nela3812 Online nela3812 komentáře u knih

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

V poslední době jsem si velmi oblíbila knihy, které spojují dávnou minulost a současnost. Tato kniha patří mezi ně, právě díky spojení současného světa s legendou o Artušovi.

Celý děj se odehrává v univerzitním kampusu a jeho okolí. Ač se v příběhu nepodíváme příliš daleko, budete mít po dočtení pocit, jako byste kampus skutečně navštívili a znali každou jeho tajnou chodbu.

Do příběhu zasahuje mnoho postav a je poměrně těžké se v tom zpočátku zorientovat. Doporučuji proto při čtení sáhnout i po tužce a papíru. ️ Rozhodně vám to ušetří mnoho bloumání mezi postavami a jejich postavením.

Hlavní postavy – Bree, Nick a Selwyn mají každý to svoje. Bree je chytrá, přemýšlivá a bojovná hlavní hrdinka, která si jde za svým cílem. Pro mě rozhodně velká sympaťanda. Díky ní také autorka odkrývá rasové rozdíly a ukazuje pohled na narážky svěřující na její kořeny. Velké plus! ️

Oproti tomu Nick mi přišel poměrně plochý a všechno kolem něj se mi zdálo až příliš jednoduché a snadné. Bohužel k tomu patří i vytvoření vztahu s Bree. Ten vznikne jako kdyby lusknutím prstu. Z ničeho. A najednou tu prostě je?! Autorka má v knize mnoho prostoru, ale romantická linka jej nedostala.

Selwyn mi z počátku nebyl vůbec sympatický. Ke konci knihy se to však s rozvíjejícími se vztahy začalo měnit a mě byla jeho postavy mnohem bližší. Čím více z jeho minulosti autorka odkryla, tím více mě jeho postava bavila. A hodně tomu napomohl i rozvíjející se vztah mezi ním a Bree.

Trochu mě mrzelo, že bylo zhruba od poloviny knihy jasné, jakým směrem se autorka ubírá. I přesto to však knize neubralo na napětí. A o chybějící překvapení se zápletkou se rozhodně postará naprostý konec knihy, který vám nedá spát. Doufám tedy, že se společně s @books_with_whale dočkáme další knihy a třeba i toho našeho smyšleného romantického trojúhelníku. Ten by totiž romantické lince v knize opravdu bodnul!

Za mě je to 4/5. ⭐ Těším se na další díl.

24.11.2021 4 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Autorka v knize zmiňuje mnoho rodinných a partnerských pádů a ponaučení, které velmi věrohodně odráží realitu. Sama jsem sebe nebo svůj život (a také své přátelé) několika pasážích našla a donutilo mě to se nad současnou situací více zamyslet a podívat se na ní z jiného pohledu.

Každá postava je jiná a přináší tak jedinečný pohled na situaci. Pro vývoj postav tu není mnoho prostoru, nicméně to vůbec nevadí. I tak má každá postava ze svého charakteru rozhodně co nabídnou a postará se o zvraty a sem tam nějaké napětí. Všichni řeší své vlastní problémy a autorka nám skrze ně ukazuje, že život není černobílý, a že dne na den se může vše obrátit vzhůru nohama.

Jediná věc, která mi v knize připadala daleko za hranicí reality, byl vztah rodičů. Sama jsem na takový vztah v reálném životě ještě nenarazila, ale představa, že něco takového skutečně existuje je úžasná, a všem přeji, aby se jim takovou lásku a oporu v životě podařilo najít.

Místy jsem měla pocit, že autorka děj příliš natahuje a bez některých scén by se kniha zcela jistě obešla. Nicméně i na 520 stran to bylo dost čtivé dílo a čtení příjemně ubíhalo. Za sebe dávám 4/5 a knihu mohu jedině doporučit.

06.10.2021 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Příběh mě oslovil prakticky od začátku, ačkoliv musím přiznat že zhruba první třetina knihy postrádá tempo a děj se zdál v jednu chvíli zacyklený opakujícími se situacemi. Příběh má však neskutečné množství kladů, které vás jednoduše vtáhnou do děje a nepustí.

