nela3812 nela3812 komentáře u knih

Kluk napravo Kluk napravo Kate Stewart

Stejně jako další čtenáři, jsem i já podle anotace čekala trochu jiný příběh. Minimálně v tom ohledu, že Theo bude o Laney s Troyem více bojovat.

Troy se v knize objevil pouze okrajově a ona bitva o dívku začala a skončila po 2 stranách. Celkově mi ta scéna přišla přiřazena za vlasy, protože mi k Teovu obvyklému chování a celkovému přístupu vůbec neseděla. Theo byl celou dobu rozumný, milý a vtipný kluk. A ten největší zvrat? Tok němu nesedělo.

Také jsem se těšila na příběh z pohledu kluka a měla jsem pocit, ze to bylo často potlačeno pohledem Laney. Ona sama byla taktéž zajímavou a ve své podstatě originální postavou. Překvapením bylo obracení obvyklých rolí, kdy dívky bývá ta uťáplá a kluk bývá sukničkář. Role se obrátili a to bylo osvěžující.

Poslední co musím zmínit je, ze nechápu jak se z Thea mohl tak rychle stát takový Casanova. Hlavně tedy v posteli, stačil mu jeden jediný sex, který si kvůli opilosti ani nepamatuje, a nejednou byl v posteli úplně král světa. Král předehry to skutečně byl, ale toho dalšího? Vážně nechápu, kde se to v něm vzalo.

Musím však říct, ze cely příběh plynul na příjemné vlně a já jen přečetla za jeden jediný den. Opravdu mě to chytli a bavilo mě to. Četla jsem i Hejno havranů od stejné autorky a mám pocit, jakoby to psal někdo jiný.

Hodnotím 3,5/5 ale rada bych zkusila ještě zbylé dva díly ze série. Doufám, ze se u nás dočkáme jejich vydání.

19.02.2022 3 z 5

Po tvém boku Po tvém boku Kasie West

Krásná odpočinková kniha na zimní večery, v mém případě doslova na 1 zimní večer. Opět jsem se od příběhu nemohla odtrhnout a během pár hodin bylo přečteno. K. West prostě umí psát a tyhle její příběhy nezklamou a zahřejí duši. Když chci vypnout a odpočinout si, vždy sáhnu po její knize, zatím nikdy nezklamala.
Autorce se povedlo citlivě zapracovat i náročnější témata – záchvaty úzkosti a sociální péči o mladistvé. Do příběhu je to zapracováno s citem a čtivě. Jako čtenář necítíte žádný tlak těchto témat, ale dozvídáte se o nich postupně, okrajově, ale přesto dostatečně na to abyste o nich nabyli podvědomí a po dočtení knihy odcházeli s jistou přidanou hodnotou.
Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, z počátku oba trochu tvrdohlavý, ale k do v jejich věku nebyl takový alespoň trochu že? Oba jsou trochu nedůvěřivý, ale i přesto rozumní a věřím, že si je oba od začátku zamilujete.
Upřímně jsem doufala, že se děj v knihovně bude odehrávat mnohem déle, ne-li po celou dobu. Takže jsem byla trochu zklamaná, když se zhruba v polovině knihy děj přesunul mimo knihovnu. Řekněme, že to prostředí bylo prostě kouzelné. Zavřená knihovna, hezký kluk a za okny kopce sněhu? Prostě romantika. Trochu to kazí nedostatek jídla a pití…ale koho by to zajímalo, když má k dispozici tisíce knih, že jo?
Až budete chtít vypnout, relaxovat a užít si milé pohlazení na duši, tak určitě sáhněte po této knize (nebo i jiné Westovce), věřím, že vás nezklame, stejně jako mě. Opět 5/5 a těším se, až se vrhnu na další.

15.02.2022 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Prvních 100 stran pro mě bylo utrpením. Do čtení jsem se musela nutit. Neseděl mi autorům styl psaní, hlavní postava mi byla nesympatická a myšlenky příběhu mě nezaujala. Nebýt štafety, tak knihu dokládám.

Nakonec jsem však byla ráda, že jsem tos knihou nevzdala a pokračovala ve čtení. Zhruba od poloviny bylo vyprávění zajímavé a já se do čtení nemusela nutit. Díky tomu, že mi oblast, kde se příběh odehrává, byla známa, působilo to na mě cele mnohem silnějším dojmem. Po dotčení knihy uvažují, zda se tam někdy vrátím. V zimě určitě ne.

