Orange8knihomol Orange8knihomol komentáře u knih

Máj / Kytice Máj / Kytice Karel Jaromír Erben

Na knížku jsem narazila v Levných knihách a ikdyž jsem ještě náctiletá a chodím do ZŠ, byla jsem celkem ráda, že jsem si přečetla takovou tu ,,českou klasiku". Celkem jsem těmto básním a baladám porozuměla, ale některá slova mi dělala problém pochopit, protože je to psané ve ,,staré češtině". Ale jinak super! Konečně mám přečtenou nějakou tu poezii;)

13.02.2018 5 z 5

Čarodějka a zlatý elixír Čarodějka a zlatý elixír Petra Kubašková

Úžasná kniha s úžasným příběhem, magickým světem, který se prolíná s tím "obyčejným", a samozřejmě také s úžasnými postavami! Na závěrečný díl série o Ginevře a její výhradně ženské rodině jsem se moc těšila a musím uznat, že autorka má nápadů na rozdávání. Přemítala jsem nad tím, co nám naservíruje tentokrát a..., no byl to příběh, na jehož každém rohu číhalo kdejaké nebezpečí, napětí, ale především dobrodružství. Za mě to nejlepší na konec - tenhle díl se mi líbil asi nejvíce (ačkoli předchozí dva jsou hned v těsném závěsu). Co bylo na knize nejskvělejší, byla část děje zasazená na vodní hrad do Budyně nad Ohří, což bych v knize ani za mák neočekávala. Paní Kubašková zřejmě navštívila naše městečko, jelikož popis alchymistické dílny, muzea, lapidária, vlastně i celého hradu téměř přesně odpovídal skutečnosti. Abych však nevyzdvihovala jen toto, vskutku milé, překvapení, hodlám rozhodně pochválit nejen ten nejoriginálnější čarodějnický svět se svými pravidly a zvyky, o kterém jsem kdy četla, avšak také výtečně promyšlenou zápletku, styl psaní a přenádherné ilustrace, jež vytvořil snad samotný příběh, neboť se do knížky náležitě hodily. Dílo je krásné nejen po stránce obsahové, nýbrž rovněž po grafickém zpracování, na němž si lidé z redakce dali opravdu záležet. Třeba to ještě nevíte, ale Čarodějky malostranské si prostě musíte přečíst, myslím, že by vás mohli oslovit tak, jako oslovily mě. Bez odkladu DOPORUČUJI!

18.03.2022 5 z 5

Tajemství stříbrné čarodějky Tajemství stříbrné čarodějky Petra Kubašková

Na pokračování příběhu Ginevry, její rodiny i přátel jsem se nepopsatelně těšila. A že to byla jízda jako o závod! Námět i zápletka knihy jsou naprosto jedinečné a postavy sympatické již na první pohled. Místy se zde setkáte i s vtipnými pasážemi, jindy jste napnutí jako struna, co se bude dít dál. Kolikrát mě udivovala autorčina nevyčerpatelná fantazie (např. časohybky a jejich časocibule) a všelijaké magické vymoženosti. (Uveďme jeden příklad za všechny - breptavý pudink, ten mi v hlavě už zůstane napořád. :D) Řekla bych, že zasazením děje do České republiky se nám kniha stává bližší, jaksi přirozenější, protože je krásné, když vám umožní navštívit známé, nejen pražské, lokality a dozvědět se další fakta či pověsti spjaté s českými dějinami. Troufám si tvrdit, že Čarodějky malostranské můžeme zařadit mezi nejkvalitnější českou fantasy pro děti a dospívající, z čehož vyplývá: TOHLE SI PROSTĚ MUSÍTE PŘEČÍST! :-)

