Nuray Nuray komentáře u knih

Percy Jackson - komplet 1.-5.díl - box Percy Jackson - komplet 1.-5.díl - box Rick Riordan

Když jsem komplet dostala k 20. narozeninám a otevřela první stránky, lekla jsem se velkých písmen, kterými je kniha napsaná a doufala jen, že jsem si nevybrala špatně. Moc jsem se bála, že je to pohádka pro děti, která mě nebude bavit.

Tak moc jsem se ještě nikdy nemýlila. Velmi mě nadchnul způsob, kterým je kniha napsána, vtáhne do děje, ani nevím jak.... No prostě bezvadné. Skvěle vymyšlený svět. Nové postavy, oživení školních znalostí o Řeckých bájích... Že občas předvídám konec ničemu nevadí.

Doporučuji nejen náctiletým :-)

20.06.2018 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nejdřív jsem viděla divadelní hru, poté po letech jsem si přečetla knihu. Dokonalost ! :-)

04.02.2018 5 z 5

Volání úplňku Volání úplňku Keri Arthur

Jelikož mám ráda urban fantasy, nedokázala jsem si odepřít další z těchto děl.

Popravdě ačkoliv už na obálce je psáno "erotika", očekávala jsem, že to bude jako u Kate Daniels - víc akce než sexu, kterej mi tam jaksi překážel místy. Občas je to fajn, ale tady to bylo pořád, i když to v kontextu s tím, čím Riley je, dává smysl.

Na druhou stranu když odmyslím tuto stránku věci, knížka se mi moc líbila. Zajímavej příběh, Quinna jsem si hned zamilovala. Prostě "džentlmenskej upír" :D :-)
Za mě 4 *, na Kate Daniels a ani na Mercy Thomsonovou to nemá, pořád je to další prima dílo :-)

Těším se na další díl, který si s chutí přečtu.

19.01.2017 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Na tento titul jsem narazila vloni kolem Vánoc, kdy jsem přemýšlela, o co si "napíšu Ježíškovi". Po dlouhém váhání jsem ho zařadila do seznamu, ačkoliv jsem se ho nakonec nedočkala, což mi ani moc nevadilo. Zaujala mě obálka, ale anotace mi až tak nic neříkala...

Asi před 14 dny jsem na knihu náhodou narazila v PDF, protože jsem kvůli časovému vytížení nebyla schopná zajít do knihovny pro něco na čtení. A dojmy?
Naprosto GENIÁLNÍ ! Jsem fascinovaná z tohoto stylu. Snad ještě nikdy jsem nečetla knihu, kde by hlavní hrdinka byla v podstatě záporák a zároveň klaďas dohromady v kombinaci se svým ženským pohlaví, které mě osobně hodně lichotí a vyzdvihuje mé vlastní ego :D

Prostě pecka, mám přečtený 1. i 2. díl, vrhám se s chutí po třetím a nemůžu se dočkat, až ho zhltnu jako ty předchozí !

21.12.2016 5 z 5

Magie změny Magie změny Ilona Andrews

Musím se přidat. Každý nový díl mi prostě naprosto vyrazí dech a jako správná holka musím pochválit Curranovu péči o Katein život ;-) prostě pecka příběh, zhltnuto během dvou dnů a nějaké potřeby - že bych se měla jít třeba najíst během četby akorát otravovaly život ... :-)
Jsem hrozně zvědavá, jak to celé dopadne a těším se na další díl, který se chystá !

04.08.2016 5 z 5

Magie změny Magie změny Ilona Andrews

Jsem sice docela ve skluzu se čtením, ale miluju tuhle sérii, nemůžu se dočkat nového dílu !! :3

31.08.2015 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Jak jsme začali, tak jsme i skončili.
Jelikož jsem zhltla všechny tři díly v podstatě během jednoho okamžiku - alespoň tak by se to určitě jevilo Hirce - trpím v tuto chvíli lehkou depresí z konce série.

Do třetice všeho dobrého se čtenář seznamuje s dalším - třetím - světem. Světem Umbri. Slepých.
Slepí se chovají v rozporu se zákonitostmi, které Hirka zná. V rozporu se zdravým rozumem. V rozporu s přežitím. Je ti zima? Svleč se a nedej to znát. Máš strach? Odzbroj se a nedej nic najevo. Jen tak u nás získáš uznání.
Hirka a její "nová rodina" se pokouší o opětovné vydobytí někdejší slávy. O napravení starých křivd a uznání.
Hirka se zároveň snaží neumřít a přijít na způsob, jak zachránit nejen sebe, Ymslandu, Rimeho, ale také Sílu. Tu, kterou nedokáže ovládnout. Bez níž ale svět jisto jistě zanikne.

