Niraj Niraj komentáře u knih

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Tento autor mě příjemně překvapil už svými předchozími tituly, takže zatím jeho poslední kniha by jasnou volbou, jen co se mi ji podařilo v knihovně sehnat (stále zarezervovaná). Velmi zajímavě řešené vyprávění téhož období dvěma sourozenci.

27.10.2017 5 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Rozhodoval jsem se mezi 4* a 5*, ale konec dobrý všechno dobré. Je pravda, že téměř polovina knihy je hodně popisná, nemá spád, nic se tam vesměs neděje. A nevědět, že to bude mít posléze nějakou temnou zápletku, tak to odložím. Ale očekávání zvratu mě nutilo číst dále. Od poloviny do konce pak už to bylo hodně napínavé.

Jen trošku nepatřičné mi přišlo dosti časté opakování situace, kdy někdo z hlavních aktérů obdržel e-mail, nebo mu zvonil telefon a on se rozhodl, že "to počká do rána". Dost nelogické, když o několik řádek výše urputně tyto informace vyžadoval. Nedokážu si představit, že v dané situaci by to do rána vydržel.
Kdepak, to se nadá přejít, dám nakonec opravdu jen 4*

Ale užil jsem si to náramně, přečteno za jediný den.

24.01.2017 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Naprostá paráda, tohle jsem nečekal. Dlouho jsem tenhle titul odkládal - já hlupák :-) Kniha nejen že je vypravěčským skvostem (což je u Kinga standard), ale nutí i k zamyšlení nad důsledky jednání každého jednotlivce a nad tím, že možná vše, co se děje (byť se to nyní může jevit třeba jako katastrofa), může mít i své dost dobré důvody.

11.02.2015 5 z 5

Bůh či ďábel Bůh či ďábel Jarmila Loukotková

Zajímavé, jak se čtenářovy sympatie v průběhu příběhu otočí :-)

19.08.2014 4 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Dočteno a...je mi smutno. Přeci jen člověk strávil v tomto příběhu dost času a to zanechá silnou stopu. Jistou útěchu mi ještě skýtá nově vydaný 4 1/2. díl "Závan klíčovou dírkou", kde autor slibuje znovusetkání s Rolandem z Gileadu a jeho komplet ka- tet. Ale to už chápu jen jako takovou vzpomínkovou akci.
Každopádně, jak jsem psal u přechozího dílu, nezávidím těm čtenářům, kteří tuto sérii četli v době vzniku jednotlivých knih, protože čekat dvě desetiletí od začátku do konce série, to je sebemrskačství.

*** SPOILER ***
Konec celkem fajn, ale myslel jsem si, že Karmínový král a Mordred budou větší sousta, postarající se o nějakou pořádnou konečnou přestřelku. A ne že se bude jednat o senilního neschopného dědka a pavouka se střevním katarem, kteří odešli na onen svět bez většího bumbuku, jako tichý pšouk. No, on i ten mocný Walter odešel tak nějak banálně.

14.10.2013 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nezbývá než souhlasit s předchozími komentáři o rozsahu a obsahu a o inspiraci pro člověka. Knihu jsem četl opakovaně (dokonce je i anim. film a namluvené CD) a vždy mě to nakoplo na další období.
Jinak - postava Elzéarda Bouffiera je údajně fiktivní, nicméně autor knihu nechal šířit volně a bez nároku na odměnu, aby s ní seznámil a inspiroval co nejvíce lidí (toliko Wiki)

24.09.2013 5 z 5

První čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mág První čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mág Terry Goodkind

Tak tohle nezvládám, ve čtvrtině knihy končím, to nejde číst. Příběh by to mohl být zajímavý, ale ty slabomyslné rozhovory, to se fakt nedá. On i ten Richard mi tam připadá jako takovej mírně opožděnej panic, a vidět ho jako hlavního hrdinu, to si nedovedu představit. Nevím, jestli v tom třeba nemá svou částečnou vinu překlad = špatně volená slova a konstrukce vět, ale tak jak je to zde, tak v tom pokračovat nehodlám.
Škoda - nad málokterou knihou zlámu hůl a málokterou nedočtu do konce. A to fantasy je přitom můj nejoblíbenější žánr.
Jo - obálka knihy je pěkná.

