Ocásek Ocásek komentáře u knih

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Další německá autorka, do které jsem se zamilovala! Tohle byl tak krásný romantický příběh, který byl do těchto zimních dní jako dělaný.
Příběh se odehrává v malém horském městečku Green Valley, které bylo tak nádherně popsané, že jsem při čtení dostala obrovskou chuť vzít lyže a vyrazit na hory.
Dlouho jsem nečetla knihu, kde by mi úplně všechny postavy tak přirostly k srdci.
Lena a Ryan. Ryan a Lena. Zamilovala jsem si je už od první stránky a strašně moc jsem jejich vztahu fandila.
Další věc, kterou knize nemohu upřít, je čtivost, díky krátkým kapitolám budete na konci, ani nevíte jak. Kdybych knížku nerozečetla zrovna přes zkouškové byla by přečtená hned!
Jediná malinká chybička byla ta, že se trochu zapomínalo na to, proč Lena do Green Valley vlastně přijela. Těšila jsem se, že tady bude spousta au-pair zážitků, bohužel tahle linka byla poněkud upozaděna, což je trošku škoda.
Nové začátky vám rozhodně doporučuji, budete to milovat! A já jdu netrpělivě vyhlížet další díl, který vychází už 6. dubna.

11.01.2022 5 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Tak tohle jsem přesně potřebovala! Potřebovala jsem knížku, která mě vytáhne z mé celoprázdninové čtecí krize, tak jsem sáhla po Cítit znovu, protože Mona Kasten je sázka na jistotu. A tohle bylo tak skvělý! Bylo to úplně něco jiného, než jsem kdy četla, protože v téhle knížce nenajdete klasický vztah bad boy a good girl, ale bad girl a good boy, a to mě úplně dostalo.
Hlavní hrdinku Sawyer jsem si zamilovala již v předchozích dvou dílech, a proto jsem se neskutečně těšila až se začtu i do jejího vlastního příběhu. Druhou hlavní postavou je Isaac, který je přesným opakem Sawyeřiných obvyklých známostí - podivné oblečení a nerdovské brýle. Sawyer a Isaac spolu uzavřou dohodu: Sawyer udělá z Isaaca drsňáka a na oplátku si nafotí jeho proměnu jako projekt pro svoje studium. A panebože, miluju Sawyer a Isaaca jako pár! Romantická linka je nádherná. Ačkoliv to nemají hlavní hrdinové v životě jednoduché, tak to budete prožívat s nimi a budete jejich vztahu fandit od první stránky.
Cítit znovu prostě chcete číst! Tohle byla emoční jízda a zatím je to můj nejoblíbenější, ale uvidím, co mi nabídnou Doufat znovu a Snít znovu, kterých se už také nemůžu dočkat.

14.09.2021 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Tahle knížka byla pro mě jednou z nejočekávanějších knížek toho roku! Začíná přesně tam, kde první díl, tak otevřeně skončil. Je stejně tak čtivá jako Nedotýkej se mě, ne-li ještě mnohem víc. Byla jsem schopná číst a číst a najednou bylo půl třetí ráno!
Postavy jsou opět skvělé. Sage mi přirostla k srdci a dokázala jsem s ní soucítit. Luca je prostě láska a chci ho domů! A i když byly chvíle, kdy jsem je chtěla oba něčím přetáhnou, aby se vzpamatovali, jsem si to maximálně užila. Neskutečně mě vytáčela Jennifer a Alan, ale koho ne že?
Musím říct, že tuhle knížku jsem prožívala od začátku do konce. Opilý Luca mě donutil se nahlas smát. Při scéně s Alanem jsem měla stažený žaludek a trnula hrůzou. A konec? Tak to jsem měla co dělat, abych se nerozbrečela.
Řeknu jediné, tohle prostě chcete číst!