Minimálně v první polovině knihy mi chyběli hlubší dialogy mezi 4 hlavními postavami. Dialogy byli krátké a připadali m neslané-nemastné. Naštěstí se to v druhé polovině změnilo a rozhovory konečně přinášeli celkovému příběhu nějakou přidanou hodnotu.

Co se ale v mých očích vůbec nezměnilo, byl hlavní hrdina. Moje nesympatie vůči němu vydržela až do samého konce. A kdo četl, věřím, ze mi dá v tomto ohledu za pravdu.

Ačkoliv mi začátek knihy neseděl, musím říct ze konec příběhu mi vzal dech. Hodnotí 3/5.

13.02.2022 3 z 5

Bez dechu Bez dechu Jennifer Niven

Jednalo se o mou první knihu od autorky a hned na začátku příběhu mě mile překvapilo, že autorka celý příběh postavila na skutečných událostech ze svého vlastního života. Osobní prožití podobné situace dodalo příběhu jiskru. Pro mě jako čtenáře bylo příjemným zjištěním, že i takový příběh se může opravdu stát a není to jen výplodem fantazie.

Prostředí knihy je velmi zajímavé a na letní čtení jako dělané. Nicméně jsem za celou dobu knihy nezvládla pochopit, jak je ostrov vlastně velký. Z počátku to vypadalo na pár domků a hospodu. Následně se to značně rozrostlo o mnoho pláží, bažiny, letiště, obchod…

Obě hlavní postavy, měli skvěle zpracovaný psychologický profil. Autorka se dotkla několika vážných témat –rozvod, první sex, alkohol, smrt – a pocity náctiletých nastínila opravdu velmi dobře. Ač jsem úplně nesouznila s některými myšlenkami ohledně ztráty panenství, myslím, že to obecně bylo pojato velmi čtivým a zároveň reálným způsobem.

Z čeho jsem byla ale opět velmi nadšená, byl suchý, neotřelý humor hlavních postav a jejich „volnější“ konverzace. To mi opravdu hodně sedlo a já si díky tomu obě hlavní postavy zamilovala. Přemýšlivou Claudine i Miaha s jeho životním nadhledem si určitě zamilujete i vy.

Celkově knihu hodnotím 4/5.

10.11.2021 4 z 5

Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery Adventní kalendář povídek na dlouhé zimní večery * antologie

Sbírku jsem si měla možnost přečíst v rámci štafety pořádané nakladatelstvím BRK. Tímto ještě jednou děkuji za možnost sbírku přečíst.

V této sbírce si na své přijde každý čtenář. Osobně jsem zde našla hned 5 povídek, do kterých jsem se naprosto zamilovala. Patří mezi ně:

° Jen tak být
° Adventní procházka
° TIK TAK
° Životní moudro nebo jenom jeden obyčejný den v životě Jolany
°Vánoční překvapení

Našla jsem také několik povídek, které se mi ani po druhém přečtení nepodařilo pochopit a jejich význam mi pravděpodobně zůstane navždy skrytý. Ale i tak si své čtenáři jistě najdou a někdo jejich tajemný význam objeví.

Sborník povídek je také ideálním dárkem, jako drobnost k vánočním návštěvám. Rozhodně jím neuděláte chybu, pokud jej k Vánocům někomu darujete. Za mě je to rozhodně 5/5

19.09.2021 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Ze začátku jsem měla obavy, zda se dá napsat dobrý Thriller z prostředí českého maloměsta. Po dočtení knihy jsem zjistila, že to možné je a byla jsem opravdu mile překvapena.

Příběh je poutavý od začátku do konce a nenechá vás knihu odložit ani na pár minut. Také samotný styl psaní autora je velmi chytlavý a perfektně mi sedl. V knize nechybělo napětí, zvraty ani lehký humor. S naprostým klidem bych knihu doporučila také starším čtenářům, ačkoliv prostředí se točí kolem středoškoláků.

Hlavní postavy – Adam, Martin a jejich táta si za knihu projdou neskutečně reálným vývojem, který je sice lehce předvídatelný, ale nedá se mu upřít jeho skutečnost. Adam a Martin naprosto překypují typickým chováním teenagerů, které mi není příliš sympatické, ale k jejich roli v příběhu to perfektně sedí. Jako čtenář jsem si na to brzy zvykla, ale i přesto jsem byla ráda za jejich sympatické a světlé momenty, které se občas vyskytli. Oba pak byli mnohem snesitelnější.