Nejsem fanouškem dokonalých světů, kde vše funguje jako na drátkách a každý může cokoliv. Byla jsem proto trochu skeptická a měla obavy, zda se v tomto světě budu cítit jako doma. Svět je děsivý, znepokojivý a na první pohled dokonalý, ale postupem času odhrnujeme oponu zdánlivé dokonalosti a zjišťujeme, že ve všem lze najít mezeru a vždy lze vytvořit kličku v zákonu. Tento svět není dokonalý, ale krutý a nemilosrdný, Intriky mám ráda a těším se, že v příštích dílech odhalíme mnohem víc. Nyní jsme teprve na začátku, ale už nyní jsem jako na jehlách, jak se to celé vyvine.

Postav je tu požehnaně a přiznám se, že jsem v nich měla extrémní zmatek. Kniha je však dostatečně dlouhá na to, aby si čtenář prostě zvykl a jména se mu sama od sebe přestanou plést. Dost mi v tomto ohledu pomohla i rozdílná barva róby u jednotlivých smrtek. Když mi nic neříkalo jméno, barva mě vždy navedla správným směrem. Není nouze o různorodé charaktery, ačkoliv se všichni obyvatelé světa zdají chladnější a příliš neprojevují emoce. Což na druhou stranu do světa dokonale zapadá, ale ráda bych tam viděla o kapku víc emocí - některým scénám by to dodalo "šťávu".

Příběh, který čtenáře donutí přemýšlet o smrti, nesmrtelnosti, náboženství, etice, zákonech... Je zde mnoho propojených témat, která nabádají k pozastavení a zamyšlení. Proto vám knihu doporučím - originální svět, charakterově výrazné postavy a o zvraty nouze taky nebude. Hodně se zde seznamujeme se světem, ale je to čtenáři podáváno postupně a nemusíte tak mít obavy, že se hned na prvních stránkách ztratíte v záplavě informací.

Jděte do toho, nebudete litovat!

PS: pokud váháte, doporučuji audioknihu - ta vás strhne okamžitě. Interpreti jsou prostě dokonalý a příběhu naprosto sedli!

17.01.2024 4 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Tento YA příběh se může pyšnit skvělou hororovou atmosférou, která posadí na zadek i nejednoho dospělého. Atmosféra příběhu je přímo hmatatelná a čtenáře nutí číst dál, a to i přes množství prvoplánových scén, které příběh obsahuje.

Příběh hned od začátku nasadí příjemné tempo a s různými gradacemi si jej drží, a to až do samotného konce, který byl na můj vkus zbytečně uspěchaný. Autorka si určitě ještě mohla dovolit pár stránek navíc a osvětlit nám pocity našich hrdinů!

Mrazivých a děsivých scén je v příběhu opravdu mnoho a o zábavu tohoto druhu tedy rozhodně není nouze. I přes prvoplánovost mnoha situací si tu i dospělý čtenář přijde na své a věřím, že se místy bude opravdu bát. Hororová složka příběhu je napsaná opravdu skvěle, ač vypadá na první pohled velmi jednoduše.

Velké minus jsou pro mě hlavní postavy, které na svůj věk překypují až ohromnou mírou inteligence, a i v těžkých okamžicích si dokáží zachovat naprosto klidnou hlavu. Nechci házet všechny do jednoho pytle, ne každý je posera jako já, ale že se zrovna sejdou 3 mladí lidé s naprostou stejným IQ a stejnou odvahou? Tomu se mi nechce věřit.

Strašáci z polí, mlha a nadpřirozeno dodávají příběhu příjemný podzimní vibe a příběh se tak skvěle hodí na podzimní dny. No a jakmile jej dočtete, můžete se vrhnout na pokračování, které se pro změnu odehrává v zimě!

15.08.2023 4 z 5

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

Autorka odhaluje bohy Ásgardu ve staronovém světle. Můžete zapomenout na dobré a zlé bohy, jak je znáte z Marvelu. Tohle je návrat ke kořenům mytologie a božského chaosu!

Svět plný severských bohu, malicherných válek a nekonečného uzurpování protne příchod ženy. Lidské ženy. A ta je! Pro ostré slovo nejde daleko, životem se protloukala jak jen mohla a rozhodně to není žádná třasořitka na duši a už vůbec ne na těle! Prostě typická česká ženská se vším všudy!

Pokud zkombinunete taxikářku a bohy Ásgardu, vznikne vám příběh nabitý akcí, humorem i zajímavostmi z mytologie. Autorka vytvořila příběh, ve kterém se nebudete ani chvíli nudit a budete jej hltat každou volnou chvíli. Věřím že konec vás určitě překvapí! Více takových konců by podobným příběhům prospělo.

