Obelix15 Obelix15 komentáře u knih

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Moje první kniha ze světa tetovacích salonů, tatérů a nejrůznějších tetování. Rád jsem se dozvěděl něco z tohoto oboru. Kniha se četla jedním dechem, hlavní postavy od začátku velice sympatické a zápletka tomu dodala korunu. Za mě velice příjemný a povedený začátek série.

26.12.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Představte si, že se probudíte někde uprostřed vesmíru a nic si nepamatujete. První, co by mě napadlo, by bylo: to musela být párty! Postupem času však přicházíte na to, že nešlo ani zas tak o párty jako o záchranou misi naší i budoucí generace. A než si plně uvědomíte, co se děje, někdo Vám "zaklepe na dveře"?!

Kniha je napsána velice vtipnou formou a všudypřítomné poznámky a úvahy dodávají jinak bizarním situacím světlo naděje na úspěch. Příběh mě opravdu bavil a rád jsem se dozvěděl něco nového ze světa chemie, fyziky či meziplanetárních vztahů. Komunikace mezi dvěmi vcelku rozdílnými formami života s podobným uvažováním či smýšlením byla místy opravdu zábavná, ale účelná. Smysl pro důvtip a vynalézavost, obzvláště v tak nehostinných podmínkách, byla obdivuhodná.

Skoro každý z nás si někdy řekl, zda-li je někde v naší či v jiné galaxii inteligentní život a jak by asi vypadal první kontakt? Asi takto!

05.02.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Cestování v čase je vždy téma samo o sobě. Vždy nás učili, že pokud cestujete do minulosti, šlápnete na kytičku, tak se to v budoucnu projeví. Třeba budou pršet koblihy nebo budeme mít čtyři nohy :D Kniha se opravdu četla jedním dechem a pokaždé, když jsem ji chtěl odložit, končila kapitola tak zajímavě, že jsem musel číst dále.

Hlavní postavy velice sympatické, děj napínavý a autor nás prakticky nenechá vydechnout - pořád se něco děje. Za mě jasný plný počet.

Nabízí se již jen otázka: kdybych mohl cestovat časem, kam bych se chtěl podívat?
Míst by bylo daleko více!

16.01.2023 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Opět napínavý příběh od začátku do konce. Tato série baví zas a stále!

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Keplerovci a Joona Linna. To je spojení, které prostě funguje! Opět čteno jedním dechem a opět se nemůžete odtrhnout. Ani v devátém díle této skvělé série nechybí napětí, propracované vraždy či psychologická válka. Saga šarmantní jako vždy. Nezbývá nic jiného než dát plný počet! Bude mi to trvat hodně, hodně dlouho, ale možná autorům odpustím i druh obětí, který si v Pavoukovi vybrali. I když chápu, že bez toho by se pokračování prostě neobešlo.

19.11.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kdo by neznal příběhy této roztomilé dvojice. Však jsme na tom vyrůstali!

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Pokračování skvělé detektivní série oddělení Q, napínavý děj a opět zajímavé rozuzlení.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Bezvadná kriminálka a i když zná člověk příběh nazpaměť, stejně si nikdy nezapamatuji "kdo to dělá" :-)

22.08.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jedna z nejlepších knih tohoto autora. Znal jsem daleko dříve než jsme ji dostali jako povinnou četbu k maturitě. Mohu si přečíst zas a znovu.

22.08.2022 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Film je oproti knize "procházka růžovou zahradou" - představivost dělá svoje. Tuto knihu bych zavedl jako povinnou četbu během studia.

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Musím přiznat, že zpočátku jsme měl problém se do knihy začíst. Hlavní postava Olivie velice nesympatická, místy až protivná. Postupem času si však ke mně cestu našla a získala moji pozornost. Prakticky celý příběh se seznamujeme s její temnou minulostí, která je místy děsivá a pro drtivou většinu lidí až nepředstavitelná. I díky tomu se člověk dokáže vcítit do její kůže a pochopit, proč je zpočátku tak odměřená, nedůvěřivá a odtažitá. Celý příběh je proložen myšlenkami, touhou a detaily intimního chtíče. Místy to velice připomíná červenou knihovnu a idylický, romantický příběh z podzimní dovolení na břehu jezera kdesi v Kanadě. Ale jen do té doby, než si vzpomenete, jaký bestiální vrah je Olivii v patách. Jak už jsem zmínil, okolí ranče musí být romantika sama. Krása střídá nádheru a vystřídá se zde během chvíle snad všechen existující druh počasí. Lov pstruhů, turistika i odpočinek. To vše nabízí tento malebný resort ... Stránku po stránce odkrýváte děsivá tajemství Olivie a rozplétáte klubko a vazby jednotlivých hlavních postav. Přiznám se, že po dlouhé době jsem měl od začátku tip, který mi vyšel. Což nebývá často. Ale stejně si prakticky do poslední chvíle nejste jistí, zdali byl tip správný. Konec knihy byl opravdu emotivní a u jistých dialogů či situaci se Vám objeví deja vu, které jste ve svém životě již minimálně jednou zažili. Prakticky celou knihu jsem přemýšlel jak ji budu hodnotit, ale konec to rozhodl za mě! Pevně věřím, že i druhý díl bude stát za to! :)

