Orange8knihomol Orange8knihomol komentáře u knih

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Skutečně mistrovské dílo jazykové komiky!
Při čtení jsem nabývala pocitu, že Karel Poláček ještě zdaleka nevystoupil ze svých dětských let, neboť to, co stvořil, je dílo plné dětské fantazie, klukovských uličničin a jejich věrohodných prožitků. Způsob, jakým se autor dokázal vžít do hlavní postavy - Petra Bajzy, je opravdu neuvěřitelný. A přestože kniha vznikala v těžkém období, je plná radosti, veselosti a dýchá na nás pozitivní energií.
Samozřejmě velké DOPORUČENÍ!
Pozn.: Knížka zachycuje vícero událostí a příhod, s nimiž se naše banda setkala, než několikadílný stejnojmenný seriál.

31.08.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jako obvykle jsem se k této klasice dostala ze školní povinnosti, a i když se můj ,,knižní vkus" (tj. především fantasy a young-adult lit.) podstatně liší od satirické Farmy zvířat, bylo by nesprávné nepřiznat, že autor odvedl skvělou práci. Četba přiměje k zamyšlení, smích střídá soucit a lítost nad podřadnými, těžce pracujícími zvířaty, konec je naprosto absurdní. V podobenství snadno rozpoznáváme satiru vůči stalinskému totalitárnímu režimu, dokonce se setkáváme s prognózami, v nichž se pan Orwell ani za mák nemýlil. Zábavná bajka, kterou zvládne přečíst i mladší generace, DOPORUČUJI!

18.07.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

,,Milujte tedy i vy českou zem co matku svoji nade všecko, pracujte pro ni jako hodné děti a proroctví, jehož se bojíte, se nevyplní." (s. 122)
,,Těžko získat takové lidi, avšak láska lásku rodí. Mně přichází to s lidmi jako s těmi bylinkami." (s. 191)
,,Šťastná to žena!" (s. 210)
Ano, jak pravila paní kněžna, opravdu si myslím, že babička byla tou nejšťastnější a Bohu nejoddanější osobou. Její moudrost byla zřejmá, pro ostatní by hora snesla, pro českou zemi by se upracovala a nejraději by každičkého v okolí učinila šťastným. Babička, pro mě již legendární postava, na kterou budu vždy s úsměvem vzpomínat!
Božena Němcová, v mnohém připomínající babiččinu oddanou vnučku Barunku, vytvořila nádherné dílo, jež připomíná staré zvyky a tradice, sleduje proměny ročního období a zachycuje široké spektrum postav, které znázorňuje jednotlivé typy lidí, jež babička trefně připodobňuje k bylinkám.
Jsem vděčná, že jsem měla tu čest poznat jeden z pokladů české literatury a nahlédnout do dob minulých, kdy se ještě posílaly listy a spávalo na peci.
Buď zdráva, babičko!

05.01.2021 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Sbírka plná krásných básní, které pohladí po duši!
Jaroslav Seifert zde vzpomíná na své dětství a především na maminku. Verše působí silně nostalgicky a umožňují nám nahlédnout do života lidí v dobách minulých, kdy se ještě svítilo svíčkami a topilo v kamnech.
Maminku zajisté DOPORUČUJI!

29.12.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Vskutku jedinečná novela, jejíž konec chytne za srdce! Přátelství, právě ono je hlavním tématem knihy. Příběh vás zavede do prostředí amerického venkova, stanete se svědky osudu dvou kočovných dělníků a jejich nenaplněného snu, setkáte se s nejrůznějšími lidmi, dokonce i s počínajícím rasistickým smýšlením... Autor píše poutavým, přirozeným způsobem, proto se nemusíte obávat krkolomného textu a stěží srozumitelných výrazů. DOPORUČUJI!
,,A budu moct opatrovat ty králíky?" (Lennie)

