny, a ne. Je to špatné. Nechápu tu módu podivných vyšetřovatelů, kteří by v první řadě potřebovali zajít na vyšetření sami se sebou. Zlatý Hercule Poirot!

19.12.2017 1 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Unikátní kniha, četba jakoby načasovaná na správnou dobu. Neúmyslně. Půjčila jsem si ji náhodou, a čtu ji před blížícím se výročím Listopadu. Dočetla jsem bez dechu. Jsem pamětník, velmi oceňuji členění kapitol podle roků. Také aktuální titulky z Rudého Práva jsou výborným prostředkem osvěžení paměti. Dva neústupní bratři procházejí historií nesehnutí, aniž by si své hrdinství uvědomovali. Kdyby to nebylo tolik vážné a tragické, člověk by se občas i zasmál jejich jakoby "švejkování". Také hlouposti, zabedněnosti a podlézavosti těch, kdo si chtěli v socialismu udržet pozice. Skvělá knížka, velká poklona autorovi. I když současnosti hodně vytýkám, stejně tak vytýkám i nedávné minulosti. A souhlasím s citátem na konci knihy - Karel Čapek má velkou pravdu.... a ještě mi napadlo: kniha je ve své podstatě oslavou rodinné soudržnosti a odpovědnosti k ní. V dnešní době honby za kariérou a mamonem je úžasné číst o lidech, kteří žijí proto, aby dodržovali slib a záleží jim na daném slovu.

04.11.2019 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Jsem v rozpacích, jak slušně napsat, že je to volovina:) Takhle nějak si představuju laciný šestákový bububu román. Opravdu to není ani chytré, ani strašlivé ani nějak zvlášť čtivé. Dočetla jsem do konce jedině z toho důvodu, abych se dověděla, co si s tím vším autor nakonec počne. Já si myslím, že pan Karika obdivuje Kinga a jeho To ho kdysi nadchlo. Protože se ho v knize snaží zkopírovat. Jenže na Kinga by měl být jiný king, ne tento. King dokáže vytvořit atmosféru. Tohle je laciná pouťová zábava za dlouhých zimních večerů. Barbucha, medvědí strašidlo, je lepší!:)

21.03.2017 1 z 5

Sagittarius Sagittarius Václav Křivanec

Zasloužených pět hvězdiček! Dobře vystavěná česká detektivka. Neobvyklé vraždy v prostředí šumavské přírody, sympatický vyšetřovací tým, který šlape jak hodinky. Milé překvapení od pro mě neznámého autora. Žádný falešný tón, všecko jak má být a ještě s nádechem zdravého humoru. Doufám, že v psaní neustane, protože to UMÍ. :)

17.11.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavý a čtivý příběh mladé ženy (chce se mi napsat "ženy hrdinky", ale toto spojení je dost zprofanované), která přes hrůzné zážitky a tvrdý život na svůj život nezanevřela a paradoxně je později smířená i se svou nemocí, protože když se ohlédne zpět ví, že nic nepromeškala a nezanedbala. Život prožila naplno, v sebeobětování a přesto s chutí a vůlí žít jaksepatří. Autorce dík za pěkné čtení. Člověk si u něho uvědomí, jak se má vlastně dobře.

24.12.2015 5 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Tak úderný čtenářský zážitek přichází vzácně. Symfonie slov, neuvěřitelné obrazy života Němců v meziválečných letech. Nečekané situace, lidské figurky, kypící život kolem Volhy, pohádkové zázraky stojící proti lidským krutostem. A postava nešťastného Bacha, který přijímá vše, co mu život postaví do cesty - s láskou a bez odsudků. Kniha je náročná a rozhodně bych ji nedoporučila těm, co hledají akční četbu s jasnou linkou. Ti, co uznávají magický realismus se vším, co k němu náleží, si Děti Volhy vychutnají do posledního písmenka.

10.07.2023 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

(SPOILER) Knihy pana Niedla hodnotím vysoko. Málokterý autor mě umí tak připoutat k četbě. Hynek Tas z Boru, nomen omen. Muž, kterého formovalo tvrdé a nelítostné okolí. Po nedobrovolném studiu bojových umění na utajeném italském hradu se vrací zpátky do Čech, aby pomstil smrt svých nejbližších. Při bitce v hospodě ho překvapí sám král Václav IV. Hynek králi zaimponuje svou odvahou a nabídne mu místo na svém dvoře, vlastně v komnatách, kde sám přebývá. Se svými hrozivými velkými psy. Hynek je velmi zdatný bojovník, chladnokrevný v každé situaci, přitom sarkastický a jízlivý. Ke králi si dovoluje hodně, a prochází mu to. Nebudu tady jmenovat všechny situace, ve kterých se Hynek ocitá, ale opravdu by z nich vyvázl těžko jiný než on. Král Václav IV. je velmi slabý vládce země a oč je liknavější, o to víc se přimyká k pití vína, frejům a zábavám. Hynek to pozoruje, občas diplomaticky zakročí, ale jinak statečně, i když se sebezapřením, slouží králi.