27.06.2013 1 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Jak jsem psal již minule, každý díl je snad lepší a lepší. Většina tohoto dílu je vyprávěním Rolanda o jeho mládí, přátelích a jeho dávné lásce ... - a opět se tím leccos z tajemsví příběhu vyjasňuje. Kdo má rád westerny, příjde si na své - příběh je to velmi poutavý, místy řádně akční. Tento díl je z těch knih, kdy nechcete přestat číst ani na okamžik, neodložíte knihu ani cestou na záchod, čtete každou volnou minutku při čekání na autobus, ve frontě v obchodě, před spaním dlouho do noci, ráno u snídaně, ... Bylo to jako droga.

27.06.2013 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Paráda, díl od dílu je to lepší a lepší, aniž by díly předchozí mohly být označeny jako horší :-) Vůbec se mi nezdá, že by v tomto díle děj místy stagnoval, naopak, děj se odvíjí stále hodně napínavě. Opět je zde odkryta spousta věcí z tohoto světa. V tomto díle příběh překypuje symbolikou, kdo má tyto věci v příbězích rád, ten si zde příjde na své.

23.05.2013 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

První díl vyvolává jen spoustu otázek, ale (téměř) žádné odpovědi. Čtenář se chvílemi ztrácí nepochopením událostí, vše je obestřeno tajemstvím a náznakem jakési katastrofy? v minulosti. Kdo je pistolník, proč pronásleduje Muže v černém a kdo je tento Muž, co je Temná vež a proč je tak důležitá? A co se stalo před těmito událostmi a se všemi lidmi tohoto světa ???? ..... a spousty další a dalších nejasností. Něco člověk postupně pochopí, něco v doslovu prozradí i sám autor.
Jinak kniha se čte svižně, místy je opravdu akční a velmi napínavá.
Komentáře zde slibují postupné ujasňování děje, takže i díky tomu právě teď dočítám už i druhý díl :-)
Knihu doporučuji a v očekávání ještě lepších zážitků si nechávám prostor pro hodnocení, proto teď za 4*

10.04.2013 4 z 5

Soví jeskyně Soví jeskyně Miloš Zapletal

Podobně jako LordSnape - podobné knihy na začátku okouzlily a nakonec z toho byla spousta skutečných výprav. Teď už mám sám syna a na knihu jsem si nějak opět vzpoměl. Teď ji znovu čteme a v létě hodláme podniknout výpravu dle této knihy. Kniha rozhodně nenechá kluky/holky s romantickou duší v klidu (mě tedy nenechává).

27.01.2013 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Po delším čase jsem se zase vrátil k páně Vondruškovým knihám. Ano, musím uznat, že se pan autor neustále opakuje, a jeho "nakadeřené vrkoče podle poslední francouzské módy" opakující se v každém díle (+ spousta dalších frází) mě už trošičku štve. Ale jinak jsou jeho knížky velmi čtivé, napínavé a tuhle středověkou dobu mám já v literatuře moc rád. Bavil jsem se náramně, za mě opět 5*

21.08.2019 5 z 5

Vraždaplán Vraždaplán Karel C. Grig (p)

Za mě fajn česká detektivka. Četl jsem od tohoto autora i jeho předchozí knihy a zaujaly mě všechny. Ty předchozí byly více mystičtější, toto byla taková čistokrevná detektivka. Vzhledem k tomu, že mám rád tohoto autora, i jemu podobné (Březina, Goffa, Urban, Ludva), mají jejich knihy u mě už dopředu krapet protekci a možná tak mé hodnocení není u nich úplně objektivní. Ale to je mi jedno :-)

03.02.2019 5 z 5

Musím jít dál Musím jít dál František Lízna

Nádherná knížka - cestopis - deník. Až jsem si ji nakonec musel pořídit, místo té zprvu vypůjčené knihovní. Mně právě velmi seděl ten strohý jazyk, jednoduché věty ... vše přesně korespondující s jeho povoláním kněze a skromného člověka. Obdivuji tu preciznost v záznamech a je mi to blízké.
No a mimo jiné, tím že se na cestu do Santiaga též chystám, tak mi knížka byla velkou inspirací a dala mi spoustu cenných rad na cestu.
Díky a můj obdiv.

