Hon na ponorku

Hon na ponorku https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39617/mid_hon-na-ponorku-ZwQ-39617.png 5 184 24

Jack Ryan série

Thriller se strhujícím dějem vypravuje o sovětské ponorce Rudý říjen, jejíž velitel chce uprchnout do USA. Vše se ale prozradí předčasně a veškeré dostupné síly, a to ruské i americké, se vydávají do Atlantiku na honbu za ponorkou, která čelí námořnictvu obou velmocí.

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Mustang

The Hunt for Red October , 1984

GgHh
včera

Hon na ponorku mi připomínal seriál 30 případů majora Zemana. Do úmoru se opakující zdůrazňování, jak je americká armáda lepší než sovětská, skutečně, i k vzhledem k roku prvního vydání (1984), evokovalo nejeden propagandistický seriál. K tomu rozvláčný děj a nepříliš sympatické postavy způsobili, že jsem četbu knihy vzdal.

ondra2
26.02.2024 5 z 5

Po letech jsem si potvrdil, že všechny knihy od Toma Clancyho odolávají zubu času. Rozhodně jsou lepší než ty, kde sice figuruje na titulu, ale autorem je někdo jiný, byť i ty byly vesměs kvalitní. Politickým důstojníkem na Rudém říjnu je jakýsi Putin, který nedobře skončil, tak snad kromě velmi kvalitní fikce kniha bude představovat i přesnou predikci.

slunicko1958
19.09.2023 3 z 5

Jsem mírně rozčarovaná. Námět je skvělý, ale knížka se mi nečetla dobře. Trápilo mě velké množství postav, technické údaje mě nebavily a nezajímaly. Hodně jsem se ztrácela, občas jsem přestávala chápat, kdo je kdo a komu která ponorka patří.
Jsem ráda, že mám dočteno...

kristyna9911
30.09.2021 2 z 5

Knížka mě trošku zklamala oproti ní film je luxusní. Oproti filmu bylo hodně nejasností v ději v knížce proto 3 hvězdy

ClancyT81
26.09.2020 5 z 5

Opravdu povedený počin od mého oblíbeného Toma Clancyho.

ondrej.b
05.04.2020 3 z 5

Tak po letech jsem se opět vrátil k této knize, jelikož postupně načítám celou sérii s Jackem Ryanem. A nejsem již tak nadšený, jako jsem byl při prvním čtení. Nesporně člověk srovnává se skvělým filmem, a u mě to vypadá, že filmové zpracování příběhu prospělo. Těžko definovat, co mi na knize úplně nesedí. Možná to potopení vlastní americké ponorky jako kamufláž potopení Rudého října a následná obhlídka místa a trosek se sověty v americké miniponorce? Možná. Na tehdejší dobu jistě napínavý thriller s typickými prvky clancyovskými, Jack Ryan je dokonalý opět ve všem, jen z toho příběhu nejsem již tak nadšený jako kdysi a film s Connerym mi připadá dokonalý.

čef
07.03.2020 5 z 5

Sepsání této knihy dalo určitě hodně práce a předpokládalo to jistě důkladné znalosti problematiky námořního boje a zákulisních intrik špionážních her. Některé zde uvedené postupy jistě ovšem rychle zestárly, zejména je to vidět v popisech elektroniky a IT, ale základní zůstává stále aktuální – politická špína na všech stranách, bezohledná k lidským životům, ačkoliv se tváří jinak. Málo je takovýchto solidních knih z tohoto prostředí.

Radous
05.03.2019

Knihu jsem četl již nejspíš potřetí, nicméně v rozpětí takových patnácti let.
Při porovnání s filmovou verzí (což je skutečně velice, velice povedená adaptace) tam samozřejmě jsou nějaké rozdíly, ale to vždycky. Když nad tím člověk uvažuje s odstupem, ani to není tak america-the-best (jako tomu je se vzestupnou tendencí u většiny následujících dílů). Nicméně s tím se musí vzhledem k původu (a zejména prvotní profesi) autora tak nějak počítat.