10.02.2021 5 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Nebudu opakovat, co přede mnou a mnohem líp popsali ti, kteří knihu dočetli dřív než já. Připojuji se nadšeně k těm, které detektivka přitáhla natolik, že nebyli schopni knížku zavřít nedočtenou. Autor má geniální schopnost vyšponovat napětí. Je skvělý mistr zkratky. Vtipný, chytrý, logický. Všecko má svůj smysl. Nahlédnutí do zákulisí realitní kanceláře je výborné téma k diskusi. KAŽDÁ realitní kancelář ubezpečuje své klienty o bezchybnosti a čistotě svých úmyslů. A tady se najednou ukazuje, že nic není jak se zdá. Děkuji za skvělou četbu a jen doufám, že na další nebudu muset čekat pět let.

27.08.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak to se skutečně povedlo. Výborný nápad a mystifikace, příběh skutečně nahánějící hrůzu. Žádný krvák nebo úmyslné strašení. Vrstevnaté vyprávění o něčem, co je nad lidské chápání, v kulisách Tríbeče. Dobře zakomponovaná psychedelická písnička Zrní. Jak dokáže s lidmi zatočit praobyčejná opuštěná chalupa...a co to vlastně bylo? To už asi musí vyřešit čtenářova fantazie. Tato kniha se mi zdá o třídu lepší než minulý Strach. Těším se na další.

30.06.2018 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Hájíček je moje krevní skupina. Nemám pocit, že čtu vymyšlený příběh. Hanka s kamarádkami - jako bych to byla já sama v té době. V každé rodině to tak mohlo být. Rodinné rozpory, zatrpklý a přísný otec, zakřiknutá maminka. Postupné objevování vazeb z minulosti. První lásky, zklamání, plánování budoucnosti. Volný život na venkově, chalupy po předcích - a to všecko najednou spláchne vlna. Není úniku ani pomoci. Když se mocní mezi sebou domluví, vždycky vítězí oni. Přetrhnutá nit, násilné stěhování. V kolika variacích už toto lidstvo prožilo a ještě prožije...výborná, pravdivá kniha. Autor dokáže málo slovy říci všechno. A moc nerozumím těm čtenářům, kterým Hanka připadá sebestředná. Proč? Já v ní vidím zásadovou, odvážnou a čestnou ženskou, která to nevzdává, která své ideály nezrazuje. Pořád touží po soudržné rodině, jenže na to jenom její snaha nestačí. I po letech jí stojí za to vrátit se a napravovat omyly i křivdy z minula. A vyřídit si to s darebákem.

16.09.2016 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Špičkové čtení. Nejen, že je to dobře napsané, ale o čem to je! Sama jsem pamětník a olejářskou aféru si pamatuju dobře. Číst o tom dopodrobna i s vysvětlením, jak přesně to chodilo, to se mi doslova otvírala kudla v kapse. Ano, bylo to takhle a nebyla politická vůle s tím cokoliv udělat. Velké ryby bezpečně propluly a bylo jim jedno, co se stane s potěrem. Tohoto autora jsem zatím neznala, začnu se po něm v knihovně cíleně koukat.

28.09.2020 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Úchvatná kniha. Jsem moc ráda, že se v současnosti najde kvalitní romanopisec. Blíží se svátek Sv. Václava a ani jsem netušila, že otevírám příběh z jeho doby. Raný středověk. Sasové jsou už křesťané, Slované až na výjimky, uctívají své staré bohy. Nejen kvůli nim bojují se sousedy. V Sasku umírá král Jindřich zvaný Ptáčník - (autorka byla natolik pozorná, že do jeho komnat umístila klec s jeho oblíbenými opeřenci a nenápadně tak upozornila na jeho přezdívku). Za svého nástupce určuje syna Otu, ač by tam bylo kandidátů víc, a syna Hemmlinga tím hodně pohněvá. Slovanský havolanský zajatec princ Tugumir prožívá po prohrané bitvě zajetí u Sasů bolestně. Doslova i přeneseně, sadistický vojevůdce Gero mu jde celou knihu po krku a dokud ho má pohodlně poblíž, vyžívá se v jeho trýznění. Přesto si princ Tugumir získá u Sasů velkou oblibu, protože se prokáží jeho léčitelské schopnosti. I když by mohl nenávidět a škodit, pomáhá i svým nepřátelům. V knize vystupuje i jeho stejně zajatá sestra Drahomíra. Hlavní postavy Ota a Tugumir představují ušlechtilé charaktery, i když s lidskými chybičkami a pochybnostmi. Král Ota je vládce jaksepatří, moudrý, přemýšlivý i spravedlivý. Uvědomuje si ale, že v jeho postavení musí umět i přísně trestat. Což sice nerad, ale přesto činí. Tugumir poznává křesťanství, dlouho odolává a argumentuje proti němu, ale přijdou situace, kdy ho náhoda přesvědčí o síle Boha křesťanů. Ženské postavy v knize rozhodně drží krok s těmi mužskými, kniha je barvitá, vrstevnatá a hlavně srozumitelná. Dějiny v obrazech, skoro. Budu se snažit pořídit si ji natrvalo do své knihovny doma.