Rime má plné ruce práce se sjednocením rozpadajícího se světa. Kolkagga, Ravnhov, uprchlíci... To všichni musí spojit síly, aby zabránili tomu nejhoršímu - válce, která nemá v dějinách Ymslandy obdoby.

Nový svět opět dodává nový náboj. Vidoucí, Skerri, Kes... Všichni lační po Síle a pomstě. A to už po tisíce let. Jak asi vypadá taková tisíce let zakořeněná nenávist? Touha po spravedlnosti a odplatě?

Osobně trilogii doporučuji všem, kteří mají
již něco načteno. Drobné mouchy, které ale najdeme asi všude, můžeme považovat spíše za Sulni. Ne všechno se točí kolem Hirky a ne všechno musíme nutně v našich životech zachránit.
Jen mě mrzí, že Hirka a Rime nedostali trochu víc prostoru pro sebe.

19.05.2024 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Ódinovo dítě. Četla jsem ho poprvé před několika lety. Tehdy, to mi bylo ještě něco mezi -náct a -cet, mě příběh zaujal, avšak ne natolik, abych bezmezně toužila po dalších dílech (které ještě nebyly ani vydané). A tak jsem tuto trilogii nechala uspanou přinejmenším do té doby, než bude dopsaná.
Dnešním dnem se ocitám téměř na konci posledního dílu a hltám poslední stránky s očekáváním, jak to celé dopadne.

Ódinovo dítě je takové pomalé a střídmé uvedení čtenáře do světa Aetlingů. Do světa ocasatých lidí, ve kterém se ocitla jedna bezocasá. Ukousl jí ocas vlk?
Asociace k situacím, jež člověk zná i z našeho prostředí, nabývá nových rozměrů a Hirka musí překonávat samu sebe a přežít ve světě, který (ne)zná.
Spád příběhu je pozvolný, ale čtenáře vtáhne do děje od počátku. Při touze porozumět tomu, co se vlastně právě děje a především proč, otáčí stránky a hltá další a další kapitoly až...
... až nenasytně sahá po dalším dílu.

Inu, Hirka by občas potřebovala vyprášit kožich za to, jak se chová. To ale není nic v porovnání s Rimem, u kterého bych očekávala trochu racionality vzhledem k tomu, jak a kam se dokázal za svůj velice mladý život dostat.

Ilume. Získala něco svým chováním? Ztratila? Teď, po delší pauze od přečtení Ódinova dítěte, vlastně ani nevím. Čekala jsem trochu větší alibismus a intriky.

Ramoja by snad mohla dostat trochu víc příležitosti se ukázat a s tím, že znám i další knihy, musím podotknout, že je v příběhu její postava ... zbytečná, bohužel. Zasloužila by si mnohem víc prostoru a přesto by knížka nemusela nabobtnat o další stránky - některé bych klidně zcela vynechala.

Urd? Čtenář bude nejdřív nejspíš tápat. Překotné přeskakování mezi náhledy jednotlivých postav, které se mezi tím, než se k nim vrátí, dostaly zas někam dál, dělají z Urda zprvu nepochopitelnou postavu. Ale zdá se, že její úmysly nebudou úplně čisté. Otázkou zůstává, co je vlastně jeho motivem?

Rada si hřeje polívčičku na všem, co se právě děje. Hlavně ale zůstat u korýtka. Je krásné vidět, že tento motiv funguje všude úplně stejně. A vlastně jim to člověk v knize prakticky vůbec nevyčítá.

K dobru musím připsat fakt, že se zde člověk nesetká se zbytečně zdlouhavými popisy okolí, které má každý stejně už dávno ve svých vlastních představách vyobrazené.

Doporučuji sérii všemi deseti, ale asi spíše starším čtenářům. Nebo lépe řečeno - sečtělejším. Věřím, že mé např. dvanáctileté já (kdyby tehdy kniha existovala) by tolik nebavila.
Určitě doporučuji dát šanci i přesto, že zpočátku se může zdát poměrně nezáživná či zdlouhavá.

18.05.2024 4 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

(SPOILER) Další z variací na Krásku a zvíře. Docela mě to baví, navzdory tomu, že člověk ví, jak by to mělo dopadnout.
Kniha je psána poutavě. Žádný velký cukrování čtenáře, prostě hezky šup do děje. Svižně a bez sladkých nudných řečiček kolem.

Harper je jako vždy "obyčejná holka neobyčejně nadaná a všechno jí jde". Jasně že jo, vždyť je to pohádka. Mně to nevadí. Miluje svou rodinu, nakonec na ni ale přeci jen víceméně zapomene. Můžeme se domnívat, že je to kouzlem, které patří k zakletí, ale ve finále je přesvědčená, že je její domov TAM a ne v D.C. Přesto však Rhena ani nikoho jiného patrně nemiluje. Nebo ano?