28.12.2021 5 z 5

Dědictví Dědictví E. E. Holmes

Do knihy jsem se pouštěla s malým očekáváním a mylnou domněnkou, že se jedná jen o další brakové čtení pro náctileté, od kterého není dobré moc očekávat. Překvapivě mě Strážkyně brány přesvědčily již po dvou kapitolách o něčem jiném: vydobyly si u mě pět hvězd a místo na seznamu nejoblíbenějších knížek. Nejvíce sympatické mi bylo prostředí, v němž se děj převážnou většinu odehrával - kampus vysoké školy. Jess, hlavní hrdinku a osmnáctiletou studentku univerzity St. Matt's, jsem si velmi oblíbila, ale sympatie ve mne vyvolávaly i další postavy (živé i mrtvé), jako např. Tia, Evan, profesor Pierce, Hanna či Milo. Co se příběhu týká, odsýpal rychle a nebyla část, po níž bych si řekla: ,,Tak, pro dnešek stačí, budu pokračovat až zítra.". Ve třech čtvrtinách knihy se spousta nejasností vysvětlila, na čtenáře čekala také mnohá překvapení. (Víc ale rozepisovat nebudu pro případ, že byste si knihu chtěli sami přečíst.) Konec knihy zůstává docela otevřený, napovídá však, že se s Jessicou (vlastně Jess, nemá ráda, když někdo připojuje za ,,Jess" koncovku,,ica" :D) a Hannou setkáme v jiné a trochu neobvyklé škole. Pevně doufám, že se co nevidět dočkám pokračování... Z mé strany obří DOPORUČENÍ!

30.10.2020 5 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Král Lávra se četl velice snadno a rychle, děj byl poučný a vtipný. Námět vychází z řecké a irské mytologie, dílo lehce připomíná pohádku (Byl jednou jeden... + poučení). Myslím, že by se knížka četla dobře i mladším čtenářům, ti by však v básni jistě nehledali Borovského záměr (kritika Habsburské monarchie). DOPORUČJI - především k povinné četbě.

08.09.2020 4 z 5

Kletba rodu Bardulfů Kletba rodu Bardulfů Gareth P. Jones

Po četbě Dědictví a Zrady rodu Trnhoffů od téhož autora, mi trvalo celkem dlouho, než jsem si zvykla na ich-formu, která se mi čte podstatně hůře. Ale v druhé třetině mě kniha vtáhla do děje tak, že jsem s hlavní hrdinkou Mariel prožívala její trápení i drobné radosti a byla zvědavá, jak to celé dopadne. No, musím teda říct, že jsem čekala všechno možné, ale stejně mě konec naprosto rozsekal a já se pak musela jít vydýchat ven, což mě vcelku překvapilo, neboť bych nikdy nevsadila na to, že mě dostane i knížka pro podstatně mladší čtenáře. :-D Ale opak byl pravdou... Zajisté DOPORUČUJI všem, sice bude možná chvíli trvat než čtení přijdete na chuť, ale konec určitě stojí za to! (Pozn. Závěr je trochu nereálný, což by se u dětské knížky dalo očekávat, ale i tak stojí za to.)

18.04.2020 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Jelikož bohové a antická kultura není zrovna můj šálek kávy, přečetla jsem jen polovinu knihy. Na jednu stranu jsem vcelku ráda, že jsem si četbou rozšířila obzory, ale na tu druhou si říkám, zda jsem čas strávený nad Starými řeckými bájemi a pověstmi nemohla využít lépe (čtením jiné, pro mne zajímavější knihy). Ale určitě DOPORUČUJI všem, které toto téma zajímá (styl psaní je moc pěkný, Petiškovo převyprávění vskutku zdařilé, před spaním naprosto ideální volba ;)).

21.03.2020 3 z 5

Hotel Poslední naděje Hotel Poslední naděje Nicki Thornton

Tohle byl přesně můj šálek čaje! (Kávu totiž nepiji... :D) Příběh byl detektivní, akční a chvílemi také napínavý. Nechyběla ani kouzla ani vražda, natož záhada, jak hlásí anotace na zadní straně obalu. Hlavní hrdina Seth Seppi mi byl opravdu blízký. Líbilo se mi, že autorka Setha nezkazila tím, že by ho stvořila tak, aby se stal přesně tím typem postavy, která si myslí, že se vše točí jen kolem ní. V knize se objevuje nové pojetí světa kouzelníků - Elysee, což se mi velice zamlouvalo. Děj byl lehce předvídatelný, avšak to se dá očekávat u knihy určené pro prvostupňové děti. Nechyběla ani ,,záporačka" šikanující Setha - vychytralá Tiffany. Dle mého názoru skvělá knížka pro 9-ti leté čtenáře/ky, proto samozřejmě DOPORUČUJI!

