Nielada Nielada komentáře u knih

Vánoční koťátko Vánoční koťátko James Herriot (p)

Krátký příběh s krásnými obrázky, chutná jednohubka vhodná i pro čtění s dětmi v čase Vánoc.

25.12.2016 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Po prvním díle jsem se strašně bála, že už mě to nebude tak bavit, když se hlavní hrdinové na konci rozdělili. Ale opak je pravdou. Bavilo mě to snad ještě mnohem víc, děj byl svižnější, akčnější a pln různorodosti. Již v prvním díle jsem se platonicky zamilovala do Aragorna a ukázalo se, že to byla dobrá volba...Je to pro mě jedna z nej postav.
Mám tedy dočteno a už se zas bojím, že mě nebude bavit Návrat krále:-)

21.11.2016 5 z 5

Jirka a Vánoce Jirka a Vánoce Richmal Crompton

Je to první "Jirka", kterého jsem kdy četla - tedy četly jsme ho společně s dcerami (8 a 10 let) před spaním a náramně jsme se u toho bavily! Humor autorky i překlad mi naprosto sedí, zápletky jsou chytré, děj svižný a jazyk bohatý. Jednotlivé kapitoly jsou spíše povídky vztahující se k tématu Vánoc, dají se číst odděleně a v jakém pořadí chcete. Moc doporučuji. My už si brousíme zuby na další díly.

21.11.2016 5 z 5

Francouzky netloustnou - Tajemství věčné štíhlosti Francouzky netloustnou - Tajemství věčné štíhlosti Mireille Guiliano

Knihu jsem zatím nedočetla, ale mám ji připravenou, že se k ní někdy vrátím. Při čtení mě někdy více a někdy méně rozčilovalo, jaké jsou Francouzky bohyně, kterým se prostě jiné ženy nevyrovnají. Určitě nabízí spousty zajímavých nápadů a tipů, jak se stavět ke stravování, k sobě samé a k životu. Autorka se místy dost opakuje, což mě nebavilo, stejně jako nekritická oslava francouzského všeho. A přitom - já osobně vše francouzské "žeru" :-).

18.10.2016 2 z 5

Francouzky nespí samy Francouzky nespí samy Jamie Cat Callan

Já nějak nevím, co s tou knihou je. Byla jsem na ni docela zvědavá, ale postupnem času má zvědavost opadávala a už aby byl konec. Francouzky netloustnou jsem zatím nedočetla, protože té ódy na Francouzky už bylo trochu moc - asi jako když to někdo přežene s parfémem a vy musíte na nějakou dobu odejít, protože se ta jinak vůně už nedá dýchat. Autorka knihy Fr. nespí samy je Američanka fr. původu, což je pro mě sympatičtější, není tak přesvědčená o jejich neomylnosti, ale předkládá to člověku jako inspiraci. TU jsem v knize našla občas a často také ne. Občas byla zajímavá a zábavná a často velmi nudná a opakující se. Rady, kvůli kterým tato kniha vznikla a které často nejsou marné, mohla autorka shrnout na dvou stranách a bylo by to. To bych dala v klidu pět hvězdiček.

02.10.2016 2 z 5

2x 101 knih pro děti a mládež 2x 101 knih pro děti a mládež Pavel Mandys

Je to bezva kniha, moje srdcovka, ve které si stále průběžně listuji a hledám a hledám. Jen škoda, že nemá další pokračování, moc bych se za to přimlouvala. Těch skvělých knih, které tam autoři doporučují a velmi pěkně představují, by tam podle mě mohlo být o dost více.

28.05.2016 5 z 5

Poklad Poklad Pavel Čech

Tento komiks je pro mě takový poklad:-) Neobyčejně laskavý, vtipný, vynalézavý a vskutku krásně ilustrovaný. Asi každé dítě by si přálo mít tatínka, který vymýšlí příběhy na přání. Jsem hrdá na to, že Pavel Čech je Čech - a to dokonce dvojnásobný! Více takový Čechů!!! A více takových komiksů!!!