17.04.2021 5 z 5

Palác lží Palác lží Erin Watt

Předchozí díl skončil tak otevřeně, že jsem se musela pustit i do tohoto závěrečného dílu. Bohužel Palác lží nebyl tak skvělý jako první dva díly, ale i přesto mě knížka moc bavila.
Líbilo se mi, že je do knížky zakomponovaná detektivní dějová linka, která vás nutí číst dál a dál a vy se snažíte nad celým příběhem přemýšlet. Já osobně odhalila celou zápletku už v první třetině knihy, prostě to bylo až moc očividné, ale i tak jsem si to užila. Úplný konec byl tak neskutečně sladkej, že jsem z toho skoro dostala cukrovku.
Líbil se mi i vztah Elly a Reeda, kteří si v tomto díle prošli velkou zkouškou. Byla jsem ráda, že autorky ponechaly střídání pohledů. Dozvěděla jsem se takto mnohem víc věcí a konečně si aspoň trochu oblíbila Reeda, který se konečně přestal chovat jako úplný pitomec. Ella se svým chováním také změnila a přišla mi sympatičtější.
V tomto díle dostaly větší prostor i vedlejší postavy, ať už to byla Val s Wadem nebo ostatní Royalovic bratři či Steve, kterého jsem neměla ráda už od samého začátku.
Myslím si, že se časem pustím i do dalších dvou doplňkových dílů, protože Easton je moje nejoblíbenější postava z celé trilogie. Zamilovala jsem si ho natolik, že prostě potřebuju vědět, jak dopadne i jeho příběh a ne jen ten Elly a Reeda.

24.02.2021 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Na druhý díl jsem se strašně těšila, protože ve filmovém zpravování patří k mým nejoblíbenějším. I v knižním zpravování mě nezklamal, bylo to neskutečně čtivé a napínavé až do poslední stránky.

Šíleně mě štval profesor Lockhart, ale naopak Dobby, který se v Tajemné komnatě objevuje vůbec poprvé, je pro mě úplně skvělá postava.

06.09.2020 5 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Knížka Náhradní kluk byla před třemi lety moje první knížka od Kasie, kterou jsem si přečetla a úplně si autorčin styl psaní zamilovala. Letos v létě jsem si dala po třech letech re-reading a knížka se mi líbila možná o malinko více, než když jsem ji četla poprvé.
Hlavní hrdinka Gia mi ze začátku nebyla sympatická, ale postupem času se vše rychle změnilo. Hayden a jeho sestra Bec mi byli naopak velmi sympatičtí po celou dobu. Romantická linka opět pro někoho předvídatelná, ale pro mě úplně boží. Mimo romantickou linku se tu řeší i přátelství, předsudky, intriky, sourozenecké vztahy a vztahy s rodiči.
Tuhle knížku byl doporučila všem, kteří hledají příjemnou oddechovku. Náhradní kluk je moc milá romantická knížka, ale nečekejte nic velkolepého.

27.08.2020 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Knížka psaná formou deníkových zápisků z pohledu Marie je super oddechovka, která vás zaručeně donutí se smát. Já se nemůžu přestat smát kdykoliv si vzpomenu na "mrtvou" kočku v kufru nebo na (ne)povedený výcvik Olina a Ládi.
Po přečtení jsem zhlédla i film a musím říct, že se velmi podařil. Výborná komedie, která pobaví celou rodinu.
Knížku i film můžu doporučit. Já se určitě časem vrhnu na další díly.

21.07.2020 4 z 5

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Pokud mě sledujete už delší dobu, tak pravděpodobně víte, jak moc miluju Kudy ke hvězdám, a proto pro vás asi nebude žádným překvapením, že jsem se do autorčiny další knížky pouštěla s velkým očekáváním.
Hned velké upozornění na začátek - pokud máte ve zvyku si před čtením knihy číst anotaci (což já nedělám, takže jsem save!), tak tady to doporučuju nedělat, protože si dopředu vyspoilerujete celou hlavní zápletku, která je jinak opravdu skvělá.
A teď už k samotné knížce. Začátek měl na můj vkus trochu pomalý rozjezd, ale o to víc jsem se kochala prostředím, do kterého je knížka zasazena a upřímně neznám jinou knížku, která by měla takový letní vibe - moře, slunce, písek, surfaři - ani jsem nemusela jet k moři, abych tohle všechno zažila.
Knížka má také sympatické hlavní hrdiny, které si ihned oblíbíte a budete jim od první chvíle držet palce. Zamilovala jsem si i tátu hlavní hrdinky, a nebo třeba Gracie, která by si určitě zasloužila svůj vlastní příběh.
Líbí se mi, že knížka není jen feel-good, ale je zde zmíněno hned několik těžších témat a mimo jiné i taky jeden z mých největších strachů.
Rozhodně můžu Na jedné vlně moc doporučit ačkoliv Kudy ke hvězdám si mě přece jen získalo o malinko víc.