26.07.2021 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Jedna z nejzdařilejších českých divadelních her všech dob - Maryša - od bratrů Mrštíkových je realistická tragédie, odehrávající se na slovácké vesnici. Drama je rozděleno do pěti jednání (podle klasického antického schématu). Sledujeme zde příběh venkovské dívky Maryši, která je nucena provdat se za vdovce Vávru, čtyřicetiletého mlynáře se třemi dětmi. Maryša je však zamilovaná do chudého Francka, vojenského rekruta. Jenže proti rozhodnutí rodičů marno vzdorovat. A tak se z mladičké Maryši stává paní Vávrová... A protože se jedná o tragédii, je jasné, že hra končí tragickým činem... Zpočátku jsem se trochu obávala slováckého nářečí, ale záhy jsem zjistila, že se nejedná o výrazy, jejichž význam by nebylo možné snadno odvodit, což mě opravdu překvapilo. Hra se mi četla o mnoho lépe než kupř. Shakespearovy hry, toť ale přisuzuji prostředí a postavám, které mi byly o dost bližší než italští šlechtici a měšťané. Z mé strany veliké DOPORUČENÍ, výběrem této klasiky určitě neprohloupíte!

23.08.2021 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Zpočátku to byly samé šoky, a to především co se mluvy hlavní postavy a její party týče. Jejich slangu jsem někdy rozuměla jen stěží, slovníček jsem totiž objevila až po dočtení. :-D Příběh byl opravdu originální, jedná se o zajímavý pohled mladého ,,bajata", feťáka a zároveň problémového synka, na svět. Spolu s Alexem, stěžejním hrdinou a vypravěčem, sledujeme jeho vývoj a máme možnost seznámit se s jeho myšlenkovými pochody. Mechanický pomeranč jsem četla kvůli škole, musím se ale zmínit, že jsem mile překvapená - knížka mě přiměla přemýšlet nad jistými záležitostmi a poskytla mi nahlédnutí do nitra ,,zkažené" mládeže. U ,,supernásilí", které tito mladiství provádějí ostatním, se čtenář necítí zrovna dvakrát skvěle, zato se vám čte rychle (asi díky nespisovnému, jednoduchému jazyku a opakujícím se výrazům?). DOPORUČUJI, jakmile začnete číst, budete zvědaví, jakým směrem se bude Alexův život ubírat.

08.07.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

(SPOILER) Zajímavá novela, která čerpá z dávné německé pověsti.
Ústřední postavou je krysař, jenž přichází do městečka Hameln, aby jej očistil od krys. Záhy se však u něj probouzí silná láska ke zdejší dívce Agnes. Krysař se cítí připoután k městu a nedokáže z něho odejít. Čekají ho různé nepříjemnosti (střet s konšely, kteří mu za vyhnání krys odmítají zaplatit smluvenou částku; dlouhý Kristián - Agnesin milenec). Bezmocný krysař se rozhodne využít plné síly své píšťaly, a tím zavede celé město (vyjma pomalu chápajícího rybáře Seppa Jörgena a příliš malého dítěte) do propasti u vrchu Koppel. Jestlipak občané dojdou do snové země sedmihradské?
Příběh byl velmi jednoduchý, zároveň srozumitelný, ale dětem spíše nepochopitelný. Viktor Dyk užil pestré slovní zásoby a námět zpracoval skvěle. DOPORUČUJI!

12.08.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malého prince jsem si na doporučení přečetla v rámci maturitní četby. Bezprostředně ihned mě zaujal autorův styl vypravování, podobný tomu, který nacházíme v pohádkových knížkách. Čtení bylo velmi milé a příjemné s mnoha filozofickými úvahami, nad nimiž se jistě zamyslí ti starší z nás. DOPORUČUJI!