04.05.2016 5 z 5

Tajný finty oblíbených holek Tajný finty oblíbených holek Amy Ignatow

Tuto knihu jsem četla pouze letmo. Na první pohled mě zaujala grafická stránka, vtipné ilustrace s komentáři a pocit, že skutečně pročítáte deník. Naprosto mě ale odrovnalo, když jsem zjistila, že jedna z dívek nemá maminku, zato dva tatínky. Tak to je na mě moc.

18.08.2015 1 z 5

Poetický slovníček dětem v příkladech Poetický slovníček dětem v příkladech Radek Malý

Tahle kniha je jedinečná na našem knižním trhu pro děti. Neučebnicovým způsobem děti seznamuje s některými pojmy z literatury, konkrétně z poezie. Básně Radka Malého jsou originální, vtipné a milé. Moc doporučuji do škol i domů!!!

27.06.2015 5 z 5

Krysburger Krysburger David Walliams

Asi je to tak trochu tím, že je to již třetí kniha od tohoto autora, kterou čtu, a mám tudíž s čím porovnávat...Kniha mi od začátku co do slovního humoru přijde až přehnaná, některé věci jsou prostě přímo nechutné a bohužel, zatím jsem ji kvůli tomu nedočetla. Obdivuji Davida Walliamse pro jeho schopnost popsat vnitřní pocity dítěte, které nezažívá zrovna to nejlepší (že by osobní zkušenost?), dokáže to opravdu bravurně a myslím, že tím oslovuje nejen děti, ale i dospělé (mě tedy ano). Nad jeho humorem se člověk nesmí moralizovaně pozastavovat a analyzovat, je to humor pro děti a pro dospívající, a tak to trochu "ujeté" být může a má. Jenže všechno má své meze a pro mě už je v této knize překročil (asi jsem suchar:-)) Třeba se k ní ještě někdy vrátím a toto hodnocení změním.

16.06.2015 3 z 5

Co by se stalo, kdyby... Co by se stalo, kdyby... Daisy Mrázková

Na tuhle knížku jsem narazila náhodou v antikvaritátu a okamžitě se mi zalíbila. Je to skvělá kniha na povídání si, představování si, vymýšlení si, a to mě prostě baví. Mám ji stále po ruce, kdyby si některé z mých děti chtělo náhodou povídat, co by se stalo, kdyby...Já si to sama pro sebe také často říkám, akorát u toho nemám tak hezké nápady jako Daisy M. :-)

23.04.2015 5 z 5

Hansi Hansi Maria Anne Hirschmann

Myslím, že tahle kniha nenechá nikoho, kdo ji přečte, chladným. Autorka prožila velmi zajímavý a rozmanitý život a sledovat její osudy je napínavé od prvního okamžiku do posledního. Musím přiznat, že v první polovině (nebo třetině) jsem se tak trochu rozčilovala:-), protože mi vadilo, jakým způsobem mluví o nepřátelsky laděných Češích, kteří na ni (Němku nacistku) nebyli za války a těsně po ní hodní. Stále přemýšlím o tom, jestli autorka prostě líčila pohled mladé dívky, které nedocházelo, co se děje, nebo jestli se po těch letech dívá na tu situaci stále stejně. Doufám, že ne. Autorka mi mé rozčarování však vynahradila mnoha jinými věcmi - napínavými událostmi při přechodu na Západ a také svou cestou k Bohu, při které zažila mnoho krásných a někdy i zázračných chvil.

13.04.2015 4 z 5

Dědo, ty jsi indián Dědo, ty jsi indián Lenka Rožnovská

Tak tahle knížka se opravdu povedla. Můžu o ní napsat jen samá plus a hvězdičky - milá, vtipná, chytrá, přesně taková knížka, kterou bych si chtěla přečíst, když bych byla malá. Písmo ve větším formátu, hodně veselých obrázků - myslím, že musí bavit prvňáčky, druháky, třeťáky, alei mnohem starší - protože mě bavila rozhodně:-) Vřele doporučuji třeba i pro společné čtení na první stupeň, protože zasmát se uprostřed školního vyučování nemůže být nikdy na škodu.