25.01.2020 5 z 5

Čarodějky malostranské Čarodějky malostranské Petra Kubašková

Kniha naprosto předčila všechna má očekávání! Příběh byl nadmíru originální, čtivý, napínavý a skvěle vymyšlený, postavy osobité a sympatické (tedy většina z nich :D). Oceňuji autorčinu nesmírně bohatou fantazii, která snad nebere hranic, jelikož toto dílo tomu ve všech směrech nasdvědčuje a je skvostem české literatury. Při čtení jsem nijak nepociťovala, že je knížka určena pro mladší čtenáře (od 9-ti let), jelikož já bych ji zařadila spíše do takové fantasy-pohádkové young-adult literatury (pro trošku mladší). Opravdu, nevím, co dodat, jsem plna dojmů a pocitů. Zároveň jsem v šoku z toho, jak rychle se kniha četla, mrzí mě, že jsem ji již dočetla. :( Bez jakýchkoli pochybností ji DOPORUČUJI úplně všem, opravdu za to stojí. Nejraději bych toto dílo zařadila do povinné četby k maturitě, alespoň by třeba někteří četli. :D Ne, fakticky se domnívám, že si Malostranské čarodějky získají snad všechny čtenáře (nejen Pražáky :D).

10.11.2019 5 z 5

Jak už to tak u knih obsahujících více povídek bývá, nikdy se nám nemohou líbit úplně všechny. A to je právě i tento případ. Některé povídky mi přišly naprosto fantastické, jiné dobré a nějaké se mi moc nezamlouvaly (např. Váš záskok za Santu - David Levithan; Krampuslauf - Holly Blacková). Sem tam se mi povídky zdály přetažené za vlasy či trošku nechutné, avšak většinou jsem byla dojata a někdy mě i pobavily. Zajímavé je, že je v knize zmíněný také Harry Potter či něco, co se ho týká, a to hnedle třikrát (ve třech romancích). Ano, opravdu jsem to počítala. :D Na zimní předvánoční večery knihu DOPORUČUJI, dá se samosebou číst i po celý rok.

30.05.2019 5 z 5

Vánoční zázrak Vánoční zázrak Jay Asher

Patřím k tomu typu lidí, kteří milostné a sladké románky nemají zrovna v oblibě, avšak proč si nějaký takový nepřečíst v předvánočním období? A ještě k tomu, když se odehrává v zimě a nese v sobě kouzlo Vánoc a její atmosféru? Musím se přiznat, že mne ona kniha zaujala svou velmi zdařenou obálkou a ,,vánočním" názvem, tudíž jsem si poté přečetla její anotaci, z níž jsem měla rozporuplné pocity. Nakonec jsem se tedy rozhodla, že si knížku budu přát pod stromeček k Vánocům 2017. Přání se mi vyplnilo, avšak knížka mi ležela téměř rok v knihovničce, než jsem se ji rozhodla přečíst a dát ji šanci. A tak se tedy stalo a opravdu s potěšením a ohromením přiznávám, že mě příběh velice překvapil, neboť byl dokonale propracovaný a ojedinělý. DOPORUČUJI si knížku přečíst v období kolem Vánoc, jelikož Vás nabudí vánoční atmosférou, mile a roztomile potěší a příjemně si u čtení odpočinete.

08.12.2018 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Tento díl oněch originálních a báječných Letopisů Narnie byl taktéž převelice čtivý a krásný. Děj knížky byl dobrodružný, akční, milý a neobyčejný. Podle mě je tenhle díl zatím z těch prvních třech (Lev, čarodějnice a skříň, Princ Kaspian a Plavba Jitřního poutníka) nejvíce akční, neboť děti a posádka lodi zažívají na své plavbě mnoho dobrodružství a čtenář si ani na všechny nemůže po dočtení vzpomenout. Velké DOPORUČENÍ!

10.11.2018 5 z 5

Musím říct, že mne tento ilustrovaný průvodce Ságou Stmívání opravdu pozitivně překvapil a nadchl. Vše mě v knize bavilo, tedy samosebou něco více a něco méně, ale celkový dojem po dočtení je velmi kladný. Určitě si tuto knihu po dočtení série Twilight ságy přečtěte, neboť vám tato knížka mnoho věcí o hodně víc objasní a dozvíte se spoustu nových zajímavých faktů o autorce S. Meyerové, jejím psaní a její Twilight ságy. Za mě NAPROSTO BOŽÍ!

30.08.2018 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Nevím, co o 4. dílu prostě napsat, neboť byl opravdu suprový. Přijde mi, že se v tomto závěrečném dílu stalo mnoho událostí a věcí. Renesmé je prostě roztomilé zlatíčko a Bella překvapující silou svého nadání. Jacob se otiskne do...., což mě překvapilo, protože ve filmu spousta věcí nebyla, nabo jsem je jen zapomněla. Moc se mi líbila pomoc od ostatních upírů Cullenovým. Mne se líbil jak film, tak také kniha. Rozhodně DOPORUČUJI celou sérii a já se vrhám na ,,přídavkové" knihy.

