ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Ďáblova alternativa Ďáblova alternativa Frederick Forsyth

Velmi dobrý příběh z období studené války, které mám tak rád. Forsyth tady nezklamal a potvrdil, že thrillery ze staré školy jsou prostě pořád dobré, i když je už politická mapa poněkud přepsaná. Nebo není?

10.03.2021 5 z 5

Bílí baroni II. Bílí baroni II. Jiří Kučera

Tak tohle už není tak veselé čtení, jako první díl. Určitě jsou zde místa, kde se budete chechtat jako blázni (líčení, jak se jistá postava posrala po prejtu - to jsem až brečel:-D), ale většina už na mě působila trochu depresivně. Jistě, je pro to důvod. Autor líčí absurditu tehdejší vojenské služby ať už té zdravotnické, nebo té pohraniční, a je to vlastně jedno jaké. Ty šílenosti nejsou moc k smíchu, spíš k pláči. A závěr vás rovněž moc nerozveselí. Jsem ale moc rád, že jsem četl oba díly, opravdu to stojí za to a doporučuji!

02.02.2021 4 z 5

Čára Čára Josef Hapka

Velmi dobré čtení. Jak z tehdejší doby, tak i to "po letech" bylo zajímavé.

14.09.2020 4 z 5

Hon na ponorku Hon na ponorku Tom Clancy

Tak po letech jsem se opět vrátil k této knize, jelikož postupně načítám celou sérii s Jackem Ryanem. A nejsem již tak nadšený, jako jsem byl při prvním čtení. Nesporně člověk srovnává se skvělým filmem, a u mě to vypadá, že filmové zpracování příběhu prospělo. Těžko definovat, co mi na knize úplně nesedí. Možná to potopení vlastní americké ponorky jako kamufláž potopení Rudého října a následná obhlídka místa a trosek se sověty v americké miniponorce? Možná. Na tehdejší dobu jistě napínavý thriller s typickými prvky clancyovskými, Jack Ryan je dokonalý opět ve všem, jen z toho příběhu nejsem již tak nadšený jako kdysi a film s Connerym mi připadá dokonalý.

05.04.2020 3 z 5

Rudý králík Rudý králík Tom Clancy

Výborný příběh a výborně vykreslen. Tohle téma studené války a agentů, přeběhlíků a vůbec špionážní tématiky mám moc rád. Tradičně podrobné vykreslení po "clancyovsku" se moc dobře čte. Na scénu se dostává také Mary Pat s Edem, hezky pěkně jejich začátky v SSSR, to se mi líbilo. I Králík s rodinou, první kontakty v metru, vnitřní rozhovory o svém svědomí, to bylo rovněž pěkné počtení. S touhle knihou jsem si opět spravil chuť po trochu nudné Vysoké hře patriotů. Ryan zde dostává dost prostoru a ukazuje, že má nejen analytické schopnosti, ale předpoklady být i dobrým agentem. Takže skvělé čtení a jdeme na další.

02.03.2020 4 z 5

V oku bouře V oku bouře Tom Clancy

No tak já nevím, ale já s touto knihou nejsem moc spokojený. Téma je to celkem zajímavé, ale to zpracování.... Zvláště ke konci jsem narazil na pár wtf momentů, které mě tedy dost rozhodily. POZOR SPOILER: Naprosto nechápu, proč autor úplně usekl ten pokus trojice (resp. už pak dvojice Jack a Lian) zabránit šmejdům v použití toho softwaru a úpadku burzy. Nasednou na starou motorku a člověk se těší, jak to zvládnou, ale v další kapitole už je Jack v Americe a jde za senátorem Rhodesem. Jako proč to vypustil??? Nebo Paul je přistižen Yongem při použití toho USB a konec kapitoly. A dál už nic. Paul je pak někde v bordelu. To mu jako Yong nic neřekl nebo ho jen tak nechal odejít? A co jako mělo být v těch skladištích po kterých Jack pátral? Autor se spokojil s tím, že Yong utekl do Číny a nic? No uff. Asi už došly nápady s dějem - KONEC SPOILERU. To, že kniha obsahuje občas překlep, až tak nevadí. Dokonce jednou má stříkat krev, ale stříká "střev":-). Moc jsem se těšil opět na staré známé postavy, ale autor mi to poněkud zkazil. Navíc děj předchází několik knih od minulých spolupracovníků a tudíž následníků Toma Clancyho, takže jsem byl překvapen tím, co je vlastně nazýváno Campus, v týmu na začátku je nová členka - je to ta letuška co s nimi létala v tom Gulfstreamu? Navíc zmínka o tom, že Jack něco podělal v Praze? Zkrátka je mi divné proč došlo k vydání zrovna tohoto asi posledního románu zatím, když předtím vyšlo několik knih s Jackem Ryanem, které možná více navazují na u nás naposledy vydanou Skrytou moc.