12.04.2015 5 z 5

Červená stuha Červená stuha Annika Tetzner

Kniha mě upoutala od prvního okamžiku dííky originálním autorčiným ilustracím. Nejsilněji na mě působila první povídka, která je ucelená a se silným poselstvím - oslava sederové večeře v ghettu, oslava svobody, vyjití z otroctví v Egyptě - zajímavá paralela. Oceňuji malý slovníček výrazů z hebrejštiny na konci. Knihu doporučuji hlavně pro společné čtení rodičů a dětí nebo pro čtení ve škole - tak pro 2., 3. třídu.

11.04.2015 4 z 5

Noemovo dítě Noemovo dítě Éric-Emmanuel Schmitt

Tato kniha se zařadila mezi mé nejoblíbenější. Obsahuje všechno, co mám na knížkách ráda - dobrý příběh, spoustu možností k zamyšlení, humor a originalitu, laskavost. Dvěma větami dokáže člověka rozplakat a hned za tečkou té druhé se rozchechtáte, protože smutnou chvilku "zazdí" naprosto nečekaný vtip. Moc mě bavily rozhovory o víře i uváhy malého kluka a jeho humorné postřehy k okolnímu světu. Na malém prostoru toho autor stihl opravdu hodně, mám pocit, že žádná věta ani slovo nejsou zbytečné, všechny příměsi výborně namíchány, tak akorát okořeněné a osolené. Tuto "polévku" si určitě ještě někdy dám.

18.03.2015 5 z 5

Shledání Shledání Fred Uhlman

Tato kniha byla pro mě velkým překvapením. Útlá knížečka v sobě skrývá tolik náboje a nečekaných zvratů, že jsem ji dlouho rozdýchávala. Překvapení číslo jedna: skvělé čtení pro středoškoláky či starší děti o neobvyklém přátelství. Překvapení číslo dvě - nevšední pohled na život Žida v nacistickém Německu. Překvapení číslo tři - konec knihy. A poslední překvapení - nikdo koho znám, tuto knihu nezná:-) (Tedy teď už vlastně ano, protože jsem donutila pár lidí si ji přečíst.)
Je to klasická ukázka novely - krátký děj, málo postav, ohraničené prostředí i čas, nečekaný konec - kdo chceš pochopit, jak vypadá novela - přečti si to! Jediné možné mínus vidím v tom, že obsahuje mnoho německých názvů a odkazuje na slavné osobnosti z německé historie - trochu to může brzdit u čtení, dá se to ale s trochou nadhledu zvládnout. Stojí to za to.

15.03.2015 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Knihu jsem přečetla téměř najednou. Musím se přiznat, že formát knihy mě také překvapil, ale naopak celkem mile, protože jedním z mých záměrů před přečtením knihy bylo zjistit, jestli by náhodou nebyla vhodná pro starší děti. Je vhodná a to velmi. Líčení událostí působí jako když posloucháte vyprávění pamětníka, na konci knihy zjistíte proč. Výhodou je to, že popis krutých osudů a zážitků není tolik drastický, je spíše věcný, což považuji vzhledem k dětskému čtenáři za velké plus. Kniha je pro děti vhodná i svou délkou a větší velikostí písma. Velmi doporučuji všem, nejen starším dětem.

14.03.2015 5 z 5

Meteorit z Mušlovky Meteorit z Mušlovky Veronika Valentová

Určitě jednodušší než Prašina, ale přesto moc fajn. Určitě doporučuji, klidně od čtvrté třídy.

13.02.2024 5 z 5

Dobrodružství sněžného muže Dobrodružství sněžného muže Ivona Březinová

Četli jsme s dětmi ve třetí třídě. Za mě je chvílemi lehce zastaralá, ale děti se u ní hodně bavily.

13.02.2024 4 z 5

Strašák v hlavě: Jak se zbavit úzkosti a pracovat s myšlenkami Strašák v hlavě: Jak se zbavit úzkosti a pracovat s myšlenkami Petr Kopista

Kniha srozumitelně vysvětluje, jak funguje úzkost. Nabízí možnosti řešení a předkládá hodně situací ze života. Myslím si, že mnohé principy si může čtenář odnést také do jiných rovin života, i když zrovna s úzkostí nebojuje.

13.02.2024 5 z 5