Jediné mínus je, že se mi vraha v knize podařilo odhalit poměrně brzy a závěrečné rozuzlení pro mě nebylo po této stránce takové překvapení. Nicméně i přesto autor závěr zajímavě pojal a celá zápletka byla nakonec větší a především propracovanější, než jsem myslela. Tím body získal opět zpět.

Knize dávám 4/5 a celým srdcem vám ji doporučuji. Sama se již chystám na druhou knihu autora – Zvěsti, a doufám, že opět předčí má očekávání, stejně jako tato kniha.

17.08.2021 4 z 5

Upřímnou soustrast Upřímnou soustrast Guillaume Bailly

Soubor krátkých vyprávění zaměstnance pohřebního ústavu ve Francii. Jeho historky jsou založené na skutečných událostech v jeho každodenní praxi, ať už při organizování, či vykonávání smutečních obřadů.

VAROVÁNÍ! Kniha není vhodná pro čtenáře, kteří se v nedávné době střetli se smrtí blízké osoby! Obsahuje detailní informace o jednotlivých procesech a postupech pohřebního ústavu. Především také informace o stavu zesnulých a různých příčin smrti.

Díky krátkým příběhům jsme knihu přečetla za necelých 6 hodin. Kromě zmíněných příběhů obsahuje kniha i několik informací, která vám obor pohřebnictví blíže představí. Mnoho informací nalezete jako čtenář přímo v jednotlivých příbězích.

Očekávala jsem humorné historky, nicméně takových tam byla zhruba 1/3. Další 1/3 byla zajímavá, nikoliv vtipná. A poslední 1/3 byla spíše smutná a poukázala na lidskou ješitnost, aroganci a touhu po majetku a penězích zesnulých rodinných příslušníků.

Po přečtení knihy si odnáším obohacené znalosti o práci v pohřebním ústavu. Je to jeden z oborů, který nám často nedává nahlédnout pod pokličku své činnosti, a příliš často si s ním v knihách nesetkáme. Také jsem měla možnost porovnat rozdíly mezi českými a francouzskými obřady, které se mi zdály poněkud složité a pro truchlící musí být hodně náročné.

Příběhy jsou založené na skutečných událostech, kterých byl autor nebo jeho známí/kolegové přítomni. Mnohokrát mě překvapilo, jak netaktní dokážou lidé v takových situacích být a jak důležitá je práce lidí v pohřebním ústavu.

Komu knihu doporučím? Čtenářům, kteří se o oboru chtějí dozvědět více. Čtenářům, kteří se nebojí přímého střetu se smrtí. A především čtenářům, kteří si nad těžkými životními situacemi, dokážou udržet určitý nadhled.

17.08.2021 5 z 5

Ztracené světlo Ztracené světlo Jill Santopolo

Už jednou jsem zkoušela knihu otevřít, ale nepodařilo se mi začíst a na nějakou dobu jsem jí odložila. Nedávno jsem se k ní vrátila a jsem ráda. Takto krásný a jedinečný příběh jsem dlouho nečetla. Celý příběh jsem přečetla jedním dechem a každou volnou chvíli přemýšlela, jaké rozhodnutí bude muset Lucy udělat. Chvíle, kdy jsem to zjistila, mi vyrazila dech.

Příběh je vyprávěn z pohledu Lucy na její romantický a milostný život od atentátu na dvojčata (kdy potkala Gaba) až po „současnost“. Odvíjí se postupně od prvního setkání s Gabem a občas zabloudí vyprávěním do jiné doby. Ale i tak to příjemně navazuje a čtenáři to nijak nemotá mysl. Právě naopak, doplňující informace z jiné doby pomáhají k lepšímu pochopení celého vyprávěného příběhu. Čtenář má díky způsobu vyprávění pocit, jakoby příběh prožil také – což už opravdu něco znamená.

Od knihy určitě neočekávejte pomalou romantickou linku. Na prvních stránkách do toho spadnete po hlavě a pak už se jen necháte unášet vyprávěním. Přijdou těžká rozhodnutí a nervy drásající situace, kdy nedokážete předpokládat, co se může stát, až se to najednou opravdu zvrtne a vy už jste to po tom všem ani neočekávali. Každá stránka vás nutí číst dál a ty krátké kapitoly tomu ještě napomáhají.

Knihu doporučuji. Věřím, že je to kousek, který v knihovně nesmí chybět žádné romantické duši, jenž má zálibu v napětí. Za mě je to tedy 5/5 hvězd.

16.08.2021 5 z 5

Sběratel přání Sběratel přání Mia Sheridan

(SPOILER) Krásný příběh! Dočetla jsem před malou chvilkou a stránky jsem doslova hltala vždy, když jsem měla možnost.