06.07.2022 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Knihu jsem četla opravdu dlouho, jelikož mi určité (především obsáhlejší) povídky připadaly zdlouhavé. Během četby se dostáváte do úplně odlišné doby, než v jaké nyní žijeme, proto bylo někdy obtížné představit si jisté okolnosti a porozumět dnes již nepoužívaným výrazům. Líbilo se mi, že autor pracoval s ironií, kritikou, seriozitou i obdivem. Všechny povídky se odehrávají na Malé Straně v Praze a obsahují autorovy vzpomínky na dětství i mládí, které zde prožil. Výběru určitě nelituji. DOPORUČUJI, jedná se o další rozšíření obzorů v oblasti české literatury.

16.06.2021 4 z 5

Do knihy jsem se pouštěla s opravdu velkým očekáváním, jelikož jsem již nesčetněkrát zhlédla film, který se mi vždycky velmi líbil, i přesto mě Hobit nesmírně překvapil svým zpracováním, brilantním stylem psaní a překrásnými ilustracemi! Konečně jsem sama poznala, proč se právě toto dílo stalo světovou legendou a směle ho zařazuji mezi mé nejoblíbenější knihy. J. R. R. Tolkiena naprosto obdivuji pro jeho fantazii a cit pro literaturu. Kdyby to bylo možné, hodnotím šesti hvězdami z pěti. Nemám, co dodat, jen rozhodně DOPORUČIT všem čtenářům i nečtenářům, aby si ho přečetli! A to povinně! :D

26.04.2020 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Dojemný příběh tragické lásky dvou mladých lidí, který chytne za srdce nejednoho čtenáře!
Kniha vypráví příběh studenta Pavla a židovské dívky Ester, kteří se jednoho dne náhodně setkávají v parku na lavičce. Právě zuří 2. sv. válka a celý svět je vzhůru nohama. Ester nenastoupila do transportu, a proto jí hrozí smrtelné nebezpečí. Pavel se přese všechen strach rozhodne mladou židovku schovat v pokoji přiléhajícím ke krejčovské dílně jeho otce. Stará se o ni, nosí jí jídlo a dělá jí společnost. Vzájemně si rozumějí, dokonce sdílejí stejný pohled na současný poblázněný svět. A tak není divu, že se do sebe po krátké době hluboce zamilují. Oba se však ocitají na okraji propasti, neboť hrozí, že každou chvíli se někdo o úkrytu dozví...
Kniha je psána čtivým stylem a rozsahem není nijak dlouhá, proto bych ji rozhodně volila jako součást maturitního kánonu. Již název poukazuje na jistou paralelu s Shakespearovým Romeem a Julií, a to vzhledem k osudu lásky hlavních hrdinů. Avšak zasazením zápletky do období heydrichiády získává dávnověké téma tragické lásky zcela nový rozměr.
Za sebe bych knihu určitě DOPORUČILA!

25.12.2022 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Jelikož je Kafka součástí maturitní četby, rozhodla jsem se, že si z jeho tvorby přečtu Proměnu. Zpočátku mě udivilo, jak je povídka krátká, ale záhy jsem pochopila, že vzhledem k tématu je délka odpovídající. Přestože mě knížka nijak nenadchla, zaujala mne měnící se psychika postav. Čtyři hvězdy dávám také za jazyk a styl psaní, které mi sedly.

20.05.2022 4 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Tyrolské elegie jsem si vybrala ke čtení v rámci povinné školní četby a nelituji toho. Jelikož má dílo jen pár stránek, četba vám zabere čtvrt hodinky. Borovský mě mile překvapil, elegie se mi opravdu líbily. Sice již situace, kterou zpěvy kritizují, není aktuální, ale i přesto je text srozumitelný a místy také vtipný (satira a kritika rakouské vlády a církve). Domnívám se, že pokud hledáte nějaké kratší dílko k maturitní zkoušce, je Borovský vhodnou volbou. DOPORUČUJI.