26.09.2022 4 z 5

Medovník s pepřem Medovník s pepřem Alena Adrianet Heinrichová

(SPOILER) Za poskytnutí knížky k recenzi děkuji @humbook a skupině #humbookblogeri #spoluprace.

Hned jak jsem se dozvěděla, že bude Medovník vycházet, jsem věděla, že tuhle knížku chci číst. Anotace zněla skvěle, slibovala něco nového a navíc ta nádherná obálka! Ale to jsem ještě nevěděla jaký hrozný propadák tahle knížka bude...

Já bych asi začala tím pozitivním - knížka se mi četla rychle (díky bohu za to!), prvních pár kapitol se mi líbil i styl psaní a autorčin sarkastický humor, ale čím jsem četla dál, tím to by horší, protože to tu bylo v takovém množství, že to přestalo být vtipné.

Tímhle krátkým odstavcem všechna pozitiva končí a dostáváme se k negativům, která jsem sepsala jen tak ve zkratce do odrážek, protože jinak by tahle recenze byla na tři A4.

- ploché, naivní, nedospělé hlavní postavy, o kterých vůbec nic nevíme a tím pádem ani nemáme možnost si je oblíbit
- spousta vedlejších postav, které se jen tak zjeví a zase zmizí (ano, opět o nich vůbec nic nevíme - reálně si nepamatuju ani jejich jména!)
- děj jsem v téhle knížce nenašla!
- celá kniha se točí okolo neskutečně toxického vztahu, kdy je hlavní hrdinka již několik let zamilovaná do svého kamaráda Matyáše, který s ní ale nechce nic mít a jenom ji využívá... problém mám s tím, že já jsem to Adri absolutně nevěřila a Matyáš sice asi měl bipolární afektivní poruchu, ale v podstatě ji nic neslíbil a k ničemu se nezavázal, to ona byla šílený stalker a podle mě potřebuje odbornou pomoc
- absolutně nemám tušení v jakém časovém rozpětí se tahle knížka odehrává, protože jednou je zima, a pak zase léto
- popkulturních narážek je tady taky milion, ale ty tu knížku úplně nezachrání, spíš naopak
- tak nějak pochybuju, že se nakladatelství rozhodne vydat knížku aniž by četlo rukopis, ale prostě se domluví na vydání jen tak při pokecu v hospodě, jak je to v knížce popisováno
- a konec, tak ten jsem nepochopila už vůbec - byla do něj roky zamilovaná a probrala se takhle rychle (no teda doufám, protože ani ten konec nám moc odpovědí nedává)

No řeknu vám, že kdyby to nebyla knížka na recenzi (a já bych nechtěla, aby na téhle fotce po dočtení vypadala aspoň trochu k světu), tak už by letěla z okna a bohužel ne jednou.

Bezprostředně po dočtení jsem Medovník ohodnotila 1/5, ale teď tak nějak uvažuju nad tím, za co ta jedna hvězdička vlastně byla... asi možná za obálku?!

30.06.2022 1 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Tohle byla taková nádhera!
Jednoduchý a přesto krásný a kouzelný příběh o přátelství, lásce, laskavosti, upřímnosti, bolesti i odpuštění, který ve mně tolik zanechal.
Lepíky jsem opravdu nešetřila a zanechala je skoro na každé stránce a vím, že se k tomuto pokladu budu nesčetněkrát vracet a vsadím se, že v knížce objevím zase trochu jiný význam než nyní, protože v téhle knížce si každý najde to své!
Navíc je knížka doplněná o dokonalé ilustrace i písmo a já jsem hrozně vděčná, že ji můžu mít ve své knihovně!

