ondrej.b Online ondrej.b komentáře u knih

Jak se chodí v laně Jak se chodí v laně Oldřich Klobas

Vzpomínky politických vězňů nejsou nikdy příjemné čtení a to je případ i autorův. Pobyt v lágrech na Jáchymovsku musel být příšernou zkušeností a je třeba si připomínat tuto historii.

30.03.2024 4 z 5

Jáchymov Jáchymov Josef Haslinger

Velmi pěkně románově zpracovaný smutný příběh a osud Bohumila Modrého na podkladě vzpomínek jeho dcery. Ostatní děj příběhu je vkusně domyšlený a neměl jsem problém se zorientovat. Co prováděl tento hnusný režim lidem, jak je dokázal ponížit a potupit je třeba neustále připomínat. Třeba absolvováním stezky Jáchymovské peklo v okolí Jáchymova po místech, kde lágry stály. Nebo takovými to příběhy. Díky za něj. Rovněž doporučuji zajímavý dokument České televize Případ Modrý, který je dostupný i v Ivysílání.

21.03.2024 4 z 5

Orákulum - Paměti nomenklaturního prognostika Orákulum - Paměti nomenklaturního prognostika Jan Drnek

Tak jsem to zdolal a mám z toho rozporuplné pocity. Co kdyby nepřijeli spočívá v neviditelné Zdi, která brání vjezdu tanků a techniky v srpnu 1968 a obestírá celé hranice Československa. Nechci prozrazovat kdo jí vztyčil, ale rozumně to ani nejde vyjádřit. Kniha obsahuje skutečné postavy na politické scéně od počátku 50. let, které většinou dělají to co skutečně dělali. Až na nějaké výjimky z důvodu alternativní historie a mystifikace. Autor teda přináší záplavu textu, děje a popisu. Místy čtivější, místy zdlouhavé. Kdo četl sérii Žab, tak tuší co ho čeká. Při válečných situacích a líčení boje mě autor bavil více. Postava onoho prognostika proplouvá celým dějem a sleduje politická představení. Asi jsem čekal trochu více mystifikace, než jsem nakonec dostal….

28.02.2024 3 z 5

Nacisté, kteří unikli oprátce Nacisté, kteří unikli oprátce Jean-Paul Picaper

Skvělá kniha, která se nezaobírá jen suchými fakty o těch, kteří neseděli v Norimberku. Rozebírá i konec války v Německu, přímo v Berlíně, poslední dny v Hitlerově bunkru a situaci po válce s nástupem války Studené. Mnohá jména byla pro mě neznámá a rád jsem si o nich početl.

19.01.2024 4 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Tom Clancy

Opět jsem si knihu přečetl po cca 20 letech od českého vydání a stále velmi uchvátí. Prostě Tom Clancy to uměl. Strhujícím způsobem vylíčit dramatické události, politické půtky, ale i něžné chvilky Jacka a Cathy Ryanových. Tehdy po vydání to byla tuším moje první "ryanovka" a působilo to na mě naprosto úžasně. Dnes je podobných knih asi spousty, ale Jack Ryan je jen jeden. Vzhůru tedy k jeho dalším dobrodružstvím.

16.06.2023 5 z 5

Příslušník StB Miroslav Pich-Tůma Příslušník StB Miroslav Pich-Tůma Prokop Tomek

Jistě kvalitně zpracovaná kniha, kde je ukázáno, jaká individua byla součástí STB. Nejen "hlavní hrdina", ale pokud vás zajímají jména jako Šváb, Schramm a další již méně známí, tak je to kniha pro vás. Místy trochu rozvleklé, nebo pro mě méně zajímavé, ale celkově jistě záslužná práce od autora.

25.05.2023 3 z 5

A tam je konec světa A tam je konec světa Ivan Foustka

Neobvyklá detektivka, kde je spáchaný zločin tak nějak v pozadí, ale spíše jde o to pronásledování, hledání, vykreslení místních postaviček a popis šumavské přírody, která je nesmlouvavá. Je to dobrodružné a dobře napsané, vůbec jsem se nenudil a takové příběhy mám rád.

26.03.2023 4 z 5

Palec na spoušti Palec na spoušti Zbyněk Kovanda

Vyhněte se tomu, nestojí to za nic. Děj se odehrává 19 a 20 srpna 1968, starý pan Jakub chce v rozhlase promluvit o tom, co se u nás děje, kam spěje kontrarevoluce a že se nadává Sovětskému svazu. Jeho syn je vojenský pilot a den před invazí se setká na hranici ve stihačce s narušiteli a neváhá použít zbraně. No a mezitím je taková omáčka ideologického boje a povídání. Konec samozřejmě vyznívá tendenčně, prostě ještěže nás přišli soudruzi na tancích zachránit...

23.03.2023 odpad!

Divocí sekáči: Šumava 1947 Divocí sekáči: Šumava 1947 Martin Sichinger

Tak jsem z toho celkem rozpačitý. Tématika osidlování poválečné Šumavy by mě zajímala, ale nějak mě ti Rumuni a podivnosti kolem nějak nechytly. Je zde spousta jmen a lidí kolem, divných lidí a divného děje. Postava Firmana je pěkně napsaná a líbila se mi, ostatní jsou podivné figurky, které asi divně vypadat mají. Nicméně na toto téma bych byl spokojenější s jiným příběhem.

