Mnich z hory Kója

Mnich z hory Kója https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50589/bmid_mnich-z-hory-koja-30H-50589.jpg 4 62 12

Při putování pustými horami překonává svatý muž nebezpečné nástrahy, z nichž nejtěžší na něho čeká v osamělém horském stavení, kde žije krásná žena obdařená nadpřirozenými schopnostmi. Po strastiplné cestě se mnich dostává do víru pokušitelské ženské vášně, která podivně kontrastuje s netečnou velebností přírody. Autor přitom ponechává na čtenáři, aby si mnichovu cestu pokušením a nástrahami života vyložil buď jako vítězství jeho víry, nebo jako posedlost démonem krásy, chvilkové rozkoše a závrati.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Zahrada

Kója hidžiri , 1900

Velekněžka
01.03.2023 5 z 5

Brilantní připomenutí, že život je jedna permanentní zkouška…

Rihatama
01.02.2023 5 z 5

Na hoře Kója (říká přítel Google) se roku 819 usadil slavný buddhistický mnich Kúkai a založil zde klášter Kongóbudži, jenž se stal ústředím japonské buddhistické školy šingon. Kolem původního kláštera časem vyrostlo město Kója, v kterém je dnes univerzita náboženských studií a více než 100 chrámů, z nichž mnohé nabízejí ubytování poutníkům.

Neodolala jsem, abych si neprověřila reálie tohoto snového, fantaskního Izumiho putovního příběhu svatého muže na horu Kója. S nečekanou lehkostí mě Izumi zahalil do písmenek a slov, z nichž jsem se vymanila až poté, co odlétlo poslední spolu s prchajícím mnichem. S Izumim jsem se ocitla na přelomu 19. a 20. století. Už sice mluvíme o literatuře moderní, ale ani ne současné. Autorova mysl nezatížená vlivy technických vymožeností dneška přesto oplývá představivostí a lehkostí metafyzična. Jeho slova a příběh bez explicitního poučování navádí k zamyšlení aniž svazuje odsudky či závěry. Třeba se ještě najde překladatel, který nám přiblíží některé z dalších Izumiho děl.

Teckovana
26.04.2021 5 z 5

Upozornění: Jedna z knih, které mohou zažehnout v mladém čtenáři vášeň pro japonskou literaturu. Mluvím z vlastní zkušenosti - rozhlasové zpracování knihy s přednesem Františka Derflera mě naprosto uhranulo. Velká škoda, že od tohoto klasika nemáme do češtiny přeloženo víc děl.

Khamul1
16.07.2020 5 z 5

Dokonalá knížka.

NemamRadaKnihy
08.01.2019 5 z 5

Líbila se mi. Docela netypická, co se týká japonské literatury.

Gothard
08.10.2017 4 z 5

Velmi milé překvapení. Poněkud exotické, ale současně romantické, tajemné a místy až dokonce lehce strašidelné (ovšem se špetkou humoru). Příběh o putování mnicha, který vzdoruje nástrahám opuštěných hor, podivných krvelačných tvorů a nakonec i svodům krásné (a jak se ukáže, i velice nebezpečné) ženy, má kouzlo, spád a dobře vykreslené postavy i děj. Novela byla napsána na počátku 20. století, ale dodnes nezestárla. Zda chtěl autor napsat "pouze" mysteriózní příběh, který zcela jistě dobře pobaví, nebo chtěl říct více (je zajímavé, že největším nebezpečím pro mnicha není nepřívětivá horská příroda, ale mladá žena s proradnými úmysly - to je jistě poučné), je na každém čtenáři. Oceňuji dobrou redakční práci a vysvětlivky.

KuroHaru
16.07.2017 5 z 5

Příjemné počtení na jeden večer, ze kterého dýchá duch starého Japonska a jeho starých, lehce mysteriózních a strašidelných legend. I když je to knížečka velice útlá, příběh v ní ukrytý rozhodně stojí za přečtení.

etsurin
09.04.2017 5 z 5

Dlouho jsem u japonské literatury nenarazila na něco, co by se mi tak líbilo. Vtáhne rychle do děje, čtenář tuší, co se stane, ale přesto trochu překvapí. Malé mínus za nepřekládání japonských jednotek, které zná málokdo.

Gaara1
19.11.2013 5 z 5

Pěkný příběh. Autor vás vtáhne do děje a s hlavní postavou budete čelit všem nebezpečenstvím, které ho potkají na cestě. Opravdu výjimečná kniha. 100%

Joshiya
18.08.2013 5 z 5

Je to lákavě perfektní. Mnich vypráví příběh z mladí, přitom tomu nechybí mystičnost, perfektní vykreslení prostředí a naprosté zhltnutí čtenáře do děje.

Snails
27.12.2012 5 z 5

Velmi podivný příběh o mnichovi, který vypráví, co se přihodilo na jedné jeho cestě. Děj je velmi zvláštně napínavý, pořád čekáte, kdy přijde to temné vyvrcholení a ono se nakonec uskuteční ve chvíli, kdy ho nepředpokládáte. Pro mě ne až tak strašidelné, spíše zajímavé svou myšlenkou.

bersek
18.11.2012 5 z 5

Výborné. Trošku mysteriozni, exotické a lehounce erotické. I "strašidelný" přiběh může mit hlubokou myšlenku.

japonská literatura rozhlasové zpracování

Kjóka Izumi