Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě

Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/7084/bmid_arkham-pochmurny-dum-v-pochmurnem-s-mss-7084.jpg 4 106 20

V roce 1920, krátce po smrti své šílené matky, začíná měnit brilantní psycholog Amadeus Arkham svůj rodný dům v ústav pro léčení mentálně chorých. Netuší, že tím se daly do pohybu události, které budou mít děsivé následky. I pro něj.O víc než půl století později je Akrhamův ústav pro duševně narušené zločince temné, do stínů ponořené místo plné úzkých chodeb. Místo nočních můr, hádanka z kamene a trámů, která zůstává stále nezodpovězená. Celé roky byli do těchto klaustrofobických zdí zavírání duševně i tělesně narušení Batmanovi protivníci. Ve vypolstrovaných celách i neosvětlených kobkách zuřili, plánovali, a snili o okamžiku, kdy se jim podaří dobýt a svrhnout svět rozumu.Ten okamžik přišel. Je prvního dubna a šílenci ovládli ústav. Pod Jokerovým vedením připravili smrtící hru pro člověka, který může za jejich uvěznění. Pro Batmana. V souboji se svými největšími protivníky musí Batman sestoupit až do samého srdce temnoty a postavit se svým největším obavám……nebo se stát další šílencem zavřeným v Arkhamu.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Crew

Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth , 1989

-Endy-
20.04.2024 4 z 5

Je to jako dobrovolně podstoupit nejhorší noční můru...
...s nejděsivěji nakresleným Jokerem ever...

Arkagas
14.06.2023 5 z 5

Tohle je kultovka a tuhle knihu bych dala do ruky každému, kdo se s komiksem jako takovým nikdy nesetkal. Tahle kniha je totiž jiná - nejen kresbou, ale brutálně tísnivým a hororovým příběhem, který nutí čtenáře zjistit, co se tam vlastně děje. Batman je tady vlastně de fakto taková okrajová postava, ale celý příběh spojuje. Miluju tu knihu a tohle vydání s obrovským bonusovým materiálem je skvělé.
Moje hodnocení: 10/10

instageek_cz
09.06.2023 5 z 5

Tuhle knihu bych dal do rukou každému, kdo se ještě s komiksovým médiem nesetkal. Krásně demonstruje nekonečné vizuální i vypravěčské možnosti, které zde tvůrci mají. Číst Arkham je z části stejné, jako koukat na film, zároveň jde o procházku dechberoucí výtvarnou galerií, a pochopitelně také o literární dílo.

Ačkoliv nepatřím mezi fanoušky Morrisona a ani McKeanovo jiná práce mě příliš neoslovuje, tady je žeru od začátku až do konce. Arkham je čistokrevná hororová povídka. Brutální, nemilosrdná, a z některých momentů vás bude mrazit ještě dlouho (domeček pro panenky...). Joker je tu regulérní monstrum, odraz svého vnitřního já. V téhle podobě by se mohl zařadit klidně po bok Freddyho Kruegera a spol. a děsit lidi i v kinech.

Těch nestvůr se tu objeví víc. Batman na ně postupně naráží v labyrintu chodeb starého sanatoria, zas jednou donucen hrát nějakou Jokerovu zvrácenou hru. Ponurý dům s temnou minulostí je prostoupený šílenstvím, mezi jeho stěnami přežívají (a ožívají) hrůzy současné i ty z dávné minulosti.

Nemusíte chápat každý význam, aby vás Arkham pohltil. Je to ideální čtení na jeden zátah, nejlépe v noci, když venku prší. Fandové videoher si navíc do atmosféry promítnou scény z Arkham Asylum, možná i uslyší soundtrack, který by se sem také perfektně hodil.

Ve finále nemám, co vytknout. Scénář i neobvyklá kresba tu nejsou samoúčelnou překombinovanou exhibicí. Umocňují působivost mimořádně pochmurného příběhu, který se dle mého právem řadí k nejlegendárnějším komiksům všech dob.