30.10.2022 2 z 5

Vysoká modrá zeď Vysoká modrá zeď Václav Podzimek

Tohle je naprostá tragédie. Tahle útlá knížečka nemá vůbec žádný příběh, dějem jsou jen jakési události u leteckého sboru, provokativní balónové akce s letáky, nechtěné přelety za hranice a hrdinný návrat pilota zpět do vlasti (ale aspoň kolega tam zůstal:-) a další ideologistická propaganda. No kdo viděl film, tak tohle už nečtěte, je to škvár. Ve filmu je tohle všechno aspoň pohyblivé, jsou tam pěkné záběry na letadla a staré Kbelské letiště, známí herci. A když to sleduji ve filmu, tak se i tragicky zasměju. V knize tohle všechno působí až moc strojeně a jak mi propaganda a ideologie většinou nevadí např. v detektivkách z edice Magnet apod., tak tady je to k nevydržení a děsná nuda k tomu.

11.10.2022 odpad!

Jáchymovské tábory – peklo, ve kterém mrzlo Jáchymovské tábory – peklo, ve kterém mrzlo Zdeněk Bauer

Monumentálním dílem je tato kniha. Najdete tu snad všechny odpovědi na otázky k problematice uranových lágrů na Jáchymovsku, ale i Příbramsku. Kniha je odbornou prací s minimální citací ze vzpomínek vězňů a několikrát upravuje mýty, které se objevují právě ve vzpomínkových knihách. Zároveň je ohromně čtivě připravena. Vyčerpávajícím způsobem nás seznamuje nejenom s obecnou problematikou trestání a vězeňství, ale hlavně s propracovaným systémem postihu politických vězňů v komunistických lágrech v Československu.
Malá výtka směřuje k brožované vazbě, kniha se tak hůře drží a čte vzhledem k množství stránek a její tloušťce. Pevná vazba by jí slušela lépe.

09.10.2022 5 z 5

Kniha komiksů Kniha komiksů Miloslav Havlíček

Moc pěkná kniha starších českých komiksů, pro mě absolutně neznámých, ale o to víc jsem si je užil. Někdy trochu pokulhává děj, je to až příliš zaměřené na sovětské autory předloh, ale čert to vem, taková byla doba. Kresba je skvělá a o to víc jí mám rád, protože současné moderní tvorbě komiksů už nerozumím...

24.06.2022 4 z 5

Tajný prostor Jáchymov Tajný prostor Jáchymov Karel Kaplan

V devadesátých letech to byla zřejmě jedna z prvních knih, která popisovala komunistické lágry na Jáchymovsku a těžbu uranu politickými vězni vůbec. Tím pádem na ní již trochu zapracoval zub času a neobsahuje tolik výpovědí přímých účastníků jako další knihy z pozdější doby. I samotná zmínka o tom, že ještě není dost probádaných archívů o tom svědčí. Nicméně kniha je to poučná a obzvláště detaily o těžbě uranu v řeči čísel jsou zajímavé.

08.05.2022 4 z 5

Agent na cizím hřišti Agent na cizím hřišti John le Carré (p)

Pro mě zatím nejsrozumitelnější autorova kniha. Dobře se četla, neztrácel jsem se v množství postav a děj klasicky plynul. Akce ve skrze minimální, je to hlavně povídavé, ale ne nudné. A potěší i aktuální doba děje, Brexit, zmínky o Trumpovi a Putinovi....

27.02.2022 4 z 5

Vypravěč: Vlastní životopis Vypravěč: Vlastní životopis Frederick Forsyth

Můj oblíbený autor měl jistě zajímavý a pestrý život, nicméně v tomto životopisu jsem čekal poněkud víc rozebrané jeho knihy. Je tu sice rozebrán Den pro šakala a Spis Odessa, i Žoldáci, ale ostatní prakticky ne. Přitom Čtvrtý protokol, Ikona, Mstitel, Boží pěst.... to je skvělé čtení, ale nic o jejich vzniku jsem se nedozvěděl. Za to Příběh Biafry tu má na můj vkus až moc prostoru.

25.02.2022 3 z 5

Hoří už Praha? Hoří už Praha? Dalibor Vácha

Opět skvělá kniha od mého oblíbeného autora. Pokračování Hranice opět líčí děj syrově a bez přetvářky, různé směry děje ať už boj o rozhlas, boje na barikádách, postup hrdiny Mareše a další se čte jedním dechem.

15.11.2021 5 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Silný příběh nejenom tím, co bylo hlavní linkou knihy, ale i závěrem, kdy měl Joe jisté potíže. Kniha mě velmi zaujala.

28.06.2021 4 z 5

Vrabec: Příběh skauta Vrabec: Příběh skauta Jiří Petráček

Pěkné, ale dovedl bych si představit celý příběh více rozvinutý, přesahující do celé války, i s těmi událostmi, které jsou popisovány už bez komiksu.

15.06.2021 3 z 5

Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Iain MacGregor

Tak přesně na tuhle knihu jsem čekal. Naprosto čtivou a srozumitelnou formou vyjádřeno vše, co se chcete dozvědět o rozděleném Berlíně, o zdi a o všem s tím spojené. Můžete koukat na různé filmové dokumenty o té době, ale v knize je to tak nějak všechno srozumitelnější a víc zajímavější.

11.06.2021 5 z 5

Vabank Vabank Michael Kocáb

Pěkná výpověď o době, kdy to všechno začalo a jak byl další vývoj. Kocáb to líčí velmi srozumitelně a čtivě, zároveň předkládá zajímavá fakta k zamyšlení. Se zaujetím jsem si přečetl o době, kterou jsem tehdy jako třináctiletý moc nevnímal a vybavuji si jen to, jak jsme na podporu studentů nosili trikolory na oblečení i v sedmé třídě ZŠ. Díky za takovou knihu.

19.05.2021 5 z 5