ondrash77 ondrash77 komentáře u knih

Šest mesiášů Šest mesiášů Mark Frost

Šest mesiášů je kouzelné čtení. Je to strhující a dobrodružná jízda, ostatně stejně jako předchozí kniha. Jen první polovina je snad trochu rozvláčná, ale to má svoje opodstatnění. Kdo si v Seznamu sedmi zamiloval postavy v kápích se zašitýma očima a ústy, tady se může těšit na podivnou náboženskou sektu, která si uprostřed pouště staví chrám.

07.10.2013

Syn člověka Syn člověka Garth Ennis

John Constantine je zoufalec a zkrachovalec s více než kladným vztahem k alkoholu, cigaretám a dalším neřestem na které si jenom vzpomenete. Syn člověka ho zastihuje v okamžiku domácí pohody – v křesle s knihou v jedné a pivem v druhé ruce.

Uprostřed noci se ozve neodbytné klepání na dveře a do pokoje vpadne jeho přítel Chas. Zároveň s ním jakoby Constantine nasednul na zběsilý tobogán, který se tak tak zastaví až na poslední stránce knihy.

19.09.2013

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Vydavatel na přebalu knihy uvádí, že Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize za nejlepší dánský detektivní román. V roce 2010 obdržel ocenění Glass Key. Můžete si o cenách a oceněních myslet cokoliv, ale faktem je, že pokud si nějaká detektivka zaslouží „medaili“, pak je to Vzkaz v láhvi. Nevzpomínám si, kdy jsem se naposledy setkal s tak precizně vystavěným dějem a skvěle vyfabulovanou zápletkou.

15.09.2013

Cesta do pekel Cesta do pekel Max Allan Collins

Michael O'Sullivan vede spořádaný a usedlý život. S manželkou se stará o dva malé syny. Ovšem má i druhou tvář – je nájemným zabijákem mafiánského bosse Johna Looneyho. Při jednom výjezdu "za prací" se mu do auta ukryje starší ze synů.

Stane se svědkem přestřelky a hned je mu jasné, z jakých peněz jejich rodina žije. Přes počáteční šok si otec se synem promluví a domluví se, že věc zůstane jejich společným tajemstvím.

02.09.2013

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Po úspěšně vyřešeném případu političky Merete Lyngaardovou se Carl vrací z dovolené. V práci ho čeká několik překvapení. Jedním z nich je osobitá kolegyně Rose, kterou dostali coby posilu do Oddělení Q.

Společně se syrským asistentem Asadem tak tvoří trojici, obývající sklepní prostory policejní stanice. Netrvá dlouho a Carl na stole objeví složku s dvěma desítkami let starými vraždami. Jenže podle dokumentace bylo všechno vyřešené. Dokonce vrah, který se tehdy ke všemu přiznal, sedí ve vězení. Proč se tedy složka objevila u Carla na stole? A kdo ji tam dal?

28.08.2013

Skála Skála Peter May

Ostrov Lewis leží v hebridském souostroví v severním Atlantiku. Panuje tady nehostinné a drsné podnebí, lidé žijí tak nějak sami pro sebe. Způsob života trochu připomíná dobu osmnáctého století. Hlavním způsobem obživy většiny obyvatel je rybolov. I když se píše jednadvacáté století, církev se tady těší velké vážnosti a vlivu.

Na ostrov přijíždí policista Fin Macleod, aby se podílel na vyšetřování nedávné vraždy. Fin se na ostrově narodil a hledání vraha je první příležitostí po mnoha letech vrátit se na místo, kde prožil nepříliš veselé dětství. Při vyšetřování se tak znovu setkává se svými bývalým kamarády, známými, ale také s dávnou velkou láskou.

04.08.2013

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Žena v kleci je román o skrytém zlu v nás a kolem nás. Jsme jím obklopeni, i když jej na první pohled nevidíme. A někdy ani na ten druhý. Lidé, do kterých bychom to nikdy neřekli, v sobě skrývají zvrácenou touhu ubližovat ostatním. To vše v nezkrotné touze po pomstě. Lehký a čtivý styl, jakým je Žena v kleci psaná, z valné části brousí pomyslné hrany jinak těžkého tématu.

08.07.2013

Agent bez minulosti Agent bez minulosti Robert Ludlum

Agent bez minulosti je žánrovka jak má být. Je pár věcí, které vyvolávají pochybnosti, ale kdo by se jimi zabýval a kazil strhující dojem z četby? Těžko například uvěřit náhodě, že hlavní hrdina potká právě doktorku, která mu svými znalostmi a kontakty bude tolik prospěšná. Současně těžko věřit, že by v reálném životě některé věci šly tak hladce jako v knize.

01.07.2013

Vetřelci omnibus. Kniha šestá Vetřelci omnibus. Kniha šestá Charles Dixon

Na prostoru třinácti příběhů si tady dala dostaveníčko skutečná plejáda jmen, včetně opravdových veteránů, jakými jsou třeba Gene Colan (Daredevil) nebo Chuck Dixon (Batman). Nesmí chybět ani můj oblíbenec Eduardo Risso, známý hlavně řadou 100 nábojů. Barvy něžného pohlaví tentokrát hájí Nancy A. Collins, známá spisovatelka hororů.

16.06.2013

Vladař Vladař Christopher John Sansom

Právník Matthew Shaderlake s pomocníkem Jackem Barakem jsou součástí delegace, která krále na cestě doprovází. Arcibiskup jej pověřil tajným úkolem. Shaderlake má dohlédnout na převoz tajného vězně k výslechu do Londýna. Při plnění uložených povinností je Shaderlake zapleten do spinknutí, které má vcelku abmiciózní cíl: svrhnout vládu Jindřicha XIII.