Hlavní postavy - Claru a Jonaha jsem si naprosto zamilovala i přesto, že je Jonah ze začátku tak trochu mrzout. Ale není se čemu divit, po tom všem čím si prošel.

Příběh je napsaný neskutečně čtivě, mile a napínavě. Původně jsem myslela, že bude větší část věnována příběhu z roku 1860, ale byla jsem mile překvapena, když se děj odehrával spíše kolem současnosti. V příběhu není nouze o napětí, romantiku, ale ani o intimní kapitoly, které však autorka popsala skutečně decentně, krásně a bez vulgarit. I to je jedním z důvodů mého vysokého hodnocení - je velmi těžké napsat milostné scény tak, aby nevyzněli vulgárně a lacině, a to se autorce povedlo! Skutečně skvělá práce!

Minulost a současnost se proplétají....autorka poukazuje na silně poškozenou psychiku člověka po tragické ztrátě blízkých i zdravotních problémech. Proti němu staví optimistu a neskutečně vřelého člověka, který je vždy ochoten pomoc a nabízet jí vždy tak, jak je potřeba a nikam se nevnucovat.

Psychické zdraví je stále upozaďováno před fyzickým, nemá však nikterak menší váhu. Často jsou psychické problémy utlačovány, nevnímány a opomíjeny...ačkoliv je důležité se jim věnovat a řešit ej správným způsobem. Hlavní hrdinka na Jonaha netlačí, věnuje mu čas i prostor, který potřebuje aby se opět vrátil do svého života. Přístup Clary je skutečně skvělý a je dobrým příkladem, jak se v podobných situacích chovat...takové věci se nevyřeší za den...je třeba jim dát čas.

No, vypovídala jsem se dost....Knížku vřele doporučuji! Určitě najde místo i ve Vaší knihovně stejně tak, jako v té mé! :)

28.03.2021 5 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Příběh je opravdová oddechovka. Nečekala jsem velký zamilovaný příběh, co téměř neodpovídá reálnému životu. Naopak více než romantický příběh je v knize popsán současný stav seznamování na internetu a samotný vliv internetu do našich životů. Tento "vedlejší" příběh má čtenářům více co říct a opravdu odpovídá reálným zážitkům.

Doporučuji knížku jako oddechové čtení, které se příliš nevzdaluje reálnému životu. Příběh vás nenutí hloubat nad hlavní myšlenkou a příjemným způsobem podává realitu dnešního života.

15.01.2021 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Konečně jsem dostala k tomuto příběhu, na nějž jsem slyšela samou chválu a doporučení. Musím přiznat, že i já jsem se do příběhu naprosto ponořila a rozhodně mi na dlouho utkví v paměti.

První polovina příběhu je na můj vkus velmi pomalá a děj se vleče. Sporadicky se objevuje, v tu chvíli zatím vedlejší, linka s vyšetřováním, která vyvolává spoust otázek a velmi málo odpovědí. Na druhou stranu tak autorka získala spoustu prostoru aby nás seznámila se světem bažiny. Přidaná hodnota, v podobě právě těchto informací, mě na knize velmi bavila. Vítala jsem každé nové poznatky o životě v bažině a okolí.

Ve chvíli, kdy se z vedlejší linky stane hlavní a autorka se konečně ponoří do vyšetřování, začíná děj nabírat neskutečný spád. Bavilo mě sledovat a zamýšlet se nad hierarchií lidstva, předpojatostí a sobectvím. Autorka vytvořila emočně vypjaté vyšetřování, při kterém je lítost vůči hlavní hrdince jednoduše nevyhnutelná. Mrzí mě jen, že některé aspekty případu zůstali nevysvětlené a některé možnosti otevřené. Chápu, že to dává čtenářům prostor k vlastnímu doplnění příběhu, ale ráda bych znala původní myšlenku autorky.

Líbila se mi naivita hlavní hrdinky, která se záhy promění v bojovnost. Pozorovat jak Kya dospívá, učí se a mění život kolem sebe bylo neskutečně silné a motivující. Pokud člověk chce, zvládne z úplného dna vybudovat svůj sen a život podle svých představ. Velmi silná a zajímavá hlavní hrdinka, jejíž osud mě bavilo sledovat od prvních stran.