Příběh moc doporučuji. Osobně bych ocenila nějaké označení stále se střídajících pohledů, míst a času. Občas mi dalo zabrat, než jsem se zorientovala. Také bych byla ráda za delší epilog, kde by se autorka k jednotlivým postavám mohla vuce rozepsat! 3 věty ke každému byli, po tak dlouhém a nabitém příběhu, zoufale málo.

22.06.2023 4 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Byla jsem velmi mile překvapena celým vývojem příběhu i samotnými hlavními hrdiny. Konec je samozřejmě předvídatelný, nicméně samotný příběh je čtivý a místy překvapivý. Předvídatelný konec je u těchto romantických záležitostí standardem, takže mě mrzí jen jeho uspěchání. Autorka si krásně prohrála s gradaci příběhu, ale v závěru jej až příliš rychle utnula. Zoufale mi v závěru chybí i myšlenky hlavní hrdinky.

V příběhu se propojuje drsný vrcholový sport a náročná práce fyzioterapeutky. Upřímně jsem si obě poloviny příběhu užívala a z obou světů jsem si odnesla nové poznatky. Tak jednoduché spojení a přitom naprosto geniální.

Velké plus za mě mají hlavní hrdinové. Žádná uspechana rozhodnutí, hádky bez důvodu či vyzvýznamné zatajování potíží. Příběh je plný upřímně, otevřené a smysluplné konverzace i ve chvílích, kdy dojde na těžká témata. Autorka má u mne velké plus za to, že do příběhu vnesla hlavní hrdiny s klidnou povahou a racionálním myšlením. Ale nenechte se zmást, i tyhle postavy mají ostré jazýčky a pro rejpavé slovo nejdou daleko.

Příběh se mi moc líbil a s radostí jej doporučuji dál. 4/5

31.05.2023 4 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Od samého začátku mě naprosto pohltila celá atmosféra příběhu. Už několikrát jsem si posteskla že na našem trhu knih chybí více příběhů z pohřebních ústavů a jejich okolí. A tento příběh je tím naprosto nabitý, ačkoliv mrtvoly místo do hrobu míří na lékařský stůl. Ale co už. Je to bomba!

V příběhu není nouze o akci, nečekané zvraty a zcela jistě velmi překvapivý konec, který tomu nasadí korunku. Občas se v příběhu najdou prázdná místa, kde je o proti zbytku až příliš velké "ticho", ale svým způsobem to umocňuje napětí, které je z příběhu cítit.

Jediné mínus shledávám v hlavní hrdince, jejíž pohnutky jsou těžce nepodložené. Osobně bych ocenila větší vhled do její mysli, protože mám v jejích rozhodnutích mnoho prázdných míst. Zdá se mi spíše jako loutka, než jako plnohodnotná hlavní postava. Také nechápu, proč v rámci role chodila všude sama a neměla už od počátku k ruce svého parťáka. Všichni věděli pro co si jde, on tam za ní stejně přišel. Ale už prvé spolu jít nemohli? Bože proč? Nechápu. Chybí mi logické vysvětlení.

Další menší mínus je za, z mého pohledu, pochybnou a doslova pohřbenou romantickou linku. Ta tam misty problikne, ale kde nic tu nic. Vyškrtnout!

Sečteno, podtrženo: úžasná atmosféra plná detailů, že kterých se nejednou čtenáři zvedne žaludek. Jiní si naopak obohatí znaloati anatomie. No co vám budu, tohle si prostě musíte přečíst!

06.12.2022 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Kniha se zajímavým námětem, ale nešťastným zpracováním, kterou jsem přečetla za dvě odpoledne. Název knihy pravděpodobně velmi milně vyvolává pocit, že se jedná o sci-fi, ale bohužel tomu tak opravdu není. Čtivost se tomuto příběhu rozhodně nedá upřít, nicméně mi zde chybí nějaká větší akce, větší zvrat, který mi příběh otočil o 180°.

Po přečtení anotace jsem čekala mnohem častější a hlubší konverzace mezi hlavními hrdiny, kde budou zkoumat onu slibovanou sexualitu a problémy v rodině. Ve výsledku však ke konverzacím docházelo velmi nárazově a autor se spíše věnoval odděleným příběhům Martina a Veroniky, a jejich myšlenkám.