5/5⭐️

09.06.2022 5 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Miluju sérii Znovu. Tento díl byl o malinko slabší než první, ale to nic nemění na tom, že byl skvělý. Knížka byla velmi čtivá, ostatně stejně jako ta první. I když má knížka přes 400 stran, máte ji jedním dechem přečtenou.
Spencera jsem si zamilovala hned už v prvním díle. Je to skvělý vtipálek, který však za svým úsměvem skrývá mnohá tajemství. Dawn jsem si také hned oblíbila. Vytvořila jsem si k ní poměrně hluboký vztah, protože mi byla v mnohem podobná.
Romantická linka je krásně vykreslená, kdy ona s láskou skončila, ale on se ji odmítá vzdát. Ta chemie mezi hlavními hrdiny je tam prostě cítit už od samého začátku. Líbilo se mi, že se autorka nebála do knížky zakomponovat i vážnější témata. A moc jsem si užila i neustálé narážky na Marvel a One Direction.
Prostě další skvělý příběh pro všechny milovníky romantiky. Pokud jste ještě žádnou knížku Mony Kasten nečetli, tak děláte velkou chybu. Sérii Znovu není úplně nutné číst popořadě, ale já to tak i přesto doporučuji, protože si tak jednotlivé knížky užijete ještě víc.

21.02.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tahle knížka v sobě ukrývá krásný romantický příběh!
Zamilovala jsem si prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Obrovská univerzitní knihovna a historický Londýn rozhodně měli své kouzlo.
Obě hlavní postavy mi byly od začátku sympatické. Animant byla skvělá hlavní hrdinka - inteligentní knihomolka, se skvělým smyslem pro humor, průbojná a hlavně uvěřitelná. V mnohém mi připomínala mě samotnou.
Já vím, že jde o slow-burn romantiku, ale místy na mě byla knížka docela dost pomalá. Občas mi přišlo, že se tam nic nového neděje, ale i přes to všechny se Kroniky dobře četly a můžu je doporučit.

3,5/5⭐️

28.11.2020 3 z 5

Co jsme si nikdy neřekli Co jsme si nikdy neřekli Yasmin Rahman

(SPOILER) Všechny tři holky mi byly sympatické a dokázala jsem se vžít do jejich situace. Mehrín trpí depresemi, Cara je na vozíčku po těžké autonehodě, při které zemřel její otec a ona si to vše dává za vinu a Olivia musí čelit zneužívání od přítele její matky.
Knížka je opravdu čtivá, měla jsem ji za dva večery přečtenou. Plusové body si zaslouží i krásné grafické zpracování, kdy každá z dívek má svůj specifický styl vyprávění.
Autorka se zaobírá opravdu vážnými tématy, o kterých bychom se neměli bát mluvit. Je důležité říct, že tohle není kniha pro všechny, a myslím si, že pro spoustu dospívajících by mohla být důležitá.

08.11.2020 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Trilogii Drahokamy jsem se dlouho vyhýbala a nikdy mě nelákala, a to ani nevím proč. Moje kamarádka mi Drahokamy neustále doporučovala a sama je četla už několikrát. Rozhodla jsem se dát sérii také šanci. A já si Rudou jako rubín zamilovala!
Hned na začátku musím poznamenat. Podle anotace jsem si myslela, že když se Gwendolyn zamiluje "napříč časem", tak se zamiluje do kluka z minulosti. Překvapilo mě, že to tak ve skutečnosti nebylo, ale není to něco, kvůli čemu bych knihu odložila, právě naopak!
Rudá jako rubín je skvělá knížka plná lásky i napětí. Líbí se mi, jak je příběh dokonale promyšlený - celý ten systém s drahokamy. Po dočtení mi zůstalo několik nezodpovězených otázek, doufám, že budou zodpovězeny v příštích dílech.

10.10.2020 5 z 5

Série Hunger Games patří k mým nejoblíbenějším sériím vůbec. Knížky jsou tak čtivé, že příběh hltáte od začátku do konce. Hunger Games jsem si prostě zamilovala a ráda se k nim vracím. Je zde spousta sympatických postav, které si zamilujete. Jenom úplný konec byl pro mě trošku zklamáním a zasloužil by si lepší zpracování. Já osobně mám nejraději Vražednou pomstu. Celkově sérii moc doporučuji, protože lepší dystopii prostě neznám.