Neskutečný závěr příběhu mi vyrazil dech. Upřímně jsem většinu těchto odhalení nečekala. Zajímavě to zamíchalo kartami a jen to ještě více vyzdvihlo celkový dojem z příběhu. Za mě je příběh opravdu velkým doporučením. Autorka skvěle pracuje s charakterem hlavní hrdinky, využívá neotřelé prostředí a doplňuje to napínavým vyšetřováním se šokujícími zvraty.

Příběh si rozhodně zaslouží vaší pozornost. Hodnocení: 4/5

22.05.2024 4 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Třetí díl série, stejné prostředí, jiní hlavní hrdinové. Měla jsem obavy, zda autorka dokáže udržet laťku nastavenou předchozími díly a byla jsem velmi mile překvapena. Jedná se o další jednohubku ze světa rugby, se kterou určitě nešlápnete vedle.

Yum Yum je takový malý čertík v krabičce, je správně střelená, sympatická a neuvěřitelně talentovaná. Talentovaný je i její protějšek Henry, který se může pyšnit velkým charismatem a gentlemanskou povahou. Společně vytváří neuvěřitelně zábavný pár, který bych si klidně dokázala představit jen na přátelské úrovni. Chemie mi mezi nimi nefungovala. Nemyslím si, že všechny páry ze série musí končit vztahem a láskou na celý život. A právě tohle by byl ten případ. Zkusili by to, nevyšlo by to a stejně by společně byli úžasní.

Autorka se v tomto díle pouští do chatrných základů japonské rodiny a jejich tradiční výchovy. Téma pojala velmi dobře, ale nebála bych se jít ještě více do hloubky, a ještě více tak hlavním hrdinům zavařit. Úskalí japonské výchovy by tak opravdu vyniklo. Pouze jedna scéna se opravdu věnuje extrémnímu střetu Henryho a Yum Yum s japonskou kulturou a právě tato scéna mi přišla natolik mimo, že bych jí klidně vyškrtla. Celou situaci jsme viděli za dvou pohledů, ale ani jeden mi pořádně neosvětlil otázky proč, kdo a kam tím míří?!

Celkově se jedná o pohodové a především oddechové čtení, které hravě zvládnete za jediný den. Autorka má čtivý a poutavý styl vyprávění. U čtení jsem si příjemně odpočinula a ačkoliv se autorka drží nastavené laťky, hodnotím tentokrát trochu níže. V předchozích dílech jsem si chemii mezi hlavními hrdiny uvědomovala mnohem více a stejně tak svět rugby a vybranou problematiku.

Hodnocení: 3,5/5

09.04.2024 3 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Moje první kniha od autorky pro mě byla velmi příjemným překvapením. Od první strany mě pohltil zajímavý námět a svižný děj, díky čemuž jsem knihu přečetla za jediný den. S napětím jsem hltala každý řádek, ale i přesto si k celkovému pojetí neodpustím několik výhrad.

Příběh bych určitě nezařadila mezi horory, ale svým námětem se dost přibližuje psychologickým thrillerům. Pro oba zmíněné žánry je bohužel příběh až příliš stručný a postrádá detaily, které by čtenáři vtáhli do děje. Nedostáváme odpovědi na zcela základní otázky ohledně fungování městečka. Během čtení tak vyvstává nejen spoustu otázek, ale také nesrovnalostí. Nebála bych se přidat několik stran navíc a trochu té omáčky okolo, aby mohl čtenář načerpat atmosféru města a pochopit jeho pravidla.

Napětí by se od první strany dalo krájet. Jakmile však autorka začne přeskakovat v čase, napětí a zvědavost čtenáře se ještě stupňují. Nemohla jsem se odtrhnout a městečko mě pohltilo, včetně všech svých obyvatel. Bylo jich opravdu hodně, ale charakterově se dali celkem dobře rozlišit a mám pocit, že si každého z nich dokážu živě představit. Tady jsem ale trochu bojovala s tím, jak byli všichni tajemní – pořád mluvili o tom, že se něco děje, ale bylo to jen opakování stejných frází dokola. Atmosféru to sice krásně vykresluje, ale děj to nikam neposouvá. Až na několika posledních stranách se od jedné z vedlejších postav dozvídáme vyvrcholení celé zápletky. Je to až příliš rychle vyeskalované a utnuté.

No a nakonec hlavní hrdinka. Fandila jsem jí, a také jejímu skeptickému smýšlení. Ačkoliv se vrhla po hlavě do projektu, kterému evidentně vůbec nerozuměla, dokázala si zachovat klidnou hlavu. Nenechala se strhnout davem, ačkoliv jí vše servírovali na zlatém podnose. Měla vše, co by si jen mohla přát a o čem celý život snila, ale tušila že to stejně není to pravé. Velké sympatie, které však autorka opět velmi rychle utíná v závěru knihy.