U obou postav mi chyběla jakákoliv energie, vášeň, nebo byť jen zlost. Podnětů tam bylo mnoho, ale žádný nevyvolal dynamičtější odezvy a tak se příběh nesl na velmi pohodové a často až depresivní vlně. Ano, život není pohádka, víme to všichni, ale našim hlavním hrdinům chybí hlubší emoce, které by čtenáře vtáhli do jejich situace a donutili ho s nimi soucítit. Osobně mám po přečtení pocit, jakoby si ti dva jen stěžovali a nechali se vláčet životem, ačkoliv mají příležitosti to změnit. Ale stejně jako pro mnoho dalších lidí, je pro ně snazší si stěžovat, než jít změně naproti.

Příběh má velký potenciál a několik zajímavých myšlenek. Díky autorovu velmi sympatickému stylu psaní se čte poměrně rychle, ale chybí mu něco, co by vás pohltilo natolik, abyste knihu nechtěli vůbec odložit. Líbil se mi námět seznámení přes Xchat a některé zajímavé životní události, které potkali Martina a Veroniku. Tímto to však končí. Celkové zpracování mě nenadchlo a příběh má za mě bohužel velké mezery a chybí mu napětí.

Na prvotinu to není vůbec špatné, ale do děje jsem příliš vztažena nebyla a byl příliš předvídatelný na to, abych se na knihu těšila každou volnou chvíli. Hodnotím proto 2/5

20.09.2022 2 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Milé čtení na jedno odpoledne. Krásné ilustrace. Jediné, co mi v knize chybělo byl celistvější příběh, čekala jsem něco plynulejšího, než pouze útržky konverzací. Nicméně i přesto musím říct, že jsem v knize našla spoustu krásných citátů a myšlenek, ke kterým se ráda vrátím.

18.06.2022 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

S ohledem na hodnocení jsem si od knihy příliš neslibovala, ale ve výsledku jsem byla překvapena opravdu milou a humornou oddechovkou. Knihu jsem přečetla za dvě odpoledne a užila jsem si jí od začátku do konce. Přišla ke mně ve správnou dobu a zahrála tak u mě na tu správnou notu.

Musím však uznat, že i přes nadšení z příběhu jsem často obracela oči v sloup při chování hlavních hrdinů. Ač jejich chování vůči sobě mělo neskutečnou jiskru, bylo také často velmi hloupé a doslova stupidní. Jak rychle se naštvou, tak rychle odpouští. Hlavně když z toho kápne trochu sexu.

Humorem i to však bylo ušité téměř na míru. Trochu sarkastický a trochu hloupý humor, to je přesně moje. Tady to bylo a neskutečně mě to bavilo. A tak by to bylo i bez opakovaných narážek na banán. Vím, už název knihy odpovídá, že tu banán hraje velkou roli, ale všeho moc škodí (alespoň z mého úhlu pohledu). A btw, kdo proboha strká banány od lednice?!

Ráda bych zkusila ještě minimálně jeden díl ze série, protože mě styl psaní autorky okamžitě oslovil. Věřím, že nejen tento, ale i další její příběhy jsou oddechovou na večer, kdy si chcete odpočinou, nepřemýšlet a užít si trochu toho trapného sexuálního humoru.

Pokud chcete vypnout a nechat se unášet na vně příběhu, pak po knize určitě sáhněte, ale hluboký námět neočekávejte. Hodnotím 4/5

09.06.2022 4 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Příběh z trochu jiného úhlu, kdy přeživší vypráví o tom všem, co se jí stalo a příběh se nám odkrývá zpětně. Známe tedy konec příběhu, nicméně to „nejhorší“ je příběh samotný. Především chování a myšlenky Zahradníka jsou skutečně zvrhlé, propracované a nechutné. Nebylo třeba mnoha detailů, aby se do příběhu čtenář vžil, ale i přesto nelze zcela pochopit zvrácenou mysl zahradníka.

Postava May a její vlastnosti dodali příběhu své kouzlo. Je přímá, uštěpačná, obětavá a bojovná. Její vyprávění ze zahrady bylo prostřídáno s rozhovory s FBI. Což mě jako čtenáře naprosto uchvátilo. Kniha se díky tomu četla sama a zápletka, ač velmi jednoduchá je díky své zvrácenosti vlastně naprosto dostatečná.