17.07.2020

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Měla jsem možnost zhlédnout tento příběh i jako divadelní představení. Jde o opravdu velmi smutný příběh z dobu okupace. Knížka je úžasná. Napsána krásným jazykem. Ikdyž jsem věděla jak příběh skončí, přála jsem si, aby to tak nebylo. Moc doporučuji k přečtení.

28.01.2020 4 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Skvělá knížka! Autumn mi byla velice sympatická a Dax ještě mnohem víc. Je to druhá knížka od této spisovatelky, kterou jsem četla a opět nezklamala. Rozhodně všem doporučuji k přečtení!

24.06.2018 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Wow, tohle bylo geniální!
Já Metu poslouchala jako audioknížku a byl to hodně intenzivní zážitek. Připadala jsem si, jak kdybych seděla u kafe se svou kamarádkou, která mi vypráví opravdu napínavý příběh a já hltám každé její slovo. Zvládla jsem to poslechnout na dva zátahy, protože jsem se absolutně nemohla odtrhnout.
Ze začátku jsem se malinko ztrácela v časových rovinách a občas jsem měla pocit, že je v knížce až moc anglicismů a hovorových výrazů, ale to nic nemění na tom, že je tahle knížka plná důležitých témat, o kterých je třeba mluvit - sexuální násilí, stalking, znásilnění, hledání identity a spousta dalšího!
S hlavní hrdinkou Lenkou jsem moc nesympatizovala, ale dokázala jsem se do ní vcítit a cítila jsem její strach a zoufalství. Mnohem víc mi sedla Debi, ta byla skvělá!
Co ale do teď nechápu je, jak Pavel Bareš dokázal to, že napsal takhle skvělou knížku z pohledu mladé dívky, protože to bylo tak moc uvěřitelné a nechybělo tomu vůbec nic…
Poslední kapitola mě dostala, najednou do sebe všechno zapadlo. Rozhodně jsem Metu nečetla/neposlouchala naposledy, protože tahle knížka mě donutila přemýšlet!

07.01.2023 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Panebože, já vůbec nevím, proč jsme tuhle sérii tak dlouho odkládala!
Trochu mě vyděsily ty pojmy, co jsem si přečtla v anotaci... kyborg, android, Nový Peking, mechanička. Nikdy jsem sci-fi nečetla, tak jsem byla poměrně v rozpacích, navíc když je to sci-fi, které je zároveň retellingem na jednu z mých nejoblíbenějších pohádek - Popelku. Taky vám to kombinace přijde šílená? Nebojte, mně přišla taky, ale pak jsem knížku otevřela a už ji nemohla pustit z ruky.
Zamilovala jsem si ten originální svět, ve kterém se Měsíční kroniky odehrávají. Zápletku jsem sice odhadla už někdy v půlce knihy, ale vůbec mi to nevadilo. Zároveň jsem si oblíbila snad skoro všechny postavy, které v této knize jsou.
Jsem hrozně ráda, že jsem do téhle série nakonec šla, už se moc těším na další díly!

24.01.2022 5 z 5

Pravidla pro holky Pravidla pro holky Candace Bushnell

Pokud hledáte knížku, nad kterou budete přemýšlet ještě nějaký ten den po dočtení, tak přesně taková knížka jsou Pravidla pro holky! Jsem si jistá, že tuhle útlou knížečku by si měla přečíst snad každá holka.
Příběhem nás provází Marin, která se dostává do situace, kdy si k ní její oblíbený učitel dovolí víc, než by měl. Marin se poté setkává se spoustou pocitů a my můžeme sledovat, jak si s celou touhle situací poradí.
Nemusíte se bát žádného depresivního čtení. Příběh je YA, takže je vyprávěný jednoduše s kapkou lehkosti. Měla jsem strach, aby nebyla knížka příliš uspěchaná vzhledem k tomu, že má jenom 200 stránek, ale tak to vůbec nebylo! Začátek byl trochu pomalejší, ale pak události nabraly rychlý spád a vy jste měli knížku opravdu rychle přečtenou.
V knížce je i velmi miloučká romantická linka a spousta #girlpower, což vás nabije tou správnou energií.
Můžu vám slíbit, že tahle knížka vás nezklame, přesně tak jako nezklamala mě, a zároveň vás donutí se nad celou situací opravdu zamyslet.

12.05.2021 4 z 5