14.09.2019 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Atmosféra staré Vídně nezklame nikdy a když se k ní přidají strašlivé události na městském hřbitově i jinde, je čtenářský úspěch zaručený. Navíc, když to celé vezme do ruky báječný vypravěč Oliver Pötzsch. Mladý vyšetřovatel Leo přichází coby nováček k vídeňské policii. I když je plný dobrých nápadů, musí svou inteligenci potlačovat, protože naráží na zkostnatělé přístupy k řešení zločinu a svým vystupováním si hned zpočátku dělá nepřátele. Další významnou postavou je tu hrobník Rothmayer, který se kromě své práce zabývá vědeckým výzkumem všeho kolem mrtvol a pohřbívání. Proto je pro své zkušenosti neocenitelným spolupracovníkem policie, i když svým vzezřením zpočátku dobrý dojem nedělá. V příběhu jde o hrůzným způsobem zavražděné mladé ženy a k tomu ještě i o zhanobené mrtvoly z vídeňského hřbitova. To všecko je nanejvýš strašidelné a záhadné. Vypátrat kdo za tím stojí a proč tomu tak je, to je práce našeho hrdiny Lea, ke kterému se posléze v pátrání přidává i Julia. Knížka je velice čtivá, zábavná s notnou porcí strašidelnosti. Tak trochu mě zarazil překlad na s. 76 - "pěsti skryté pod deskou stolu zaťal v pěst" - ale to už je drobnost, která se dá odpustit a na kterou překladatele včas neupozornili.

28.10.2023 4 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

Jedním slovem - úžasné! Tak živě a dopodrobna popsat těžkou kapitolu života v Texasu v době hospodářské krize a strašného počasí, neumí jen tak každý. I postavy v knize jsou plné života a dobře psychologicky ztvárněné. Elsa, jakožto ústřední článek knihy, prochází obdivuhodným vývojem, až bych řekla, "zakalením" (narážka na knihu Jak se kalila ocel). Je to tak, někteří lidé odhalí své nejsilnější stránky teprve pod tlakem. V knize je mistrně vylíčený tvrdý život farmářů, kteří vinou obrovského sucha přicházejí napřed o majetek, pak o zdraví a nakonec o naději. A tak hledají východisko, odjíždějí nebo utíkají tam, odkud přicházejí zprávy o "zemi zaslíbené". Až na místě samém zjistí, že jsou v pasti a možnost výdělku ? Stovky uchazečů ve stejné situaci, navíc to pohrdání starousedlíků.....podobnou tématiku zpracoval Steinbeck ve svých Hroznech hněvu. Kniha se mi moc líbí, autorka má velký talent.

14.09.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Napínavý thriller ostrý jako břitva. Udržel mě v napětí a i když se mi podařilo vytipovat vraha, i tak to bylo zajímavé. Padouši opravdu hnusní a úchylní, Kate a Tristan ve svém vyšetřování neúnavní. Nebezpečí na každém kroku, unikající "fanoušek", který měl pocit nepostižitelnosti - a nakonec spadla klec. Na oba dva, vlastně tři. Bryndza nezklamal.

18.02.2022 4 z 5

Tak nevím, nakolik měla hlavní hrdinka neodvratitelnou smůlu a nakolik si za svůj osud mohla sama. Ano, stala se jí spousta strašných věcí. Jenže vždycky byla na začátku její naivita, špatné rozhodování, nedostatek vůle. Proč se pořádně neučila a nevzdělala se pro svůj další život? Kolik dívek žilo a žije ve špatných poměrech, a přesto jako prostitutky nekončí? Proč si neobstarala aspoň primitivní bariérovou antikoncepci? Proč se zuby nehty držela opilce a narkomana, později zločince, a rodila mu děti? Kvůli vlastní umíněnosti, hlouposti a impulzivnímu rozhodnutí skončila jako prostitutka. Stále se zaklíná dětmi, a přitom žije ze dne na den bez jakýchkoliv dlouhodobějších plánů nebo představ. Rozumím tomu, že v cizích zemích se orientovala těžko. Přesto snad mohla vyhledat policii a hledat ochranu. Pochybuji, že by ji vrátili zpět pasákovi. Zkrátka mě ta Oksana jaksi od začátku štve tím, jak nedokáže být samostatná a pořád se spoléhá na někoho jiného.

18.04.2017 3 z 5