V příběhu se okrajově objeví mnoho různých postav – především dívek ze zahrady, které si jako čtenář zamilujete. V situaci, v jaké se nachází a jak s ní bojují to snad ani jinak nejde. A také agent FBI Victor je velmi sympatickou postavou, která se mi v příběhu líbila. O jeho kolegovi však to samé tvrdit nemohu, trpělivostí a intuicí zrovna nepřekypuje.

Nechci prozrazovat mnoho, ale tuto knihu vám musím doporučit (5/5 hvězd), po jejím přečtení nebudete mít slov. Svět je malé místo plné děsivých tajemství.

19.09.2021 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

K. West je jedním z autorů, které na IG vídám poměrně často a slýchám velmi pozitivní ohlasy. Zapátrala jsem proto na internetu a z jejích knih jsem si vybrala Kluka odvedle.

Opět je to jeden z těch předvídatelných příběhů o lásce a zamilovanosti. Víte, jak to skončí, ale i tak nemůžete přestat číst, protože vás příběh naprosto pohltí. Sama jsem knihu přečetla za nějakých 8 hodin? A to už určitě o něčem vypovídá. Líbilo se mi spojení fotbalu a dívčího světa. Především fotbal dodal tomu konci šmrnc a jiskru. Jsem na to už sice trochu „stará“, ale i tak myslím, že byl ten konec kouzelný a pohladil na srdíčku. Takových příběhů zkrátka není nikdy dost a jednou za čas si to člověk potřebujeme připomenout a vrátit se do těch romantických a bláznivých snů.

Moc se mi tato oddechovka líbila a opět jsem si odpočinula od „těžší“ a náročnější literatury, kterou čtu obvykle. Nevím sice, co bylo cílem autorky při psaní této knihy, ale má očekávání splnila a já si u čtení odpočinula, odpoutala se od reality a přišla na úplně jiné myšlenky. Styl psaní autorky mě pohltil natolik, že zvažuji pořízení další knihy, velmi mě zaujaly především „Láska a jiné úkoly“, „Po tvém boku“ a „Náhradní kluk“.

Dávám této předvídatelné knize 5/5. Nenašla jsem nic, co bych vytkla. Ono taky, kde bych to za těch 8 hodin stihla že? Upřímně doporučuji, na léto (klidně i na zimu, jaro a podzim) je to krásné čtení!

12.07.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Od doby co jsem si založila Bookstagram jsem tuto autorku nemohla přehlédnout, slyšela jsem na ní mnoho pozitivních ohlasů. Vybrala jsem si proto jednu z jejích knih, abych zjistila, zda obstojí všem očekáváním.

Nemohu říci, že bych si z toho sedla na zadek. To opravdu ne. Nicméně mě příběh svým způsobem pohltil a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Děj skvěle ubíhal a příjemnou změnou (oproti jiným knihám) bylo rychlé střídání postav a pohledů v každé kapitole. Zpočátku se mi to zdálo komplikované, ale po čase si to sedlo a četlo se to samo.

Samotného vraha jsem do poslední kapitoly odhalit nezvládla. Je pravdou, že jím mohl být skutečně kdokoliv a bylo příjemné sledovat všechny možné varianty a kombinace, se kterými detektivové přicházeli. Do toho vše komplikovala vloupání jednoho z teenagerů s anonymní omluvou od jeho matky. Myslím, že to bylo geniální a promyšlené. Nicméně se musím ptát, byl otevřený konec nutný? Příběh se krásně uzavřel, vše mělo svou logiku a hezky to do sebe zapadlo. Ale u poslední stránky mám pocit, jakoby tam byla navíc. Myslím, že otevřeného konce nás mohla autorka ušetřit.

Další autorčinu knihu plánuji pořídit a tuto mohu doporučit. :)

12.07.2021 4 z 5

Sedem rozchodov Amy a Craiga (Príbeh lásky) Sedem rozchodov Amy a Craiga (Príbeh lásky) Don Zolidis

Oddechové čtení o tom, jaký život prostě je. Pokud nečekáte velkou lovestory, ale hledáte něco milého, nenáročného, u čeho se zasmějete... Je to knížka přesně pro Vás.