Greye mám ráda celou dobu až do posledních stránek a chvíle zjištění, co se chystá v dalších dílech. Konec knihy mě utvrdil v tom, že vlastně nechci číst další díly, protože mi to dle mého názoru úplně zhatí můj pohled na velitele, který mi přirostl k srdci. Na druhou stranu bych ráda věděla, jak to s říší dopadne. Jestli se to dozvím, je zatím ve hvězdách, tak jako jejich osud.
Jestli jsme měli cítit někde nějakou chemii mezi ním a Harper nebo to mělo vyloženě vyznít jen jako domněnka Rhena, nevím.

Rhen působí jako fajn chlapík už od začátku. Na druhou stranu - dokázal říši "zabezpečit" před vším možným a uvažovat dopředu jako starý pardál, ale Karis ho takhle jednoduše převálcuje, aniž by měl co k tomu říct? Nevím....

Možná mi tam chybělo trochu větší jiskření mezi hlavními hrdiny.

20.08.2023 3 z 5

Věže Asperfellu Věže Asperfellu Jamie Thomas

Líbí se mi svět, který je v knize stvořen a celkově ten nápad. Kniha se četla (kromě začátku) poměrně snadno a rychle. Bavila mě.

Nebavily mě moc dialogy, ty byly většinou dost dětinské a až se mi nehodily ke zbytku stylu v knize (příběh i kaše okolo jako by byl napsán zkušeným spisovatelem, kdežto dialogy mohlo napsat klidně malé dítě). A celkově postavy nebyly zrovna dvakrát důmyslně zpracované, ani jejich vztahy, které se mi zdály spíše na sílu do knihy vnucené.
Jakmile došlo k velkému odhalení, bylo hned jasné, kdo, co, proč. Až jsem si říkala, kdo je vlastně tím záporákem? Přece to nebude tak snadné... A hle, ono jo.

Ale stejně se mi to líbilo. Hezká myšlenka, svět, jsem zvědavá, jestli bude další díl

10.08.2023 3 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Aha.
Takže já četla autorčinu předchozí sérii před léty a doteklo mi to až teď, po přečtení komentáře pode mnou. A vůbec, ale vůbec nemám ponětí, o čem to vlastně bylo. Což mě přivádí na myšlenku, že to asi nebylo tak dobré, jako tato kniha. Nu což, autoři se přeci také vyvíjí a tak jim dejme další šanci.

Kniha se mi moc líbila. Bylo to jedno velké dobrodružství a očekávání, co naleznu na další stránce. Romantická linka mi nepřebíjela příběh, což se mi hrozně líbilo. A jsem ráda, že ještě pořád narazím na knihu, která mě osloví i v mých letech a se kterou můžu putovat myšlenkami autorů a jejich vysněnými fantazy světy.

13.07.2023 4 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Předvídatelné oddechové čtení.

Čtivě psané, neurazí, ale ani neoslní originalitou. Tam, kde čekáte, že někdo umře, tam doopravdy umře. Tam, kde čekáte špatné rozhodnutí hlavní hrdinky, tam přijde. Tam, kde čekáte nepochopitelné pubertální odmítání lásky, tam ho najdete.
Rozhodně vás to nevyvede z míry, pokud jste již pár knih přečetli. Svou věkovou kategorii si kniha najde.

19.04.2021 4 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Taktéž jsem čekala nějaké "wow". Pokud čekáte tak, jako já, budete zklamaní.
Kniha nebyla špatná, ale trvalo mi se začíst. Valnou část se nic neděje, opět (poslední dobou mám nějakou smůlu na výběr). Až během části samotného obřadu vdechla autorka knize dušičku. Maličkatou, rozvíjející se, která nese příslib zvratu, děje. Když v ten moment kniha skončí, takže si říkáte, že stačilo ji dostat na 50 stran a vyšlo by to na stejno.
Ale jako oddychová četba (i když mě hrozně vytáčelo chování postav) se to dá. Četla jsem horší :-)

06.08.2020 2 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Tato autorka má schopnost udržet pozornost čtenáře i přes to, že se v knize nic moc neděje (dle mě).

Stejně jako v předchozím díle se spíš řeší milostný trojúhelník, teprve až zhruba za druhou polovinou knihy se začneme dozvídat něco, co slibuje pokračování a nějaký zvrat. Čekala jsem teda trochu jiné rozuzlení, ale dobrá. Mrzí mě, že v knize nebylo víc rozebráno cosi o jistých textech a hlavní hrdinka si k tomu za celou dobu našla čas kolikrát? Jednou, dvakrát? A ví toho o tom tolik?