JohnyShorty
19.12.2018 5 z 5

První kniha o ponorkách díky které jsem se začal o ponorky zajímat. Mít naše země moře a námořnictvo, místo k letectvu nastoupím k ponorkářům. Ale teď ke knize. Asi jedním slovem Super. Ramius je sympaťák co řídí ponorku o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť, toho si prostě musíte zamilovat. Krásně jsou zde popsány systémy ponorky, taktika a další, avšak ne tak, aby to člověka nudilo.
Nedovedu si představit, jak by to asi dopadlo, kdyby se "Akula" dostala do rukou Amíků ve skutečnosti. Rozdílnost mezi knihou a filmem je dost velká, ale oboje patří mezi mé oblíbené.

moudivlacek
15.09.2018 4 z 5

Líbila se mi kniha a vzácně se mi líbil i film. Musím říci, že v knize mě zaujala vedlejší role hrdiny Jonýska. Ten neměl chybu, byl důležitý a svůj. Ryan tu má skoro půl knihy jen takovou vedlejší roli a do popředí se dostane až v poslední necelé třetině, pak to ale stojí za to.
Každopádně popis nahánění a schovávání bylo moc fajn, někdy jsem měla pocit, že už nevím, "na jaké té ponorce" to vlastně jsem.
Super, pokračuji v sérii.

tartan
05.12.2017 5 z 5

Prvá a najlepšia kniha Toma Clancyho, ktorá sa dočkala aj úspešnej a dobrej filmovej adaptácie so Seanom Connerym ako kapitánom ruskej ponorky.

Kerberos
30.06.2017 5 z 5

Další skvělý triler a Jackem Raykerem.

Tazz1
01.06.2017 5 z 5

Skvělé čtení. Asi opravdu musí být člověk fandou těchto knih. Za mě nadšení, kdy jsem si užíval i tu "rozvláčnost". Film je skvělý, ale kniha je ještě o level výše.

Rilian
13.01.2017 4 z 5

Napínavé čtení, kterému je někdy vytýkána přílišná rozvláčnost. Ovšem popsání honu na atomovou ponorku s naprosto tichým pohonem by v kratším rozsahu působilo spíše směšně. Knihu určitě ocení fanoušci námořní historie, protože autor detailně popisuje jednotlivé třídy lodí a ponorek, včetně jejich předností a nevýhod. Na druhou stranu se jedná samozřejmě o špionážní román psaný Američanem, proto se lze dohadovat, nakolik dobře vystihl sovětskou společnost 80. let, nebo nakolik přesné by v reálném světě mohly být informace Jacka Ryana o nehodách nebo vzpourách na sovětských lodích (viz ledoborec Lenin nebo "vzpoura" na torpédoborci Storoževoj). Neporovnávejte s filmem, protože ten se logicky musel zkrátit.

Pepek24
29.11.2015 5 z 5

Parádní čtení .... nabušený a vybroušení technicky vymazlený a dalších asi sto superlativů kterými vás nebudu obtěžovat..

Ladinek
03.10.2015 4 z 5

Protože jsem viděl nejprve film a ke knize jsem se dostal až posléze, byl jsem příjemně překvapen propracovanější strukturou příběhu. Což je celkem normální, protože film může těžko pojmout knihu v plném rozsahu. Jenom nevím proč překladatel všude používal slovo "zampoilit" místo toho pěkně zažitého "politruk".

cukrovka
23.08.2015 3 z 5

Na mě bylo v knize moc technických podrobností, pořádný akční děj až v závěru knihy. Prostě to nebyla kniha pro mou osobu.

DennisMoore
14.11.2014 5 z 5

Precizní, napínavé, strhující, místy dokonce velmi vtipné. Tom Clancy (bohužel) byl mistrem svého řemesla a jeho knihy patrně nikdy nezestárnou. Tahle má navíc tu výhodu, že si čtenář může kapitána Ramiuse představovat s obličejem Seana Conneryho.

mozkit
11.09.2014 3 z 5

Neni to spatne ale min akcni, tentokrat me vic bavi film :)

Zlosynus
24.02.2014 3 z 5

jestli hledáte akci - jako já - tak se poohlídněte někde jinde... :-/

zfilmováno ponorky studená válka dobrodružné romány

Tom Clancy
americká, 1947 - 2013
2003  86%Bez výčitek
1995  90%Hon na ponorku
2000  82%Rudá bouře
2000  84%Duhová šestka
1994  84%Vysoká hra patriotů

Kniha Hon na ponorku je v