Dějová linka příběhu se kříží a autor přeskakuje mezi různými měsíci jednoho roku. Orientace v ději může být z počátku náročná. I mě se to z počátku zdálo zbytečně komplikované, ale po dočtení celé knížky to dává s u vlastní smysl.

Ke knížce se již nejspíš znovu nevrátím, ale jako oddechovku ji mohu doporučit.

28.01.2021

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

AUDIOKNIHA

S autorem již zkušenost mám. Četla jsem od něj Mrtvé ženy a očekávala jsem příběh v podobném duchu. Byla jsem však velmi mile překvapena, když se tentokrát soustředil spíše na psychickou stránku věci, než na tu fyzickou. To však neznamená, že by nás připravil o detaily z vražd, na které má až podivně dobrý cit. Psychika, vraždy a opravdu hodně věcí k zamyšlení.

Velmi zajímavá zápletka, které se až do samého konce nedá odhalit. Opravdu dlouho tušíte, že tu něco nesedí, ale nelze přijít na to co. Nápovědy jsou tak skryté, že je najde jen opravdový odborník. Výjimečně mi to nevadilo a necítila jsem se připravena o možnost vyšetřovat takto zajímavý případ - přeci jen vrah 168 obětí? To je něco! Autor měl opravdu zajímavý výběr obětí, jejichž vraždy nám detailně představil - pořád si říkám, proč zrovna ony? Byla tohle ta vodítka, které jsem přehlédla? Mělo nás to zmást? Ať tak či tak, bylo to dokonalé!

Rozhovory mezi Alexandrou a Robertem jsou napínavé, chvílemi dokonce jiskřivé. Velkou zásluhu na tom měli i interpreti, kteří rozhovory četli současně a příběh tak nabral neuvěřitelné grády, než kdyby se střídalo vyprávění ze dvou pohledů. Přiznávám, že mi ze začátku přišli divné a na hlas Alexandry jsem si musela chvíli zvykat, ale skvěle to vykreslilo atmosféru. Alexandru si už jinak, než s mírných chraplákem, představit nedokážu. Trochu mi tam nesedí způsob jakým vraždy popisuje a jakým charakterem ve skutečnosti je - nedokážu si ani zpětně tyto dva obrazy propojit. Což je za mě jediné mínus příběhu.

Skvělý zážitek, skvělé zpracování! Moc doporučuji!

29.04.2024 5 z 5

Kosti pod mechem Kosti pod mechem Zuzana Hartmanová

Svět Minotaurů je pro mě horkou novinkou, která mě pohltila. Bohatá kultura, originální hrdinové a napínavé bojové scény. To vše, i mnohem více, můžete od tohoto příběhu očekávat. Hrdinské fantasy se vším všudy!

Po přečtení první části jsme přeskočili zpět v čase a já si říkám: "počkat" ! Opravdu nám autorka právě prozradila konec, a to včetně všech detailů? Ano! Ale i přesto příběh neztrácí na napětí a já téměř bez dechu otáčela další strany, díky kterým jsem čím dál více propadala Accadu a jeho hrdinům. Ocenila bych větší gradaci děje. Obávám se, že autorka svou munici vystřílela na samém začátku příběhu. Přesto bylo příjemné sledovat, jak se vše událo, než to dospělo do konce, který známe.

Svět Accadu je jedinečný a autorka nám ho postupně představuje během celého příběhu. Nemusíte se bát počáteční "nalejvárny", která je pro podobné příběhy typická a často čtenáře jen odradí. Postupné seznamování nám ukáže nejen samotný svět, ale také historii a kulturu našich hlavních hrdinů, která je opravdu bohatá. Dozvídáme se toho opravdu spoustu, ale i přesto mám několik nezodpovězenych otázek. Žijí i jinde? Jak je svět velký?...Tak možná v další knize?

Odvaha, čest a upřímnost všech postav je nejen sympatická, ale také neuvěřitelně pohlcující. Jejich život a osudy budete milovat i nenávidět. Stejně jako jejich jména, která jsou autentická, ale při vyslovení i zapamatování vám dají opravdu zabrat. Každápostava vám příběh obohatí a vytvoří přesně tu správnou atmosféru, pro kterou je budete chtít poznat hlouběji.

18.03.2024 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

U tohoto příběhu hrála velkou roli jeho audioverze. Při zpětném ohlédnutí se obávám, že bych jinak příběh odložila. Ač je promyšlený a napínavý, obsahuje zároveň až příliš mnoho detailů.