Jo, a též existuje audiokniha, ale velmi velmi zkrácená, obsahující jen některé kapitoly z tého knihy. Čte ji pan Oldřich Kaiser a je to též zážitek.

14.01.2019 5 z 5

Travel bible Travel bible Matouš Vinš

Určitě zajímavá kniha se spoustou cestovatelských tipů, ale jak píše kolega níže, spíše je to suma sumárum věcí, které se dají posbírat i po internetu, nebo je člověk, který už trošku cestuje, zná. Tady jsou ale pěkně pohromadě, dobře čtivé a to se cení. A samozřejmě, že jsem našel i fůru tipů, které mi známé nebyly. Je zde uvedena spousta odkazů na užitečné weby, aplikace,...
Nicméně celou knihou se táhne myšlenka, jak si na cesty vydělat a cestovat co nejdéle, a já se nějak nemůžu zbavit dojmu, že částečnou dojnou krávou jsou zde i sami čtenáři této knížky - placené přístupy k dalším tipům, přístup do VIP sekce, reklamy na další knížky, neustálé emailové nabídky ...
Tím nechci říct, že někdo, kdo dá dohromady takovou spoustu informací, by za to neměl chtít nějakou odměnu. Ale tady mi to nějak nesedí a nemám z toho dobrý pocit.
Kdybych hodnotil jen obsah knihy, dám 4-5.

05.11.2018 3 z 5

Já legenda Já legenda Richard Matheson

Stejně jako pro některé ostatní bylo i pro mě trochu zklamáním, že se jedná o povídkový soubor. Což ale zjistíte až v polovině knihy, kdy najednou, zcela nečekaně "Legenda" končí a objeví se další povídka. No a pak další a další .... Jsou též celkem povedené, většinou, ... ale celkový dojem z knihy mi to pokazilo. Dávám 4*
Nicméně samotná "Legenda" určitě stojí za přečtení, kdo má rád postapo, bude spokojen.

10.09.2018 4 z 5

Kouzelný kalendář Kouzelný kalendář Jostein Gaarder

Každé Vánoce/advent čteme nebo posloucháme s dětmi tuto knížku. Nádherný vánoční příběh navozující tu správnou atmosféru. A je to takový náš každoroční rituál. Ne jinak tomu bylo i letos, právě teď jsme dočetli poslendí kapitolu. Tak si ji konečně i zapíšu do přečtených.

24.12.2017 5 z 5

Příliš krátký provaz Příliš krátký provaz Matthew FitzSimmons

V 10:00 hod. jsem si knihu půjčil v knihovně, v 1:30 v noci dočteno ... to myslím mluví za vše.

Knihu jsem zvolil náhodou, jen kvůli čtenářské výzvě - kniha roku 2017. Dlouho jsem v knihovně vybíral, zde mě oslovila zajímavá obálka i název. A byla to pro mě trefa do černého.

27.11.2017 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Ačkoliv S. King patří mezi mé nejoblíbenější autory a jako vypravěč je nedostižný, tuto "pohádku" bych hodnotil jako nejslabší z toho, co jsem od něho četl. Vím, že se to těžko porovnává, neboť je to zcela jiný žánr než všechny jeho ostatní knihy, ale v první více než polovině neměl příběh naprosto žádný spád. Nebylo to jako u jiných jeho knih, kdy jsem se nemohl utrhnout, četl každou malou volnou chvilku, četl při chůzi na autobus ... Zde to bylo to takové unylé, staticke. Až řekněme ta závěrečná třetina, kdy se začalo konečně něco akčnějšího dít, stála za to. Mrzí mě to, ale víc jak 3* nemohu dát.

07.11.2017 3 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Tak nevím, začátek v krčmě ok, pak střídavě oblačno. V pekle jsem se nadobro ztratil a málem knihu odložil. Nakonec jsem to nějak přeskákal a přetrpěl a pak už to zase šlo. Říkám "šlo", ne "bylo super". Příběh mi přišel takový splácaný, nepřehledný, ... takový hůře uvěřitelný - ne že by ostatní knihy od Kulhánka byly uvěřitelný :-) no, váhám mezi 2* a 3* , ale za ty akční scény, Velkého leoparda, ... a tak dám 3

24.08.2017 3 z 5