PS: Říkám si, že Arkham by v alternativní dimenzi mohl napsat Franz Kafka, kdyby se narodil v pozdější době a pracoval pro DC:))

PPS: Bonusová část možná bude pro leckoho zklamáním, v podstatě jde jen o pár kreseb navíc. Ale pokud jste nadšenec do storyboardů, přijdete si na své. Každopádně bych od výroční edice čekal v tomto směru víc.

robin9739
15.05.2023 5 z 5

Vynikající kresbou ojedinělý komiks. Temný pochmurný a velmi depresivní. Excelentní záležitost.

fvalek
28.04.2023 4 z 5

Jsem rád, že Arkham znovu vyšel v Legendách DC, a to včetně zajímavých bonusů. Celkově je to velmi specifický komiks, který mi trošku připomíná Gaimanovské komiksy, ale je ještě více speciální. Kresba sice asi nesedne každému, i pro mě byla někdy dost nelíbivá a matoucí, ale z uměleckého hlediska je to mistrovské dílo s mnoha různými technikami, z nichž jsem rozluštil využívání textilií, fotografií apod.

Co se týče děje, tak upozadění Batmana, který sice funguje jako průvodce, ale ne jako vypravěč, je funkční. Pravý hrdina, Amadeus Arkham, pak komiks naplňuje jak historií, duší, tak i oním frustrujícím šílenstvím. Beznaděj a utrpení ho dohnaly k založení sanatoria, které mělo být vykoupením pro šílence, ale v podstatě se stalo jeho domácím vězením. No a přítomnost a postupné představování jakési naturalistické a mnohem ponuřejší a zoufalejší stránky klasických pacientů bylo moc fajn. Prolnutí minulosti a přítomnosti bylo silné, ale přece jenom se objevilo pár motivů, co nebyly úplně logicky odůvodněné. Konkrétně třeba rychlost Batmanova duševního rozkladu. Jasně, má trauma. Jistě, není v tomhle komiksu tím klasickým silným nepřemožitelným hrdinou. Ale stejně... Troška terapie a je úplně rozložený? Na jednu stranu je super, že si autor vytvořil vlastní verzi Batmana, velmi osobitou, na druhou stranu je to trošku alibismus, vystoupit ze všech archetypů čistě jen pro potvrzení vlastních nápadů. Nicméně drsné scény, u kterých jsem se ježil, jestli to je opravdu tak, a celková atmosféra mě přesvědčily, že tohle dílo beru přesně tak, jak je, a plně ho uznávám. :)

Ivan Kučera
25.04.2023 5 z 5

Arkham z r. 1989 je absolútna batmania kultovka. Vďaka prítomnosti neskutočne experimentátorsky naladeného Angličana Davea Mckeana (Klece) nepochybne jeden z najlepšie nakreslených Batmanových komiksov od jeho debutu z r. 1939 (!). Dave mieša a nepredvídateľne a úžasne šialene kombinuje štýly, postupy, techniky. Výsledkom je čosi fakt neskutočné a reálne nezabudnuteľné. Podarilo sa mu zhmotniť šialenstvo. Dole klobúk. O popularite Arkhamu vypovedá fakt, že len v češtine vyšiel už tri razy: dvakrát samostatne a raz v jednej spoločnej knihe spolu s Brubakerovým Mužom, ktorý sa smial. Áno, Morrisonov scenár nie je žiadne veľdielo. V podstate len magori ovládnu Arkham, dajú si podmienku, aby k nim prišiel Batman a ten príde (ako inak, je to predsa Batman) a pohybuje sa šialenými priestormi ústavu. Ale veľmi veľa tomu dáva práve genius loci daného prostredia a bláznovstvo vykúkajúce spoza každého rohu, takže rozhodne ani scenár nie je žiadne béčko (kuriózny spôsob liečenia Two-Facea, rozkokošený Joker cápajúci Batmana po zadku).