29.01.2020 2 z 5

Agent-chodec Agent-chodec Vojtěch Mašek

Poněkud se mi přestává líbit nezřetelná kresba postav. Občas jsem měl problém postavy rozlišit a navíc v té černobílé to šlo i hůř. Příběh jako takový je jasný, ale zpracování mě už poněkud přestává bavit. No uvidíme co třetí díl.

10.01.2020 3 z 5

Fantomas kontra Juve Fantomas kontra Juve Pierre Souvestre

Kdysi to asi mohlo být opravdu napínavé a tajuplné, ale dnes to už ztratilo snad vše. Kniha se přečte rychle, což je dobře, ale to kouzlo tajemna kolem postavy Fantomase už dnes netáhne. Kdyby byl další díl v češtině, neváhal bych s přečtením, ale tohle stačí jednou.

28.09.2019 3 z 5

Stopa legionáře Stopa legionáře Zdeněk Ležák

Krásně jsem si početl o legionářích za pomoci pěkných ilustrací. Moc dobrý nápad touto formou přiblížit historii těm, kterým stačí mít základní povědomost o části naší historie.

23.07.2019 5 z 5

Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Jan Drnek

Je to hodně náročné prokousat se celou knihou, zvláště pasážemi, kdy autor popisuje situaci na bojištích. V tom jsem se ztrácel a často přeskakoval, nebylo to vůbec záživné. To asi ocení jen hardcore fanoušek. Nejvíce mě zajímala situace "u nás doma", ale to, co jsem se dočetl o Benešovi, už se mi zdá trochu siná káva. Jdu na třetí díl, tak se dál uvidí....

01.07.2019 3 z 5

Na čáře Na čáře Vojtěch Mašek

Trochu mě překvapilo, že se skáče v ději sem a tam. Totiž od dopadení Vylety a Hasila k začátkům služby, od lágru ke převádění. Neznalce knižního zpracování to může poněkud vykolejit. Černobílá kresba tomu sluší, místy je to opravdu paráda (hlavně ta šumavská údolí a znázorněný les), místy jsem byl trochu zklamán. Hlavně tedy v lágru a postavy muklů. Jasně, že byli ostříháni, ale tady mi ty jejich bílé hlavy připadaly poněkud mimozemsky. A pobavilo mě, jak na německém hřbitově byla i na jednom z hrobů napůl zakrytá tváří jmenovka "IS EBEL", tedy nejspíš Alois Nebel, komiks z portfolia Labyrintu:-). Jinak jako první část je to fajn a těším se na další.

06.02.2019 3 z 5

Stínovaná hranice Stínovaná hranice Tomáš Formánek

Moc pěkný příběh. Téma ochrany vzdušného prostoru tu je, ale v převaze děje jsou spíš příběhy lidí, kteří se kolem toho pohybují. Nástup dvou kamarádů, poručíků, na nové působiště, jejich konflikty ohledně ženy, příběh pilota, starající ho se o syna a řešícího své zdravotní komplikace a další. Tohle ukazuje v tom příběhu lidskou stránku a pěkně se to čte. Příběh vůbec nepůsobí ideologicky a toporně, prostě konstatuje, jak to tenkrát chodilo a jak se chránila státní hranice proti narušitelům ze západu. Pokud na příběh nahlížíte s nadhledem, budete spokojeni jako já.