06.06.2013

Pro nás slunce nevychází Pro nás slunce nevychází Robert Merle

Je mi záhadou, proč Robert Merle tuto knihu nepojmenoval například Kapesní průvodce po jaderné ponorce. Takový název by totiž přesně vystihoval, o čem tahle dvousetstránková publikace pojednává. Pro fanoušky vojenské techniky, ponorek především, bude kniha jistě přínosem. Pro ostatní poněkud nudné čtení.

19.05.2013

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Když si promítnete posledních pár jízd hromadnou dopravou, které knižní tituly jste vídali nejčastěji? Mohl bych sestavit jakousi hitparádu nejčtenějších knih v MHD, ale jedno vím jistě už teď.

Na pomyslném stupni vítězů by se zcela jistě umístil Jo Nesbo a jeho Sněhulák. Protože jsem v poslední době naladěný na lehčí čtení, sáhnul jsem po něm taky. Můžu říct, že jsem dostal přesně to, co jsem od něj očekával.

07.05.2013

100 nábojů: První výstřel, poslední šance 100 nábojů: První výstřel, poslední šance Brian Azzarello

Taky míváte dny, kdy byste nejradši někoho chytili pod krkem, zaškrtili, rozcupovali a spláchli do záchodu? Tak si představte, že by vás oslovil chlápek se speciální nabídkou. Dal by vám pistoli s kufříkem nábojů s tím, že byste mohli kohokoliv odstřelit bez rizika vystopování policií. Pokud vás tahle nabídka zaujala, měli byste z blízka podívat na 100 nábojů.

20.04.2013

Eymerikův hněv Eymerikův hněv Valerio Evangelisti

O italské literatuře toho vím ještě méně než o italské hudební scéně. Když jsem na nejmenovaném aukčním serveru doslova za pár korun našel Eymerikův hněv z dílny dvojice Evangelisti – Mattioli, nebylo co řešit.

Historické romány v hlavní roli s inkvizitorem Nicolasem Eymerikem spisovateli Valerio Evangelistovi zajistily slávu již před mnohalety. Kniha Eymerikův hněv je jeden z jeho příběhů téhle nejednoznačné figury převedený do podoby grafického románu. Záměrně nepoužívám označení „comics,“ protože se jedná o jeho podžánr.

11.04.2013

Zima v Madridu Zima v Madridu Christopher John Sansom

O druhé světové válce toho bylo napsáno mnoho. Romány počínaje, vědeckými pracemi a dokumenty zdaleka nekonče. Dá se říct, že se jedná o nejpodrobněji zpracovanou událost v lidských dějinách.

Hitlerova cesta k moci, vzestup a pád Třetí říše, stejně jako konečné vítězství spojenců bylo zpracováno na všechny možné způsoby. O dění ve Španělsku po skončení občanské války toho bylo napsáno podstatně méně. C. J. Sansom tento dluh aspoň částečně splácí. Do období krátce po španělské občanské válce zasadil příběh tří spolužáků z Velké Británie.

05.04.2013

Solomon Kane: Ďáblův hrad Solomon Kane: Ďáblův hrad Scott Allie

Pro ty, kteří dosud s temnou postavou v černém plášti a kloboukem s širokou střechou neměli co dočinění, na úvod krátké představení. Figuru osamělého puritána žijícího někdy v šestnáctém století vytvořil spisovatel Robert E. Howard, mimochodem tvůrce kultovního Conana.

Howard napsal literární dílo, kde osamělý puritánský bojovník potírá zlo všeho druhu. Na základě této předlohy vznikl film a několik comicsů. O jednom z nich ostatně bude za chvíli řeč. Pro úplnost dodejme, že film, který před několika lety prosvištěl také našimi kiny s touto knihou nemá mnoho společného. Tedy kromě hlavní postavy.

28.03.2013

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Rodina Zámkových neprožívá právě nejveselejší období rodinné historie. Otec, profesor na střední škole, je brutálně zavražděn jedním ze svých studentů. Nechybělo mnoho a smrti neunikli ani ostatní členové rodiny.

Zatímco je Lesser, jak se onen student jmenuje, zavřen do chládku, paní Zámková sebere svoje tři děti a společně se přestěhují na ostrov, na kterém se nachází jejich rodinné sídlo. Při bližším seznámení se starobylým domem je jasné, že potíže rodiny Zámkových jen tak neskončí.

26.03.2013

Má veselá jitra Má veselá jitra Ivan Klíma

Má veselá jitra jsou psaná lehkou rukou s nepřehlédnutelnou dávkou nadhledu. Způsob vyprávění dává tušit inspiraci u Karla Čapka a naopak je evidentní, u koho se o mnoho let později učil třeba Petr Šabach. I když se v zásadě jedná o lehké čtení, autor nám nedává šanci zapomenout, v jakých časech se příběhy odehrávají.

20.03.2013

Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Grant Morrison

Možná to bude znít elitářsky, ale u některých knih mám pocit, že úplně každý je číst nemůže. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, vždyť brožuře pojednávající o principu funkce jaderného reaktoru porozumí taky jenom hrstka vyvolených.

07.03.2013

Číňan Číňan Henning Mankell

„Co by na to řekl Stieg Larsson?“ Mohli bychom si položit otázku. Kdoví, co by se mu honilo hlavou, kdyby se dožil literární laviny, kterou svojí trilogií Milénium před lety odstartoval. Dneska se to už nedozvíme, nicméně záplava marketingovým terminem technikem „severská detektivka“ se ze Skandinávie valí světem.

25.02.2013