Jajiinka
20.04.2023 5 z 5

Morrison stvořil neuvěřitelně hluboký komiks k přemýšlení, který si klade otázky o šílenství, realitě a touze po moci. Hlavním motivem je zde pochybnost o tom, kdo je v Arkhamu vlastně šílený pacienti nebo zaměstnanci, kteří je drží pod kontrolou. Morrisonovým cílem bylo přenést čtenáře do vnitřního světa hlavních postav a nechat je prožít, co prožívají, a to se mu skvěle podařilo. Dokázal vytvořit velmi tísnivou atmosféru.
--------------------------------více v záložce Recenze / Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Temný a nezapomenutelný komiksový zážitek! -------------------------------------------

izfnp
03.01.2021 4 z 5

Veľká komiksová lahôdka, ktorá sa nečíta zrovna ľahko, ale zážitok je o to väčší. Perfektne vystavaný psychologický príbeh a mrazivá kresba z Arkham Asylum robia naozaj desivý a silný počin. Mala som verziu obsahujúcu i scenár na konci a musím povedať, že bolo veľmi zaujímavé mať možnosť si komiks prečítať v tejto podobne i s poznámkami autora.

D.L.S.
29.05.2020 5 z 5

Tak myslím, že jsem si právě našla nový oblíbený batmanovský komiks. Páni, skoro se mi ani nechce věřit, že tenhle průlom osmdesátkových komiksů je třicet let starý a dodnes neexistuje nic podobného, co by se ho pokoušelo zkopírovat (nejblíž tomu byl tak Batman: Europa).
Ztvárnění Arkhamova ústavu je snad nejlepší vůbec, žádné prosklené cely ani laboratoře na výrobu emzáků, kdepak, tohle je regulérní blázinec. Náhled do historie legendární hororové cvokárny, příběh jejího zakladatele a samozřejmě současnost, ve které je tady zavřený sám pan netopýr a má šanci nahlédnout do hlubin duší svých šílených nepřátel lépe než kdy předtím, jen se z toho ještě taky nezbláznit... Příběh je to vážně hluboký, krajně znepokojivý, realistický a plný emocí. Nejedna scéna mě nechala v slzách, a to jsem nebrečela ani u Titanicu, což je divný.
Doporučuju, ale jen pokud máte náladu na psychopatickou depku, ovšem (!zdůrazňuji) s nádhernou kresbou, klaustrofóbní atmosférou a skoro poetickým scénářem inspirovaným Alenkou v říši divů.
P.S.: Asi jediná věc, kterou bych tady vytkla je to Jokerovo věčné flirtování. Netuším jestli to mělo (homofobní) čtenáře děsit nebo jen přivést do rozpaků, každopádně to trochu odvádí pozornost od důležitějších věcí. Ale to je jen detail.

3DD!3
17.10.2019 5 z 5

Silný Morrisonův příběh o šílenství (a legraci) je ještě umocněn McKeanovou kresbou. Arkham je tak mnohem děsivější, téměř hororový. Znepokojivé detaily, "záběrování" ze zvláštních úhlů jako by vypadly z Lovecrafta a komentáře na první pohled šílené mají v sobě jistou vnitřní logiku. Skvělé. "Podíval jsem se na domeček pro panenky a domeček se podíval na mě."

Marcel7
23.04.2019 4 z 5

Vynikající kresba, úžasně tísnivá atmosféra, kterou fanoušci Batmana milují, zajímavý příběh s velmi otevřeným koncem, který mi zas až tak nevyhovoval, nicméně toto dílo je masterpiece.

Disease
10.12.2018 4 z 5

Cesta do hlubin batmanovy duše :-) Dvě linie, které se nakonec spojí a vynikající kresba/malba. Na plný počet to u mě sice není, ale rozhodně silný nadprůměr.

Kapis
27.11.2018 5 z 5

A hele, co jsem zapomněl okomentovat, takže koment z roku 2012 z comicsdb, který zůstává za mně v platnosti:

Nejsem batmanovec...a celé mi to dává dost dobře smysl. Grafické zpracování se McKeanovi povedlo dokonale a proto jsem se knihou potuloval snad tři dny. Chápu, že někomu mohl přijít scénář slabý, tohle asi není klasický Batmanův příběh počítám. Mně přišel vyvážený, ucelený a grafická stránka podtrhuje šílenství, které z knihy cáká jako hnisavé vředy superpříčetného člověka, zmítajícího se za zvuků třepotajících se křídel v krvavé záclonové kazajce za zrcadlem, visícím v prochcané kobce.