Líbí se mi otevřený konec, který nabádá k zamyšlení nad účelem a funkcí celého městečka.

Hodnocení: 3/5

14.03.2024 3 z 5

Modrá čarodějka Modrá čarodějka Alane Adams

Cílovou skupinou tohoto příběhu jsou čtenáři kolem 9ti let, mezi které už několik let opravdu nespadám. I tak jsem si příběh užila a vrátilo mě to zpět do dětských let, kdy jsem po podobných příbězích vždy sáhla moc ráda. Příběh byl napínavý a obsahoval to až překvapivě mnoho zvratů, což je u knih pro takto mladé čtenáře neobvyklé.

Svět je jednodušší, ale ději to nijak neublížilo. Naopak je velmi nepředvídatelný. Některé scény zdánlivě připomínají HP a jde zde možná vidět lehká inspirace touto sérií, takže pro fanoušky určitě "musthave" kousek. Ocenila jsem také jednoduché, ale nápadité názvy zvířat či předmětů ve škole. Na tak jednoduchý svět je zde ale až příliš mnoho postav, což by především u mladších čtenářů, mohlo být trochu chaotické. Abigail a Hugo jsou však velmi sympatičtí a tvoří opravdu milou dvojici, které budete fandit od prvních stran. Oba jsou tak trochu pátým kolem u vozu, hledají své místo na světě a nacházejí přátelství na celý život.

Nebála bych se přidat do příběhu více stránek a vyplnit prázdná místa mezi rozhovory nebo scénami. Chyběl mi zde detailnější popis různých situací či míst. Často je vyprávění až příliš strohé a chybí mu barvitost, která čtenáře ještě o něco více vtáhne do děje. Tento nedostatek lehce kompenzují drobné ilustrace, kterých je v knize nemalé množství.

Celkově jsem však velmi mile překvapena a příběh určitě doporučím. Nejen pro mladší čtenáře, ale i pro ty větší, kteří si chtějí odpočinout a vypnout tíživé myšlenky.

Hodnocení: 4/5

28.02.2024 4 z 5

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Ačkoliv jsem byla zpočátku skeptická, vyklubal se z toho čtivý a oddechový příběh. Doporučuji vydržet a knihu neodkládat. Tempo příběhu je opravdu pomalejší, ale věřím že vás příběh chytne. Autorka umí opravdu krásně vyprávět a popisovat.

Příběh je pomalejší a nelze v něm očekávat šokující zvraty. Ale ani hádky či zbytečně vyeskalované situace - což já osobně vítám. Ocenila bych však nějaký WAU efekt, nějaké hlubší poslání, aby příběh předal i nějakou myšlenku navíc. Jinak je to "jen" oddechové čtení, u kterého si sice odpočinete, ale dlouhodobě vám v hlavě neuvázne.

Příběh se točí hned kolem několika charakterově velmi rozdílných postav. Bylo zajímavé sledovat, jak se vzájemně doplňují a jak si i přes velké věkové rozdíly předávají různé rady, zkušenosti a pod. Osobně jsem si oblíbila především rodiče Šárky, protože kolem nich bylo největší "drama" a příběh se mi, po jejich objevení na scéně, zdál nejzajímavější. Skvělá je také sklerotická babička nebo kousavý profesor Chroust. Věřím, že svého favorita si zda nejde každý. Není nouze o radost, smutek a ani několik zajímavých podnětů k zamyšlení, se kterými nejčastěji přichází profesor Ivan.

Vztah Šárky a Ivana mi byl nesympatický a upřímně bych zde ocenila větší hloubku emocí, abych jim to byla schopná uvěřit. Velký věkový rozdíl je jedna věc, která nejspíše šokuje dost čtenářů, ale příliš spolu nemluvili a popis emocí taky zaostával - což je u hlavní dějové linky velká škoda.

Největší plus je reálný odraz celého příběhu. Působí velmi skutečně. Sama jsem několikrát nabila dojmu, že by se přesně takové situace mohly odehrát - stačilo by jen otevřít dveře. Celkově musím toto příjemné a oddechové čtení opravdu doporučit. autorka má skvělou volbu slov a ještě lepší skladbu vět. Příběh přečtete raz dva, ani nevíte jak!