04.09.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Sejdou se takhle "hodnej blbec", psychopat, oběť a dvě malé děti. To není začátek silvestrovského vtipu, ale začátek noční můry právního kolotoče v moderním světě. Asi každý si po přečtení knihy sám pro sebe řekne, co by v daném případě udělal on sám. Už jen představa, že by se člověk do podobné situace dostal je děsivá sama o sobě.

Kniha se četla sama. Hlavní postavy a jejich charaktery byly sympatické a některé situace přímo bizarní. Rozhodnost, upřednostnění a zaujmutí správného postoje nás vrhne do sféry případu, který neřešíte každý den.

Od tohoto autora se jedná o moji prvotinu a určitě nezůstanu jen u ní. Styl psaní mi sedl a rozložení v podobě předčítání ze spisu bylo zajímavým zpestřením.

11.12.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Velmi zábavná kniha o putování českými, moravskými i slezskými krásami naší vlasti. Vtipné pojetí, vtipné historky, zajímaví lidé a místa. V některých vtipných situacích, obzvláště s autem, jsem viděl i sebe v prvopočátku ježdění. Za mě jasný plný počet!

30.12.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Peníze až na prvním místě. Tak by se dal jednou větou shrnout děj této knihy. Příběh je napínavý od začátku do konce, pořád se něco děje a autorka vás nenechá vydechnout. Občas to bylo spíše k tíži než ku prospěchu. Některé zápletky a propojení mi přišla až moc překombinovaná. Ať už byl vinen ten či ona, sešla se zde pěkná sbírka psychopatů. Všichni sourozenci jsou rozdílní, ale přitom úplně stejní. Duo vyšetřovatelů mi přišlo arogantní a nesympatické. Podle mě by sami bez přičinění druhých nevyšetřili ani ztrátu lopatky na uhlí. Konec mě trochu zklamal. Přišlo mi to jako by zbývalo 10 stránek knihy, autorka se podívala z okna a řekla si "ok, byl/a to on/ona" Dle mého měla kniha veliký potenciál, který zabilo "rychlopsaní", kdy byla kniha napsaná za méně než rok.

28.11.2023 4 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Druhý díl série plný inkoustu, vraždícího maniaka a osobních pří. Poutavá zápletka, která se četla jedním dechem. Trochu mě tedy zaráží mentalita a upjatost některých postav, které byly místy již opravdu přehnané, ba až otravné. Velkým plusem je pro mě opět pohled ze strany jednotlivých zúčastněných postav. Velice se mi líbí, že autorka do děje zapojila i soudní spor z knihy minulé, kdy máme možnost pohlédnout i do zákulisí britského soudnictví. Jediným mínusem, stejně jako u první knihy, je pro mě velká předvídatelnost zodpovědné osoby.

28.12.2022 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Soubor je většinou znám jako dlouholetý "strašák" většiny maturantů. Za mě klasické dílo, které by si měl přečíst každý. Hlas vichřice podoba :)

02.10.2021 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Oblíbený příběh podtržený až depresivním prostředí.

23.08.2022 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Knihu mi dala maminka k narozeninám a řekla mi, že je to nejkrásnější válečný román, který kdy četla. Musím souhlasit a dá se k tomu říct jediné: 5 hvězd je málo...

22.08.2022 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Super oddechovka. V hodně situacích jsem se opravdu viděl a je vidět, že knihu psal sám život. A pamatujte: před utíráním pusy plivnout na kapesník, ne na dítě :)

04.12.2023 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Z počátku mi přišla kniha velice chaotická, ale po nějaké době se člověk začte a začne se orientovat. Šikana, ponižování a zesměšňování. To je trend, který trápí školy napříč celým světem, a se kterým se ne vždy dá dobře bojovat. A teď si představte, že si za cíl vyberete někoho, kdo si krátí čas při čekání tím, že nechá nábytek, nádobí či jiné vybavení lítat po místnosti? To je jak máchat sirky v benzínu, a to doslova. Posměch spolužáků, jebnutá matka a pomsta umanuté spolužačky. To vše vyústí v armageddon. Je vidět, že Kingova fantazie je zatím v počátcích. I tak lze však knihu hodnotit jako jednu z těch lepších.

03.12.2023 4 z 5