Arkham je původně fiktivní městečko v Massachusetts, do jehož okolí Lovecraft umístil některé své příběhy o nehmatetelném šílenství a jestli je vytvoření psychiatrické léčebny s tímto jménem u Gothamu chápano jako pocta, myslím, že se to docela dost povedlo. Rozhodně se to povedlo v tomto booku. Jen teda nevím, jak moc dobrým nápadem je umisťovat nebezpečné vraždící šílence do domu, který se jejich psychem živí - a tudíž ho i musí prohlubovat, zintenzivňovat a dělat z nich psychopaty ještě brutálnější. No nic, na podobné metafyzické úvahy jsou tu jiní, musím říct, že jsem si knihu dost užil, klobouček dolů, co mě rušilo byl font, kdy bylo malé tiskací e psáno jinak než dlouhé malé tiskací é, obyčejné e vypadalo jako epsilon, hrozně to bušilo do očí, ale to je stravitelná moucha, takže za mě dobrých 95%.

Lenka.Vílka
01.10.2016 5 z 5

Stačilo by napsat, že jsem nikdy nic tak dobrého nečetla a naprosto by to stačilo, protože ona věta by vystihla moje pocity dostatečně. Jednoznačně bravurní dílko, které plánuji číst znovu. Nemyslím si, že je příběh jednodušší, je prostě na druhé koleji, ta první (kabátek) vyhrává na první čáře. Něco tak ujetýho jsem už dlouho nedržela v ruce. Do háje, ta kresba je prostě húúuu. A já jsem z toho celá húúuu.

Shimargh
07.01.2015 4 z 5

Příběh sice slabší a na komiks o Batmanovi dosti netypický, ovšem atmosféra by se dala krájet a kresba - to je umělecké dílo, které jsem hltal stránku po stránce.

proskovajoho
11.07.2013 5 z 5

Ponurá atmosféra, naprosto úžasná kresba a skvělý příběh. Trochu jiný Batman než ho známe, ale přesto je to pro mě jeden z nejlepších komiksů, který především díky zpracování beru jako umělecké dílo.

ondrash77
07.03.2013

Možná to bude znít elitářsky, ale u některých knih mám pocit, že úplně každý je číst nemůže. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, vždyť brožuře pojednávající o principu funkce jaderného reaktoru porozumí taky jenom hrstka vyvolených.

RaptoR
31.01.2013 5 z 5

Nadčasový komiks, poprvé vydaný už roku 1989 (!) je dalším přelomovým batmanovským dílem. Netopýří muž se musí vydat do arkhamu, který obsadili jeho chovanci a přitom svádí boj s vlastním nitrem. Scénáristou je G. Morrison (New X men) a o hororovou kresbu se postaral D. McKean (obálky k Sandmanovi). Pěkný příběh, který neomrzí, i když si ho přečtete po páté, protože vždycky v něm odhalíte něco nového. Kvalitní křídový papír a dobrá vazba jsou už jen třešničkou.

swamp
20.09.2012 4 z 5

Nepočítám-li Kačera Donalda apod., tak se pravděpodobně jedná o můj první - řekněme dospělácký - komiks.. tedy alespoň co si pamatuju. Temné, mrazivé a vyšinuté. Místy mi to přišlo až přehnaně těkavé. Přesto zajímavý počin.. určitě vyzkouším i nějaké další komiksy.

JohnCoffey
30.11.-0001 5 z 5

Brilatní hororový komiks, který nám ukáže, podobně jako film Temný rytíř, Batmana a jeho svět a nepřítele z trochu jiné stránky. Arkhamův ústav ovládnou jeho chovanci v čele s Jokerem a pokud mají jeho zaměstnanci přežít, musí se dostavit Batman a vzdát se šílencům. Kromě Batmanova boje s vyšinutými (nejen) lidskými monstry a šílenstvím, které přebývá ve stěnách ústavu, sledujeme také příběh jeho zakladatele a jeho vlastním bojem se svou myslí, který je ne nepodobný tomu Batmanovu. Takovéto komiksy by měly být všechny. Kde nejde o násilí, ale o formu a atmosféru. Jasných pět.

komiksy DC Comics Batman

Grant Morrison