Příběh začíná šokujícím nahlédnutím do samotného případu z pohledu vraha a jeho oběti. Pokud někdo ví, jak vtáhnout čtenáře do příběhu, pak je to právě tento autor. Dále se však už detailů od vraha nedočkáme, nahradí je totiž policejní vyšetřování, a to až do samotného konce. Tam vrah odhalí svou identitu a všechny své pohnutky. Za sebe musím říct, že jsem jeho identitou byla překvapená a celá jeho práce a plány - naprostý šok z každého detailu se kterým dopředu počítal. Klobouk dolů před autorem, který dokáže přijít s takovou zápletkou, protože do toho zakomponoval obrovské množství lidí a různá časová období.

V tomto příběhu si na své přijdou milovníci kriminalistiky a samotného vyšetřování. A pokud jste náhodou ještě k tomu navíc fanouškem Cambrie - nesmíte tento titul minout. Autor má cit pro detail a trpělivost vysvětlit čtenářům všechny detaily. Na můj vkus jich tam bylo až přespříliš, i když čas od času skvěle dokreslují atmosféru. Nemusela bych tam mít vysvětlení každé zkratky a kompletní výčet činností, jemuž se to oddělení či úřad zabývá. O to více, když je tam o tom zmínka pouze jedinkrát. Často jsem se cítila zahlcena informacemi. Pokud bych příběh neposlouchala, ale četla, pravděpodobně by mě množství detailů nutilo knihu častěji odkládat.

Připravte se také na větší množství postav, protože se jedná o první díl série, kde budou pravidelně hrát hlavní roli tito vyšetřovatelé a jejich tým. Tady naopak přichází drobné mínus u audioverze - ženy v podání í interpreta znějí velmi často ufňukaně a podřadně. Zpočátku to na mě nedělalo dobrý dojem, nicméně jsem si během těch 15 hodin zvykla - taková připomínka pro vás, abyste to případně kvůli tomuto bodu nevzdávali. Celkově jsou však postavy sympatické, charismatické a máme je díky autorovi možnost poznat opravdu do detailu. Věřím, že to oceníme především v pokračování série, kdy bude mít samotné vyšetřování mnohem více prostoru, když už všechny účastníky známe.

Sečteno, podtrženo - knihu doporučuji a pokud máte možnost, sáhněte po audioverzi - každá minuta poslechu za to opravdu stojí, atmosféra je z hlasu interpreta naprosto hmatatelná. Osobně už nedočkavě vyčkávám další díly v audioverzi.

Hodnocení: 3,5/5

15.02.2024 4 z 5

Dokonalé propojení Dokonalé propojení Jana Jánská

Dokonalé propojení v sobě ukrývá opravdu dokonalý příběh. Ač to může znít dost tuctově, tak je tomu opravdu tak. Autorčina prvotina v sobě skrývá příběh nabitý emocemi, zvraty i napětím! Psychothriller nečekejte, ale na čtivý psychologický román se určitě těšit můžete!

Autorka má svižný styl vyprávění a díky rychlému střídání různých pohledů získává čtenář jedinečný náhled do celého příběhu. Je tu mnoho postav, ale i tak mám pocit, že o všech něco vím a jejich pohnutky dokážu uchopit. Autorka dokáže stručně přiblížit každou postavu i jejich charakter - to je rozhodně velké plus.

Na jednu vraždu se tak můžeme podívat skrze různé postavy a charaktery, až se v nich možná budete chvílemi ztrácet. Na druhou stranu ale poskytnou opravdu rozličné názory a pohledy - což je u vyšetřování případu více než vítané. Pokud si člověk libuje ve vytváření různých teorií, tak právě takové množství postav a pohledů přímo vybízí k jejich vytváření a k nejrůznějším spekulacím.

Bohužel je zde dlouhodobě opomenut pohled hlavních vyšetřovatelů - defacto je jen na začátku a na konci. Ráda bych skutečné vyšetřování a myšlenky vyšetřovatelů viděla v průběhu celého příběhu. Z tohoto důvodu se pak zdá, že rozřešení přichází jako blesk z čistého nebe. Vzhledem k jeho zamotanosti a komplikovanosti navíc působí nereálně. Věřím, že kdyby dala autorka více prostou vyšetřovatelům a postupně odhalovala celé propojení, nepůsobil by konec tak chaoticky a nepřehledně.