10.08.2018 5 z 5

Běž, chlapče, běž Běž, chlapče, běž Uri Orlev (p)

Knížka je napsána na základě reálných skutečností a vypráví o polském židovském chlapci, Srulikovi, který se v době 2. světové války ukrývá, aby nebyl odhalen a nechává se najímat do služby u statkářů. Srulik od svých osmi let žije sám v lesích, protože ztratil svoji rodinu a čeká ho velmi těžký osud, jelikož přijde o pravou ruku. Ale nakonec... Knížka byla moc hezky psaná, takže ji mohou číst hlavně děti, které se díky ní seznámí s 2. světovou válkou a její těžkou dobou. Určitě DOPORUČUJI! A to nejen dětem, nýbrž i dospělým;)

11.05.2018 5 z 5

Škola černé magie Škola černé magie Anthony Horowitz

Wow! Tak to byl nářez! Miluji knihy odehrávající se v čarodějnických školách a knihy s temným dějem a kouzly. A právě to vše můžete v tomto nádherném příběhu najít. Vím, že tato kniha vyšla daleko dříve než knižní série ,,Harry Potter" od J. K. Rowlingové, a proto musím tvrdit, že je hodně vidět to, jak se světoznámá spisovatelka z Velké Británie tímto originálním dílem inspirovala. Ale pozor! ,,HP" a ,,Škola černé magie" nejsou úplně stejné, ale nějaké společné podobnosti mají. Za mě super, ale také trošičku zklamání ohledně J. K. Rowlingové, kterou jsem vždy tolik obdivovala.

17.04.2018 5 z 5

Dvojčata v ohrožení Dvojčata v ohrožení Sienna Mercer

Zatím nejnovější díl, který byl v ČR vydán. Byl naprosto ÚŽASNÝ! Při čtení jsem se rozhodně nenudila, děj byl zábavný, čtivý a místy vtipný, až tak, že jsem se nahlas rozesmála. 10. díl ještě u nás nevyšel a ještě, že ho u sebe nemám, protože bych se do něj bezpodmínečně ihned zakousla... Celá knížka mě mile překvapila, jelikož jsem si myslela, že poslední díly budou takové zdlouhavé, nudné a nezáživné, ale to jsem se zmýlila! V knížce se neustále něco dělo, tedy až na krátké úseky, které jsem prostě jen tak nějak zdolala. Samotná zápletka mě překvapila, ale víc o tom už prozrazovat nebudu, aby jste si popřípadě tento díl mohli přečíst sami. Už se těším na vydání dalšího dílu této naprosto zabijácké, vražedné a krvavé série o lidsko-upířích dvojčatech.

24.02.2018 5 z 5

Deník: Leden - Duben 1943 Deník: Leden - Duben 1943 Ruth Laskier

K předchozímu komentáři bych chtěla dodat to, že vím, že deník psala samotná Ruth. Při čtení mi bylo až do breku i kvůli tragickému osudu dívky a její rodiny. Po dočtení deníku jsem v noci neustále nad Ruth a tou dobou přemýšlela, cítila se divně, měla divné pocity, nemohla jsem spát a hlavně uvěřit, že je to skutečné a ne vymyšlené.

14.02.2018 4 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Jako já a romantické knížky-to nejde k sobě. Ale když jsem se dozvěděla, že se to odehrává kolem Vánoc, zvolila jsem si tuto knihu. Mě se totálně nelíbila druhá romance od Johna Greena. Ostatní-dobrý. Nejvíce mě nadchl závěr u poslední povídky, kdy se všichni hrdinové z povídek sešli v kavárně a také to, jak každá postava vystupovala skoro ve všech romancích. Prostě to bylo mezi sebou propojené.

13.02.2018 5 z 5

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

Knihu jsem četla cca ve 2. nebo 3. třídě a zhltla ji ani ne za jeden den, když jsem byla nemocná a ležela doma v posteli. Toto vydání dědíme z generace na generaci a jako první ho četla asi moje prababička nebo praprababička. Vím, že je kniha stará a obsahuje mnoho zastaralých slov, ale pro mě to byla PECKA! (když jsem byla malá)

13.02.2018