Musím říct, že když jsem v knihovně nakoukla na konec třetího dílu, přemítala jsem, zda si ho vůbec půjčovat.
Vidím to akorát na další milostné pletky, ale snad se pletu tentokrát já. Jdu na to.

10.07.2020 4 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Kniha se četla sama. Od přečtení Šesti vran minulý rok je to první kniha, kterou bych si ráda v budoucnu koupila.

Čekala jsem od toho tedy nějakou větší dějovou linku, kde se dozvíme tajemství nového světa. Ale máloco je zde čtenáři vysvětleno. Většinu knihy je to jen romanťárna a nic se zde neděje, přesto má u mě všechny hvězdy, a to proto, že je kniha napsaná tak, že opravdu nenudí. A to na romanťárny nejsem. Předpokládám ale, že v druhém díle vezme příběh konečně nějaký spád, takže se moc těším.

Co knize ubírá je relativně vysoká míra překlepů, které mě zde vytrhovaly ze čtení.

04.07.2020 5 z 5

Město duší Město duší Martina Čekalová

Co k tomu říct.

Kdybych si bývala byla hned přečetla, že autorce bylo 16, nešla bych do toho. Jsem ráda, že jsem si to nepřečetla :-)

Je zajímavé zavzpomínat, když jsem já byla v tomto - i nižším - věku a snažila se psát. Gratuluji autorce k úspěchu v tomto směru.

Pokud očekáváte nějaké velké napětí a výraznou dějovou linku, pak na knihu ani nemyslete. Ale pokud Vám stačí se odreagovat a zjistit, co dokáže mladá česká autorka, pak směle do toho. Myslím, že autorka má do budoucna celkem potenciál a jsem zvědavá, zda se bude rozvíjet a jakým směrem. Určitě jdu do druhého dílu.

01.07.2020 3 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

No. Jsem z toho trochu na rozpacích. Knihu jsem dostala v říjnu k svátku. Zpočátku se neskutečně vlekla, až mě to donutilo ji odložit.
K Vánocům jsem dostala další knihy a po téhle se mi ani nezastesklo. M
Až minulý týden mi došla četba a tak jsem sáhla z nouze po téhle.

Skončila jsem někde v polovině. Tak jsem se nutila číst dál a dál... Až najednou tak ve třetí třetině konečně kniha dostala spád. Což je na pětiset stránkovou knihu dost bídné. Ale!
Po dočtení mám alespoň nějakou chuť si koupit další díl. Jen pevně doufám, že teď už to bude jen lepší, protože mořit se takhle dlouho s knihou mi zrovna na nadšení nepřidává.

Svět je zajímavý a jsem zvědavá na Hirčin osud. Jen by to autorka mohla pojmout trochu záživněji. Spousta věcí je tu zbytečná a jen knihu natahují, asi jako když já píšu svou bakalářku a okecávám kvůli počtu stránek. Hodně jsem se v knize zpočátku motala, než jsem pochopila, co tím chce básník říct. Ale nakonec jsem docela ráda, že jsem zas něco nového poznala.

Myslím, že počet hvězdiček odpovídá nudným 2/3 knihy.

11.02.2020 4 z 5

Panství krve a kovu Panství krve a kovu Sara Holland

Tak jsem z toho nějaká rozpačitá.

Knihu jsem vzala do ruky hlavně z důvodu, že zde měla moc pěkné hodnocení. Obálka krásná, popis se zdál originální. Zde však přichází na řadu ALE.

Děj se táhl. Po celou dobu knihy se nic nedělo. Menší akce se odehrála na posledních 30 strankách, ale nic převratného. Nemůžu knihu úplně odsoudit, že by byla příliš předvídatelná, přesto se většina věcí odtušit dala.

Suma sumárum. Bylo to pro mě zdlouhavé, bez akce, s potenciálem díky anotaci. Ten byl ale nevyužit. Nicméně asi dám šanci dalšímu dílu, až bude. Teď si jdu spravit chuť něčím lepším :-)

28.12.2019 2 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Knížka se mi líbila. Ale některé věci mi přišly nedořesené. Konec mě mrzí, ale asi to jinak nešlo :)

18.08.2019 4 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Co říct?
Ani první díl mě tolik nenadchnul, je to taková ohraná klasika, i když moc hezky vymyšlený svět. Ale Šest vran je Šest vran. Pravděpodobně kdyby mi bylo 15+- tak to budu mít naopak. Pro mladší je Griša určitě moc prima.

Mal mě celej díl akorát štval, Alina si u mě nevedla o moc líp. Což není nic moc, když jsou vám protivní hlavní hrdinové. A ty jejich úlety.... No, nic pro mě slabší knížka, ale přečtu i poslední díl :)

28.06.2019 2 z 5