Čtení jsem si užila. Je to příjemná krimi jednohubka na odpoledne či dvě.

07.02.2024 4 z 5

Chapadla Černé hvězdy Chapadla Černé hvězdy Tereza Kadečková

Wau! Tohle byla naprostá pecka od začátku do konce. Ať už jde o prostředí, zápletku, gradaci nebo hlavní postavy - je to prostě skvělý!

Podvodní světy prostě miluju, a tenhle má navíc trochu postapokalyptického ducha, ze kterého opravdu mrazí. Autorka popisuje spoustu detailů, jak z podvodního, tak ze suchozemského světa. Užijete si nejen vodní tvory, ale například také podvodní mrakodrapy, sejfy a bary! Autorka nezapomíná ani na sebemenší tvory, řasy, proudy a plísně. Na tak malém počtu stran se jedná o skvělé vykreslení prostředí, které mám před očima ještě i několik dní po dočtení.

Hlavním prvkem světa a zároveň zápletkou celého příběhu jsou symbionoti na několika různých úrovních, které si člověk může "nechat" implantovat. Pro některé splněný sen, pro jiné splátka dluhu, která je nutí žít pod vodou a na souš vstupovat jen v nejnutnějších případech. Tvorové jsou to v mých představách ohavní a implantace/odstranění je snad ještě mnohem nechutnější, než oni samotní. Co se týče celého procesu a fungování hybridů či samotných symbiontů - je vidět, že si to autorka nastudovala a promyslela do nejmenšího detailu.

Celá zápletka se točí kolem dvojčat Aphelion a Perihelion. Měla jsem problém je rozeznávat až do samého závěru knihy, přestože je výběr jmen zajímavý, v mojí hlavě to působilo převážně jen zmatky. Každé z dvojčat žije na jiné straně "světa" a obě se snaží vyhrát nad situací svým vlastním způsobem. Jedna lovem pod vodou a druhá děsivými praktikami v laboratoři. Děj neustále graduje nahoru a dolů a já jsem byla neustále v napětí z toho, co na kterou kdy a kde vyskočí.

Po celou dobu jsem neměla ani nejmenší tušení, jak by mohla autorka příběh zakončit. A za závěr jednoduše tleskám! Takové konce je prostě můžu! Naprosto jsem ztratila dech a jen jsem zírala na poslední stránku...

Tohle si opravdu musíte přečíst!

Hodnocení: 4,5/5

31.01.2024 4 z 5

Mrtvá holka, dobrá holka – část první Mrtvá holka, dobrá holka – část první Holly Jackson

Každý další díl je napínavější propracovanější a především děsivější. Poprvé jsem narazila na hlavní hrdiny, u nichž jsem sympatie pociťovala po celou dobu a při jejich rozhodování jsem jim fandila. Pipa i Ravi mi budou chybět. U závěrečné části příběhu jsem měla pocit, že už se velmi přibližuje čtivu pro dospělé, nikoliv jen pro mládež.

Pomalejší rozjezd příběhu byl vynahrazen následujícím dějem a především akcí. Oproti předchozím 2 dílům je zde opravdu hodně zvratů, nejrůznějšího plánování a překvapivých odhaleních.

První část nás vtáhla do závěrečné části příběhu. Pomohla osvětlit několik otázek z předchozích dílů a především připravila půdu pro šokující závěr v podobě druhé části. Ač byla druhá část velmi napínavá a hltala jsem každou stranu, musím uznat, že to pro mě bylo místy až příliš přitažené za vlasy. Sledovat Pipin plán bylo úžasné, ale i s přihlédnutím k neuvěřitelné dávce štěstí, mi to přišlo až moc. Doposud byla všechna řešení případů reálná a dokázala jsem si je představit. Plán je však promyšlený do nejmenšího detailu a kdyby nekdo někdy...no, inspirace je tam více než dost. Což je na jednu stranu velmi děsivé.

Velké plus za to, jak Pipa obohatila moje znalosti kriminalistiky a soudního lékařství. Načerpala jsem mnoho informací velmi příjemným způsobem. A upřímně doufám, že se autorka bude tohoto žánru zdržet a v budoucnu nám představí něco dalšího.

Sérii moc doporučuji!

Část první: 4,5/5