NemamRadaKnihy NemamRadaKnihy komentáře u knih

Dějiny Japonska Dějiny Japonska Edwin Reischauer

Nad touto knihou jsem strávila mnoho času. Je to nejspíše jediná obsáhlá kniha o japonských dějinách na našem trhu. Ano, obsahuje málo informací ohledně raného období, ale kniha se zaměřuje spíše na moderní dějiny (20. století). Politiky je v ní samozřejmě hodně, kvůli tomu, že politika je s historií neodmyslitelně spjatá. Řekla bych, že kniha popisuje historii objektivně a žádných proamerických názorů jsem si nevšimla (jako bylo zmíněno zde v hodnocení). Pokud hledáte spíše nějaké informace o kultuře, tak bych sáhla po Vějíř a meč případně i kulturní antropologii Chryzantéma a meč, která dobře popisuje vzorce chování Japonců.

Deník bláznivého starce Deník bláznivého starce Džuničiró Tanizaki

Hlavního hrdinu začnete po chvilce nesnášet, ale v průběhu knihy k němu začnete cítit lítost. Japonská literatura je dost atypická a tato kniha by se dala popsat slovem "zvláštní".

Mnich z hory Kója Mnich z hory Kója Kjóka Izumi

Líbila se mi. Docela netypická, co se týká japonské literatury.

08.01.2019 5 z 5

Do pr.…, berte život takový, jaký je Do pr.…, berte život takový, jaký je John C. Parkin

Nedá se říct, že by byla špatná. Jen mi úplně nesedla.

08.01.2019 3 z 5

Obraz / Muž přístupný náhodám Obraz / Muž přístupný náhodám Yasmina Reza

Obraz je pro mě osobně nejlepší kniha (jedna z nejlepších), kterou jsem kdy četla. Stává se mi, že přesně u takových knih, že nevím, co k nim napsat. Tématicky je to pro mě blízké (umění) a miluju absurdní situace a humor. I když se může zdát, že je to jen kniha o tom, že si někdo koupil bílý obraz s bílými proužky a řeší se jen to, tak já v ní vidím téma přátelství a soudržnosti. Určitě doporučuju.

08.01.2019 5 z 5

Kalhoty pro dva: Antologie japonského divadla Kalhoty pro dva: Antologie japonského divadla * antologie

Hodnotím kvůli hře Kalhoty pro dva. Pro mě nejvtipnější hra ze všech a nejpozoruhodnější, protože je stará několik století přitom je to něco, co by mohlo být napsáno v naší době.

Soukromá záležitost Soukromá záležitost Kenzaburó Óe

Výborná.

08.01.2019 5 z 5

Kouzlo šerosvitu: Úvahy o japonské kultuře Kouzlo šerosvitu: Úvahy o japonské kultuře Antonín Líman

Často se mi stalo u knih, které píše odborník, tak se ztrácím v textu (buď kvůli nedostatečným znalostem nebo příliš složitému písemnému projevu). Pan Líman, byť byl kapacitou ve svém oboru, tak knihu napsal svěže a čtivě. Nabízí jakýsi jiný pohled na určitá témata.

08.01.2019 5 z 5

Vějíř a meč. Kapitoly z dějin japonské kultury Vějíř a meč. Kapitoly z dějin japonské kultury Libuše Boháčková

Myslím, že tahle kniha nepotřebuje ani komentář. Je vynikající.

Není špatná.

08.01.2019 4 z 5

Divadelník Divadelník Thomas Bernhard

Příznám se, že poprvé jsem tuhle knihu příliš nepochopila. Bylo to první dílo, které jsem od Thomase Bernharda přečetla a vůbec se mi nelíbilo. Shodou okolností jsem se ji ale musela zabývat v odborné práci a změnila jsem názor. Je to už přibližně dva roky od té doby, co jsem ji četla a je skvělá. Možná bych doporučila přečíst si něco o Bernhardově životě, aby vám to, o čem píše dávalo větší smysl. Bernhard stejně jako jeho psaný je dost svérázný a nemusí sednout každému.