02.09.2020 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Jelikož jsem musela v rámci povinné četby přečíst nějakou divadelní hru, rozhodla jsem se pro úplnou klasiku - Romea a Julii. Myslím, že se jednalo o vcelku povedený výběr, neboť mne Shakespeare mile překvapil - dílo se dobře četlo (tedy až na pár slov), děj byl jednoduchý, ale pěkný a konec (alespoň pro mne) nepřekvapivý. :D Takže pokud tíhnete po nějakém dramatu či klasice a nebo si jen musíte vybrat z povinné četby, DOPORUČUJI tuto Shakespearovu tragédii - o lásce dvou mladých lidí ze znepřátelených rodů, o níž jste zajisté něco málo zaslechli ve škole.

22.08.2020 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Tak jsem si dala po šesti letech re-reading Robinsona Crusoa. Výsledek? Když posuzuji, že se jedná o povinnou četbu, kterou bych si za jiných okolností sama nevybrala, tak se jedná, dle mého názoru, o jednu z těch zábavnějších a čitelnějších knih. Poprvé jsem si také přečetla druhý díl, jež dané vydání obsahuje. Příběh byl vyprávěn krásně se zastaralými výrazy, avšak mně v něm chyběly přímé řeči, které by mu dodaly rychlejší spád, jelikož jsem někdy měla pocit, že je dílo moc popisné a že autor stále opakuje stejné věci. (Možná je to ale jen starším vydáním, jež jsem si vybrala...)

26.07.2020

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Překrásná knížka ukončující jeden z pokladů fantasy literatury - sérii Pána prstenů. Tolkiena a jeho dílo jsem si zamilovala již od prvních stránek Hobita, díky čemuž jsem se dostala až k Návratu krále. I ten si udržuje úroveň předešlých dílů a je snad daleko akčnější než ostatní. Ráda bych hodnotila pěti a půl hvězdami, a tak přiděluji alespoň těch možných pět. =) Kdo ještě nečetl, rozhodně to musí napravit! :D

04.07.2020 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Stejně jako Hobita jsem Pána prstenů nejprve viděla ve filmovém zpracování a až nyní si přečetla knihu. A výsledek? Upřímně, do knížky jsem se zamilovala už od prvních stránek a už se nemohu dočkat následujícího dílu! Tolkien je vskutku Mistrem fantasy s velkým M, skvělým vypravěčem a rovněž líčitelem přírody! (Tedy pokud slovo ,,líčitel" vůbec existuje... :D) Za sebe určitě Pána prstenů DOPORUČUJI, myslím, že je to povinnost každého knihomola - fantasáka. :-)

08.05.2020 5 z 5

Čarodějův synovec Čarodějův synovec C. S. Lewis (p)

Žasla jsem nad tím, jak vše zapadlo do sebe jako puzzle. Děj knihy byl opět velmi záživný, neotřelý a napínavý. Čtenář se setká s cestováním mezi různými světy a dozví se, jak vznikla ona báječná země, Narnie. Zjistíte, kým se v dospělosti stal chlapec Digory a jak byla vyrobena kouzelná almara, díky níž se Lucinka v prvním díle dostala do kouzelného světa. No, musím leda tak DOPORUČIT, neboť nevím, co víc vám sdělit, protože pokud se chcete dozvědět další podrobnosti, tak by bylo dobré si tento díl také přečíst.

23.11.2018 5 z 5

Deník Deník Anne Frank

Opět přečteno jako maturitní četba a opět silný prožitek. Příběh mladé Anny Frankové, dívky z židovské rodiny, která si za 2. sv. války píše deník a kterou válka okrade doslova o vše, co dosud měla. Kniha se mi zdála velice zajímavá, neboť nám umožnila nahlédnout do života lidí v tak brutální době. Obzvláště poutavé mi přišly popisy všedního dne během ukrývání v ,,zadním domě", u nichž čtenář často zatajuje dech. Celou čtecí atmosféru pak umocňuje fakt o skutečnosti těchto událostí. Kromě Anniných deníkových záznamů dílo obsahuje také stručné dodatky a části doplňující informace o Anne a ostatních postavách. Je mi smutno, když vím, jakým směrem se ubraly cesty takových nevinných, avšak houževnatých lidí. DOPORUČUJI.

14.07.2022 5 z 5