16.01.2019 5 z 5

Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Jiří Kučera

Tohle je prostě velkolepá sranda. Skoro na každé stránce se budete chechtat, až se za břicha popadat. Aspoň tak jsem to měl já. Ty příhody, příběhy, typy postav a vůbec všechno, je to tak dokonale do sebe zapadající, že je to prostě dokonalé. Zaručeně vám tohle zvedne náladu, i když si třeba nalistujete jen několik stran, nebo někam zaboříte prst a otevřete knihu. Spojení medicíny a vojenského prostředí boduje 100%.

11.01.2019 5 z 5

Českoslovenští legionáři za první světové války Českoslovenští legionáři za první světové války František Emmert

Moc pěkná kniha, která poskytne základy o našich legiích na všech frontách. Ideální publikace pro ty, kteří s legiemi začínají. Oceňuji i krásné fotografie a zajímavé informace o různých událostech v samostatných sloupcích.

30.10.2018 5 z 5

Jed pro Litviněnka Jed pro Litviněnka Luke Harding

Četl jsem to doslova jako napínavý román. Výborná kniha popisující šílený zločin, šíleného Putina a šílenou zemi, kde vládne stále stejný režim, jen pod zdánlivým pláštěm spravedlnosti...

22.05.2018 5 z 5

Podivná vojna - Zapomenutí černí baroni šedesátých let Podivná vojna - Zapomenutí černí baroni šedesátých let Gerhard Vorel

Výborná kniha vzpomínek, zvláště v druhé polovině jsem se náramně bavil při čtení. Ale knihu nelze brát jen jako vtipné vzpomínání. Vypovídá o absurdnostech tehdejší doby. Vojenskou službu jsem absolvoval až v devadesátých letech u zdravoťáků, ale člověk žasne, že plno věcí se za ty roky nezměnilo. Nakonec převládnou vzpomínky na to veselé a to je snad dobře.

21.04.2018 5 z 5

Autopsie (pitva režiséra) Autopsie (pitva režiséra) Jan Drbohlav

Přesně jak zde již napsali všichni ostatní. Ohromně zajímavé paměti, psané velmi čtivou formou a doplněny mnoha fotografiemi. Jelikož filmy pana režiséra mám rád, s chutí jsem si tedy přečetl tuto knihu, dověděl se tak plno informací a dostal chuť si tak znovu připomenout jeho filmy. Díky pane režisére!

30.03.2018 5 z 5

Zaostřeno na komunismus Zaostřeno na komunismus Petruška Šustrová

Platí to, co je napsáno v popisu ke knize. Je zde sepsáno prakticky vše důležité, co se odehrálo v dějinách komunismu u nás, a nejenom u nás. Není to popsáno nijak složitě, hloubavě a vědecky, takže kdo neví o těchto událostech vůbec nic, lze to četbou velmi dobře pochopit. Kapitoly nejsou nijak dlouhé, takže určitě nenudí a kniha jako zdroj podstatných informací určitě poslouží dobře.

23.03.2018 4 z 5

Akta Snowden Akta Snowden Luke Harding

No, člověk žasne, co a kdo o nás (nebo zrovna o nás ne?) lze všechno zjistit při prostém online připojení. Tahle kniha nás musí určitě poněkud zneklidnit a po přečtení bychom si měli uvědomit, jak lze vystopovat prakticky kohokoliv. Otázkou je, jak hodnotit postavu Edwarda Snowdena, to asi musí každý zhodnotit sám. Já ho spíše obdivuji, jak se vzepřel systému. Co ale bude dál? Jak chce dál žít? Doporučuji i neméně zajímavý film Snowden.

09.03.2018 5 z 5

Cesty mužů Cesty mužů Ivan Gariš

Jo, propaganda to byla, o tom žádná. Ale příběh je zajímavý a velmi čtivě napsaný, jak je zvykem u autora. Filmové upracování patří k mým oblíbeným filmům a navíc jsem měl možnost osobně pohovořit s panem Hlušičkou, který hrál toho mladého poručíka. Knihu mám rovněž mezi oblíbenými.

21.01.2018 4 z 5