Hodnocení: 4/5

07.02.2024 4 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Mytologie, moře a draci to já prostě můžu! Ale tento příběh mi bohužel ani trochu nevzal dech, ačkoliv slibuje opravdu zajímavou zápletku a magické prostředí podvodního světa.

V příběhu mi velmi chyběla jakákoliv gradace děje a nějaký určený směr. Často mi to přišlo jako chas náhodných problémů, situací a myšlenek, které nevedou ke stejnému cíli. Rozuzlení celé zápletky přišlo jako blesk z čistého nebe a ač to na první pohled vypadá zajímavě, do celkové konceptu mi to úplně nesedlo. Závěrem to však autorka trochu vylepšila, když přišlo kýžené napětí a překvapivý konec.

Postavy jsou nijaké? Neoslovila mě ani jediná, protože nám autorka neukázala jejich charaktery. To co jsme z nich měli možnost vidět se bohužel velmi podobalo i ostatním postavám. Velmi všeobecné rysy, nic konkrétního či výjimečného.

Čas od času mají některé postavy zajímavé myšlenky a vypráví krásné příběhy, které mě oslovili. Bohužel to často vypadlo z úst někomu, ke komu se to nehodilo a nebo nebyla vhodná situace. Jak jsem již viděla v jiných recenzích a souhlasím - moudra jsou tu sice zajímavá, ale velmi natlačená na sílu. Jakoby snad sama autorka vlastnímu příběhu nevěřila a snažila se mu přidat hodnotu tímto způsobem.

poslední bod - prostředí. Krásné podvodní město, o kterém však víme plné minimum. Z toho mála, o co se autorka podělila jsem sice cítila neskutečné kouzlo, ale mrzí mě, že nám toho neukázala více. Nepodělila se s a námi o detaily, historii, rozsah....ráda bych toho věděla mnohem více. :)

Hodnocení: 2,5/5

05.01.2024 2 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Díky krátkým kapitolám a rychlému střídání úhlu pohledu, mi příběh přímo utíkal před očima. Velkou zásluhu na tom mají také sympatičtí hlavní hrdinové, díky jejichž rychlé dedukci, má příběh velmi svižné tempo a spád.

Vyprávěním jsem byla okamžitě vtažena do příběhu a autorka rozhodně neztrácí čas, když nás seznamuje s minulostí hrdinů a aktuálním případem. Jednalo se o pátrání po pohřešované dívce, při kterém jsem zvládla vytvořit nespočet různých teorií, narozdíl od našich detektivů. Ti šli nějakým záhadným způsobem rovnou k věci a nevymýšleli fantasktní teorie jako já. Nakonec to bylo zamotanější než jsem si myslela a upřímně doteď nevím jaké straně příběhu věřit. Až tak manipulativní dopady to mělo.

Upřímně jsem jen doufala, že vedle hlavního případu, se ztracenou dívkou, bude probíhat také vyšetřování z života hlavních hrdinů. Oba si nesou nějaké křivdy a kromě malé zmínky na začátku a na konci, o tom nevíme vůbec nic. Provázanost s jejich minulostí mi tam chyběla. Věřím ale, že v pokračování této série se dozvíme více právě o těchto dvou případech.

Hodnotím 4/5
Za knihu k recenzi děkuji Albatrosmedia (spolupráce)

20.11.2023 4 z 5

Její třešničky Její třešničky Penelope Bloom

Když nad tím tak přemýšlím, nechápu, jak je možné, že Jeho banán ode mě dostal 4/5 a tomuhle dávám stěží 2/5 možná ani to ne. Nejspíš to nepřišlo ve správnou chvíli nebo jsem za ten rok změnila nároky na oddechové čtení.

Autorčin styl psaní je velmi čtivý. Děj i dialogy ubíhají před očima a knížku hravě zvládnete přečíst za jeden den či jedno upršené odpoledne. Tentokrát mi však přišlo, že je příběh plný naprosto hloupých a tragikomických narážek, které nejsou vtipné ani originální. Chybí zde zajímavé dialogy, vtipné situace nebo jakákoliv zajímavá zápletka. Děj negraduje a spíše tak nějak existuje v čase.

Postavy tohoto příběhu jsou ploché, za celých 220 stran je nestihneme poznat a defacto známe jen jejich povolání. Na čem vlastně stojí jejich vztah netuším. Chybí popisy: jiskření, rozvoje vztahuprostě čehokoliv, co se mezi nimi děje. Když už jim vidíme do hlavy, nedozvíme se vůbec nic o jejich tajných pohnutkách a myšlenkách. Tenhle páreček se prostě najednou stane, a to je od romantické knihy sakra málo. Čtenáři romantiky chtějí detaily! Ty pikantní i ty smutné!

První díl série mě bavil mnohem více a mám pocit, že v něm autorka vyčerpala své nápady. Tuším, že v dalších dílech se bude děj, postavy, a především vtipy opakovat. Upřímně nejsem typ na jeden příběh v různých kabátcích, takže vám tuto knihu nedoporučím.

Hodnocení 2/5

13.09.2023 2 z 5

Mrtvé ženy Mrtvé ženy Martin Štefko

Tohle je opravdu skvělé čtení, které by milovník thrillerů neměl nechat ujít. Místy je příběh nechutný a opravdu zvrácený, ale je tak čtivý, že jej nebudete chtít odložit!

V čele celého příběhu stojí podivínský detektiv, který má sklon neprojevovat emoce, příliš nemluvit, ale vždy rychle a správně nalézt potřebná vodítka, a především pak najít viníka. Často činí velmi těžká a nesympatická rozhodnutí ale i přesto, právě díky jeho povaze, budete vždy stát na jeho straně zákona. Jakou psychickou nemocí trpí netuším, ale stejně se mi líbí a vám bude taky! Na to dám ruku do ohně!

Autor neztrácí čas a hned na prvních stránkám nám naservíruje vraždu, která sice není to nejhorší z celé knihy, ale do pohádky to má také daleko. Děj se okamžitě rozjede na plné obrátky a svoje tempo si zachová až do posledních stran. Ani chvíli se nebudete nudit, a především budete neustále napnutí, co vás na dalších stranách čeká. Autor přichází hned s několik případy, které v rámci děje navazují natolik, že budete mít pocit, že k sobě patří.

Závěrečný případ přináší onu nejvíce nechutnou část, ale zároveň jediné mínus knihy. Jedna z hlavních postav se v myšlenkách často vrací k minulosti a stále dokola si v hlavě přehrává tutéž scénu. Osobně b\ch tam opakování dané scény mít nemusela, určitě ne tolikrát. Tyto pasáže jsem pak již téměř přelétávala očima, protože to bylo dokola to samé, a navíc pěkně nechutné. Třešničkou na dortu je však závěr právě tohoto případu, který byl napsaný naprosto geniálně a z posledních stran mě mrazilo, napětím jsem ani nedýchala. Do posledních vteřin opravdu netušíte, jak to skončí.

Hodnocení: 4,5/5

13.09.2023 4 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Konec. Tolik jsem se těšila, a když už je to konečně tady, přála bych si ještě pár stránek navíc. S tímto světem se budu loučit s opravdu těžkým srdcem. Ačkoliv byla naše hlavní hrdinka Kiva chvílemi na pěst, všechny okolo ní si nešlo než zamilovat (až na pár jedinců). To stejné platí i pro samotný svět a celou zápletku. Dlouho si mě žádná série nezískala tolik, jako právě Ranhojička.

V posledním díle sledujeme vyvrcholení celé zápletky a ani chvíli zde není nuda. Po dvou naprosto nadupaných dílech jsem si říkala, že autorka již nemá s čím přijít, nemá kde vytvořit nové zvraty a jak jsem se spletla! Příběh jsem hltala od rána do večera a každou volnou chvíli se k němu vracela. Akce, láska, drama, tajemství, napětívšechno to tam bylo! Autorka po celou dobu drží nastavenou laťku, a nehodlá se jí pustit.

Tento svět patří mezi jedny z jednodušších a právě to bude jedno z jeho hlavních kouzel! Zvládne se v něm i v postavách zorientovat i začátečník ve fantasy literatuře. I přes svou prvotní jednoduchost se však může pyšnit skvěle vykreslenými detaily a promyšlenými zákoutími, mezi která patří především Zalindov. Může člověk milovat vězení? Po dočtení této série rozhodně ano!

Série, v níž budete doslova dýchat, žít, milovat i nenávidět za hlavní hrdiny. Série, ve které se zamilujete do prostředí vězení i mnoha království. Série, které vám srdce rozcupuje na malé kousky a mozek totální odpálí. Pokud opravdu uvažujete o nějaké fantasy sérii, musí to být právě tato!

Děkuji za fenomenální konec série. V tom nejlepším se má přestat, ačkoliv se loučím s těžkým srdcem, tak je ten správný čas. Možná jen pár stránek navíc, hm? Doufám, že se v budoucnu od autorky dočkáme další série, která nás pohltí.

28.08.2023 5 z 5